Season 3 Grand finale

• 38 Απαντήσεις
  • 5993 Εμφανίσεις
*

Αποσυνδεδεμένος atropos

• Ευγενής
  • 641
  • 24
  • I was kickin' ass, since the dawn of time
    • Προφίλ
Season 3 Grand finale
« Απάντηση #15 στις: Ιουνίου 11, 2013, 08:55:39 πμ »
Παράθεση από: \"vamos1982\":rjv83rwd
(ερχεται και το falling skies)
+ ΟΣΑ ΘΕΣ

Παράθεση από: \"vamos1982\":rjv83rwd
Ο πρωτος φονος της Αρυα.
1ος Άνδρα, 2ος συνολικά.   ;)  

Παράθεση από: \"odysseas93\":rjv83rwd
Καλό επεισόδιο αν και συμφωνώ στο ότι είχε ένα πολύ soft closing για τέλος της σεζόν...
ΠΑΡΑΗΤΑΝ Soft πραγματικά... Γιατί μας τόβαλαν αυτό; Και καλά για να χαρούμε μετά τις προηγούμενες κατραπακιές..;
fail..

*

Αποσυνδεδεμένος Durzo

• Administrator
  • Ευγενής
  • 788
  • 109
    • Προφίλ
Season 3 Grand finale
« Απάντηση #16 στις: Ιουνίου 11, 2013, 09:14:48 πμ »
Εγώ σε αυτό το επεισόδιο ενοχλήθηκα περισσότερο από όλα τα άλλα.

Γιατί επέστρεψε από τώρα ο Τζέιμυ στο Κινγκς Λάντιγκ ;

Spoiler for Spoiler:1kvh3dd4:
Ήταν να επιστρέψει μετά τον θάνατο του Τζόφρυ. Για ποιο λόγο να είναι εκεί όταν πεθάνει ο Τζόφρυ, να έχει και αυτός την ευθύνη για τον θάνατο του Βασιλιά του (όντας Άρχοντας Διοικητής της Βασιλικής Φρουράς ; )[/spoiler:1kvh3dd4]

Άντε και γύρισε, γιατί δεν έβαλαν την σκηνή που δεν τον αναγνωρίζει ο Σερ Όσμουντ και δεν τον αφήνει να περάσει, και μόλις καταλαβαίνει ότι είναι ο Τζέιμυ Λάννιστερ του κόβονται τα πόδια ;

Γιατί δεν εμφανίστηκε ο Κρυοχέρης ?   :evil:  

Και πάνω από όλα, το πιο σημαντικό...

Πόσο πιο γαμάτο θα ήταν το τέλος, αν ο Τύριον έβγαινε στις πύλες του Κινγκς Λάντιγκ, και έβλεπε μακριά να κυματίζουν οι σημαίες των Μαρτέλ, σηματοδοτόντας την άφιξη της Κόκκινης Οχιάς (Όμπερυν Νύμερος Μαρτέλ) ;
Owner & Administrator

*

Αποσυνδεδεμένος atropos

• Ευγενής
  • 641
  • 24
    • Προφίλ
Season 3 Grand finale
« Απάντηση #17 στις: Ιουνίου 11, 2013, 09:41:00 πμ »
Παράθεση από: \"Tywin Lannister\":1lswhxxf
Πόσο πιο γαμάτο θα ήταν το τέλος, αν ο Τύριον έβγαινε στις πύλες του Κινγκς Λάντιγκ, και έβλεπε μακριά να κυματίζουν οι σημαίες των Μαρτέλ, σηματοδοτόντας την άφιξη της Κόκκινης Οχιάς (Όμπερυν Νύμερος Μαρτέλ) ;

Ε ναι ρε άρχοντα του Westeros(.gr), αυτό είναι τέλος! Όχι η γλυκαναλατίλα που μας δείξανε με τους δούλους... (ποιός ενδιαφέρεται πραγματικά γι\'αυτό anyway εκτός της Ντάν.. ;)

Και για τον Κρυοχέρη κ εγώ ξενέρωσα. Αλλά δεν νομίζω να μη τον βάλουν καθόλου, απλά:
Spoiler for Spoiler:1lswhxxf:
αντί όπως στα βιβλία να σώζει τους Σάμ και Γκίλι, μάλλον θα τον βάλουν στην 4η σαιζόν να σώζει τα μικρά. Γιατί το να μην τον βάλουν καθόλου, θα είναι ΤΡΑΓΙΚΟ οπότε κρατάω μια πισινή πριν κράξω.   :D [/spoiler:1lswhxxf]
Τουλάχιστον κράτησαν σχετικά πολύ κοντά στο βιβλίο τη σκηνή που συναντήθηκαν στο κάστρο οι μικροί με τον Σαμ.

Να πω πάντως ότι αγάπησα τις σκηνές Σάνσα-Τύριον αλλά και ειδικά αυτή στο μικρό συμβούλιο. Ο ένας χαρακτήρας πιο ενδιαφέρον από τον άλλο ήταν (και έλειπε φυσικά και ο Πιτάιρ..)

Α! Τον Γκέντρυ ΤΟΝ ΕΣΤΕΙΛΕ ΚΙΝΓΚΣ ΛΑΝΤΙΝΓΚ;;! Τι ήταν αυτό πάλι..;!

AA! Η Γιάρα πάει να σώσει τον Ρήκ...; ΜΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ;
Spoiler for Spoiler:1lswhxxf:
φαντάζομαι στην επόμενη σαιζόν να φάει άκυρο με τον ερχομό του Έουρον, αλλιώς σε κανα 2 σαιζόν το βλέπω να μην έχει καμία σχέση με τα βιβλία το πράμα..[/spoiler:1lswhxxf]

*

Αποσυνδεδεμένος g3n3ral

• Έμπορος
  • **
  • 47
  • 1
    • Προφίλ
Season 3 Grand finale
« Απάντηση #18 στις: Ιουνίου 11, 2013, 01:59:22 μμ »
Τον Coldhands δεν μπορεί να μην το δείξουν. Σε αυτή τη σεζόν στη σκηνή με τον Σαμ και τη Γκιλι, αφού σκοτώσει ο Σαμ τον White Walker, καθώς τρέχουν τους ακολουθεί μια ορδή απο κοράκια
Spoiler for Spoiler:1ewpaetq:
ξέρουμε πολύ καλά οτι δεν είναι τυχαία εκει. τα κοράκια είναι του Coldhands, οπότε έχει κανει μια αρχή η σειρά για να τον δείξει[/spoiler:1ewpaetq]

Οσον αφορά αυτό που λές Atropos ο Coldhands
Spoiler for Spoiler:1ewpaetq:
σώζει τον Σαμ και τη Γκιλι στο Storm of Swords αλλα και στο Dance With Dragons οδηγεί τον Bran και τους υπόλοιπους στον τελευταίο Πράσσινο Προφήτη προστατευοντας τους παράλληλα[/spoiler:1ewpaetq]

Θα είναι μεγάλη ξενέρα να βγάλουν αυτό το χαρακτήρα. Μας ξενέρωσαν ήδη αρκετα σε αυτή τη σεζόν με το να αντικαταστήσουν τον Βαραμυρ και τα ζώα τους με τον κλοουν τον Ορελ, με την ελάχιστη παρουσία του Mance και την ελλειψη αναφοράς εστω στο Horn of Winter, αμα βγάλουν και τον Coldhands θα στείλω hatemail στο HBO   :lol:
When their masters come, when the white mists rise up how do you fight a mist crow?
Shadows with teeth, air so cold it hurts to breath, like a knife inside your chest! You don\'t know, you cannot know, can your sword cut cold?

*

Αποσυνδεδεμένος Σιέρα

• Άρχοντας
  • 1177
  • 80
  • Χορεύοντας στο Χάρρενχαλ
    • Προφίλ
Season 3 Grand finale
« Απάντηση #19 στις: Ιουνίου 11, 2013, 05:05:11 μμ »
Παράθεση από: \"Σιέρα\":1fejeqq8
Παράθεση από: \"Tywin Lannister\":1fejeqq8
Εγώ σε αυτό το επεισόδιο ενοχλήθηκα περισσότερο από όλα τα άλλα.

Γιατί επέστρεψε από τώρα ο Τζέιμυ στο Κινγκς Λάντιγκ ;

Spoiler for Spoiler:1fejeqq8:
Ήταν να επιστρέψει μετά τον θάνατο του Τζόφρυ. Για ποιο λόγο να είναι εκεί όταν πεθάνει ο Τζόφρυ, να έχει και αυτός την ευθύνη για τον θάνατο του Βασιλιά του (όντας Άρχοντας Διοικητής της Βασιλικής Φρουράς ; )[/spoiler:1fejeqq8]

Άντε και γύρισε, γιατί δεν έβαλαν την σκηνή που δεν τον αναγνωρίζει ο Σερ Όσμουντ και δεν τον αφήνει να περάσει, και μόλις καταλαβαίνει ότι είναι ο Τζέιμυ Λάννιστερ του κόβονται τα πόδια ;

Γιατί δεν εμφανίστηκε ο Κρυοχέρης ?   :evil:  

Και πάνω από όλα, το πιο σημαντικό...

Συμφωνώ.......
Ειδικά με τον Jaime, στα βιβλία ήταν αρκετά σημαντικό το ότι έφτασε στην πόλη μετά τον γάμο του Joffrey.
Spoiler for Spoiler:1fejeqq8:
δεν έχει ιδέα εαν ο Tyrion τον σκότωσε ή όχι, αλλά παρόλαυτά τον ελευθερώνει...Χαλάνε τον χαρακτήρα για μένα. Συν τοις άλλοις, δεν βγάζει νόημα. Η τελευταία φορά που είδε ο Jaime την Sansa, ήταν στα γεγονότα του πρώτου κύκλου/βιβλίου. Μετά επιτέθηκε στον πατέρα της και ξεκίνησε ο πόλεμος. Τα βιβλία έχουν λογική. Ο Jaime φτάνει όταν ο γιος του έχει πεθάνει και η κοπέλα έχει εξαφανιστεί. Αν και είναι αργά να αντιδράσει, στέλνει την Brienne να την βρει και να την κρατήσει μακρυά από την Cersei. Tώρα, με τον να βρίσκεται στην πόλη μαζί με την κοπέλα, είναι γελοίο. Στα βιβλία προσπαθεί να βρει την τιμή του. Στην σειρά, έχει ήδη βρει την Sansa, κανονικά πρέπει  το πρώτο επεισόδιο του τεταρτου κύκλου να ξεκινήσει με τον Jaime να συνομωτεί για την απελευθέρωση της, διαφορετικά δεν βγάζει νόημα. Όσο για την Brienne, πιθανόν να την φυλακίσουν στα επόμενα επεισόδια και έτσι να εξηγήσουν γιατί δεν παίρνει την Sansa και να φύγει. Το χειρότερο είναι πως η επιστροφή του Jaime στα βιβλία είναι πολύ δυνατή στιγμή και στην σειρά μάλλον θα το παραβλέψουν. Επίσης ο Jaime βλέπει τον Tyrion τελευταία φορά στο Winterfell και σην συνέχεια στο κελί του. Εαν συναντηθούν τώρα, που ο Tyrion είναι παντρεμένος και ισχυρός θα είναι γελοίο......  :evil: [/spoiler:1fejeqq8]
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.

*

Αποσυνδεδεμένος no one

• Στρατηγός
  • 485
  • 13
    • Προφίλ
Season 3 Grand finale
« Απάντηση #20 στις: Ιουνίου 11, 2013, 05:51:14 μμ »
Τον Coldhands δε θα τον βγάλουν... Απλά δε θέλαν να κάνουν εισαγωγή νέου χαρακτήρα στο τελευταίο επεισόδιο.
Το άλλο παράξενο είναι ότι ο Σαμ δεν ορκίστηκε ότι δε θα πει σε κανέναν για τον Μπραν... Ανόητη παράλειψη γιατί δεν έχει λόγο να μη το πει στον Τζον τώρα, και θα μοιάζει με κενό της ιστορίας αυτό...

Με την Γιάρα/Άσα Γκρέιτζου δεν ξέρω που το πάνε. Γιατί μετά την εντυπωσιακή έξοδό της, οφείλουν να τη βάλουν να δώσει καμιά μάχη για τον Θίον στην επόμενη σεζόν, και δεν κολλάει με την πλοκή της ιστορίας αυτό...

Με τον Τζέιμι ήταν όντως άκυρο αυτό που έγινε...

Όσον αφορά το φινάλε... Η Σκληρόκαρδη θα ήταν όντως αρκετά πιο ενδιαφέρουσα προσθήκη, αλλά η άφιξη του Όμπερυν Μαρτέλλ, για τους μη-αναγνώστες δε θα σήμαινε κάτι, οπότε δεν μπορούσαν να τη βάλουν.
Η Νταινέρυς κυρίως στο τηλεοπτικό κοινό είναι ιδιαίτερα αγαπητή, παρ\' ότι η δημοτικότητά της πέφτει στο 5ο βιβλίο.
Συν ότι ήταν ακριβή σκηνή καθώς ήταν CGI, οπότε στο μυαλό των παραγωγών φάνηκε καλή ιδέα να τη βάλουν στο τέλος.
Ίσως να μπορούσαν να κλείσουν με Στάννις, αλλά το τηλεοπτικό κοινό επί του παρόντος δεν του τρέφει και μεγάλη συμπάθεια.
"Who are you, child?"
"No one."

*

Αποσυνδεδεμένος khal drogo khaleesi

• Χωρικός
  • *
  • 9
  • 0
    • Προφίλ
Season 3 Grand finale
« Απάντηση #21 στις: Ιουνίου 11, 2013, 07:45:08 μμ »
εγω δεν τον παω καθολου τον Σταννις ρε παιδια!! δηλαδη ελεος.. καθεται και ακουει την αλλη την πορνη! επιπλεον, αρχησα να συμπαθο το Κυνηγοσκυλο , (η Αρυα απλα φανταστικη) και παροτι μισησα τον Θυον τωρα τον λυπαμαι.. γιατι ο αλλος του εχει αλλαξει την Παναγια.. η 4η σεζον ποτε περιπου θα βγει?
turn US away and we will burn YOU first

*

Αποσυνδεδεμένος Jon's something.

• This user is banned!
  • Φύλακας
  • 2114
  • 5
  • Frankly dearie, I don't give a flying f*ck.
    • Προφίλ
Season 3 Grand finale
« Απάντηση #22 στις: Ιουνίου 11, 2013, 08:34:03 μμ »
Παράθεση από: \"Khal Drogo Khaleesi\":39nnhwud
εγω δεν τον παω καθολου τον Σταννις ρε παιδια!! δηλαδη ελεος.. καθεται και ακουει την αλλη την πορνη!
καταλαβαινω πως το λες αλλα σε καμια περιπτωση δεν συμφωνω οτι η Μελ ειναι αυτο που λες με την κλασσικη εννοια του ορου... αλλες παλι...
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.

*

Αποσυνδεδεμένος thanos1985

• Στρατιώτης
  • 190
  • 1
    • Προφίλ
Season 3 Grand finale
« Απάντηση #23 στις: Ιουνίου 11, 2013, 08:50:34 μμ »
Παράθεση από: \"Jon\'s spearwife\":n5anvgte
αλλες παλι...
Νταινερυς?????  ;)
“A mind needs books as a sword needs a whetstone, if it is to keep its edge.”
 George R.R. Martin

*

Αποσυνδεδεμένος Jon's something.

• This user is banned!
  • Φύλακας
  • 2114
  • 5
  • Frankly dearie, I don't give a flying f*ck.
    • Προφίλ
Season 3 Grand finale
« Απάντηση #24 στις: Ιουνίου 11, 2013, 08:54:11 μμ »
Παράθεση από: \"thanos1985\":28o9cddt
Παράθεση από: \"Jon\'s spearwife\":28o9cddt
αλλες παλι...
Νταινερυς?????  ;)
εγω δν ειπα τιποτα   :lol:
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.

*

Αποσυνδεδεμένος thanos1985

• Στρατιώτης
  • 190
  • 1
    • Προφίλ
Season 3 Grand finale
« Απάντηση #25 στις: Ιουνίου 11, 2013, 09:10:18 μμ »
Παράθεση από: \"Jon\'s spearwife\":23otla7p
Παράθεση από: \"thanos1985\":23otla7p
Παράθεση από: \"Jon\'s spearwife\":23otla7p
αλλες παλι...
Νταινερυς?????  ;)
εγω δν ειπα τιποτα   :lol:
αλλα ολοι καταλαβαμε!  :mrgreen:
“A mind needs books as a sword needs a whetstone, if it is to keep its edge.”
 George R.R. Martin

*

Αποσυνδεδεμένος natasaki83

• Χωρικός
  • *
  • 7
  • 0
    • Προφίλ
Season 3 Grand finale
« Απάντηση #26 στις: Ιουνίου 11, 2013, 10:51:02 μμ »
για να απαντήσουμε σε ό,τι αφορά τον ευνουχισμό του Θίον, δε συνέβη στο βιβλίο. Ίσα ίσα, στο 3ο βιβλίο (και στα 2 μερη) ο Θίον αναφέρεται ελάχιστα και μάλιστα αναφέρεται μόνο το σημείο με το δαχτυλάκι που του έκοψαν και πάλι το παρουσίασαν ως τετελεσμένο γεγονός..Άσε που όταν είδα τον μπασταρδο να τρώει το λουκάνικο, σκιάχτηκα λίγο, νόμιζα ότι ήταν κάτι άλλο!!!
Μετά, συμφωνώ με το θέμα Τζέιμι...τρελά άκυρο και θα το καταλάβουν όλοι όταν αρχίσει η επόμενη σεζόν, άσε που η πρώτη συνάντηση με την αδερφή του είναι φοβερή στο βιβλίο, και την ακύρωσαν...
Μετά, συμφωνώ με το...χλιαρό του 10ου επεισοδίου....έλεος!!!τόσα γεγονότα συνέβησαν μετά τον Κόκκινο Γάμο!!!ούτε ένα δεν μπόρεσαν να βάλουν;!είχα εγώ ένα τέλος στο μυαλό μου, αλλά δυστυχώς δε με ρώτησαν από το HBO!!!! χιχιχιχιχι!!!!
και τέλος, μου φάνηκε λίγο...καρικατουρέ το κεφάλι του ανταρόλυκου στο σώμα του Ρόμπ...στο μυαλό μου το είχα πιο..εντυπωσιακό!!!!επίσης, χωρίς να έχω διαβάσει πέρα από το 3ο βιβλίο (οπότε δε μπορεί να είναι σπόιλερ) θέλω να ελπίζω ότι οι Φρευ και Μπολτον θα πάθουν κάτι σαν τον Ασπρο αρουραίο (την ιστορία που είπε ο Μπραν) γιατί κι εκείνοι τόλμησαν να πειράξουν καλεσμένους...ελπίζω οι θεοί να θυμώσουν μαζί τους άγρια και να πάθουν ό,τι τους αξίζει. οκ, δεν περίμενα να ζήσει ο Ρομπ μέχρι τέλους, αλλά όχι να τον φάνε κ τόσο μπαμπέσικα....

*

Αποσυνδεδεμένος atropos

• Ευγενής
  • 641
  • 24
    • Προφίλ
Season 3 Grand finale
« Απάντηση #27 στις: Ιουνίου 12, 2013, 09:36:17 πμ »
Παράθεση από: \"No one\":2z490go6
Με την Γιάρα/Άσα Γκρέιτζου δεν ξέρω που το πάνε. Γιατί μετά την εντυπωσιακή έξοδό της, οφείλουν να τη βάλουν να δώσει καμιά μάχη για τον Θίον στην επόμενη σεζόν, και δεν κολλάει με την πλοκή της ιστορίας αυτό..
Εδώ φαντάζομαι ότι στο s04e01 με το που κάνει να σαλπάρει
Spoiler for Spoiler:2z490go6:
θα φάει άκυρο απτον στόλο του Έουρον που θα σκάσει μύτη.[/spoiler:2z490go6]

Με τον Τζέιμι ήταν όντως άκυρο αυτό που έγινε...

Παράθεση από: \"No one\":2z490go6
Όσον αφορά το φινάλε... Η Σκληρόκαρδη θα ήταν όντως αρκετά πιο ενδιαφέρουσα προσθήκη, αλλά η άφιξη του Όμπερυν Μαρτέλλ, για τους μη-αναγνώστες δε θα σήμαινε κάτι, οπότε δεν μπορούσαν να τη βάλουν...
Για να πω την αλήθεια εγώ τον Όμπερυν αν σαν τελευταία σκηνή τον δείχναν με λάβαρα και στρατό και αστραφτερή πανοπλία να σκάει μύτη Kings Landing και να ζητά να δει τον Βασιλιά (και έκλεινε η σκηνή έτσι, χωρίς να πεί ποιός και τι) θα ήταν πολύ καλό για τέλος. Η Σκληρόκαρδη είναι ακόμα νωρίς να σκάσει μύτη και δε χρειαζόταν να δψθεί απο τώρα το κλού!

Πάντως σίγουρα το τέλος που διάλεξαν ήταν worst choice ever...

Παράθεση από: \"natasaki83\":2z490go6
..επίσης, χωρίς να έχω διαβάσει πέρα από το 3ο βιβλίο (οπότε δε μπορεί να είναι σπόιλερ) θέλω να ελπίζω ότι οι Φρευ και Μπολτον θα πάθουν κάτι σαν τον Ασπρο αρουραίο (την ιστορία που είπε ο Μπραν) γιατί κι εκείνοι τόλμησαν να πειράξουν καλεσμένους...ελπίζω οι θεοί να θυμώσουν μαζί τους άγρια και να πάθουν ό,τι τους αξίζει. οκ, δεν περίμενα να ζήσει ο Ρομπ μέχρι τέλους, αλλά όχι να τον φάνε κ τόσο μπαμπέσικα....
Πιάνεις clues στον αέρα εσύ! Λες..;

*

Αποσυνδεδεμένος vamos1982

• Ιππότης
  • 226
  • 5
    • Προφίλ
Season 3 Grand finale
« Απάντηση #28 στις: Ιουνίου 12, 2013, 12:29:43 μμ »
Παράθεση από: \"Atropos\":22yrkfx8
Παράθεση από: \"No one\":22yrkfx8
Με την Γιάρα/Άσα Γκρέιτζου δεν ξέρω που το πάνε. Γιατί μετά την εντυπωσιακή έξοδό της, οφείλουν να τη βάλουν να δώσει καμιά μάχη για τον Θίον στην επόμενη σεζόν, και δεν κολλάει με την πλοκή της ιστορίας αυτό..
Εδώ φαντάζομαι ότι στο s04e01 με το που κάνει να σαλπάρει
Spoiler for Spoiler:22yrkfx8:
θα φάει άκυρο απτον στόλο του Έουρον που θα σκάσει μύτη.[/spoiler:22yrkfx8]

Spoiler for Spoiler:22yrkfx8:
θα φαει ακυρο απο τον πατερα της που πεθανε.
εξαλλου αφοτου πεθαινει ο Μπειλον , σκαει μυτη ο Εουρον στα Σιδερενια Νησια.[/spoiler:22yrkfx8]
\"Power is a curious thing...
 Power resides where men believe it resides;
 It\'s a trick, a shadow on the wall, and a very small man can cast a very large shadow.\"

*

Αποσυνδεδεμένος vamos1982

• Ιππότης
  • 226
  • 5
    • Προφίλ
Season 3 Grand finale
« Απάντηση #29 στις: Ιουνίου 12, 2013, 12:32:44 μμ »
Και , οχι , ο Θηον στο βιβλιο δεν ειχε ευνουχιστει.
Ειχε χασει μερικα δακτυλα σε χερια και σε ποδια , αυτο ειναι ολο.

αλλα η αληθεια ειναι , οτι οτι και να παθει , δεν τον λυπαμαι καθολου.
Η διαστροφη στο βλεμμα του Ραμσευ ειναι ολα τα λεφτα. Επιτυχημενη επιλογη ηθοποιου.
\"Power is a curious thing...
 Power resides where men believe it resides;
 It\'s a trick, a shadow on the wall, and a very small man can cast a very large shadow.\"