"Σήμερα my mood εκφράζεται με song, photo or poetry"

• 430 Απαντήσεις
  • 29385 Εμφανίσεις
*

Αποσυνδεδεμένος SANDOR CLEGANE

• Άρχοντας
  • 1491
  • 130
    • Προφίλ
Απ: "Σημερα my mood εκφράζεται με song, photo or poetry"
« Απάντηση #375 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2017, 02:57:36 μμ »
Spoiler for Hiden:
Αν και ετοίμαζα ελληνικό  με άλλαξαν 2 "πράγματα" από tv.   Α) Κάπου έδειξε ότι σαν σήμερα ο Carlos Santana έβγαλε το πρώτο του προσωπικό άλμπουμ - ως εικόνα είχε τη συναυλία του Woodstock με το "Soul Sucrifice". Δε θα βάλω αυτό παρά το "Corazon Espinado"   , το οποίο ταιριάζει καλύτερα με το επόμενο  που το έχω ως "κυρίως" .

Β)  Το "κυρίως"  λοιπόν είναι ένα τραγούδι  που τ' ακούω σχεδόν κάθε φορά που βάζω tv-ράδιο ( αφού δεν έχει και τίποτε η tv, αλλά κι ούτε σε ταράζουν στις διαφημίσεις  κι επίσης η ένταση είναι ίδια,  ενώ στην tv μου' ρχεται να εκσφεντονίσω το τηλεκοντρόλ ... )
και μια φορά άκουσα κάτι ονόματα στο περίπου  και τα σημείωσα πρόχειρα (κι άλλα ντ' άλλων , φυσικά) . 
Έχω  "εθιστεί"  μ' αυτο το τραγούδι  και τελικά αφού προσπάθησα πριν από λίγο (όχι πολύ)  το βρήκα !!! :

από  Myriam Makeba  το  "Xica Da Silva"  :

A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Aslan

• Στρατηγός
  • 304
  • 25
    • Προφίλ
« Απάντηση #376 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2017, 09:01:16 μμ »
“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.

*

• Άρχοντας
  • 1491
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #377 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2017, 07:17:43 μμ »

Spoiler for Hiden:
   ΤΑΝΙΑ ΤΣΑΝΑΚΛΙΔΟΥ  (bow)       

A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Sword of the morning

• Στρατιώτης
  • 115
  • 21
    • Προφίλ
« Απάντηση #378 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 12:25:36 πμ »
Spoiler for Hiden:
Αχ βρε @SANDOR CLEGANE τι μου κάνεις...Λατρεύω Τάνια! Όμορφη, αισθαντική φωνή, σεμνή παρουσία και αποπνέει μια μελαγχολία...'Εχεις υπόψη σου αυτό το δίσκο; Ένα πιάνο, μια φωνή και ενδιάμεσα οι στίχοι της Κικής Δημουλά.

Spoiler for Hiden:

Έψαχνα να βρω την ανάρτηση που ήμου σίγουρη ότι έχω κάνει εγώ πρώτη από Shigeru Umebayashi* αλλά δεν τη βρήκα  |( Εννοείται ότι 100% μου αρέσει και το soundtrack του 2046 και το In the mood for love. Έχω δει και τις ταινίες.
*αυτό είναι από τα πιο αγαπημένα μου
Spoiler for Hiden:

Πάντως εγώ γι αλλού είχα ξεκινήσει σήμερα...

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 12:27:43 πμ από Sword of the morning »
Fear cuts deeper than swords

*

• Άρχοντας
  • 1491
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #379 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 05:45:56 μμ »

Spoiler for Hiden:
Αυτό το τραγούδι το είχα πάντα στο μυαλό μου, αλλά δεν έτυχε...   Πάντα μου έδινε μια μείξη μελαγχολίας και ευφορίας ( ! )
κι όταν το ακούω μερικές φορές νοσταλγώ ένα νοερό ταξίδι μου σ' ένα παραθαλάσσιο  "μαγαζάκι" στο Μεξικό ...
 Σήμερα δεν ήταν στο mood μου,  αλλά προέκυψε. Πώς;
Κάνοντας "ζάππινγκ"  στις ιστοσελίδες έπεσε το μάτι στο θάνατο ενός ηθοποιού, του Harry Dean Stanton  :

και να πω την αλήθεια σήμερα έμαθα το όνομά του.  Πάντα τον έβλεπα σε β' και γ' ρόλους και δεν του έδινα ιδιαίτερη σημασία.
Πρωταγωνίστησε όμως στην ταινία  " Paris, Texas " :

που την είδα βέβαια, μόνο μια φορά,  αλλά μου έμεινε (κυριολεκτικά)  το μουσικό θέμα , το soundtruck.

(Πίσω χρονικά)  Όταν πρωτοάκουσα  το  ορχηστρικό τραγούδι έπαθα την πλάκα μου.  Για μεγάλο χρονικό διάστημα το έψαχνα, ωσπου μια μέρα ...    και φυσικά  --> στην μουσική συλλογή μου.
 Σίγουρα είναι πολύ καλύτερο  το να το ακούς  παρά να το βλέπεις - μέσα μου είχα άλλες εικόνες  απ' την ταινία {η οποία ...}  την οποία την είδα πολύ αργότερα.
Γι' αυτό το ξαναβάζω κι απολαύστε το  μόνο με το ερέθισμα των ώτων σας :

και το τραγούδι απ' " έξω "  το ξαναβάζω με την ταινία (που δε θυμόμουν ότι το τραγουδούσε ο πρωταγωνιστής ηθοποιός ) :

ΥΓ1:  Κάποτε έκανα μια πλάκα σ' ένα ξάδελφό μου. Του έδωσα το cd  και του είπα να ακούσει προσεκτικά το εξαιρετικό τραγούδι νο 9

με χρόνο γύρω στα 9 λεπτά,  το οποίο τελικά  δεν ήταν τραγούδι παρά  μόνο διάλογος ηθοποιών!   :D 

Επίσης να αναφέρω ότι όλο το μουσικό άλμπουμ κινείται στο πλαίσιο της κθθάρας που κλαίει  και το μόνο που θα μπορούσε να πει κανείς εύθυμο  αλλά και με λόγια  είναι το  CANCION MIXTECA

ΥΓ2 :  (με χρονικη σειρά) 
@nirne , με τους  Stories  με μετέφερες σε ωραίες ςποχές ...

@Aslan ,  ήδη έχω μπει στο πνεύμα (και δεν την πατάω άλλο,  όπως με Ed Sheeran )  και ρώτησα τις κόρες για Zayn  και τον ξέρανε ...

@Sword of the morning ,  σ' ευχαριστώ για  Jun Miyake-The here and after ,  καταπληκτικό νέο μουσικό κομμάτι για μένα!
Είναι απ' αυτά που τα ακούς αλλά μπορείς και να μην τ' ακούς,   να μην τ' ακούς  αλλά να τ' ακούς ... Επειδή σίγουρα σε ζάλισα,  εννοώ ότι μπορούν να σε συντροφεύουν  χωρίς να επικεντρώνεσαι στο τραγούδι ...  Ένα πχ επίσης για μένα:  το "ας ήτανε" της Τάνιας,  επιχείρησα πολλές φορές να ακούσω τα λόγια απ' την αρχή  και πάντα καπου στη μέση (ίσως)  η μελωδική φωνή της με έκανε να ξεχνάω τον σκοπό μου. Το παθαίνω αρκετές φορές.  ( Γεια σας,  με λένε Sandor  κι είμαι καλά ... )

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 05:57:30 μμ από SANDOR CLEGANE »
A hound will die for you
  but never lie to you

*

• Στρατιώτης
  • 115
  • 21
    • Προφίλ
« Απάντηση #380 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2017, 01:08:01 πμ »

Spoiler for Hiden:
Η συνειρμική απάντηση στα παραπάνω! Τι να πω...περίεργο το ανθρώπινο μυαλό και οι διακλαδώσεις του...

*

• Άρχοντας
  • 1491
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #381 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2017, 11:17:28 πμ »
Spoiler for Hiden:
@Sword of the morning ,
Παράθεση
  Η συνειρμική απάντηση στα παραπάνω!... 

Πιστεύω να εννοείς από  " ... σ' ένα παραθαλάσσιο  "μαγαζάκι" στο Μεξικό ... "  κι
 όχι από  "έπεσε το μάτι στο θάνατο ενός ηθοποιού" ,  γιατί η   Frida kahlo μας άφησε πολλές δεκαετίες πριν  κι η
Salma Hayek  πιστεύω ότι χαίρει άκρας υγείας ...
 Είδα την ταινία πριν όχι πολλά χρόνια  και νομίζω ότι τότε ερωτεύτηκα την Salma , όπως και συμπτωματικά λίγες μέρες πριν είχα μάθει για τη ζωή της Frida (συγκεκριμένα η κουβέντα - βλέπετε! θυμάμαι κι εγώ !! - είχε ξεκινήσει  για παραδειγματισμό ότι κάποτε μια διάσημη ζωγράφος  σκοτώθηκε με το μηχανάκι της επειδή μπερδεύτηκε το σάλι της  στο λαιμό και στο μηχανάκι ) :

και μόλις πριν επέλεξα έναν πίνακά της που μου 'κανε εντύπωση :

Και τώρα πάμε στο μουσικό mood το οποίο παραλίγο ( στο τσαφ που λένε)   θα έμπαινε το "Whole lotta love"
από  Led Zeppelin ( το καβατσάρω γι' αργότερα  - το 'πα πρώτος ! ) , 
   αλλά θα προτιμήσω την πρωινή γυμναστική .

Εμπρός,  λοιπόν συμφορμίτες  πάμε όλοι μαζί  με  Coldplay - Adventure Of A Lifetime

και πρώτα το ένα μάτι  :   :o
ύστερα τα μάτια αλλού και το στόμα αλλού :    (think)
στη συνέχεια μικρές διατάσεις κι γύρισμα κεφαλιού :   (hug)
και επικύψεις :    (bow)

Προσοχή :  Απαγορεύονται τα γυαλιά   (cool)  , γιατί μπορεί να κοιμάστε ακόμη ...

και πάμε  'εξω" ...

-  Υπάρχει και εναλλακτική  με ένα πιο  ήπιο και χαλαρωτικό ρυθμό  (ακολουθάτε τον σκύλο) :

A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Aslan

• Στρατηγός
  • 304
  • 25
    • Προφίλ
Απ: "Σήμερα my mood εκφράζεται με song, photo or poetry"
« Απάντηση #382 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2017, 12:42:05 μμ »

Spoiler for Hiden:

Σήμερα ξύπνησα πρωί-πρωί και εκεί που άκουγα ράδιο περπατώντας στο κέντρο της Αθήνας έπεσε το παραπάνω τραγούδι το οποίο εκτός ότι μου κόλλησε έδενε γάντι και με την πρωινή μου διάθεση. Με μια γρήγορη αναζήτηση είδα ότι έχει ανέβει στο παρελθόν ένα άλλο κομμάτι του το Honey Bee στην σελίδα 20 περίπου (ναι έχουμε φτάσει τις 27 σελίδες μουσικών επιλογών! ΤΡΟΜΕΡΟ!!)

Aχ βρε @SANDOR CLEGANE ούτε και εγώ ήξερα τον ΖΑΥΝ αλλά είμαι λάτρης της φωνής της Sia και σχετικά των περισσότερων τραγουδιών στα οποία με τον έναν ή τον άλλο τρόπο βάζει την υπογραφή της. Μακάρι να είχα την ηλικία που έχουν οι κόρες σου και ας ήξερα και τον ΖΑΥΕΝ (γεννηθής το 1994 αν δεν κάνει λάθος το ίντερνετ πρώη μέλος νεανικής ποπ-μπάντας απο την Μ.Βρετανία).

“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.

*

• Στρατιώτης
  • 115
  • 21
    • Προφίλ
« Απάντηση #383 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2017, 01:21:55 πμ »

*

• Άρχοντας
  • 1491
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #384 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2017, 02:01:08 μμ »

Spoiler for Hiden:
  " POLL-Ρ.ΟΥΙΛΙΑΜΣ & Κ. ΤΟΥΡΝΑΣ - Ελα ηλιε μου "

Μπορεί αυτές τις μέρες να μας ιδρώνει κι ίσως δυσανασχετεί  ο ήλιος,  το τραγούδι όμως είναι διαχρονικό.

Κι επειδή το συγκεκριμένο πάει "πακέτο"  (τουλάχιστον σε μένα)  με το   " Άνθρωπε αγάπα ",
δε θα χαλάσω τον "κανόνα" :

A hound will die for you
  but never lie to you

*

• Στρατιώτης
  • 115
  • 21
    • Προφίλ
« Απάντηση #385 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 01:05:24 πμ »

Spoiler for Hiden:
Μόλις σήμερα το άκουσα στο ραδιόφωνο! Χμ...Ενδιαφέρον!  (nod)  Λατρεύω και την άρια που ακούγεται (una furtiva lagrima)από την όπερα του Donizetti Το ελιξήριο της αγάπης. Για όποιον/-α θέλει να την ακούσει ολόκληρη ,την άρια όχι την όπερα  (giggle) , προτείνω μια πολύ παλιά εκτέλεση από τον μοναδικό Enrico Caruso. Ελπίζω να μην το "χοντραίνω πολύ"...Εξάλλου η μουσική είναι μία!

Spoiler for Hiden:

*

• Άρχοντας
  • 1491
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #386 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 01:34:23 μμ »
Spoiler for Hiden:
Ομολογώ ότι δεν είχα σήμερα κάτι ιδιαίτερο μέσα μου  (βέβαια το πρωί ξύπνησα μ' ένα ρεφρέν από ένα "χαζό" τραγούδι στο κεφάλι μου, έτσι στο άσχετο,  το "We Didn't Start the Fire" από  Billy Joel :

- και που το θυμήθηκα μόλις τώρα ! )  , αλλά ακούγοντας  το ντουέτο που μας έβαλε the  @Sword of the morning ,
ήθελα δεν ήθελα "πήγα" σ' ένα ξακουστό ντουέτο (στο μέλλον , αλλά και στο παρελθόν, θα ήθελα να βάλω κι άλλα ντουέτα),
Celine Dion & Luciano Pavarotti

το κλασικό για τους ερωτευμένους (μπορεί να μην έχει τύχει σε αρκετούς) , το  " I Hate You Then I Love You "

η εικόνα από άλλο βίντεο του ίδιου τραγουδιού  που τελικά προτίμησα ένα ασπρόμαυρο βίντεο :

..........................................
Spoiler for Hiden:
Έξω! Το τραγούδι είναι "έξω" !!  :D 

ΥΓ : Τι λέτε; Αν όλα πάνε καλά υπάρχει ελπίδα για Σάντορ - Σάνσα;

ΥΓ2 :  Η Συμβουλή της Ημέρας :    Στο συγκεκριμένο τραγούδι βάλτε την ένταση του ήχου πιο δυνατά !

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 01:48:12 μμ από SANDOR CLEGANE »
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Aslan

• Στρατηγός
  • 304
  • 25
    • Προφίλ
« Απάντηση #387 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 06:11:42 μμ »

Spoiler for Hiden:
Αν και κανονικά το σχόλιο αυτό έπρεπε να το ανεβάσω στο "εικασιες/προβλέψεις για την 8η σεζόν", το γράφω εδώ..... προβλέπω να τρώμε "κουφέτα" με Σάνσα-Σάντορ!!χαχα

Με τέτοια ζέστη για τέλη Σεπτέβρη.... We lost winter!! Where is our winter?? Alsan feeling sarcastic στην τοποθεσία Narnia (εεε sorry Athens) :-P

*

• Άρχοντας
  • 1491
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #388 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2017, 10:31:08 μμ »
Spoiler for Hiden:
Μετά από 2 τραγούδια που έβαλα  σχετικά με " Fire "  ας βάλω κι ένα με  " Blood " κι έτσι :

" Fire and Blood "
φυσικά απ'το
αν και μ' αρέσει πιο πολυ των Blackfire (εδώ δεν βρήκα φράση)

http://westeros.gr/index.php/topic,10553.0.html 

Τραγούδι με  " Βlood "   λοιπόν  :
 Love Like Blood  (από ένα πολύ "σοβαρό" συγκρότημα - δεν χωράνε εκεί τ' αστεία ) από  Killing Joke

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 21, 2017, 10:33:23 μμ από SANDOR CLEGANE »
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Aslan

• Στρατηγός
  • 304
  • 25
    • Προφίλ
« Απάντηση #389 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2017, 06:39:14 μμ »

Spoiler for Hiden:

Aφιερωμένο στον Τζόν Σνόου aka Άιγκον Ταργκάριεν (για συγκεκριμένους στίχους  (giggle) )

And I am feeling so small
It was over my head
I know nothing at all
......

And I will swallow my pride
You're the one that I love
And I'm saying goodbye