"Σήμερα my mood εκφράζεται με song, photo or poetry"

• 481 Απαντήσεις
  • 44965 Εμφανίσεις
*

Αποσυνδεδεμένος SANDOR CLEGANE

• Άρχοντας
  • 1521
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #465 στις: Ιουνίου 05, 2018, 06:14:00 μμ »
Spoiler for Hiden:
Ενώ είχα κάτι άλλο,  άκουσα ότι οι Calexico  έρχονται Αθήνα,  έτσι :

Calexico -  Crystal Frontier

A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Aslan

• Στρατηγός
  • 323
  • 25
    • Προφίλ
Απ: "Σήμερα my mood εκφράζεται με song, photo or poetry"
« Απάντηση #466 στις: Ιουνίου 06, 2018, 08:11:51 μμ »
Spoiler for Hiden:
mood της ημέρας μια τυχαία ανακάλυψη στο σημερινό youtube. Δεν έχω ιδέα τι είναι ακριβώς αλλά μου αρέσει πάρα πολύ!

Spoiler for Hiden:
@SANDOR CLEGANE γέλασα και εγώ με την ιστορία με την κόρη σου! Φαντάζομαι την έκπληξη της να σε βλέπει να ακούς τραγούδια της νέας γενιάς (πόσο χάρηκα που έχω "νεανικά" ακούσματα-μου τόνωσε και την ηλικιακή μου κρίση :-P ).
“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.

*

Αποσυνδεδεμένος Sword of the morning

• Στρατιώτης
  • 129
  • 21
    • Προφίλ
« Απάντηση #467 στις: Ιουνίου 07, 2018, 12:37:39 πμ »

Spoiler for Hiden:

@Aslan πραγματικά πολύ ωραίο κομμάτι! Έχει κάτι. Και πολύ ωραία χορογραφία! Οι περιηγήσεις στο youtube καμιά φορά βγάζουν διαμαντάκια! Κι εγώ ανακάλυψα επιτέλους ένα τραγούδι που μου αρέσει καιρό αλλά δεν συγκρατούσα τίτλο για να το ψάξω...

Fear cuts deeper than swords

*

• Άρχοντας
  • 1521
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #468 στις: Ιουνίου 08, 2018, 10:35:42 μμ »
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Aslan

• Στρατηγός
  • 323
  • 25
    • Προφίλ
« Απάντηση #469 στις: Ιουνίου 09, 2018, 09:14:20 πμ »
“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.

*

• Άρχοντας
  • 1521
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #470 στις: Ιουνίου 11, 2018, 03:37:09 μμ »
Spoiler for Hiden:
Πώς θυμήθηκα τους Fleetwood Mac;  Σήμερα έφυγε ένα πρώην μέλος τους  κι ως όνομα δεν το γνώριζα,
γιατί ήξερα τα άλλα 5  απ' το άλμπουμ "Rumors"  . 
Πώς τους έμαθα (το συγκρότημα) ;  Κάποτε ( Τω καιρώ εκείνω... ) σε ένα μπαράκι άκουσα το " Oh Daddy" 

τό 'ψαξα και ...
Το "Rumors" εκτός από αγαπημένο μου άλμπουμ  είναι εκ των κορυφαίων 10 παγκοσμίως (έχω ήδη βάλει εδώ το "Dreams" με την αγαπημένη φωνή της Stevie Nicks ,  στo παραπάνω τραγουδά η Κριστίν ΜακΒί ) 

Ως βίντεο θα έβαζα αυτό με την εικόνα του άλμπουμ  αλλά τελικά
κατέληξα σε κάτι άλλο.  Έχω την εντύπωση ότι οι πιο πολλοί δεν ξέρετε τι είναι:   
Spoiler for Hiden:
Είναι η θρυλική κασέτα (μαγνητοκασέτα) ! 
- έχει περάσει πλέον στην "προϊστορική"εποχή

Fleetwood Mac - The Chain

A hound will die for you
  but never lie to you

*

• Άρχοντας
  • 1521
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #471 στις: Ιουνίου 15, 2018, 07:25:34 μμ »

Spoiler for Hiden:
Ένα φοβερό ορχηστρικό κομμάτι από acid jazz. Άλλα στοιχεία πλην του τίτλου* δεν έχω, όπως σχολίασα και στο αντίστοιχο σχόλιο στο y-tube. Αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ας αναφέρει . Επίσης μ' αρέσει να ανακαλύπτω κομμάτια στο y-tube με λίγα views.

* αν δοκιμάσει κάποιος πατώντας τον τίτλο "indian summer"  θα χαθεί...

τροπ/ση:  Οκ,  βρήκα τον καλλιτέχνη :  James Taylor Quartet

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 15, 2018, 07:38:48 μμ από SANDOR CLEGANE »
A hound will die for you
  but never lie to you

*

• Στρατιώτης
  • 129
  • 21
    • Προφίλ
« Απάντηση #472 στις: Ιουνίου 16, 2018, 02:26:59 πμ »

Spoiler for Hiden:
@SANDOR CLEGANE είμαι σε ηλικία που όχι μόνο ξέρω τι είναι οι κασέτες αλλά και έχω κιόλας κάμποσες στο αρχείο μου!!!  (rofl) Μουσειακά κομμάτια!!!

Η διάθεση σήμερα θέλει Game of Thrones. Μήπως έχει έρθει η ώρα για μια επανάληψη??? Αναρωτιέμαι...

*

Αποσυνδεδεμένος Aslan

• Στρατηγός
  • 323
  • 25
    • Προφίλ
« Απάντηση #473 στις: Ιουνίου 16, 2018, 10:47:08 πμ »
Spoiler for Hiden:
H πρώτη επιλογή που πήγα να βάλω μου έχει κολλήσει εδώ και 2 μέρες καθώς η διάθεση μου είναι όπως το λέει ένας στίχος του τραγουδιού ¨Daddy I feel alone, this house doesn`t feel like home¨και ξαφνικά βλέπω ότι το συγκεκριμένο τραγούδι το έχω βάλλει πάλι εγώ στην σελίδα 25!!

By the way πρόλαβα και εγώ κασσέτες! Η πρώτη μου κασσέτα ήταν Αντώνης Ρέμος  (hi)

Και πάμε στο mood της ημέρας vrs 2

*

• Άρχοντας
  • 1521
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #474 στις: Ιουνίου 16, 2018, 02:16:50 μμ »
Spoiler for Hiden:
Από  "Τάδε έφη ..." forum Westeros.gr
Παράθεση
   @Sword of the morning
πολύ ενδιαφέρον μύθος  και πολύ ωραίο μουσικό κομμάτι *   !

* θα το αποστηθίσει ο η/υ μου

Από σχόλιο  y-tube :

Παράθεση
    " Mari Boine, previously known as Mari Boine Persen, née Mari Boine Olsen (born 8 November 1956) is a Norwegian Sami musician known for having added jazz and rock to the yoiks of her native people. Gula Gula (first released by Iđut, 1989, later re-released by Real World) was her breakthrough release, and she continued to record popular albums throughout the 1990s. In 2008, she was appointed Professor of musicology at Nesna University College."  

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 16, 2018, 02:18:42 μμ από SANDOR CLEGANE »
A hound will die for you
  but never lie to you

*

• Στρατιώτης
  • 129
  • 21
    • Προφίλ
« Απάντηση #475 στις: Ιουνίου 16, 2018, 08:04:37 μμ »
Spoiler for Hiden:
Από τη στιγμή που ξημερώνει πιάνεται για άλλη μέρα σωστά;;; Κι αν όχι δεν πειράζει, αφού έχει αλλάξει το mood! :o

@SANDOR CLEGANE το κομμάτι είναι μεγάλο κόλλημα, έτσι;
Γεωγραφικά και ηχητικά παραμένω κι εγώ στον μακρινό βορρά.@Aslan έχεις βάλει κι εσύ παλιότερα κάποιο κομμάτι από την ίδια τραγουδίστρια (διπλοτσεκάρω πριν αναρτήσω γιατί έχω κι εγώ την τάση να επανέρχομαι ξανά και ξανά στα ίδια ακούσματα. Τυχαίο;; :D Ωραία φωνή και φευγάτη. Ταιριάζει με τον βροχερό καιρό της ημέρας...

edit: διορθώθηκε ο κώδικας - mod

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 16, 2018, 11:40:46 μμ από nirne »

*

Αποσυνδεδεμένος Aslan

• Στρατηγός
  • 323
  • 25
    • Προφίλ
« Απάντηση #476 στις: Ιουνίου 17, 2018, 11:33:10 πμ »
Spoiler for Hiden:
@Sword of the morning πάρα πολύ ωραία τραγούδι διάλεξες. Εμένα μου αρέσει που συνδυάζουν στα videoclip  τραγούδια στην γλώσσα τους με την φυσική ομορφιά των Φαρόε, θυμίζοντας έτσι τραγούδια "ξωτικών".

Επειδή σήμερα είναι η μέρα των μπαμπάδων, το mood είναι ανάλογο! Χρόνια πολλά σε όλους του μπαμπάδες!!

Tu seras peut-être pas le meilleur mon fils
Mais pourtant moi, je serai fier
A quoi ça sert d'être riche
Quand on est riche d'être père
Tu seras peut-être pas le plus fort mon fils
Mais à deux, on sera millionnaire
Que je sois pauvre ou bien riche
Tu seras riche d'un père
Tu seras riche d'un père

*

• Στρατιώτης
  • 129
  • 21
    • Προφίλ
« Απάντηση #477 στις: Ιουνίου 19, 2018, 03:14:21 μμ »

Spoiler for Hiden:
Τελευταία ξετρυπώνω τραγούδια που τα έψαχνα καιρό!!!Το παρακάτω ανήκει σ' αυτή την κατηγορία. Παρεμπιπτόντως γνωρίζει κανείς τι σημαίνει "Idlewild"; Με μια ματιά που έριξα στο διαδίκτυο δεν έβγαλα άκρη...

*

• Άρχοντας
  • 1521
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #478 στις: Ιουνίου 19, 2018, 09:38:47 μμ »
Spoiler for Hiden:
    @Sword of the morning ,  σχετικά με την τελευταία σου ερώτηση  για idle - wild (η δεύτερη λέξη είναι εύκολη) , όταν παίζω Age of Mythology - ανελλιπώς  πάνω από 10ετία - , όταν ένας άνθρωπος-εργάτης  κάθεται και δεν κάνει τίποτα,  χαρακτηρίζεται "idle",  και στην μετάφραση στο google ως πρώτη έννοια : άεργος. Τώρα όλο μαζί ( idlewild ) = ...   
  Όσο για το προχθεσινό για to "mood" (μουσικό)  που αλλάζει...  αλλάζει σε χρόνο dt.  Θέλω να βάλω τραγούδι εδώ και καιρό, όπως και κάποια που τα έχω "stanby"  ,  αλλά ... δεν μου κάθονται...   
Πριν λίγο  αφού ψιλοτσίμπησα (μουσικώς)  μερικά τραγούδια στο y-tube,  μου ξύπνησε μέσα μου   ο Ottmar Liebert με Surrender to Love     !
Βγάζω "εξω"  αυτό που ήθελα  και επειδή στις στιγμές που γράφω μου κάνει παρέα μια άλλη μελωδία του * ,  αυτή τη βάζω εδώ στο spoiler :

* νομίζω ότι το συγκεκριμένο πρώτη φορά το ακούω (βαριέμαι να ψάξω στη cdθήκη)
Τελικά  είναι καταπληκτικό να σε συνοδεύει μουσικά  ενω γράφεις.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 19, 2018, 09:42:19 μμ από SANDOR CLEGANE »
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Aslan

• Στρατηγός
  • 323
  • 25
    • Προφίλ
« Απάντηση #479 στις: Ιουνίου 20, 2018, 11:15:15 μμ »