"Σήμερα my mood εκφράζεται με song, photo or poetry"

• 430 Απαντήσεις
  • 29386 Εμφανίσεις
*

Αποσυνδεδεμένος Sword of the morning

• Στρατιώτης
  • 115
  • 21
    • Προφίλ
Απ: "Σήμερα my mood εκφράζεται με song, photo or poetry"
« Απάντηση #390 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 02:24:21 πμ »
Spoiler for Hiden:
Ωραίο τραγούδι έβαλες @Aslan .Το είχα ξανακούσει αλλά δεν είχα δώσει τόσο σημασία. Με συγκίνησε η σκηνή με το ηλικιωμένο ζευγάρι...
Παρόλα αυτά επιμένω στην καλή μου διάθεση και στο φωτεινό και ερωτικό You are my sunshine στην πιο ωραία εκτέλεση ever! Εξάλλου ξημερώνει Σάββατο!

Fear cuts deeper than swords

*

Αποσυνδεδεμένος SANDOR CLEGANE

• Άρχοντας
  • 1491
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #391 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2017, 12:51:35 μμ »

Spoiler for Hiden:
  Δεν ξέρω πώ ν' αρχίσω...  Χθες μουσική διάθεση είχα Beatles και άκουγα, αλλά δεν ήθελα να τη μοιραστώ μαζί σας,
σήμερα όμως πάλι "ξύπνησε" αυτή η διάθεση της μοιρασιάς.
  Όπως και στους πιο πολλούς πιστεύω η καθημερινότητα είναι να ανοίξουν την tv, άσχετα αν παρακολουθούν τι έχει. Έτσι έκανα κι εγώ, και αφού είδα τη  Μάγια Τσόκλη  το ταξίδι της στη Γουατεμάλλα, η tv ξανάγινε "στείρα",  άρα το γύρισα στο y-tube.
 "Παίζοντας"  κι επειδή πρόσφατα είχα το θέμα " Harry Dean Stanton " , μου τον ξανάβγαλε.  Ομολογώ ότι πλέον τον λατρεύω - μετά θάνατον,  γιατί πρώτα δε μου άρεσε η φάτσα του (μου βγαζε έναν αντιπαθητικό άνθρωπο).  Ανακάλυψα (εγώ μετά θάνατον του) ότι η μουσική ήταν ένα πάθη του (μεταφορικά) .
 Θα ήθελα να ήμουν σ' αυτήν την συναυλία :

(εδώ βλέπουμε αρχικά τον αγαπημένο μου "τρελό" σκηνοθέτη David Lynch ( η γυναίκα μου  συμφωνεί ότι κι εγώ είμαι τρελός ... ), και στη συνεχεια Johnny Depp και Kris Kristofferson ) 
Harry Dean Stanton performs 'Everybody's Talkin' *

και (το παρακάτω περιλαμβάνει 2 τραγούδια,  το 2ο μέρος ** το 'ξανάβαλα )  ακούγοντας τον Harry ** ( 2'54" ) να μεταφράζει στ' αγγλικά , κατάλαβα ότι τα μεξικάνικα τραγούδια μπορεί να ακούγονται σχετικά εύθυμα,  κρύβουν όμως πολύ πόνο :

*  Το τραγούδι αυτό είναι απ' τον NIlsson (αυτός που τραγουδούσε το "Κελί" που έλεγε κι ο Σεφερλής)  κι έπαιζε ως soundtruck στον "Καουμπόι του μεσονυχτίου" (Γιον Βόιτ, Ντάστιν Χόφμαν) :

ΥΓ: 1α)   Η άκυρη πληροφορία της ημέρας:    Η σελίδα 26  έκανε ρεκόρ με 17 τραγούδια! (μου 'κανε εντύπωση γιατί υπάρχει περιορισμός χώρου κι έβγαινε με ΜΟ 15 τραγούδια )

1β)  Η χρήσιμη υπενθύμιση της ημέρας :   Στην πρώτη σελίδα σε  " Sp " υπάρχει η λίστα όλων των τραγουδιών που έχουν μπεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 24, 2017, 01:19:26 μμ από SANDOR CLEGANE »
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Aslan

• Στρατηγός
  • 304
  • 25
    • Προφίλ
« Απάντηση #392 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2017, 05:20:08 μμ »

Spoiler for Hiden:
I think it is going to rain today... Καλώς μας βρήκε το φθινόπωρο!!
Το τραγούδι αυτό ακούγεται και στους τίτλους αρχής της mini-σειράς Broken με πρωταγωνιστή το Sean Bean!
“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.

*

• Στρατιώτης
  • 115
  • 21
    • Προφίλ
« Απάντηση #393 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2017, 01:12:37 πμ »

Spoiler for Hiden:
Πώς βρίσκεις ένα τραγούδι που ακούς στο ραδιόφωνο και είναι σε άπταιστα γαλλικά, απ' τα οποία εννοείται δεν καταλαβαίνεις γρι???? Μα φυσικά ψάχνοντας στο youtube μέχρι τελικής πτώσεως!!! Ιδού λοιπόν!Ένα γλυκό αντίδοτο για τον βροχερό, μελαγχολικό Σεπτέμβρη. Αν δε το έβρισκα (τρεις ώρες ψάχνω!!!)δεν θα πήγαινα για ύπνο...Όνειρα γλυκά!

*

• Άρχοντας
  • 1491
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #394 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2017, 04:50:43 μμ »

Spoiler for Hiden:
Στην εικόνα φαίνεται από ποιο soundtruck είναι, το οποίο είναι πάρα πολύ καλό με διαφορετικά τραγούδια και διαφορετικών καλλιτεχνών. Ο λόγος που το έβαλα  είναι ότι το ακούω καμιά δυο μέρες στο αμάξι.

- @Sword of the morning : Α)  τι να πω κι εγώ που ψάχνω ένα κινέζικο ...  (θα μπορούσα, στο μέλλον,  άρα στο τώρα κάνω πλάκα)
  Β) Με το γαλλικό  μου 'ρθε ένα γαλλικό ...  όποιος το ξέρει  ( εννοώ το βίωσε ως άκουσμα),  να σηκώσει το χέρι του :

A hound will die for you
  but never lie to you

*

• Στρατιώτης
  • 115
  • 21
    • Προφίλ
« Απάντηση #395 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2017, 01:16:43 πμ »
Spoiler for Hiden:
Χα, χα @SANDOR CLEGANE σηκώνω το χέρι μου λοιπόν γιατί το γαλλικό το ξέρω! Κρίμα που δεν υπάρχει και σχετικό εικονίδιο για έμφαση! Συνειρμικά φυσικά έρχονται τόσα πολλά που εδώ και μία ώρα ακούω γαλλικές επιτυχίες της εποχής και δεν μπορώ να καταλήξω. Αν έκανα ζαβολιές σαν μερικούς μερικούς εδώ μέσα θα έπρεπε να βάλω καμιά δεκαριά με σπόιλερ μέσα στο σπόιλερ (rofl)  Αλλά θα δείξω χαρακτήρα και κυρίως αυτοσυγκράτηση...Έξω κρατάω την αρχική επιλογή της ημέρας που σιγομουρμουρίζω για άγνωστο λόγο από νωρίς το απόγευμα όταν άρχισε να βρέχει
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Ζαβολιά νούμερο 1. επίσης στο τοπ τεν των πάρτι της εποχής για λόγους ευκόλως εννοούμενους :o
Spoiler for Hiden:
Ζαβολιά νούμερο 2 το καλύτερο γαλλικό τραγούδι όλων των εποχών κατά την ταπεινή μου άποψη...

*

• Άρχοντας
  • 1491
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #396 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2017, 03:45:14 μμ »

Spoiler for Hiden:
Ένας απ' τους νο1  αγαπημένους μου καλλιτέχνες , ο JJ Cale  κι ένα απ' τα παλιά αγαπημένα μου ακούσματα : "Magnolia"

A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Aslan

• Στρατηγός
  • 304
  • 25
    • Προφίλ
« Απάντηση #397 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2017, 11:15:23 μμ »

Spoiler for Hiden:

Σήμερα η διάθεση είναι μελαγχολική καθώς απο το πρωί μου έμεινε το παραπάνω τραγούδι που ακουγόταν στο ράδιο στο διπλανό γραφείο στην δουλειά και αν και Παρασκευή η διάθεση έπεσε λιγάκι...

Spoiler for Hiden:
Και θα κλέψω και εγώ και θα βάλω και το δεύτερο τραγούδι σε παρόμοια διάθεση και έπαιζε σε βιντεάκι διαφήμισης του youtube...

Και εδώ η διαφήμιση που σίγουρα την έχετε δεί και συγκινηθεί μπαίνοντας στην θέση του "Άρη" όπως και εγώ...

“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.

*

• Άρχοντας
  • 1491
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #398 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 02:20:39 μμ »

Spoiler for Hiden:
Ένα απ' τα παλιά αγαπημένα και τραγουδισμένα (από μένα γιατί είχα τους στίχους -  τότε αν ήσουν "τυχερός" , τα έγραφε στο δίσκο ή στο cd ) Jon * & Vangelis State Of Independance , με αρκετές συνεργασίες μεταξύ τους  και το συγκεκριμένο άλμπουμ εκπληκτικό.  Α, το τραγούδι στο συγκεκριμένο βίντεο έχει "πετσοκοφτεί" για κανένα λεπτό.

*   Jon Anderson  απ' τους  "YES" (ως YES  πολύ γνωστό το "Owner Of A Lonely Heart"  https://youtu.be/vpIduDaggVA?t=67 )

Άντε χατηρικά θα βάλω ένα παλιό δικό του : Jon**  Anderson - Hold on to love

**  Υπάρχει και ο Ian (Ίαν) Anderson από Jethro Tull αλλά άλλο ήθελα να πω. Εκείνη την εποχή ήμουν Γερμανία  και το  " J " (τζέι) το προφέρουν ως "γιου"  κι έτσιν εγώ το Jon Anderson τον έλεγα "Γιον Αντ..."  (όπως και "Γιον Βόιτ"  Jon Voight  - ηθοποιός και πατέρας της Τζολί)   κι επίσης μου φαινότανε παράξενο ως όνομα .  Ενώ αν είχε το  " h "  θα διαβαζότανε ως  "Τζών" ( John ) .
Πού κολλάνε όλα αυτά (και τι σας νοιάζουν) ; 
Μετά από πολλά χρόνια 
φτάνοντας στη σημερινή εποχή  φτασαμε στο GRR Martin
 και χρησιμοποίησε το "Jon" για τον Τζον Σνόου... 

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 03, 2017, 02:29:41 μμ από SANDOR CLEGANE »
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Aslan

• Στρατηγός
  • 304
  • 25
    • Προφίλ
« Απάντηση #399 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 08:21:42 μμ »

*

• Άρχοντας
  • 1491
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #400 στις: Οκτωβρίου 04, 2017, 02:40:05 μμ »

Spoiler for Hiden:
Παράθεση

ΥΓ: Το συγκεκριμμένο τραγούδι το είχα πολλές φορές στη "λίστα" ως mood.

ΥΓ2: Άσχετο με το παρόν μνμ, σχετικό με τα δυο αμέσως προηγούμενα:
Παράθεση
  Απ'τη λίστα των τραγουδιών:

Quiz ( για αρχάριους στο GoT ) :  " Βρείτε τον κρυμμένο ήρωα ... "

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 04, 2017, 03:17:42 μμ από SANDOR CLEGANE »
A hound will die for you
  but never lie to you

*

• Άρχοντας
  • 1491
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #401 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 09:17:27 μμ »

Spoiler for Hiden:
Δε θα μπορούσα να μην έβαζα και : 

ΥΓ:  Όσο εύκολα ήταν να βρω αυτό-ά που έψαχνα τόσο αντιστρόφως  ήταν να κάνω την επιλογή !
Για το πρώτο η αρχική μου επιλογή ήταν με την εικονα του καλλιτέχνη :

αλλά μου φάνηκε πιο γλυκός ο ήχος η "έξω" τελική μου επιλογή.
Και τρομερά δύσκολο ήταν να επιλέξω για  " Asturias - Isaac Albeniz "

ΥΓ2 :  (ας μπει καλύτερα σε spoiler  γιατί είναι παράπονό μου) 
Spoiler for Hiden:
   Μου κάνει τρομερή εντύπωση που το συγκεκριμένο παρόν τόπικ έχει "ηχηρή" επισκεψιμότητα * αλλά "άηχη" παρουσία ...

* γι' αυτό και δε σταματησα μέχρι τώρα,  αλλά αν κάποια στιγμή κοιτάξω πίσω μου και δω ότι είμαι μόνος μου...

Έτυχε χθες μεσημέρι να πάρω "φωτο" (όλη τη σελίδα αλλά εδώ απόσπασμα) : 

και πριν λίγο : 

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 05, 2017, 09:46:12 μμ από SANDOR CLEGANE »
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Aslan

• Στρατηγός
  • 304
  • 25
    • Προφίλ
« Απάντηση #402 στις: Οκτωβρίου 07, 2017, 06:45:48 μμ »

Spoiler for Hiden:

Η διάθεση σήμερα έχει κολλήσει σε Macklemore και Kesha και σε ένα βίντεοκλιπ με αρκετά έντονο αμερικάνικο χαρακτήρα!

Ααα και κάτι ενδιαφέρον που διάβαζα το πρωί! Ξέρετε ποια 2 τραγούδια ακούνε περισσότερο οι ψυχοπαθείς? :-P
http://www.oneman.gr/pop-code/t/mousiki/glyko/eminem-no-diggity-blackstreet-psychopaths.4879308.html?utm_source=Sport24&utm_medium=BestofNetwork_home&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos2

*

• Άρχοντας
  • 1491
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #403 στις: Οκτωβρίου 08, 2017, 10:34:29 πμ »

Spoiler for Hiden:
  @Aslan ,
α1)  Πώς κατάφερες κι έβαλες χθες τραγούδι;! Εγώ τ' απόγευμα μέχρι και βράδυ δεν μπορούσα να μπω στο σάιτ γιατί δεν άνοιγε (όπως και προχθές), μπας κι εγώ έχω το πρόβλημα;
α2)  Πολύ ωραίο τραγούδι κι εύθυμο, το δε βίντεο  σε παρέπεμπε σε αναμνήσεις και φαντασία.

β) Για το τι ακούνε οι ψυχοπαθείς , το 'χα δει κι εγώ ως "εξώφυλλο"  αλλά δεν τόλμησα να μπω να κοιτάξω ...  Αλλά αφού το 'βαλες εσύ (έτσι κάνω και στο σπίτι, βάζω πρώτα τη γυναίκα να δοκιμάσει  (giggle) ) , είπα "οκ, θα τ' αντέξω" ,  αλλά για
Παράθεση
τα τραγούδια που ακούνε περισσότερο οι ψυχοπαθείς βάσει έρευνας που διεξήχθη στο Πανεπιστήμιο της Νέας Υόρκης σε δείγμα 200 ανθρώπων και 260 τραγουδιών, είναι κατά πάσα πιθανότητα ανάμεσα στα αγαπημένα σου.

Το R&B classic ‘No Diggity’ των Blackstreet και το ‘Lose Yourself’ του Eminem ήταν τα τραγούδια που άρεσαν περισσότερo στα άτομα με τα υψηλότερα ψυχοπαθητικά σκορ.
η έρυενα γίνεται, ως συνήθως, στην Αμερική. 
Στην Ελλάδα θα ίσχυε κάτι άλλο,  όπως :

(ειδικά σ' αυτό το τραγούδι ξεκινάνε τα συμπτώματα              )

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 08, 2017, 10:36:21 πμ από SANDOR CLEGANE »
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Aslan

• Στρατηγός
  • 304
  • 25
    • Προφίλ
« Απάντηση #404 στις: Οκτωβρίου 10, 2017, 06:48:13 μμ »

Spoiler for Hiden:

Το άκουσα το πρωί στο ράδιο και αμέσως μου "έφτιαξε" φθινοπωρινή διάθεση. Με το βίντεοκλιπ θυμήθηκα γιατί το έχω συνδυάσει με τέτοια διάθεση!!

@SANDOR CLEGANE ωραίο τραγούδι και εικόνες ανέβασες.
Όχι δεν έχει πρόβλημα ο υπολογιστής σου, απλά πρέπει να μπήκα κάποια στιγμή όταν είχε επανέρθει το site σε λειτουργία καθώς ανέβασα το βίντεο και διάβασα το μήνυμα σου αλλά θυμάμαι ότι επανήλθα μετά απο 2 ώρες για να σου γράψω κάτι και δεν μου άνοιγε η σελίδα!

Να με συγχωρεί η Γλυκερία και ο Μηλιώκας αλλά έχεις δίκιο!!!χαχα