Επεισόδιο 7ο - The Dragon and the Wolf

• 63 Απαντήσεις
  • 4850 Εμφανίσεις
*

Αποσυνδεδεμένος Αίγκον V

• Έμπορος
  • **
  • 51
  • 8
    • Προφίλ
Απ: Επεισόδιο 7ο - The Dragon and the Wolf
« Απάντηση #30 στις: Αυγούστου 28, 2017, 10:10:13 μμ »
-Το ζητούμενο απο τους παραγωγούς είναι η αύξηση της τηλεθέασης.(και τα κατάφερε πολύ καλά) .Το νέο κοινό,ήρθε κυρίως για τους δράκους και τα ζόμπι του Κ.Ν...Όταν ο ''φρέσκος''δεί την σκηνή του Τζέντρυ να τρέχει να δώσει το ΣΟΣ,το τελευταίο που θα σκεφτεί είναι η απόσταση...,γιατι απλά δεν την γνωρίζει...,το ποιός ήταν ακριβώς ο Μικροδάκτυλος  δεν το πολυξέρει,ούτε τον χαρακτήρα του κάθε ήρωα...άρα γιατί να του φανεί παράξενο αν κάποιος που ήταν έξυπνος θα καταλήξει χαζός?...Υπερβολή και συναισθηματική ένταση είναι αυτό που απλά ζητά..(και το δίνουν αβέρτα..) Να δεί τον Τζέντρυ να πέφτει και να πεί ''ωχ τη βάψαμε'',και καπάκι να δεί τον Ντάβος να τον βρίσκει έξω απο το τείχος και να πεί ''ζήτω''...

*

Αποσυνδεδεμένος macbeth

• Χωρικός
  • *
  • 3
  • 0
    • Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Αυγούστου 28, 2017, 10:50:09 μμ »
Γειά  σας παιδιά  και Δυστυχώς τα σενάρια που διερεύσαν φαινονται αυθεντικά μετά  αυτό  το επεισόδιο κρίμα χάλια και ξενέρα και το χειρότερο είναι ότι και ο Μάρτιν μάλλον κάτι παρόμοιο γράφει . Τελικά είναι τόσο πολύπλοκη η πλοκή στα βιβλία που προκάλεσε σύγχυση και στον ίδιο τον Μάρτιν!

*

Αποσυνδεδεμένος Αίγκον V

• Έμπορος
  • **
  • 51
  • 8
    • Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Αυγούστου 28, 2017, 10:50:44 μμ »
-ο.κ ας δούμε πως λειτουργεί η σεναριακή  λογική των παραγωγών: Τί μας είπαν?.ότι η Σέρσευ με τον Έουρον είχαν καταστρώσει απο πριν το σχέδιό τους.Άρα γιατί η Σέρσευ το ''διακόπτει'' επειδη ο Τζόν γονατίζει στην Ντάνυ κι όχι σε αυτήν?..δείχνει παράλογο.....Αυτό που θέλει είναι να τους πει είμαι μαζι σας,πηγαίντε (να αλληλοσκοτωθείτε),κι έρχομαι καιγω..(σιγα μην έρθω)
-Απο άποψη ''τηλεθέασης'' όμως?
1)-δημιουργεί φάση ''ωχ ρε Τζόν με την τιμιότητά σου ,κάνεις μλκ''
2)-δηλαδή ο δράκος πήγε στράφι?
3)-σου χαρίζει ένα ωραίο τετ-α-τέτ Σέρσευ και Τύριον
4)-αναρωτιέσαι πως την έπεισε (δε στο λένε)
5)-αφού πια ξέρεις οτι δεν την έπεισε,α) βρε μπάς και είναι βλάκας? β)βρε μπάς και έχει κάνει κρυφή συμφωνία-προδοσία?
6)-καπάκι τον βάζεις έξω απο την πόρτα,οπότε α)ζηλεύει? β)του χαλά τα σχέδια?
-Απο ένα λογικό παράδοξο,έχεις δώσει ''τροφή'' για ένα χρόνο..(και κίνητρο για να δεις την 8η βέβαια)

*

Αποσυνδεδεμένος _Router_

• Χωρικός
  • *
  • 9
  • 0
    • Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Αυγούστου 28, 2017, 11:01:17 μμ »
-Απο ένα λογικό παράδοξο,έχεις δώσει ''τροφή'' για ένα χρόνο..(και κίνητρο για να δεις την 8η βέβαια)

Δεν νομίζω τα 6 επεισόδια του 8ου κύκλου να προσπαθήσουν να εξηγήσουν/αναλύσουν όλες αυτές τις σκέψεις που σωστά ανέφερες για την σγμπεριφορά των ηρώων. Μόνο η εγκυμοσύνη της Daenerys και η αναταραχή με την καταγωγή του Jon θα φάνε 2-3 επεισόδια. Παράλληλα θα χώσουν στην ιστορία White Walkers και απο σπόντα θα αναφερθούν και στους άλλους ήρωες παραπλεύρως.

*

Αποσυνδεδεμένος Αίγκον V

• Έμπορος
  • **
  • 51
  • 8
    • Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Αυγούστου 28, 2017, 11:07:56 μμ »
-Όταν λέω ''τροφή'' μιλώ για τα σπόιλερς των φάν....

*

Αποσυνδεδεμένος _Router_

• Χωρικός
  • *
  • 9
  • 0
    • Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Αυγούστου 28, 2017, 11:40:27 μμ »
-Όταν λέω ''τροφή'' μιλώ για τα σπόιλερς των φάν....
Α, συγγνώμη, δεν το κατάλαβα.

*

Αποσυνδεδεμένος _Router_

• Χωρικός
  • *
  • 9
  • 0
    • Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Αυγούστου 28, 2017, 11:46:46 μμ »
Αυτό που σκεφτόμουν σε κάθε επεισόδιο που περνούσε ήταν πως θα μπορούσαν να εξηγήσουν την απουσία απο τα επεισόδια της Ελάρια και της κόρης της. Υποτίθεται πως το δηλητήριο κάποια στιγμή δρα, λογικά θα έπρεπε η μικρή να είναι ήδη νεκρή. Αν λάβουνε υπόψιν πως τις είχε φυλακίσει πριν κάνει έρωτα με τον Jamie και μείνει έγκυος + μέχρι να καταλάβει πως είναι έγκυος θα πέρασε τουλάχιστον ένας μήνας για να συνειδητοποιήσει πως έχασε έναν κύκλο περιόδου, αυτό σημαίνει πως έχει περάσει τουλάχιστον ένας μήνας απο τότε που άρχισε η δράση του δηλητηρίου.

*

Αποσυνδεδεμένος Venier

• Ιππότης
  • 226
  • 10
    • Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Αυγούστου 29, 2017, 12:22:56 πμ »
Απολογισμός της σεζόν: εντυπωσιακά επεισόδια με μαύρες τρύπες

Είναι κρίμα κι άδικο που τα έβαλαν όλα μαζί στο μπλέντερ, δεν υπήρχε σωστός σχεδιασμός στην παραγωγή. Ή θα έπρεπε να γίνουν τροποποιήσεις από την αρχή ή θα έπρεπε να εξακολουθούν να τους ενδιαφέρουν ορισμένες λεπτομέρειες γιατί πλέον δεν υπάρχει συνέπεια και συνέχεια σε αυτά που βλέπουμε.

Στα του επεισοδίου:
-Επιτέλους ξεκάνανε τον ΜΔ, αν και το περίμενα πιο εντυπωσιακό. Παρ'όλα αυτά όλα έγιναν όπως δρούσε ο ίδιος ο ΜΔ. Το ότι η Άρυα θα τον σκότωνε με το επίμαχο μαχαίρι ήταν το πλέον πιθανό σενάριο, ναι μεν λογικό αλλά και προβλέψιμο. Δε με χάλασε όμως.
-Χάρηκα όταν είπε η Σέρσει θα πολεμήσουμε μαζί σας αλλά τελικά άνθρακας ο θησαυρός.
-Και μια που είπα Σέρσεϊ, γιατί το χτικιό κατευθύνθηκε καρφί προς εκείνη; Σήμαινε κάτι;
-Ούτε εγώ κατάλαβα γιατί ο Τύριον σπάστηκε τόσο απ΄το βαρκοσέξ.
-Το οποίο περιμέναμε απ΄την 1η σεζόν, τώρα όπως τα έκαναν ήταν λίγο ξενέρωτο αλλά κομμάτια να γίνει.
-Κρατάω τις επιφυλάξεις μου για τον Τζέιμι, παράτησε τη Σ, οκ αλλά να παρατήσει το αγέννητο παιδί του; Μου κάνει εντύπωση.
-Ο μεταλλαγμένος δράκος έκανε δουλειά. Επιμένω στην πιθανότητα ο ΝΚ να είναι μισός Σταρκ-μισός Ταργκ και από εκεί να πηγάζει η ικανότητα να καβαλάει τον δράκο.

Και μία ερώτηση: Αν ο Τζον είναι ο Πρίγκιπας της Υπόσχεσης, τότε η Ντάνυ είναι η Νίσα-Νίσα του;
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα

*

Αποσυνδεδεμένος Stalin Baratheon

• Έμπορος
  • **
  • 46
  • 16
    • Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Αυγούστου 29, 2017, 01:23:44 πμ »
Αυτό που δεν καταλαβαίνουν μάλλον πολλοί είναι ότι κριτική στην πλειονότητα δεν αφορά τις χρονικές ασυνέπειες και την μη εμβάθυνση στα γεγονότα αλλά το ότι αυτά που γίνονται είναι κατά βάση ασύνδετα και πολλές φορές ανόητα με μόνο σκοπο, τις περισσότερες φορές, να εξηγήσουν αυθαιρεσίες και παραλήψεις από προηγούμενα επεισόδια και να προκαλέσουν απλά εντύπωση στο τηλεοπτικό κοινό.
Και είναι λογικό να υπάρχουν τέτοια κενά όταν έχουν παραληφθεί πρόσωπα και γεγονότα που υπήρχαν στα βιβλία και που έπαιζαν ρόλο στην πλοκή.
Πόσο μάλλον όταν είναι επίσης ολοφάνερο πως οι DD ως σεναριογράφοι είναι ικανοί να γράψουν μόνο σαπουνοπερες. Καλύτερα να δείχνουν μόνο μάχες και αρτο και θέαμα που μάλλον το κάνουν καλύτερα.
Όσον αφορά το επεισόδιο συγκεκριμένα προσωπικά μου φαίνεται τελείως κουλό από την μία να αφήνεις τον στρατό του αντιπάλου να έρχεται έξω από τις πύλες σου, όσο επίσης να μεταφέρεται όλη η ηγεσία του ενός στρατοπέδου μέσα στο στόμα του... Λιονταριού ειδικά μετά από όσα έγιναν στον κόκκινο γάμο. Συνήθως τέτοιες συναντήσεις γίνονται σε ουδέτερο έδαφος.
Επίσης κατά την γνώμη μου ο Σνοου είναι ηλιθιος... Δλδ έγινε όλη αυτή η φασαρία για να πάρουν τον πεθάμενο και τα τίναξε όλα γιατί έχει γονατίσει στην Ντενερις και κρατάει τον λόγο του, όταν μέχρι το προηγούμενο επεισόδιο υποτίθεται πως δεν γονατιζε στην Ντενερις για τον ίδιο ακριβώς λόγο...
Για τον Μικροδαχτυλο περισσότερο μου φάνηκε ότι πλέον δεν είχαν τι να τον κάνουν και είπαν να τον ξεφορτωθούν μιας και η κοιλάδα δεν υπάρχει ουσιαστικά στην σειρά.
Η αναγέννηση του Θηον δε μπορώ να πω ότι ήταν κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί.
Ο μόνος που παίζει ακόμη το παιχνίδι του θρόνου με ικανότητα είναι η Σέρσει αν και πάλι η υποτιθέμενη πράξη αυτοθυσιας του Τυριον μου φάνηκε τελείως χαζή. Δλδ το δέλεαρ ποιο ήταν; να τον σκοτώσει για να κάνει ανακωχή δίχως αντάλλαγμα; μα μόλις δύο επεισόδια πριν δεν τον άφησε πάλι ζωντανό όταν ήρθε στον Κινγκς Λαντινγκ ή μήπως δε μπορούσε απλά να τους σκοτώσει όλους μόλις έφυγε;

*

Αποσυνδεδεμένος Yorjoh

• Έμπορος
  • **
  • 23
  • 7
    • Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Αυγούστου 29, 2017, 02:03:47 πμ »
Θα πω κι εγώ τις σκέψεις μου μετά το σημερινό επεισόδιο.

Η σειρά είναι μια άλλη σειρά πλέον απο αυτή που βλέπαμε στους 4-5 πρώτους κύκλους.
Βασίζεται περισσότερο στον εντυπωσιασμό και στο να δώσει αυτό που θέλει το πιο ευρύ κοινό που διαθέτει πλέον (όπως πολύ σωστά είπε λίγο πριν ο @Αίγκον V και πήρε το + μου) και λιγότερο στο να μείνει στο πνεύμα του υπέροχου στορι που είχε χτίσει ο Μάρτιν.

Υπάρχουν καλές και κακές στιγμές σε κάθε επεισόδιο, οι κακές έχουν να κάνουν κυρίως με τις βιαστικές εξελίξεις (όχι λόγω χρόνου και αποστάσεων αλλα κυρίως ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ που παίρνονται και αφορούν την βασική εξέλιξη της σειράς και αυτές είναι πολύ πρόχειρες και χωρίς να έχουν διαμορφωθεί έτσι συγγραφικά ωστε να σε πείθουν για την ορθότητα και την συνάφειά τους.) το πιό χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι όλες αυτές οι φαεινές ιδέες του Τζον και του Τύριον, στα ξεκούδουνα να πάνε να φέρουν τον γουαιτ, την άλλη να πάει στο KL να μιλήσει με τον Τζειμι, την παράλλη να πάει μόνος στο δωμάτιό της.. έστω κι αν η τελευταία ήταν ίσως η πιο δυνατή σκηνή του επεισοδίου.

Μία ακόμα κακή στιγμή του επεισοδίου είναι οι φτηνοί και ανόητοι διάλογοι που βάζει και δεν προσφέρουν τίποτα απολύτως.. χαρακτηριστικότερα παραδείγματα αυτά στο μεγάλο meeting που τη μια ενώ ξέρουν οτι υπάρχει κόσμος που διψάει για το cleganebowl και πρέπει να ευχαριστήσουν ΚΑΙ αυτούς, βάζουν στο ξεκάρφωτο τον Hound να πηγαίνει να πει δυο άσχετες κουβέντες στον αδερφό του ενώ περιμένουν οι περισσότεροι με ανυπομονησία την πρώτη κουβέντα που θα πέσει στο τραπέζι. Το ίδιο και με τις ανοησίες του Γιούρον απο τη μια στον Θίον και απο την άλλη στον υποτιθέμενο φόβο του απέναντι στη θέα του νεκρού.
Το επεισόδιο για μένα το έσωσε μόνη της η θεά Lena Headey και όσες φορές υπήρχε η Σέρσει στην εξέλιξη, έστω κ δεν μας έπεισε καθόλου η ξαφνική υποτιθέμενη κι αυτή μεταστροφή της μετά τη συνάντηση με τον Τύριον.

Δυνατές και οι εξελίξεις στο Γουίντερφελ και ο τρόπος που τις παρουσίασαν, αν και προβλέψιμες, αλλα δεν μπόρεσα ποτέ να δεχτώ πως είναι δυνατόν ο άνθρωπος που έκανε ότι ήθελε το Γουέστερος 6 σεζον τώρα, καθόταν μία ολόκληρη σεζον σε μία γωνία του Γουίντερφελ και περίμενε πότε θα έρθει η Άρυα να τον καθαρίσει με το μαχαίρι που έδωσε ο ίδιος στον αδερφό της αντί να πάει στο Ειρι και να συνεχίσει να κάνει τα δικά του απο ΄κει όπως σκέφτηκε την ύστατη στιγμή. ¨Δηλαδή ρε φίλε, έπρεπε να σου βάλει το μαχαίρι στο λαιμό για να πεις τους ανθρώπους της κοιλάδας να γυρίσετε πίσω; Γιατί δεν το έκανες 7 επεισόδια τώρα;" αλλα προφανώς δεν μας εξυπηρετεί σε τίποτα πλέον αυτός ο χαρακτήρας και ήρθε η ώρα να μας αφήσει...
...τώρα πρέπει να επικεντρωθούμε στο ειδύλλιο Τζον και Ντάνυ. Προσωπικά μου άρεσε το πως συνδεσαν το παρελθόν με το παρόν, τον διάλογο του Σαμ με τον Μπράν, με τα οράματα του τελευταίου απο το γάμο την ίδια στιγμή που το ζευγαράκι έκανε #boatsex (όσο κρύες κι αν ήταν οι ερμηνείες των δύο στη συγκεκριμένη σκηνή σε σχέση με τα ρέστα που έχουν δώσει ως τώρα).
για το Αιγκον που είδα πολλούς να κράζουν για το όνομα του Τζον, μία σκέψη μου είναι οτι εφόσον η σειρά έχει ξεφύγει απο τα βιβλία και γι αυτήν δεν υπάρχει η οποιαδήποτε υπόνοια οτι ο πρωτότοκος γιός του Ρέιγκαρ είναι ζωντανός, δεν είχαν κανένα θέμα να χρησιμοποιήσουν το όνομά του για τον Τζον, ίσως στο μυαλό τους να θέλησαν να συνδέσουν τους δύο χαρακτήρες.

και κλείνω με την τελευταία σκηνή της σεζον.. οκ εντυπωσιακά τα πλάνα, ωραία τα εφέ, αλλα δεν με έπεισε καθόλου ο τρόπος που πέφτει το τείχος. Ας πούμε οτι ξεχνάμε τα μάγια με τα οποία έχει φτιαχτεί και το κάνουν αδιαπέραστο απο τους νεκρούς, ξεχνάμε ακόμα και την θεωρία για την πληγή στο χέρι του Μπράν που του άφησε το άγγιγμα του ΝΚ.. δεν μπορώ όμως να καταλάβω τι στο καλό είναι αυτό που πετάει το στόμα του δράκου.. πάγος δεν γίνεται να είναι γιατί δεν θα λιώσει το τείχος, και δεν είναι και Ice Dragon όπως έχουν αναφέρει πολλά παιδιά, φωτιά δεν είναι.. εεε τι είναι ρε παιδιά; κ δεν είναι λεπτομέρεια να την κάνουμε στην άκρη.. είναι ίσως το σημαντικότερο πράγμα που συνέβη στη σειρά 7 σεζόν τώρα... πέρασαν οι dead το τείχος.. εεε δεν με έπεισε καθόλου ο τρόπος που το έκαναν.. περίμενα κάτι πολύ πιο ουσιαστικό, με περιεχόμενο και υπόβαθρο (αυτό κολλάει και στα περι βιαστικών και πρόχειρων εξελίξεων)

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους είχαν το κουράγιο να φτάσουν ως εδώ! :)

*

Αποσυνδεδεμένος silvester

• Έμπορος
  • **
  • 82
  • 5
    • Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Αυγούστου 29, 2017, 02:05:11 πμ »

για την μπλε ουσία του δράκου, θα ελεγα οτι ειναι σαν πνοή απόλυτου κρύου. οχι πάγου αλλα απόλυτου κρύου. μια τεχνική για να θρυματιζεις τα μεγάλα ειναι να τα παγώνει κ να τα χτυπάς για να σπάνε. ισως λίπος να σκέφτηκαν κατι παρόμοιο. φυσιξε πάγωσε το κομμάτι σε τετοιο βαθμό που δεν άντεξε το βάρος το που ειχε πανω του...

εγω ξενέρωσα τρέλα με τον white. Πολυ ομως.
θελω την βοήθεια κάποιου γιατι δεν βγάζω άκρη.
εχουμε τον white κομμένο στα τρια.
1η απορία, οταν του βαζει φωτιά στο χερι, ο white φαινεται να πονάει. Γιατι?
2η απορία, Βουτάει τον white κ τον καρφώνει με το μαχαίρι. Τα πόδια του white γιατι πεθαίνουν (σταματάνε να κουνιούνται);
3ή απορία  εαν ο white εχει ελεγχο στα κομμένα μέλη του, γιατι δεν τα έλεγχε προς όφελος του;
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 29, 2017, 02:23:51 πμ από silvester »

*

Αποσυνδεδεμένος entro

• Έμπορος
  • **
  • 24
  • 4
    • Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Αυγούστου 29, 2017, 02:21:04 πμ »
Άρα γιατί η Σέρσευ το ''διακόπτει'' επειδη ο Τζόν γονατίζει στην Ντάνυ κι όχι σε αυτήν?..δείχνει παράλογο.....Αυτό που θέλει είναι να τους πει είμαι μαζι σας,πηγαίντε (να αλληλοσκοτωθείτε),κι έρχομαι καιγω..(σιγα μην έρθω)

Πιστεύω το έκανε για αντιπερισπασμό. Από την αρχή ήταν longshot το σχέδιο να συμφωνήσει η Cersei, εάν συμφωνούσε κατευθείαν ποιος θα την πίστευε? (Εντάξει εκτός του Τζον!  :D) Με το να αρνηθεί αρχικά και μετά να επιστρέψει και να συμφωνήσει δείχνει ειλικρίνεια. Έτσι καλύπτει τις πραγματικές της προθέσεις. Τουλάχιστον εμένα μου φαίνεται απόλυτα λογικό και πανέξυπνο.

Επίσης δεν μας έδειξαν όλη τη συζήτηση με τον Τύριον. Ίσως να κρύβεται κάτι εκεί, αν και δεν του δίνω μεγάλες πιθανότητες. Δεν νομίζω ότι ο Τύριον θα προδώσει την Ντάνυ. Η στιγμή που την βλέπει με τον Τζον μοιάζει, όπως και ο Τζόρα σε προηγούμενο επεισόδιο, να καταλαβαίνει ότι "το χάσαμε το κορμί πατριώτη".

Η συνάντηση του Μπραν με το Σαμ και ο γάμος Ραιγκαρ-Λυάννα, πολύ προχειρογραμμένοι σόρρυ. Η εντύπωση μου είναι ότι πρώτα μετρήσανε πόσο τηλεοπτικό χρόνο θέλουν να σπαταλήσουν για τη σκηνή και μετά την γύρισαν. Φαίνεται και από το κάστινγκ προφανώς ο Ραίγκαρ ήταν ένας πιο άσχημος Βισερυς. Δηλαδή ο πιο περιζήτητος γαμπρός στο westeros ήταν αυτός ο τύπος με την περούκα  (giggle)? (εμένα βέβαια ούτε η Λυάννα μου άρεσε ως επιλογή αλλά οκ).

Ο ΝΚ καβαλάει και δράκο, σαν Βαλυριανός. Μήπως αυτός είναι ο πρίγκιπας και για αυτόν είναι το τραγούδι της φωτιάς και του πάγου? (πλάκα κάνω-εκτός αν ΝΚ=Τζον Σνοου, αλλά πάλι όχι αφού ΝΚ=Μπράν τελικά ποιος είναι ο ΝΚ).

Οι σκηνές ήταν όλες θεαματικές και με το στρατό στην αρχή, και με τους δράκους στο ΚΛ, και στο τείχος στο τέλος.

Για το ΜΔ το μόνο που θα πω είναι (το είχα ξαναγράψει) ότι δεν μπορώ να καταλάβω τι έκανε ακόμα στο Winterfell! Εγώ στη θέση του θα είχα φύγει με το που έσκασε μύτη ο τα-βλέπω-όλα-αλλά-δεν-πολυμιλάω Μπραν ή έστω μετά τη συνάντηση όπου ο Μπραν του λέει για το χάος και τη σκάλα αλλά σίγουρα θα έφευγα με το που έβλεπα την Άρυα να εξασκείται με την Μπριέν. Δηλαδή φίλε ΜΔ, έχεις τόοοσα σημάδια που σου λένε τρέχα χωρίς να κοιτάξεις πίσω και εσύ έχεις αγκυρώσει..

Για το τείχος και το δράκο, δυστυχώς ήρθε το αναμενόμενο fail. Το τείχος έπεσε με το δράκο που του χάρισαν οι ήρωές μας προσπαθώντας να πείσουν το μόνο άτομο στο westeros που δεν δίνει δεκάρα για κανένα και για τίποτα. Βέβαια στα θετικά είναι ότι ο Jamie θα ανέβει προς το βορρά. Να δούμε εάν η τοιχογραφία με τους 3 ανθρώπους στο ντράγκονστοουν είχε κάτι να μας πει ή ήταν απλά τυχαία σκηνή.

Η Σέρσει νομίζω μας χαιρέτισε την ίδια στιγμή που έφυγε ο Jamie. Είναι δυνατόν ποτέ να εμπιστεύεσαι τον Εουρον να σου παραδώσει 20000 μισθοφόρους?

Ο μόνος που "τρελάθηκε" με το νεκροζώντανο ήταν ο Καιμπερν! Νομίζω γυάλισε το μάτι του από ενθουσιασμό!!   

Η σειρά είναι μια άλλη σειρά πλέον απο αυτή που βλέπαμε στους 4-5 πρώτους κύκλους.
Βασίζεται περισσότερο στον εντυπωσιασμό και στο να δώσει αυτό που θέλει το πιο ευρύ κοινό που διαθέτει πλέον (όπως πολύ σωστά είπε λίγο πριν ο @Αίγκον V και πήρε το + μου) και λιγότερο στο να μείνει στο πνεύμα του υπέροχου στορι που είχε χτίσει ο Μάρτιν.
Πολύ σωστά όμως σε αυτό η ευθύνη είναι του ίδιου του Μάρτιν, οποίος όταν ξεκίνησε η σειρά είχε προγραμματίσει ότι μέχρι να ολοκληρωθεί η σειρά θα έχει εκδώσει τα 2 τελευταία βιβλία, πράγμα που δεν έκανε. Δεν έχουν υλικό για να δουλέψουν και επειδή δεν μπορούν να "δημιουργήσουν" κάνουν ότι μπορούν με ότι έχουν. Ο φίλος Μάρτιν έχει κάνει το ντηλ του αιώνα - έχει πουλήσει κάτι που δεν υπάρχει - και το πιο πιθανό είναι ότι θα αλλάξει πολλά στα βιβλία του τα οποία θα εκδώσει μετά το πέρας της σειράς και μετά θα ξαναπουλήσει τα δικαιώματα για ταινίες με την πραγματική ιστορία της φωτιάς και του πάγου. Νομίζω ότι ο Μαρτιν είναι η Σέρσει στη σειρά ή ο ΜΔ ή συνδυασμός των δύο. Λέμε τώρα...(clap)

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 29, 2017, 02:38:44 πμ από entro »
When you play the game of thrones, you win or you die.

*

Αποσυνδεδεμένος Sword of the morning

• Στρατιώτης
  • 115
  • 21
    • Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Αυγούστου 29, 2017, 02:22:43 πμ »
Ε, όχι τι νομίζατε; Θα σας άφηνα μια τέτοια μέρα μόνους/-ες  και δεν θα φανώ στο κατώφλι να συμπαρασταθώ στον πόνο σας που είναι και δικός μου;;;

Μετά από ένα κιλό φιστίκια και κάμποσο κρασί (ούτε η Σέρσεϊ να ήμουνα), βρήκα το κουράγιο και να ‘μαι!

Προτού σχολιάσω τα σχόλια (αφήνω πάντα το καλύτερο για το τέλος!) ας πω την γνώμη μου για το επεισόδιο να ξεμπερδεύω.

Μου άρεσε: η μουσική, που επιτέλους ξεφορτωθήκαμε τον Μικροδάχτυλο, που ο Τζέιμι ξεκούνησε και έφυγε από τη σιχαμένη, η σιχαμένη (μακράν η καλύτερη ηθοποιία του επεισοδίου), η ατάκα του Τζον στον Θήον «Δεν χρειάζεται να διαλέξεις Σταρκ ή Γκρέιτζοϊ. Μπορείς να είσαι και τα δύο» (από μνήμης το γράφω, καταλάβατε τι εννοώ), που ο Μπραν δεν έχει πιεί τελικά το αμίλητο νερό, η σκηνή της κατάρρευσης του τείχους.
Δεν μου άρεσε: που επαληθεύτηκαν με ακρίβεια όλες οι διαρροές, οι τρύπες και η αμηχανία του σεναρίου, η ολοκληρωτική γελοιοποίηση του χαρακτήρα του Μικροδάχτυλου ειδικά στις τελευταίες του στιγμές, η παντελής έλλειψη ερωτισμού ανάμεσα στον Τζον και την Νταινέρυς σε όλες τους τις σκηνές αλλά κυρίως στο love, η πιθανότητα να χάσαμε αμαχητί τον Tormundκαι άλλα που τώρα αρνούμαι να θυμηθώ.

Ως προς τα δικά σας τώρα…
Παράθεση
Ένα θερμό ευχαριστώ στα άτομα που είχανε διαρρεύσει ολόσωστα όλη τη σαιζόν, μαζί με το φινάλε. Έτσι γλίτωσε το κεφάλι μου αλλεπάλληλα χτυπήματα σε ποικίλης σκληρότητας επιφάνειες και το λαρύγγι μου βράχνιασμα απο τις φωνές και τα βρισιδια. Απλά είδα (και) το φινάλε με ειρωνικό χαμόγελο στα χείλη.
@arwyn + , lol και ένα θερμό ευχαριστώ γιατί αυτά που ζούμε μόνο με χιούμορ αντιμετωπίζονται! (clap)

Παράθεση
Επίσης τι στο καλό, βρήκαν τον καλύτερο Χάρρυ Λλόυντ look-alike που μπορούσαν και του πάσαραν την περούκα του Βισέρυς; Σοβαρά;
@Αλυσάννη Ταργκάρυεν  1. +, 2. Παραλίγο να κατουρηθώ από τα γέλια, 3. Πάγωσα την εικόνα όταν έφτασε σε αυτό το σημείο για να δω καλύτερα αλλά και πάλι έπαιρνα όρκο ότι είναι ο ίδιος ηθοποιός που έπαιξε τον Βισέρυς, τέτοια επιτυχία το περουκίνι !!! 4. Κρίμα το παιδί!

Παράθεση
αν μπορεί να μου απαντήσει κανείς, κάποια ερωτήματα που μου δημιουργήθηκαν από το επεισόδιο. όχι ότι ήταν κάτι φοβερό, αλλά μιας που φάγαμε τόσα χρόνια, ας το ακολουθήσουμε μέχρι τέλους.
 1) από ότι φαίνεται χωρίς το δράκο (μάλλον) δεν έπεφτε το τείχος, ή και να έπεφτε θα είχε τόσο σηματνικές απώλειες που δε θα μπορούσε να κερδήσει τις επόμενες μάχες. Οπότε που το ήξερε ο knight king, οτι θα του φέρνανε έναν πεσκέσι. Μπορεί και αυτός να βλέπει στιγμιότυπα απο το μέλλον? 2) o tyrion γιατί χαλάστηκε που ο john εκανε φάση με την Νταινέρυς?
@Zanvalor Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι ο ΝΚ όντως χρειαζόταν τον δράκο και απλά έστησε την παγίδα του «χρησιμοποιώντας» τον Μπραν ως ενδιάμεσο.
 Όσο για τον Τύριον πιστεύω ότι ίσως να ζηλεύει… ίσως να είναι τσιμπημένος με την Νταινέρυς ή ίσως να νιώθει υπερπροστατευτικά απέναντί της και να ανησυχεί για τις επιπλοκές κάθε είδους που μπορεί να επιφέρει η σχέση της με τον Τζον. Ποιος ξέρει…Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου. (think)

Παράθεση
Θα πρέπει να πω και να τονίσω ότι δεν είχα διαβάσει κανένα σπόιλερ  δεν είδα κανενα τρέιλερ
@SANDOR CLEGANE Ένα πράγμα έχω να σου πω! Είσαι ο ήρωας μας! Εύγε και μπράβο που δεν υπέκυψες στους πειρασμούς, που δεν ενέδωσες στις σειρήνες! Ούτε ένα σπόιλερ, ούτε μια τόση δα διαρροή??? + (bow)

@Aslan όντως εξαιρετικό το άρθρο που αναφέρεις. Thanks!

@Venier Ο Τζέιμι πιστεύω ότι πράττει αυτό που κάθε μελλοντικός πατέρας θα έκανε για το αγέννητο παιδί του δλδ προσπαθεί να κάνει τον κόσμο πιο ασφαλή για να δώσει μια ευκαιρία επιβίωσης στο παιδί του.

Το πρόβλημα με τον κώδικα διορθώθηκε - mod
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 29, 2017, 02:48:41 πμ από odykal »
Fear cuts deeper than swords

*

Αποσυνδεδεμένος chrmarl

• Έμπορος
  • **
  • 76
  • 4
    • Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Αυγούστου 29, 2017, 12:11:16 μμ »
Καλημέρα

Η αίσθησή μου είναι ότι δεν κατάφεραν να πετύχουν αυτό που είχαν πετύχει στο τελευταίο επεισόδιο της 6ης σεζόν, το οποίο είχε απίστευτη ροή των γεγονότων συνέπεια των καλών μοντάζ - σκηνοθεσίας κτλ.
Αυτή τη φορά δεν μαγεύτηκα τόσο.
Δεν με συνεπήρε ρε παιδί μου.

Παρόλα αυτά παρακολούθησα με αμείωτο ενδιαφέρον όλες τις σημαντικές εξελίξεις. Για μένα η πιο σημαντική ήταν ο θάνατος του μικροδάκτυλου. Σίγουρα κάποιος θα πει ότι πιο σημαντικό είναι ότι πέρασαν οι νεκροί το τείχος, όμως όπως κάποιος ανέφερε πιο πάνω, πια τη σειρά τη βλέπουμε από συνήθεια. Δεν έχει τόσο ενδιαφέρον όσο είχε παλαιότερα. Πολλοί (μαζί και εγώ) την παρακολουθούν επειδή την βλέπουν τόσα χρόνια. Οι χαρακτήρες που υπάρχουν από παλιά στην σειρά είναι ο λόγος που τη βλέπουμε ακόμα. Συνεπώς για μένα ο θάνατος του ΜΚ σε συνδυασμό με την ανατροπή του κακού κλίματος μεταξύ των αδερφών/άδων Σταρκ ήταν τεράστιο γεγονός. Μονολογούσα... Τι λες τώρα; Πάει ο ΜΚ; ...

Το δεύτερο πιο σημαντικό για μένα γεγονός ήταν ο Θήον. Κάποιος πιο πάνω είπε ότι είναι μικρής σημασίας η εξέλιξη αυτή... Διαφωνώ κάθετα! Για μένα η ιστορία του Θήον έχει τεράστιο ενδιαφέρον και ελπίζω να μην την θάψουν στην επόμενη σήζον. Η ιστορία του Θήον σε ολη τη διάρκεια της σειράς είναι συγκλονιστική. Ο χαρακτήρας του δε είναι πολύ καλά δομημένος. Ο διάλογος που είχε με τον (ξενέρωτο) Τζον και η συνέχεια με την αναμέτρηση στην παραλία εμένα προσωπικά με αποζημίωσαν ως θεατή. Επιπροσθέτως ο ηθοποιός που παίζει τον Θήον μαζί με την ηθοποιό της Σέρσει είναι για μένα οι καλύτεροι της σειράς.

Αντιθέτως δεν με αποζημίωσε η "συμμαχία"... των Τζον και Ντάνυ. Ενώ στην αρχή της σειράς ήταν έντονο το σεξουαλικό και σεξιστικό μερικές φορές στοιχείο (προκαλώντας πολλές φορές και διάφορα αρνητικά σχόλια) έχουμε φτάσει πια στο αντίθετο άκρο. Τι να πω; Ο Τζον-τζον με τη Μπιμπιμπο θα βγάζαν περισσότερο πάθος από την Clarke και τον Harrington. Πιστεύω ότι η παραγωγή πια δεσμεύεται σε μία συντηρητική περιγραφή των σεξουαλικών σκηνών λόγω μεγάλης απήχησης σε Αμερική και γενικά σε όλον τον κόσμο.

Όπως ανέφερε και ο @SANDOR CLEGANE παρακολουθώ και εγώ τη σειρά αποφεύγοντας επιμελώς τις διαρροές και οτιδήποτε σχετικό. Αυτό πιστεύω είναι βασικό για να μπορέσει κάποιος/α να απολαύσει τη σειρά. Αν έχεις διαβάσει τις διαρροές και αυτές επιβεβαιώνονται όταν βλέπεις το καινούριο επεισόδιο είναι λογικό να ξενερώνεις.

Τελειώνοντας το επεισόδιο στη σκέψη μου έμεινε ο Ναιτ Κινγκ καβάλα πάνω στο δράκο. Ο Ναιτ Κινγκ είναι ένα μυστήριο για όλους. Κανείς δεν γνωρίζει ποιος είναι και που φτάνουν οι δυνάμεις του. Επίσης ποιες είναι οι προθέσεις του δεν γνωρίζει κανείς. Γιατί ξεκινά την επέλαση στον νότο; Στο τηλεοπτικό κοινό είναι τελείως σκοτεινά όλα αυτά. Έχει παρουσιαστεί σαν ένα μυθικό, σκοτεινό και παντοδύναμο τέρας το οποίο εξ ορισμού και χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις είναι κακό. Όπως στα παιδικά παραμύθια, που υπάρχει κάποιος κακός του οποίου ο ρόλος είναι ακριβώς αυτός: να είναι κακός..

Αναρωτιέμαι τι ανατροπές και εκπλήξεις θα έχουμε στη συνέχεια σχετικά με τον Νάιτ Κινγκ. Επίσης αναρωτιέμαι πως θα μπορέσουν να τα βάλουν με τους νεκρούς τώρα που έχουν και δράκο..

Υπομονή ένα χρόνο... ή μήπως δύο; Απ' τη μύτη θα μας το βγάλουν.. 
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 29, 2017, 12:25:27 μμ από chrmarl »
Hold the door!

*

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • 2397
  • 100
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Αυγούστου 29, 2017, 01:01:53 μμ »
ο Μάρτιν (...) τα οποία θα εκδώσει μετά το πέρας της σειράς και μετά θα ξαναπουλήσει τα δικαιώματα για ταινίες με την πραγματική ιστορία της φωτιάς και του πάγου.

Επειδή αυτό έχει ειπωθεί ξανά αυτές τις μέρες σ' αυτό το φόρουμ και δεν επιτρέπεται να δίνονται λάθος εντυπώσεις και πληροφορίες, καλό είναι να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους.

Ο Μάρτιν έχει ήδη πουλήσει τα πλήρη δικαιώματα των βιβλίων "Το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου" καθώς και του κόσμου στον οποίο αυτό διαδραματίζεται στο ΗΒΟ και σε άλλες εταιρείες που βγάζουν παιχνίδια, σπαθιά κλπ κλπ. Αυτό σημαίνει ότι όσα βιβλία και να γράψει από δω και πέρα (της σειράς του Τραγουδιού της Φωτιάς και του Πάγου), είτε είναι δύο, όπως σκοπεύει, είτε δέκα, αυτά ανήκουν στο ΗΒΟ (και στις άλλες εταιρείες)  ως προς την εμπορική εκμετάλλευσή της ιστορίας που περιέχουν. Επίσης, σημαίνει ότι όσα βιβλία και να γράψει που να διαδραματίζονται στο παρελθόν, το παρόν ή το μέλλον του Γουέστερος κλπ, και πάλι ανήκουν στους ίδιους. Ο Μάρτιν ΔΕΝ μπορεί να ξαναπουλήσει δικαιώματα που έχει ήδη πουλήσει.

Μπορεί όμως να εκμεταλλευτεί την επιτυχία του και να πουλήσει δικαιώματα για άλλα βιβλία του, άσχετα από το ασοιαφ, όπως και έχει κάνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 29, 2017, 01:04:09 μμ από nirne »