"Σημερα my mood εκφράζεται με song or pho

• 271 Απαντήσεις
  • 13580 Εμφανίσεις
*

Αποσυνδεδεμένος Aslan

• Ιππότης
  • 224
  • 12
    • Προφίλ
Απ: Σημερα my mood εκφράζεται με: (song or photo)
« Απάντηση #30 στις: Ιουλίου 24, 2016, 05:06:47 μμ »

Spoiler for Hiden:

Complicated  mood.

“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." The revenge of Arya Stark.

*

Αποσυνδεδεμένος Aslan

• Ιππότης
  • 224
  • 12
    • Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιουλίου 25, 2016, 06:31:37 μμ »
Spoiler for Hiden:
Είδα το σχόλιο απο @SANDOR CLEGANE  για το Walinking Dead (edit:Breaking Bad έγραψα εκ περιδρομής) και επειδή και εγώ ψάχνομαι για καμιά σειρά με στόρυ που δεν έχω ξαναδεί πήγε το μυαλό μου στην τελευταία μεταφυσική σειρά του ΗΒΟ το True Blood.

Συνεπώς το mood του απογεύματος είναι Jace Everett-Bad Things.

Χαίρομαι που σου άρεσε Σάντορ το προηγούμενο πόστ. Είναι ένα απο τα καλύτερα βίντεοκλιπ που έχω δεί (και το τραγούδι είναι αρκετά συμπαθές). Ακόμα αναρωτιέμαι πως κατάλαβες τον λόγο για τον οποίο μου κίνησε το ενδιαφέρον!!!

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 25, 2016, 08:05:38 μμ από Aslan »
“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." The revenge of Arya Stark.

*

Συνδεδεμένος SANDOR CLEGANE

• Άρχοντας
  • 1290
  • 121
    • Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιουλίου 26, 2016, 11:24:20 πμ »
Spoiler for Hiden:
   @Aslan :  όπως ξαναέγραψα , στα καινούρια τραγούδια  είμαι σκράπας,  δεν το γνώριζα αυτό το τραγούδι, το "Bad Things" και μου άρεσε πολύ  και κυρίως είχα καιρό να ακούσω μια καθαρά αντρική φωνή  όπως του  Jace Everett (κι αυτόν δεν τον ήξερα) !
Υπάρχουν "Κάποιοι" φανς  του Ραίγκαρ ...  λέει κάτι γι' αυτούς-τές ; 
Τώρα για :
Παράθεση
Ακόμα αναρωτιέμαι πως κατάλαβες τον λόγο για τον οποίο μου κίνησε το ενδιαφέρον!!! 
(mm) μάλλον  έχουμε τα ίδια ενδιαφέροντα και ευαισθησίες!  τελικά  υπάρχουν άπειροι στον κόσμο σαν τον εαυτό μας  και δεν τους ξέρουμε ή καλύτερα  δεν ξέρουμε ότι υπάρχουν ...
Σήμερα το πρωί ξύπνησα με άκουσμα "Αλέξια" στα αφτιά μου  με το "Η δική μου η πατρίδα" (κάτσε να το κάνω save γιατί προηγουμένως  τι στο δ@  πάτησα στο λάπτοπ  και μου τη διέγραψε τη σειρά - αλλά don't worry είμαι ήρεμος ) και μετά το άκουσμα στο στερεοφωνικό συνέχισα στην  tv  y-tube   συνεχίζοντας από Ρακιτζή, μέχρι Πυξ Λαξ πριν από λίγο  και τώρα Κότσιρα. Στο αυτοκίνητο όμως που βρέθηκα για λίγη ώρα (το είχα ήδη εκεί, το cd)  πέτυχα αυτό που ακριβώς ήθελα : 
  René Aubry - Lungomare

ΥΓ: τελικά το βίντεοκλιπ  έχει πάαρα πολλές ασπρόμαυρες φωτογραφίες,  μπράβο σε αυτόν το έφτιαξε  (bow)

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 26, 2016, 11:30:53 πμ από SANDOR CLEGANE »
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Aslan

• Ιππότης
  • 224
  • 12
    • Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιουλίου 26, 2016, 05:59:40 μμ »

Spoiler for Hiden:

@SANDOR CLEGANE  θα μου επιτρέψεις να τα γράψω όλα σε αυτό το πόστ γιατί αλλάζοντας ξεχνάω.

1) Μου έκανε εντύπωση ότι είχαν γυρίσει τα πλάνα με υποβρίχιες λήψεις και όχι μέσα σε καμια πισίνα. Κορυφαίο επίσης ο συνδυασμός πλάνων με τον στίχο!

2)Το τελευταίο που έβαλες έχει μία πολύ ενδιαφέρουσα φωτογραφία στο 2:05 με έναν στρατιώτη και ένα παιδάκι. Το έχω ξανακούσει κάπου-κάπως το τραγούδι αλλά δεν μου έρχεται. Μου φέρνει μια νοσταλγία καλοκαιρινού απογεύματος των παιδικών μου χρόνων στο σπίτι της γιαγιάς που έπαιζε το ράδιο κάτι τέτοια κομάτια. (Να θυμηθώ και "Τα λαϊκά" της Πρωτοψάλτης).

3) Με έχει πιάσει μια πιο ποπ-αμερικάνικη διάθεση λόγω καλοκαιριού. Σήμερα θα το γυρίσω σε πιο λάτιν ακούσματα (πέρναγα έξω απο μια καφετέρια το πρωί και άκουσα ισπανικά και όλη μέρα με έχει πιάσει μια πιο ρομαντική διάθεση- είμαι και σόλο και πάει χαμένη :-P  ) Συνεπώς Pablo Alboran - Quién
Πόσο θα ήθελα να είμαι καμια Barcelona  ή Alicante τώρα.... Κάπια μέρα!!

*

Αποσυνδεδεμένος Sword of the morning

• Έμπορος
  • **
  • 92
  • 20
    • Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιουλίου 27, 2016, 03:27:19 πμ »
Spoiler for Hiden:
@SANDOR CLEGANE
συμφωνώ κι εγώ πως τα σχόλια για τις αναρτήσεις και ο όποιος διάλογος προκύπτει είναι πιο βολικό να γίνεται σ' αυτό το θρεντ γιατί αλλιώς δημιουργείται κομφούζιο. Τι λες;
Rene Aubry πολύ αγαπημένος και το συγκεκριμένο κομμάτι εξαιρετικό! (clap)

@Aslan το μαγαζάκι βρίσκεται κάπου στη Νότια Κρήτη όπου έχω την τύχη να κάνω διακοπές. Αν θες περισσότερες λεπτομέρειες τα λέμε

Όσο για τη διάθεση της μέρας που πέρασε...νοσταλγική...

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 27, 2016, 12:05:48 μμ από Sword of the morning »
Fear cuts deeper than swords

*

• Άρχοντας
  • 1290
  • 121
    • Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιουλίου 27, 2016, 10:31:29 πμ »
Spoiler for Hiden:
   Ειλικρινά   @Aslan και @Sword of the morning  (μακάρι και άλλοι) μου έχετε διευρύνει τους μουσικούς μου ορίζοντες και όχι μόνο!  Sword of the morning  σήμερα  με το μουσικό κομμάτι που έβαλες  αισθάνθηκα  το πόσο ωραία είναι η ζωή γιατί τη μουσική , κι ειδικά κάποιες,  δεν την ακούω μόνο με τα αφτιά μου ...   Κάποτε είπα   (στον εαυτό μου)  ότι ένας λόγος για να ζει αιώνια κάποιος  είναι το να διαβάζει ανεξάντλητα   βιβλία  και να ακούει διαχρονικά μουσική...
Κάθε κομμάτι που βάζετε εδώ (εννοείται ότι το ακούω όλο)  το βάζω και στην Tv  ,  έτσι έκανα και τώρα,  και ήδη το συγκεκριμένο το έχω ακούσει 4 φορές στη σειρά   (και θα πάει και παραπάνω) μέχρι ...

Δεν ξέρω εγώ τι να βάλω...  Διάλεξα μια φώτο από ίντερνετ (να την βάλω; ) ,  να βάλω κάτι αντίστοιχο από μουσική  που έτσι κι αλλιώς  τώρα κόλλησα σ' αυτό το στιλ;   Έχω ήδη 2 standby  με δίλημμα  από  "Time of the Gypsies "  ...  χμ, δε θα το χαλάσω (ακουστικά) .  Θα βάλω τη φώτο .

ΥΓ:  Για τα σχόλια όπως επιθυμείτε.  Ίσως είναι πιο όμορφο  να είναι σε sp  κι έξω μια οποιαδήποτε φωτο.  Όπως θέλετε.
Πάντως το βιντεάκι  που με τρέλανε  (το ζευγαράκι κάτω απ' τη θάλασσα),  πίστευα ότι ήταν  τέλειο μοντάζ.  Απίστευτο το πώς περπατούσε τόσο βαθιά στον πάτο της θάλασσας  κι όλες τι υπόλοιπες δυσκολίες  και η κοπέλα που περπατούσε ανάποδα!  Ασύλληπτο (κι όμως) βίντεο  ως προς την ιδέα κι εκτέλεση! (έχετε πάρει "κρυφά" + κι οι δυο σας ,  δηλ. έχω "αμαρτήσει" )

A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Aslan

• Ιππότης
  • 224
  • 12
    • Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιουλίου 27, 2016, 08:02:11 μμ »
Spoiler for Hiden:
Πραγματικά νομίζω είναι σκέτη απόλαυση να γνωρίζεις άτομα με διαφορεστικά μουσικά γούστα και ακούσματα και να μοιράζεσε τραγούδια. Δεν καταλαβαίνω όσους τους αρέσει κάποιο μουσικό είδος και κατακρίνουν όλα τα υπόλοιπα και "χαλιούνται" αν παίξει κάτι διαφορετικό. Εγώ ακούω απο Πάολα μέχρι κλασική μουσική ανάλογα με τα κέφια (οκ το παραδέχομαι κάποια heavy metal μου πέφτουν πολύ βαριά !). Τέλος πάντων μου αρέσουν οι μουσικές επιλογές που έχετε βάλει @SANDOR CLEGANE  @Sword of the morning  και μακάρι να μπούν και άλλοι στην μουσική μας παρέα-θρέντ.

Σήμερα το mood είναι ανυπόμονο καθώς επιτέλους πήρα στα χέρια μου το The World of Ice & Fire: The Untold History of Westeros and the Game of Thrones και δεν βλέπω την ώρα να χαθώ μέσα στις σελίδες τους.

Όμως απο μουσική θα διαλέξω το Up & Up των Coldplay για τον @SANDOR CLEGANE , ένα βίντεοκλιπ που είναι ολοκληρωτικά φτιαγμένο!! Κάποια στιγμιότυπα αποτελούν πραγματικά τρομερές εμπνεύσεις! Αναμένω σχόλια!!!

*

Συνδεδεμένος nirne

• Super Moderator
  • Φύλακας
  • 2297
  • 97
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιουλίου 28, 2016, 12:36:05 πμ »
Χαιρετώ την παρέα.  :)

Spoiler for Hiden:
Μελαγχολική διάθεση απόψε και βρέθηκα να ακούω το Before the Dawn των Priest, μια από τις πιο ωραίες μπαλάντες που έχουν γραφτεί ποτέ, κατά τη γνώμη μου. Οι στίχοι δεν είναι αυτοί που μ' έκαναν να το ακούω, σπάνια άλλωστε δίνω έμφαση στους στίχους όσον αφορά την ξένη μουσική, η οποία αποτελεί το κύριο άκουσμά μου. Η μουσική είναι αυτή που με συναρπάζει γενικώς και οι φωνές των ερμηνευτών. Και εδώ ο συνδυασμός είναι θεσπέσιος.

@Aslan , μιας που ο ίδιος παραδέχτηκες πως κάποια χέβι μέταλ σου πέφτουν πολύ βαριά και άρα, συμπεραίνω ότι δεν τα ακούς, τότε θεωρώ ότι μάλλον καταλαβαίνεις καλά πώς είναι να μην σου αρέσουν κάποια είδη μουσικής. Εγώ για παράδειγμα αδυνατώ να ακούσω Πάολα ή οτιδήποτε αυτού του στιλ γιατί δεν ταιριάζει καθόλου στα γούστα μου και δεν με διασκεδάζει. Αντίθετα, η αγαπημένη μου μουσική είναι το μέταλ. Προσωπικά, μου φαίνεται πολύ περίεργο όταν άνθρωποι ακούν τα πάντα χωρίς εξαίρεση. Δεν το θεωρώ κακό, καθόλου μάλιστα. Απλά, μου φαίνεται περίεργο γιατί υπάρχουν μουσικές που εγώ δεν μπορώ καθόλου να ακούσω. Δεν είναι πολλές, αλλά υπάρχουν. Και επίσης υπάρχουν μουσικές που ναι μεν τις ανέχομαι, αλλά δεν μου πολυαρέσουν (πχ τζαζ)

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 28, 2016, 12:38:26 πμ από nirne »

*

• Έμπορος
  • **
  • 92
  • 20
    • Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιουλίου 28, 2016, 02:25:17 πμ »
Spoiler for Hiden:
  (hi) @nirne καιρός ήταν να μεγαλώσει η παρέα προτού γίνουμε γραφικοί...υπέροχη η μπαλάντα που διάλεξες  (bow) Είχα να την ακούσω αιώνες!!!

Η δική μου διάθεση νυχτερινή, ονειρική, φευγάτη σαν την υπέροχη φωνή της Julee Cruise...

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 28, 2016, 12:16:15 μμ από Sword of the morning »

*

• Άρχοντας
  • 1290
  • 121
    • Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιουλίου 28, 2016, 12:45:37 μμ »
Spoiler for Hiden:
    Καλημέρα (επειδή είναι πρωί  στον τρέχων χρόνο) κι ας ξεκινήσω από @nirne ,  wellcome!! 
To "Before the Dawn των Priest"  το άκουγα στην εποχή των κασετοφώνων!  Ομολογώ όμως ότι δεν ήμουν ακραίος χεβυμεταλάς αλλά μέχρι χαρντροκάς  κι έτσι (τότε)  και από  Iron Maden λίγα άκουγα (τώρα είμαι πιο φανατικός "Iron Maden" ! ) .
Παράθεση
   Οι στίχοι δεν είναι αυτοί που μ' έκαναν να το ακούω, σπάνια άλλωστε δίνω έμφαση στους στίχους όσον αφορά την ξένη μουσική, η οποία αποτελεί το κύριο άκουσμά μου. Η μουσική είναι αυτή που με συναρπάζει γενικώς και οι φωνές των ερμηνευτών. Και εδώ ο συνδυασμός είναι θεσπέσιος.  
ακριβώς το ίδιο  (θα πρέπει να υπάρχει "φατσούλα"  με χέρι με αντίχειρα ορθωμένο, θα το χρησιμοποιούσα αρκετές φορές)  και προχωρώ λίγο παραπάνω  και στα ελληνικά ακόμη! αφού "μαθητευόμενος" στα ξένα, έπιανα (ακόμη και τώρα)  αποσπασματικά φράσεις - εννοείται  για άγνωστα ή σε αυτά που δε δίνω σημασία ή ... . Να πω ένα πχ; (προβληματίζομαι ... )
Spoiler for Hiden:
    είχα πάρει αυτό το cd με άλλα μόνο ελληνικά  γιατί είχε προσφορά ένα βιβλιοπωλείο  και νομίζω ότι είναι τα τελαυταία cd που έχω αγοράσει (λόγω ... ) .  Η μουσική του (κι ιδίως του συγκεκριμένου τραγουδιού)  με είχε (κι ακόμη) συνεπάρει ...  Η μελωδία, η φωνή ...  τα λόγια πάντα αποσπασματικά  γιατί (και τώρα που το έχω "μπροστά" μου και τ' ακούω)  τα δύο προηγούμενα (φωνή, μελωδία)  με ταξίδευαν ...   Το είχα μαζί μου σε ένα μικρό ταξιδάκι  στο car  και το άκουγα.  Πολλές φράσεις δεν τις "έπιανα"  κι έτσι η γυναίκα μου μου της εξηγούσε. Τότε το ξανάβαλα απ' την αρχή.  Μιλούσε-άει  για τις χαμένες του αδελφές  ο ποιητής Καρυωτάκης (που η γυναίκα μου είχε διαβάσει κι αγαπήσει από μικρη)  κι εγώ σε κάθε φράση που άκουγα ,  σα μικρό παιδί  που ακούω για κάτι πρώτη φορά,  όλο και πιο παράξενα ένιωθα,  μέχρι που "ξέσπασα"  στο τιμόνι ...
Είχα σκοπό να το βάλω  στο τόπικ, αλλά ...
Οπωσδήποτε ή το cd να το αγοράσετε ή "κατεβάσετε" .   

από nirne:
Παράθεση
Εγώ για παράδειγμα αδυνατώ να ακούσω Πάολα ή οτιδήποτε αυτού του στιλ γιατί δεν ταιριάζει καθόλου στα γούστα μου και δεν με διασκεδάζει.   
  το ίδιο  και όλα τα "σκυλάδικα" - που μονο στα σκυλάδικα θα τα άκουγα, αν ποτέ πήγαινα  ή σε κάποια φάση της ζωής μου που δεν μπορώ να αποκλείσω ,  οπότε @Aslan,  έχω λίγο μικρότερη μουσική γκάμα από σένα, αλλά συμφωνώ για την παρατήρηση που έκανες στα 'περί μουσικής προτίμησης" .
 "Coldplay" είναι η αδυναμία της μεσαίας κόρης μου  η οποία μου τους γνώρισε παρότι ήξερα πριν αρκετά κομμάτια τους, αλλά δεν ήξερα το όνομα  μέχρι ...  να τους γνωρίσω καλύτερα  απ' το GoT στο "Ματωμένο Γάμο" !! (έχω πει τα τελευταία χρόνια είμαι μακριά απ' τα σύγχρονα ) . Πιστεύω ότι είναι το συγκρότημα της δεκαετίας και βάλε ...  αλλά δε θέλω να είμαι απόλυτος. Επίσης έχει ένα μήνα που τυχαία "ανακάλυψα"  τους Parov Stellar (που θα βάλω κομμάτια τους)  κι έπαθα "πλάκα" !!
Επίσης είχα σκοπό να βάλω και Coldplay  αλλά το άφησα για αργότερα.
Για το βιντεάκι (και τραγούδι βέβαια , αλλά πιο πολύ για το βίντεο -  τουλάχιστον ο όρος "βίντεο"  έμεινε ...! )  τι να πρωτοπώ ... !!!
"Κράτησα"  μια φωτο :

Αυτό που ήθελα αυθόρμητα να κάνω ήταν να γνωρίσω  τα "μυαλά"  που είχαν συλλάβει τις εικόνες  και να τους δείξω το σεβασμό και το θαυμασμό μου!!  (bow) (bow)  Ξεπέρασαν και τις 2 "Φαντασίες" του Ντίσνεϊ .  Aslan, το πέτυχες!! ήταν βίντεο , και σε ευχαριστώ,  για "μένα",  η φαντασία οργιάζει με ονειρικό τρόπο ...  respect ( α, υπάρχει και τραγούδι της Αρέτα Φράνκλιν με αυτόν τον τίτλο) Aslan.
[αυτό το μνμ  είναι ατελείωτο μου φαίνεται!  έχουν έρθει οι ανιψιές μου στο σπίτι ,  της έβαλα το Caveman με Ρίγκο Σταρ,  τελείωσε !! τώρα έχει 15' που παίζει το Ronal the Barbarian (δείτε το !! ) ,  κι ακόμη ... γράφω !!!! ]  [εννοείται ότι το αποθηκεύω σε word]

@Sword of the morning ,
πάλι "γράφεις" !!
Αρχικά είδα την εικόνα του βίντεο  με μαγευτική έναστρη νύχτα  και κατευθείαν είπα ότι θα τη "φωτογραφίσω"  .  Είδα το όνομα που με ξένισε επίσης κι είπα "που τους-τις ανακαλύπτουν!!  τόσο πίσω είμαι ...; "
Στη συνέχεια αφού το έβαλα να παίξει  μια γνώριμη φωνή ήχησε και χάιδεψε τα αφτιά  μου  και κατευθείαν έτρεξα στη συλλογή μου με τα soundtruck. Και φυσικά ήταν  στο "Twin Peaks" ! απ' τα αγαπημένα soundtruck και tv σειρές μου. Ήδη έχουν γραφτεί σχόλια  για αυτή τη σειρά  κι επίσης είναι φαν και η @Σιέρα . Οπότε πιστεύω ότι και συ ήσουν φαν της σειράς  και θα 'θελα να μου πεις ποιος και ποια ηθοποιός  σου άρεσαν ιδιαίτερα .
Η φωτο που κράτησα είναι (κανονικά όλες είναι  για απαθανάτιση  και είναι τραβηγμένες με κάμερες πολύ υψηλής ευκρίνειας  και χίλια μπράβο στους καλλιτέχνες φωτογράφους .  Τελικά  δεν υπάρχουν μόνο άσχημα στη γη,  σαν αυτάπου δείχνουν ή δε δείχνουν οι ειδήσεις ...  Υπάρχουν και λαμπροί άνθρωποι  που είναι  φάροι ελπίδας, ανθρωπιάς , ευαισθησίας και πολλά πολλά άλλα ... ) :

Ουφ! τελείωσα το μνμ!  όχι! "πρέπει" να παρουσιάσω και το δικό μου "θέμα".  Απ' το πρωί  μέχρι να το γυρίσω στην tv άκουσα 2 cd των  "Eagles" . Δε θα βάλω το "Hotel Caliphornia"  - που εδώ μη μου πει κάποιος ότι μετράνε οι Στίχοι;!! - , αλλά ούτε και το αγαπημένο μου  που θα το βάλω One of these Nights (  (giggle)  γελάω για το λογοπαίγνιό μου, όποιος κατάλαβε , κατάλαβε )  ούτε και το  "Best of my love"  που είναι λίγο ιδιαίτερο ,  αλλά το συμπαθητικό  και χαλαρό :  "Tequila Sunrise "                                   

τροπ/ση 1-4-17  λόγω αντικατάστασης χαμένου βίντεο
@Aslan το βιντεάκι με καλοκαιρινές εικόνες χάθηκε
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 01, 2017, 11:08:23 πμ από SANDOR CLEGANE »
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Aslan

• Ιππότης
  • 224
  • 12
    • Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιουλίου 28, 2016, 06:40:53 μμ »
Spoiler for Hiden:
Νομίζω ότι το παραέκανα με το μουσικό άνοιγμα (ξέφυγε το ένα άκρο αναφέροντας Πάολα αλλά είμαι σίγουρος ότι υπάρχει έστω και μια φορά που όλοι έχουμε πάει σε μπουζουκτσίδικο-σκυλάδικο). Μάλλον η @nirne ανέφερε το σωστό ρήμα "ανέχομαι". Αν είναι καλή η παρέα διασκεδάζεις ακόμα και με εμένα να τραγουδάω στο μπάνιο  (giggle)

Κρατάω απο τα βιντεάκια τα ονειρικό της Julee Cruise. Θα ήθελα πολύ να ασχοληθώ με την φωτογραφία του νυχτερινού ουρανού! Αλλά που χρόνος! @SANDOR CLEGANE μύρισε καλοκαίρι το βιντεάκι που ανέβασες!!!

Εγώ σήμερα θα τιμήσω τις πάτριες παραγωγές και τις Βαλκανικές επιρροές. Συνεπώς 15 50 και Θεός αν είναι, μια πιο ροκ εκτέλεση του τραγουδιού που ερμήνευσε η Χάρις Αλεξίου σε μουσική Goran Bregovic.

*

• Έμπορος
  • **
  • 92
  • 20
    • Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιουλίου 29, 2016, 02:13:16 πμ »
Spoiler for Hiden:
Διάθεση χαρούμενη και ζωηρή! Ακούστε τι θυμήθηκα απόψε!

*

• Άρχοντας
  • 1290
  • 121
    • Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιουλίου 29, 2016, 12:01:03 μμ »
Spoiler for Hiden:
   Uriah Heep ένα απ' τα αγαπημένα μου χαρντ ροκ  συγκροτήματα,  είχα σκοπό να βάλω πχ το Easy Livin (σίγουρα αργότερα), αλλά τι να πρωτοβάλω!!  αλλά με David Byron (τον παλιό τραγουδιστή) .
Χθες επειδή είχα και μια βολτούλα με τ' αμάξι  σκεφτόμουν στα σίγουρα , για σήμερα,  να βάλω JJ Cale,  στη συνέχεια στο σπίτι  συνέχισα  με Τάνια Τσανακλίδου ( !! ) και Γαλάνη από Ζυγό ,  και σκεφτόμουν να έβαζα  για δεύτερη φορά σε μια μέρα  τραγούδι,  αλλά κρατήθηκα   κι είπα θα το βάλω σήμερα.
Τελικά με "κέρδισε"  ο Βασίλης Καζούλης.  Εδώ και πολύ ώρα τον ακούω   και με μαγεύει η φωνή του,  φυσικά όλους τους στίχους τους πιάνω καθαρά,  αλλά αν είναι να τραγουδήσω κι εγώ μαζί  λέω πολλές φορές άλλες λέξεις !! (τόσο εύκολα συγκρατώ ... )
Πριν από λίγο δημιουργήθηκε  μια μουσική πανδαισία  στο δωμάτιο του σαλονιού μου μετά από μια φαεινή μου ιδέα. Αρχικά εβαλα (αφού έψαξα αρκετά για καλό βιντεάκι  στο y-tube στο λαπτοπ)  ταυτόχρονα  Στερεοφωνικό cd και Λάπτοπ   και στη συνέχεια με τη βοήθεια της  "μικρής" μου  συγχρονιστήκαμε  και με TV ...  έγινε μουσικός χαμός!!!  πραγματικά  ηχητική απόλαυση  και νόμιζες ότι από παντού άκουγες το ίδιο τραγούδι ! Τέλειο (δεν το έχω ξανακάνει,  αλλά θα γίνει σίγουρα κι άλλη φορά)

Το τραγούδι αυτό το πρωτοάκουγα  όταν ήμουν  σε μια άλλη εργασία πολύ παλιά  από ένα μικρό ραδιοφωνάκι  και ανυπομονούσα πότε θα το ξαναβαλει ...
 ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΖΟΥΛΗΣ - ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΑΓΓΕΛΟΣ :

τροπ/ση:
βλέποντας πιο "καθαρά" το βίντεο  μου δημιουργήθηκαν μερικές απορίες:
-  Οι Άγγελοι  έχουν στήθια;
-  "Νυχτικό"  λένε το-τα λουλούδια;
- Αυτός που έφτιαξε το βίντεο ήταν "Σταρκ" ;  γιατί κλείνει με 'ανταρόλυκο" (λύκο)

Τελικά τις δυο πρώτες απορίες μου τις έλυσε η γυναίκα μου (χρειάζεται δίπλα σου πάντα να έχεις μυαλό θηλυκό ) :
- " Άγγελος της Γης" ,  οπότε είναι γήινος Άγγελος
- (αχ, πώς το είπε; ... ) είναι "περιβολή νυχτός"   και στη συνέχεια (λόγω λουλουδιών)  "νύφη που φωτογραφίζεται"  ,
 κι εγώ :  "δηλ. ο φωτογράφος  την είδε πρώτη;!! ... "
- "Σταρκ" ,  η απάντηση αιωρείται ...

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 29, 2016, 12:32:09 μμ από SANDOR CLEGANE »
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Συνδεδεμένος nirne

• Super Moderator
  • Φύλακας
  • 2297
  • 97
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιουλίου 29, 2016, 01:00:25 μμ »
Spoiler for Hiden:
Σήμερα βάλατε δύο λατρεμένα μου τραγούδια.

Το Αν Ήσουν Άγγελος μου θυμίζει τα φοιτητικά μου χρόνια, όταν το Ρέθυμνο είχε γεμίσει με μπαράκια που έπαιζαν μόνο έντεχνο, είχαν "ατμοσφαιρική" διακόσμηση και περνούσαμε ολόκληρες νύχτες εκεί μέσα! Νοσταλγία!

Το δε Sympathy των Uriah Heep είναι από τα πιο αγαπημένα μου κομμάτια και είχα πολύ καιρό να το ακούσω, οπότε ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη! (παρεμπιπτόντως λατρεεεεεεύω τη φωνή του τραγουδιστή!!!!)

Σήμερα είμαι χαρούμενη γιατί είχα κάποια ευχάριστα νέα μετά από σειρά δυσάρεστων τον τελευταίο καιρό, οπότε δεν έχει μελαγχολία. Διάλεξα λοιπόν ένα τραγούδι από το ένα από τα δύο πιο αγαπημένα μου συγκροτήματα και το αφιερώνω σε όλους σας!

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 29, 2016, 01:03:48 μμ από nirne »

*

Αποσυνδεδεμένος summer

• Ιππότης
  • 208
  • 10
    • Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιουλίου 30, 2016, 02:39:55 μμ »
Mμ δεν ήξερα που να το βάλω αλλά μιας και σήμερα το mood μου είναι να βλέπω videakia GOT να σας συστήσω ένα (κυρίως για τους fans του John)  αλλά όχι μόνο μιας και που συνοψίζει όλη την ιστορία του σε λίγα λεπτά. Δεν ξέρω αν η HBO θα το έκανε καλύτερα, αλλά το video είναι μία υπερβολικά καλό με παραλληλισμούς υπέροχους.