syrio forell

• 26 Απαντήσεις
  • 3726 Εμφανίσεις
*

Αποσυνδεδεμένος george morgulis

• Έμπορος
  • **
  • 60
  • 0
    • Προφίλ
syrio forell
« στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 11:05:00 μμ »
πιστευω οτι ο αγαπημενος δασκαλος της Αρυα  θα ξαναεμφανιστει καποια στιγμη εσεις πιστευεται οτι γλιτωσε τελικα ?

*

Αποσυνδεδεμένος stathis

• Στρατηγός
  • 310
  • 0
    • Προφίλ
syrio forell
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 11:23:00 μμ »
Υπαρχει μια θεωρια που μου αρεσει πολυ προσωπικα, επαναλαμβανω ειναι θεωρια δεν μπορω να την αποδειξω καπως , απλα θεωρω καποια πραγματα ως ενδειξεις και\'\'παταω\'\' πανω τους για να στηριχτω, που ειναι η εξης: Ο Συριο και ο Ζακεν ειναι το ιδιο προσωπο και οι δυο εχουν σχεση με το Μπρααβος,
Spoiler for Spoiler:b6jxsdi9:
εκει δεν κατεληξε η Αρυα τελικα!!!.[/spoiler:b6jxsdi9].. και για ονομα του θεου ο Ζακεν ειναι τρελος ασσασινος πως τον πιασανε, εκτος  αν ηθελε να τον πιασουν. Το σημαντικοτερο για οσους εχουν διαβασει ολα τα βιβλια, ειναι οτι
Spoiler for Spoiler:b6jxsdi9:
αλοιμονο αν μια θρησκευτικη αδελφοτητα σαν αυτη του Λευκου και του Μαυρου, δεχοταν για μελος τις οποιον ναναι, οποτε υποθετουμε οτι την διαλεξαν για καποιο λογο[/spoiler:b6jxsdi9]

*

Αποσυνδεδεμένος Durzo

• Administrator
  • Ευγενής
  • 788
  • 109
    • Προφίλ
syrio forell
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 12:35:00 πμ »
Υπάρχουν 2 θεωρίες σχετικά με τον Syrio Forel. Η μια είναι ότι φυλακίστηκε στο Kings Landing, φόρεσε το πρόσωπο του Zaken H\'ghar, και πήρε τον δρόμο προς το τείχος, φτάνοντας στο σημείο της σειράς...

Ωστόσο κάποια πράγματα δεν ταιριάζουν. Τελευταία φορά που είδαμε τον Syrio, ήταν όταν ετοιμαζόταν να αντιμετωπίσει τον Ser Meryn Trand. Για να ισχύει η από πάνω θεωρία, ο Syrio ή θα πρέπει να παραδώθηκε (κάτι που θεωρώ απίθανο) ή να ηττήθηκε από τον Ser Meryn και μετά να φυλακίστηκε.
Αμ έλα μου όμως που ο Ser Meryn είχε δώσει εντολή(στους φρουρούς) όχι να τον αιχμαλοτήσουν αλλά να τον σκοτώσουν...  Άρα απορρίπτω την 1η θεωρία, και οδηγούμε στην 2η....
Μήπως ο Syrio Forel, σκότωσε τον Meryn Trand, και φόρεσε το πρόσωπο του ; Μήπως ο Syrio, όλο αυτόν τον καιρό, είναι στο Kings Landing ως μέλος της Βασιλικής Φρουράς ;
Και πάνω σε αυτό, μήπως προσέξετε κάποιες εκτενείς αναφορές του Martin, πάνω στον Ser Meryn, για το πως έχει αλλάξει δραματικά η συμπεριφορά του ;
Owner & Administrator

*

Αποσυνδεδεμένος ghost

• Χωρικός
  • *
  • 14
  • 0
    • Προφίλ
syrio forell
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 12:59:00 πμ »
Μια πληροφορία έτσι για την ιστορία. Τον Syrio Forell υποδύεται ο Miltos Yerolemou, ελληνικής καταγωγής...

*

Αποσυνδεδεμένος george morgulis

• Έμπορος
  • **
  • 60
  • 0
    • Προφίλ
syrio forell
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 05:59:00 πμ »
πιστευω οτι καποια στιγμη θα τον ξαναδουμε τωρα οσο για το τι συνεβη με τον σερ μερυντ τραντ δεν ειμαι σιγουρος εαν τελικα σκοτωθηκε γιατι ακουσαμε μονο την μαχη χωρις να δουμε τι συνεβη,οσο για τον χγκαρ χλεβαζε τους χορευτες του νερου οταν μιλησε τελευταια φορα στην αρυα οποτε γιατι να μην αποκαλυπτε οτι ειναι το ιδιο προσωπο ?οταν λεω σκοτωθηκε εννοω τον συριο φυσικα.

*

Αποσυνδεδεμένος Durzo

• Administrator
  • Ευγενής
  • 788
  • 109
    • Προφίλ
syrio forell
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 09:48:00 πμ »
Παράθεση από: \"george morgulis\":i0lf9fbu
οσο για το τι συνεβη με τον σερ μερυντ τραντ δεν ειμαι σιγουρος εαν τελικα σκοτωθηκε γιατι ακουσαμε μονο την μαχη χωρις να δουμε τι συνεβη,

Ο Ser Meryn Trant δεν πέθανε. Στα υπόλοιπα βιβλία εμφανίζεται κανονικά, και δεν γίνεται καμία αναφορά για τον Syrio Forel. Ούτε αν τον σκότωσε, ούτε αν του ξέφυγε, ούτε αν τον αιχμαλώτισε. Απλά η συμπεριφορά του Meryn Trant από εκείνη την στιγμή και μετά, αλλάζει...
Owner & Administrator

*

Αποσυνδεδεμένος stathis

• Στρατηγός
  • 310
  • 0
    • Προφίλ
syrio forell
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 09:59:00 πμ »
Παράθεση από: \"Tywin Lannister\":yxyb70ug
Τελευταία φορά που είδαμε τον Syrio, ήταν όταν ετοιμαζόταν να αντιμετωπίσει τον Ser Meryn Trand. Για να ισχύει η από πάνω θεωρία, ο Syrio ή θα πρέπει να παραδώθηκε (κάτι που θεωρώ απίθανο) ή να ηττήθηκε από τον Ser Meryn και μετά να φυλακίστηκε.
Αμ έλα μου όμως που ο Ser Meryn είχε δώσει εντολή(στους φρουρούς) όχι να τον αιχμαλοτήσουν αλλά να τον σκοτώσουν...  Άρα απορρίπτω την 1η θεωρία, και οδηγούμε στην 2η....

Η δικη μου σκεψη πανω σε αυτο που αναφερεις ειναι οτι ο Σερ Μερυν δεν μπορεσε να τον σκοτωσει και κατα συνεπεια ουτε να τον αιχμαλωτησει, δεν θα ηταν ΠΟΛΥ ντροπιαστικο για εναν Ιπποτη της Βασιλικης Φρουρας να του ξεφυγει ενας απλος χοροδιδασκαλος, γι\'αυτο κατα την αποψη μου ειπε απλως ψεμματα!

Παράθεση από: \"Tywin Lannister\":yxyb70ug
Και πάνω σε αυτό, μήπως προσέξετε κάποιες εκτενείς αναφορές του Martin, πάνω στον Ser Meryn, για το πως έχει αλλάξει δραματικά η συμπεριφορά του ;

Προφανως αναφερεσε στο 4ο βιβλιο, σε αυτα που σκεφτεται ο Τζειμι, για την βασιλικη φρουρα οπου ειναι Διοικητης   , θα ελεγα οτι δεν λεει τιποτα παραπανω οτι ο Τραντ ειναι το ιδιο καθικι,που ηταν παντα! Δεν αναφερεται για προσφατη αλλαγη του χαρακτηρα...

Παράθεση από: \"george morgulis\":yxyb70ug
οσο για τον χγκαρ χλεβαζε τους χορευτες του νερου οταν μιλησε τελευταια φορα στην αρυα οποτε γιατι να μην αποκαλυπτε οτι ειναι το ιδιο προσωπο ?

Προσωπικη αποψη και παλι, δεν θεωρω οτι τους χλευαζε,επειδη η Αρυα θαυμαζε πολυ τον Συριο,αυτο που της ελεγε ο Ζακεν ειναι οτι αν πηγαινε στο Μπρααβος,αυτα που της εμαθε ο Φορελ θα ηταν παιχνιδακι μπροστα στις προοπτικες να γινει μια Απροσωπη( το ειπε \'\'κεκαλυμμένα\'\' δινοντας της το σιδερενιο νομισμα!) Δεν της αποκαλυψε οτι ειναι το ιδιο  προσωπο γιατι θα ηταν σαν να την καθοδηγουσε και αυτο δεν ειναι στην φιλοσοφια της αδελφοτητας!

*

Αποσυνδεδεμένος anastasis1914

• Ευγενής
  • 575
  • 0
    • Προφίλ
syrio forell
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 10:41:00 πμ »
εγώ θα συμφωνήσω πως σε μια αδερφοτητα δεν θα βάζανε όποιον να νε που σημενει  ότι ο συριο μάλλον πρέπει να ζει

*

Αποσυνδεδεμένος Durzo

• Administrator
  • Ευγενής
  • 788
  • 109
    • Προφίλ
syrio forell
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 10:54:00 πμ »
Νομίζω ότι κάπου το έχασα... Ήταν ο Σύριο Φορέλ, στην αδελφότητα του Λευκού και του Μαύρου ??? Πότε το αναφέρει αυτό ?
Εγώ θυμάμαι απλά ότι είναι από το Braavos...
Owner & Administrator

*

Αποσυνδεδεμένος stathis

• Στρατηγός
  • 310
  • 0
    • Προφίλ
syrio forell
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 10:58:00 πμ »
Παράθεση από: \"Tywin Lannister\":zu1udg4x
Νομίζω ότι κάπου το έχασα... Ήταν ο Σύριο Φορέλ, στην αδελφότητα του Λευκού και του Μαύρου ??? Πότε το αναφέρει αυτό ?
Εγώ θυμάμαι απλά ότι είναι από το Braavos...

Δεν το αναφερει γιατι δεν ειπε κατι οτι ηταν ή οχι αυτο που ειπα ειναι οτι και οι δυο σχετιζονται με το Μπρααβος και κατα ποσο αυτο μπορουμε να το θεωρησουμε τυχαιο!

*

Αποσυνδεδεμένος stathis

• Στρατηγός
  • 310
  • 0
    • Προφίλ
syrio forell
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 11:42:00 πμ »
Παράθεση από: \"anastasis1914\":lg2jc0yt
στην ζωή του μαρτιν τίποτα δεν είναι τυχαίο

Μεγαλη αληθεια!

*

Αποσυνδεδεμένος craven

• Στρατιώτης
  • 149
  • 0
    • Προφίλ
syrio forell
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 02, 2013, 06:10:00 μμ »
Παράθεση από: \"Tywin Lannister\":nz4tcz76
Υπάρχουν 2 θεωρίες σχετικά με τον Syrio Forel. Η μια είναι ότι φυλακίστηκε στο Kings Landing, φόρεσε το πρόσωπο του Zaken H\'ghar, και πήρε τον δρόμο προς το τείχος, φτάνοντας στο σημείο της σειράς...

Ωστόσο κάποια πράγματα δεν ταιριάζουν. Τελευταία φορά που είδαμε τον Syrio, ήταν όταν ετοιμαζόταν να αντιμετωπίσει τον Ser Meryn Trand. Για να ισχύει η από πάνω θεωρία, ο Syrio ή θα πρέπει να παραδώθηκε (κάτι που θεωρώ απίθανο) ή να ηττήθηκε από τον Ser Meryn και μετά να φυλακίστηκε.
Μήπως ο Syrio Forel, σκότωσε τον Meryn Trand, και φόρεσε το πρόσωπο του ; Μήπως ο Syrio, όλο αυτόν τον καιρό, είναι στο Kings Landing ως μέλος της Βασιλικής Φρουράς ;

Αν και πάει καιρός, τώρα το διάβασα αυτό..
Μπα, μου φαίνεται δύσκολο αν είναι ο Σύριο Φορέλ ο Μέρυν Τραντ.. Δεν πιστεύω ότι θα συμπεριφερόταν έτσι ο Σύριο...

Πιστεύω ότι πέθανε όντως. δεν ήταν τίποτα παραπάνω από έναν ψιλο-καλό μονομάχο

*

Αποσυνδεδεμένος Jon's something.

• This user is banned!
  • Φύλακας
  • 2114
  • 5
  • Frankly dearie, I don't give a flying f*ck.
    • Προφίλ
syrio forell
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 02, 2013, 06:13:00 μμ »
Παράθεση από: \"Craven\":ddju2flc
ιστεύω ότι πέθανε όντως. δεν ήταν τίποτα παραπάνω από έναν ψιλο-καλό μονομάχο
οχι ψιλο-καλος. Πολύ καλός. αλλα  
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.

*

Αποσυνδεδεμένος vamos1982

• Ιππότης
  • 226
  • 5
    • Προφίλ
syrio forell
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 04, 2013, 12:25:00 πμ »
ο Συριο δεν πρεπει να ειναι νεκρος.

αν κατι μου εχει μαθει ο Μαρτιν ειναι οτι χωρις πτωμα δεν στοιχειοθετειται θανατος.

Αν και  ακομα και με πτωμα , και παλι δεν σημαινει οτι εισαι τελειως πεθαμενος στον κοσμο του Μαρτιν...χεχεχε

απο κει και περα , δεν μπορω να φανταστω ποιο σεναριο ισχυει για την τυχη του , αλλα το θεωρω σιγουρο οτι θα ξανα ακουσουμε το ονομα του.
\"Power is a curious thing...
 Power resides where men believe it resides;
 It\'s a trick, a shadow on the wall, and a very small man can cast a very large shadow.\"

*

Αποσυνδεδεμένος Jon's something.

• This user is banned!
  • Φύλακας
  • 2114
  • 5
  • Frankly dearie, I don't give a flying f*ck.
    • Προφίλ
syrio forell
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 04, 2013, 09:40:00 πμ »
Παράθεση από: \"vamos1982\":kolpwhi1

αν κατι μου εχει μαθει ο Μαρτιν ειναι οτι χωρις πτωμα δεν στοιχειοθετειται θανατος.
αρα να περιμενουμε την Cassana και τον Steffon να εμφανιστουν απο ωρα σε ωρα?

http://www.westeros.org/Citadel/FAQ/Entry/Is_Syrio_dead
Παράθεση
6.1.3. IS SYRIO DEAD?
In 2005, GRRM pointed out that Syrio seems to have been left in a hopeless situation when he was last seen, and suggested readers should \"draw your own conclusions\" based on this (SSM), which seems to imply that Syrio Forel was in fact killed. More recent reports (but, it should be said, unconfirmed) indicate GRRM does not understand why he gets asked the question repeatedly, pointing out that Syrio is not immortal; if accurate, this seems to more heavily imply that Syrio Forel is dead.

Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.