Επεισόδιο 5ο - Eastwatch

• 37 Απαντήσεις
  • 3704 Εμφανίσεις
*

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • 2397
  • 100
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
Επεισόδιο 5ο - Eastwatch
« στις: Αυγούστου 14, 2017, 12:49:10 πμ »
Συζήτηση για το 5ο επεισόδιο του εβδόμου κύκλου της σειράς. Η αναφορά πληροφοριών από τα βιβλία είναι δυνατή.

Η συζήτηση μπορεί να ξεκινήσει με την έναρξη του επεισοδίου στις 4 το πρωί.

Οι πληροφορίες από τις διαρροές που υπήρξαν πριν την επίσημη προβολή της σειράς θεωρούνται σπόιλερ και δεν επιτρέπονται. Σ' αυτούς που επιθυμούν να αναφερθούν σ' αυτές, συνιστάται να κάνουν χρήση του πλαισίου σπόιλερ.

*

Αποσυνδεδεμένος Αίγκον V

• Έμπορος
  • **
  • 51
  • 8
    • Προφίλ
Απ: Επεισόδιο 5ο - Eastwatch
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 14, 2017, 11:11:33 πμ »
-Αδυνατώ να καταλάβω με ποιά λογική διάλλεξαν να μας δείξουν μια περίληψη τουλάχιστον 2 εξαιρετικών επισοδείων.Είναι ηλίθιοι?...Λές και τους κυνηγούσε κάποιος,κι έπρεπε να μας πουν 10 σπουδαία πράγματα μέσα σε λίγα λεπτά...Κρίμα...το χειρότερο επισόδειο απο την πλευρά της σκηνοθεσίας..είμαι πραγματικά απογοητευμένος που είδα τόσο σημαντικά γεγονότα ''εν ριπή οφθαλμού''...Σπαταλούν χρόνο να μας δείξουν 2  ηλίθιους φρουρούς ,και δεν στέκονται να δείξουν σημαντικά για την πλοκή γεγονότα όπως θα έπρεπε....κρίμα,και πάλι κρίμα...

*

Αποσυνδεδεμένος KOTSENA

• Χωρικός
  • *
  • 1
  • 0
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 14, 2017, 11:41:54 πμ »
Ειμαι  η Εφη και σας παρακολουθω ,εδω και λιγο καιρο.Εχω μια απορια,που μου εχει μεινει απο το τελευταιο επεισοδιο της εκτης σεζον.Ο βασιλιας της νυχτας, ηταν, ξανθος ,γαλανοματης.Ηταν ,απο τους πρωτους ανθρωπους.Απο ποιον οικο;;;ΛΑΝΙΣΤΕΡ;;; ΤΑΡΓΚΑΡΥΕΝ;;;;Μονο αυτοι οι οικοι ειχαν αυτα τα χρωματα....Και το ¨ΣΗΜΑ¨",ΠΟΥ ΦΕΡΕΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΑς ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ ΣΤΗΝ ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΤΟΥ ,ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ;;;μΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΤΗ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ..........ΑΠΟΣΥΝΤΟΝΙΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΛΑΥΣΩ.................................  :S :S :S :S :@ :@ :@ :@ :@ :@

*

Αποσυνδεδεμένος dervil13

• Έμπορος
  • **
  • 75
  • 11
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 14, 2017, 12:56:39 μμ »
Το σημείωμα του Μικροδάχτυλου ήταν  το μήνυμα που έστειλε η Σάνσα στον Ρομπ στην πρώτη σεζόν κι έγραφε τα εξής

"Robb, I write to you with a heavy heart. Our good king Robert is dead, killed from wounds he took in a boar hunt. Father has been charged with treason. He conspired with Robert's brothers against my beloved Joffrey and tried to steal his throne. The Lannisters are treating me very well and provide me with every comfort. I beg you: come to King's Landing, swear fealty to King Joffrey and prevent any strife between the great houses of Lannister and Stark."
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 14, 2017, 12:58:43 μμ από dervil13 »
Dracarys

*

Αποσυνδεδεμένος dervil13

• Έμπορος
  • **
  • 75
  • 11
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 14, 2017, 01:04:36 μμ »
Επίσης σήμερα η Γκιλυ μας αποκάλυψε  πως ο Τζον δεν είναι ο Μπασταρδος του Ραιγκαρ  αλλά ο νόμιμος γιος του Ραιγκαρ Ταργκαριεν και της Λυαννα Σταρκ και διάδοχος του.
Dracarys

*

Αποσυνδεδεμένος Tormund

• Έμπορος
  • **
  • 33
  • 10
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 14, 2017, 04:12:21 μμ »
(rofl) (rofl) (rofl)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 14, 2017, 04:22:17 μμ από Tormund »

*

Αποσυνδεδεμένος Neige

• Έμπορος
  • **
  • 42
  • 6
  • I am a wolf and will not be afraid ...
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 14, 2017, 04:58:31 μμ »
Εντάξει δεν έχω χρόνο τώρα να πω περισσότερα αλλά χοροπηδάω ενθουσιασμένη, από τα καλύτερα επεισόδια για μένα με τόσες πληροφορίες και τόσες εξελίξεις που δεν τις χωράει ο νους!!! Τα 4 πρώτα επεισόδια της σεζόν με είχαν αφήσει σχεδόν αδιάφορη, τώρα δεν κρατιέμαι για τα επόμενα δύο!!!!!!!!!!!!!  (rofl) (rofl) (rofl)  Συμφωνώ με @Αίγκον V πως το υλικό ήταν τουλάχιστον για δυο επεισόδια αλλά πάλι καλα που ξεφύγαμε από τα ανιαρά! Πεθαίνωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω για την παρέα στο Ανατολικό Παρατηρητήριο!

*

Αποσυνδεδεμένος arwyn

• Στρατηγός
  • 429
  • 40
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 14, 2017, 07:12:50 μμ »
Καλά, ο Ντρογκον γουργουριζε σαν γατακι μιλαμε, μόνο που δεν ξάπλωσε ανασκελα να του χαιδεψει ο Τζον και την κοιλιτσα!!

(clap) (rofl)

Και νομιμος Ταργκαρυεν ο Γιαννάκης.... Χεχεχεχε!!!

Ο Γκεντρυ τελικα δεν εκανε τόσο κουπι οσο νομιζαμε.

Στο δε τελος, μαζευτηκαν ολοι οι Westeros' Defenders και πανε... πού πατε ρε Καραμητροι?? Να πιασετε ζομπι?? Ειστε σοβαροι?? ΠΩΣ??????

Promise me, Ned...

*

Αποσυνδεδεμένος Αίγκον V

• Έμπορος
  • **
  • 51
  • 8
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 14, 2017, 09:02:05 μμ »
-Τελικά το μυστικό είναι να χαιδέψεις τον δράκο της....Άμα τα καταφέρεις,την έχεις κάνει γατούλα.Ξεχνά και τα ΄''προσκυνήματα'' ,αποδέχεται και τα ''είμαι βασιλιάς,και δε χρειάζομαι την άδειά σου'',και σε κοιτά με μάτια 13χρονης που βλέπει τον Σάκη Ρουβά...

*

Αποσυνδεδεμένος silvester

• Έμπορος
  • **
  • 82
  • 5
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 14, 2017, 09:17:10 μμ »
Επίσης σήμερα η Γκιλυ μας αποκάλυψε  πως ο Τζον δεν είναι ο Μπασταρδος του Ραιγκαρ  αλλά ο νόμιμος γιος του Ραιγκαρ Ταργκαριεν και της Λυαννα Σταρκ και διάδοχος του.

και ναι και οχι.

Ναι μας αποκάλυψε οτι ο πρίγκιπας συζήτησε διαζύγιο για να παντρευτεί καποια αλλη (Την Λυαννα κατα πάσα πιθανότητα, εγω το θεωρώ σίγουρο).
Οχι γιατι δεν μας ανέφερε οτι η καποια αλλη ειναι σε ενδιαφέρουσα... Λογικα θα πρεπει να υπαρχει καποια τετοια καταγραφή απο τον συγκεκριμένο μειστερ...
Εχω την εντυπωση οτι ο τυφλός κατι ειχε ρωτήσει τον Γιαννάκη για την καταγωγή του...

Ειμαι περίεργος πως θα μπουν σε σειρά ολα σε αυτο το θεμα...

Αλλα μην ξεχνάμε οτι μιλαμε για τον Μαρτιν.

*

Αποσυνδεδεμένος Tormund

• Έμπορος
  • **
  • 33
  • 10
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 14, 2017, 09:59:29 μμ »
πάντως απο την μια βλεπουμε τον τζειμι να καταλαβαίνει τι μπορει να κανει η ντανυ με τους 3 δράκους,και οτι αν θέλει να τους σκοτώσει ειναι νεκροί,απο την αλλη πάει στην σερσει και υποκύπτει ανευ αντιρρησεως,κάνουν οτι μπορούν για να πιστέψουμε οτι είναι χαζό το παιδί τελικά.

*

Αποσυνδεδεμένος Venier

• Ιππότης
  • 226
  • 10
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 14, 2017, 11:16:11 μμ »
Είχα διαβάσει ήδη αυτό το ποστ, πριν δω το επεισόδιο, αλλά τη χάρηκα τη σκηνή. Ελπίζω να πήραν και το συγκεκριμένο βιβλίο μαζί τους γιατί αλλιώς, χωρίς αποδείξεις, δε θα τους πιστέψει κανείς.
Ο δράκος μυρίστηκε αίμα Ταργκ! (party)

7 σύντροφοι ξεκίνησαν απ'το Τείχος προς το Ανατολικό Παρατηρητήριο, να δούμε πόσοι και ποιοι θα γυρίσουν. Το ότι εμφανίστηκε ο Τζέντρυ με ξεπερνά, δεν το περίμενα. Κ λέει αυτός είναι ο Άζορ Αχάι (αλλιώς γιατί τον εμφάνισαν εξαρχής και γιατί τον στέλνουν εκεί πέρα;)

πάντως απο την μια βλεπουμε τον τζειμι να καταλαβαίνει τι μπορει να κανει η ντανυ με τους 3 δράκους,και οτι αν θέλει να τους σκοτώσει ειναι νεκροί,απο την αλλη πάει στην σερσει και υποκύπτει ανευ αντιρρησεως,κάνουν οτι μπορούν για να πιστέψουμε οτι είναι χαζό το παιδί τελικά.
Εμ είναι, δεν είναι; Υποψιάζομαι ότι η μουρλέγκω η αδερφή του δεν είναι έγκυος αλλά του το είπε σε μια απέλπιδα προσπάθεια να τον κρατήσει με το μέρος της - γι'αυτό μιλούσε με τον μέιστέρ της όταν μπήκε ο Τζ στο δωμάτιο. Μπορεί να ανακαλύψει την απάτη και να τη σκοτώσει γι'αυτό. Πάντως την έχω βαρεθεί, αυτό το βλέμμα, αυτή η αργόσυρη φωνή και η παράνοιά της δεν αντέχονται για πολύ.

Δε μου άρεσε που ο ΜΔ φάνηκε να υπερτερεί της Άρυα, λες και τα κάνει επίτηδες για να φέρει σύγκρουση μεταξύ των αδελφών Σταρκ. Ωστόσο δεν κατάλαβα γιατί χρησιμοποίησε το συγκεκριμένο σημείωμα. Θέλει να πείσει τους άρχοντες του Βορρά ότι η Σάνσα κάποτε στήριζε τους Λάννιστερ και πρόδωσε τον αδερφό της και τον Βορρά; Ίσως είναι κάτι παραπάνω από αυτό και δεν το βλέπω. Αν έχετε καμιά ιδέα, πείτε.

Ο καημένος ο Σαμ και ο καημένος ο Ντίκον - στενοχωρήθηκα για τον Ντίκον.

"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα

*

Αποσυνδεδεμένος summer

• Ιππότης
  • 263
  • 32
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 15, 2017, 12:56:15 πμ »

Το επεισόδιο πάντως είχε γέλιο…

Ο Μπρον και ο Τζέιμι μετά τη στολή του Σούπερμαν και τον προστατευτικό μανδύα του Harry Potter  ανακαλύπτουν τον super αναπνευστήρα και τα super Luigi βατραχοπέδιλα. Η μαγεία στο westeros συνεχίζεται…

Η Σερσει συνεχίζει το θα κατατρωπωσουμε τους εχθρούς μας απτόητη  παρόλο ο Jamie ισχυρίζεται πως οι Ντοθρακοι έκαναν πάρτυ πάνω από τα πτώματα τους. Να δείτε που αν υπήρχε όσκαρ για καλύτερο καρτούν της χρονιάς θα το κέρδιζαν και οι δυο…

Τραγουδάκι: δυο αδελφάκια είμαστε, δυο αδέλφια αγαπημένα, Σερσει λεν εμένα και Jamie εμένα….

Η Ντανυ αποβλακωθηκε 🤓

τραγουδάκι: σήμερα, πρωτογνώρισα τη χαρά, χτύπησε η καρδιά μου πιο δυνατά…😻😻και ξανά εμπιστεύεται τα σχέδια του Τυριον. 😷
Για να μη χάσει τον Τζον συμφωνεί να φέρουν ένα νεκροζώντανο στο westeros WTF😫 για να πείσει την Σερσει για εκεχειρια τι στιγμή που την νικάει κατά κράτος… επίσης και χρονικά κάνει νόημα γιατί είναι δίπλα το τείχος θα πεταχτούν μια στιγμή να φέρουν ένα ζόμπι πίσω και ΑΝ ΔΕΝ σκοτωθούν, θα γυρίσουν να της το δείξουν, ενω στον ίδιο χρόνο ο Τζον δεν μπορεί να περιμένει την Ντανυ να πάρει το kings landing. τώρα τραβάω μαλλί τώρα!!!

και όχι μόνο πείθεται η Ντανυ, που σε λίγο τυφλωμένη από έρωτα δεν θα ξεχωρίζει τον Ντρογκο από το Τζορα, αλλά η όλη κομπανία ρισκάρει τις ζωές της για να δείξει ένα ζόμπι στη τελειωμένη Σερσει... 

να μην ξεχάσω,  ο Ντρογκο ανακάλυψε τον πατέρα του.

Τζον: Ντρογκο…

Ντρογκο: πατέρα!!!

O Τζεντρι περίμενε όλα αυτά τα seasons για να γυρίσει ο Davos να τον πάρει ? Να τον πάει που; 😂😂😂 Και δεν το είχε παρατήσει τόσα seasons, αλλά είχε έτοιμη και τη βαλίτσα; υπόσχεση αρραβώνα είχαν; Λέτε να άκουγε κρυφά Άννα Βισση: αυτός που περιμένω…αυτός…αυτός….

Ο μόνος που είναι ακόμα με τα καλά του είναι ο Tormoud 🤣🤣🤣αν και όταν τα φτιάξει η Ντανυ με τον Τζον η ατάκα του θα έχει ακόμα πιο γέλιο…

Ποια από τις δυο; Αυτή που….τον αδελφό της η αυτή που… τον ανιψιό της;

Τραγουδάκι: αν είναι η αγάπη αμαρτία θα βγω να το φωνάξω με λατρεία….

Ενα δίλημμα απλώνεται πάνω από το westeros.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 15, 2017, 12:59:03 πμ από summer »

*

Αποσυνδεδεμένος Stalin Baratheon

• Έμπορος
  • **
  • 46
  • 16
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 15, 2017, 01:11:25 πμ »
Μακράν ότι πιο χαζό έχω δει στην σειρά. Το συνηθίζουν μετά από ένα καλό επεισόδιο να βγάζουν ένα μάπα αλλά εδώ ξεπέρασαν τον εαυτό τους...
Γιατι πλέον δε μιλάμε απλά για τηλεμεταφορες αλλά για σκέτη χαζομάρα.
Να ξεκινήσουμε από το υποβρύχιο κολύμπι του Τζειμι με τον Μπρον που όχι μόνο βγήκαν εκατοντάδες μέτρα μακρυά και δεν τους είδε κανένας αλλά βγήκαν και κύριοι με τις πανοπλίες τους.
Μετα ακολούθησε η κουλή βόλτα του Τυριον στο Κινγκς Λαντινγκ για να βρει τον Τζειμι με την τρελή ιδέα να φέρει έναν πεθάμενο για να πειστεί η σέρσει να πολεμήσει μαζί τους... Να θυμίσω βέβαια ότι όταν ο τυριον ήταν χέρι του είχαν στείλει ένα χέρι από νεκρό και ούτε το είδε. Και αντε πες η σέρσει τον είδε τον νεκρό και πείστηκε, ποιον στρατό να στείλει; αποκορύφωμα της χαζομαρας ότι η σέρσει ήξερε για την επίσκεψη αλλά άφησε τον τυριον να φύγει...
Μέσα σε όλα βέβαια θυμήθηκαν να ξαναβάλουν και τον γκεντρι στην ιστορία για να μην νομίζουμε ότι ακόμη κοπηλατει. Ευτυχώς εκεί έδειξαν και λίγο αυτοσαρκασμό.
Μετα από όλα αυτά ο Τζον πήγε στο τοίχος και με το πιο αλλοπρόσαλλο παρεακι από 8 κομάντος, που οποίος περισσευε από χαρακτήρες είδε φως και μπήκε,  πέρασε ξανά το τείχος για να πιάσει έναν από τους εκατομμύρια νεκρούς που προελαυνουν...
Τελική χαζομάρα η δήθεν νομιμοποίηση του γάμου του αιγκον με την Λιάνα. Και αντε να πουμε ότι έριξε άκυρο στην γυναίκα του, έγραψε τα παιδιά του και νόμιμους κληρονόμους του γιατί ερωτεύτηκε, αλλά είναι δυνατόν να μου βάζεις ότι το έκανε με μυστική τελετή στο Ντορν, όπου ήταν ο τόπος καταγωγής της γυναίκας του, της Ελια Μαρτελ και των μοναδικών ίσως συμμάχων του; έλεος
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 15, 2017, 01:13:18 πμ από Prousalis »

*

Αποσυνδεδεμένος national

• Χωρικός
  • *
  • 1
  • 0
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 15, 2017, 01:55:16 πμ »
τα παιδια ηθελαν να το τελειωσουν και το HBO ηθελε αλλες 10 σεζον,να το κανει σαν τα φιλαρακια του star.τελικα τους εψησε να κανουν αλλες 2 σεζον τραβηγμενες απο τα μαλλια κατα την γνωμη μου.7 σεζον μια σεζον που τα γεγονοτα τρεχουν,μια σεζον που σε ενα της επεισοδιο γινονται πραγματα που στο παρελθον χρειαζονταν χρονιες ολοκληρες.
βαρεθηκαν να βαζουν τον κρεμμυδο σερ να λεει παπαριες και τους εβγαλε απο την δυσκολη θεση ο γκεντρυ οταν ειχε ετοιμη βαλιτσα και ειπε απλα παμε να φυγουμε.βαρεθηκαν να βρουν επιχειρηματα για ποιο λογο οι 3 της αδερφοτητας επρεπε να βγουνε με τζον και υπολοιπους απο το τειχος για τρελες και πεταχτηκε το hound και ειπε απλα παμε ρε παιχτουρες και αρκει..
στο διαταυτα,πολυ προχειρογραμμενα επεισοδια,που σου βγαζουν την ιδεα οτι ουτε και αυτοι δεν ξερουν προς τα που πανε και βεβαια πανω απο ολα το μυαλο του μαρτιν που μυαζει πιο θολο απο ποτε.
παρολλα αυτα το αγαπαμε τοσα χρονια και θα το καταπιουμε..