"Σημερα my mood εκφράζεται με song, photo or poetry"

• 327 Απαντήσεις
  • 17316 Εμφανίσεις
*

Αποσυνδεδεμένος SANDOR CLEGANE

• Άρχοντας
  • 1358
  • 121
    • Προφίλ
Απ: Σημερα my mood εκφράζεται με: (song or photo)
« Απάντηση #15 στις: Ιουλίου 15, 2016, 01:43:50 μμ »
Spoiler for Hiden:
"Συγχωρέστε" με κάποιοι και κάποιες   γιατί στα νεώτερα τραγούδια δεν είμαι και τόσο καλός (σκράπας θα ΄λεγα) . Σήμερα κατά λάθος άκουσα  ένα (άγνωστο για μένα) τραγούδι  και το ξανάβαλα αρκετές φορές.
 Lana del Rey – Summertime Sadness *    :   

* είναι και διπλά επίκαιρο, ως προς τον τίτλο τουλάχιστον,  παραπέρα μην περίμενετε (από μένα)

A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Aslan

• Ιππότης
  • 243
  • 14
    • Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιουλίου 15, 2016, 06:47:10 μμ »

Spoiler for Hiden:
@SANDOR CLEGANE ωραίο το ιταλικό κομμάτι. Κάπου έχω ακούσει μια επανεκτέλεση του καθώς τον συγκεκριμένο δεν τον γνωρίζω. Με αποτελείωσες με την Lana Del Ray. Την λατρεύω! Ιδιαίτερη φωνή και αρκετά καλοκαιρινό κομμάτι. Το αγαπημένο μου είναι το "Born to Die". Αξίζει αλλά δεν θα το ανεβάσω.

Mood of the day: Imagine Dragons- I bet my life
Ένα τραγούδι εξαιρετικά αφιερωμένο σε όσους τραβήξαν ένα εντελώς διαφορετικό μονοπάτι στην ζωή τους απο ότι άλλοι είχαν σχεδιάσει για αυτούς.....

"     I've been around the world and never in my wildest dreams
      Would I come running home to you
      I've told a million lies but now I tell a single truth
      There's you in everything I do   "

“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." The revenge of Arya Stark.

*

• Άρχοντας
  • 1358
  • 121
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιουλίου 16, 2016, 02:00:06 μμ »
Spoiler for Hiden:
      Ένα τραγούδι που  η μελωδία του   (από "ανέκαθεν"  άκουγα, πρόσεχα, ένιωθα  τη Μελωδία  και γενικά δεν πολυπρόσεχα τους στίχους   παρά σποραδικά μέσα στο τραγούδι,  ακόμη και στα ελληνικά,  για πχ  ένα προηγούμενο που έχω βάλει το "Sails of Charon"  τώρα πρόσεξα τον τίτλο  και "μετέφρασα' το Charon - Χάρων -  και στη συνέχεια όλο το τραγούδι προς τους στίχους,   έτσι αν βάλω καμιά φορά κανένα τραγούδι με "περίεργους" στίχους  ,  μην πείτε :  "  τι θέλει να μας πει αυτός; "  ,  αλλά μόνο απ' τη μελωδία θα με "νοήσετε" )     είναι  λίγο πιο πάνω απ' τον ΜΟ των διάφορων συναισθημάτων  ,  καλύπτοντας  (έτσι πως το "αισθάνομαι" )  σχεδόν όλους τους τύπους  πχ,  έρωτας, χαρά, μελαγχολία, ηρεμία, ανέβασμα διάθεσης ,
αλλά όχι των πολύ  ακραίων (ως προς ένταση) ,   είναι το  "The captain of her heart"    και με "εκφράζει" απόλυτα σήμερα:

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 16, 2016, 02:02:31 μμ από SANDOR CLEGANE »
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Aslan

• Ιππότης
  • 243
  • 14
    • Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιουλίου 16, 2016, 07:02:09 μμ »
Spoiler for Hiden:
Έψαχνα σήμερα σε μία κούτα με παλαιά πράγματα που είχα στην αποθήκη για παλιά παιχνίδια και βρήκα κάτι dvd που είχα γράψει και συγκεκριμένα το μιούσικαλ "Το φάντασμα της Όπερας" και ξέφνου θυμίθηκα ένα απο τα συγκροτήματα που άκουγα τους Nightwish που είχαν κάνει μια εκτέλεση του τραγουδιού. Λοιπόν Nightwish και The Phantom of the Opera σε live με την εκπληκτική φωνή της Tarja. Κάπου είχα και δύο album τους αλλά δεν θυμάμαι που είναι κρυμμένα. Να είναι καλά το youtube.

“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." The revenge of Arya Stark.

*

• Άρχοντας
  • 1358
  • 121
    • Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιουλίου 17, 2016, 11:15:37 πμ »
Spoiler for Hiden:
     In The Summertime   χρειάζεσαι θάλασσα  και για κει τραβώ  με ένα εύθυμο τραγουδάκι :         

A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Sword of the morning

• Έμπορος
  • **
  • 96
  • 20
    • Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιουλίου 18, 2016, 12:39:50 πμ »
@SANDOR CLEGANE και  @Aslan πολύ ωραίες οι επιλογές σας!  (clap)
Χθες το βράδυ καθώς χάζευα σε ένα μαγαζάκι με ινδικά και διάφορα άλλα μπιχλιμπίδια άκουσα να παίζει κάτι που δεν το είχα ξανακούσει και μου άρεσε πολύ. Ρώτησα τι είναι και μου είπαν αυτόν τον κιθαρίστα. Ιδού λοιπόν! Το μοιράζομαι μαζί σας!

Fear cuts deeper than swords

*

• Άρχοντας
  • 1358
  • 121
    • Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιουλίου 18, 2016, 10:15:50 πμ »
Spoiler for Hiden:
   A)    @Sword of the morning , πολύ καλό!  Πάντα μου άρεσαν τα ορχηστρικά  κι ειδικά σαν αυτό που έβαλες μπορώ να ακούω όλη τη μέρα  nonstop !  Κι επειδή όντως μου άρεσε  τον έψαξα στο Y-Tube στην tv (για πιο καλή εικόνα κι ήχο)  κι όντως είναι εντυπωσιακός,  μάλιστα έχει παίξει και στην Ελλάδα (Ξηροπήγαδο ! - ΟΚ, μη γελάτε -  πού είναι πάλι αυτό ; )   :   

Κι επειδή έχω ένα διπλό cd με διάφορους καλλιτέχνες   έριξα μια ματιά μήπως ...  αλλά τελικά , όχι.  Σίγουρα εσένα θα σου αρέσει :

(σε μένα είναι λίγο διαφορετικά τα cover )
και μια σελίδα για να πάρεις ( -ετε)  μια  ακουστική γεύση :

http://www.allmusic.com/album/the-world-of-acoustic-guitar-mw0000571645 

ΥΓ:  Μόλις τώρα είδα ένα βιντεάκι του όπου παίζει σε πλατεία  και "μαγεύει"  ανθρώπους  αλλά κι ένα παπαγαλάκι!!

ΥΓ2 :  Ξέχασα να πω ότι την εικόνα του Χρυσού Δράκου  την έκανα  tapestry (μέχρι να την αλλάξω) στο λάπτοπ  μου.

Β)  @Aslan και @Sword of the morning (σας βάζω αλφαβητικά στη σειρά)  ,  σας ευχαριστώ για την καλοκαιρινή παρέα ...

Γ)  Από καιρό ήθελα να βάλω ένα "τραγούδι" (instrumental) αλλά υπήρχε ο "κόφτης" ...  κι έτσι σήμερα βρήκα την ευκαιρία.
Αν είναι στο  Mood μου;  Πάντα είναι !   :   Ryuichi Sakamoto  -  Amore (επειδή τα 90% που βάζω είναι "δικά" μου , τα γνωρίζω ως ήχο  κι όχι ως εικόνα ,  δηλ. πώς είναι στο Y-Tube.  Τον τίτλο, τον συγκεκριμένο,  τον βρήκα ίδιο  με εντελώς άλλη εκτέλεση του ιδίου καλλιτέχνη  και λίγο μπερδεύτηκα,  αλλά τελικά δείχνω αυτό που ήθελα )  :

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 18, 2016, 10:28:16 πμ από SANDOR CLEGANE »
A hound will die for you
  but never lie to you

*

• Άρχοντας
  • 1358
  • 121
    • Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιουλίου 19, 2016, 11:03:57 μμ »
Spoiler for Hiden:
Σήμερα,  μετά από πολύ καιρό,  έβαλα, άκουσα  ,  πάνω από τρίωρο,  μουσική στο μπαλκόνι  παρέα με το δροσερό αεράκι το βραδάκι.  Cd και  στο βινίλιο * είχε την "τιμητική" του :   Jean-Luc Ponty - Mirage  (ένα καταπληκτικό ορχηστρικό κομμάτι)

* επειδή είχα πάρα πάρα πολύ καιρό να ακούσω βινίλιο,  λόγω πολλών λόγων  αλλά κυρίως θέλω να προστατεύσω τη βελόνα, διαπίστωσα  ,  ακόμη πιο καθαρά,  την τεράστια διαφορά ποιότητα ήχου σε σχέση με των cd  -  θυμάμαι όταν είχαν πρωτοβγεί,  κάτι σαν "επανάσταση" ,   όλοι λέγαμε  ότι ήταν πιο "καθαρά"  και δε θα ακούγαμε άλλο τα "χρατς"  των βινιλίων.  Τελικά η διαφορά είναι  ότι τα cd   είναι καθαρά   σα νοσοκομείο  ή σαν το απεσταγμένο νερό ...  (δεν αναφέρομαι καθόλου για mp3 )

Τροπ/ση:   "Συνιστάται"  στο συγκεκριμένο κομμάτι να ακουστεί από στερεφωνικό ...  ( μαγεία  ... )  αλλιως είναι σα να σου μιλάνε, μόνο,  για έρωτα ...

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 19, 2016, 11:14:39 μμ από SANDOR CLEGANE »
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Sword of the morning

• Έμπορος
  • **
  • 96
  • 20
    • Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιουλίου 20, 2016, 11:41:20 μμ »
Η αρρώστια του φεγγαριού...

Fear cuts deeper than swords

*

• Άρχοντας
  • 1358
  • 121
    • Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιουλίου 21, 2016, 09:16:37 μμ »
Spoiler for Hiden:
  Μετά από αρκετά χρόνια  μου την "κάρφωσε"  κι έβαλα  το ...    Στη συνέχεια είπα να το μοιραστώ μαζί σας,  παρότι τώρα έχω βάλει Jethro Tull.
Βάζω την εκτέλεση που έχω   ( live in Vancouver  ) * και με μια πρόχειρη ματιά που έριξα στο Y-Tube είναι η καλύτερη:
      Nazareth- Telegram(Live) Vancouver 1981 

* Κάποτε παλιά στη Θεσ/κη το είχα βάλει αρκετά δυνατά  και έσπευσαν  οι της πολυκατοικίας ... (ε, είναι και η μελωδική φωνή του τραγουδιστή ... )

A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Aslan

• Ιππότης
  • 243
  • 14
    • Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιουλίου 22, 2016, 03:56:33 μμ »
Spoiler for Hiden:
Σήμερα μετά απο αρκετό καιρό έλυσα όλα τα προβλήματα με το ίντερνετ και επανήρθα δρυμήτερος!! Βλέπω πολλές ωραίες τοποθετήσεις και απο @SANDOR CLEGANE  αλλά και @Sword of the morning .Εκείνο το τραγούδι με τον ινδικό μαγαζάκι που το βρήκες? Να συχνάζουμε και εμείς!!!

Έλεγα να βάλω το "κάνω come back" της Λαίδυς αλλά είπα να μην το "χαλάσω" το επίπεδο  (giggle)
Συνεπώς ένα απο τα τραγούδια που άκουσα σήμερα και μου επανήλθε στην μνήμη!

*

• Άρχοντας
  • 1358
  • 121
    • Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιουλίου 22, 2016, 04:40:39 μμ »
Spoiler for Hiden:
  @Aslan , τι έγινε; έγινε η συναυλία των Scorpions;   
Τώρα για 
Παράθεση
  Έλεγα να βάλω το "κάνω come back" της Λαίδυς αλλά είπα να μην το "χαλάσω" το επίπεδο     
, βάλε ό,τι θέλει η καρδιά σου!  Βάλε το πχ.  "Βρέχει φωτιά στη στράτα μου" ! ή το :

- Από καιρό ήθελα το παρακάτω, τώρα μεσημέρι δεν λέει (για το σπίτι) ,  αλλά θα το πάρω στο αμάξι τώρα που θα βγω για λίγο και θα το ακούσω.  Ποιο είναι  ;  - έκπληξη Aslan ...   (το soundtruck*   είναι φοβερό,  μιλάω για το πρώτο , τα άλλα δεν τα ξέρω)

* τα 4 τελευταία είναι κανονικά τραγούδια

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 22, 2016, 05:09:48 μμ από SANDOR CLEGANE »
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Aslan

• Ιππότης
  • 243
  • 14
    • Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιουλίου 22, 2016, 08:03:01 μμ »

Spoiler for Hiden:
@SANDOR CLEGANE δυστυχώς δεν βρήκα παρέα για την συναυλία αν και ήταν και το οικονομικό στην μέση! Κρίμα!!!
Σε Νάρνια δεν μπορεί να είναι άλλο το αγαπημένο μου από το soundtrack "The Battle".

Spoiler for Hiden:

Και για όσους μεγαλώσαμε με το μεσημεριανό επεισόδιο στην ΕΡΤ βάζω την μουσική ανοίγματος των επεισοδίων ή "Aslan's theme"! Ανέμελα παιδικά χρόνια.......

*

• Άρχοντας
  • 1358
  • 121
    • Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιουλίου 23, 2016, 12:45:51 μμ »
Spoiler for Hiden:
    Ενώ ήδη είχα έτοιμη "φωτο"  για σήμερα   τελικά (ξανά)επιλλέγω μουσική.  Ο ρυθμός της είναι κι η διάθεσή μου:

A hound will die for you
  but never lie to you

*

• Άρχοντας
  • 1358
  • 121
    • Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιουλίου 24, 2016, 02:44:14 μμ »

Spoiler for Hiden:
    Η΄ την ξανανέβασα κάποτε σε άλλο τόπικ ή την πήρα από κει,  αλλά νυχθημερόν (ειδικά χθες τη νύχτα)  ...   :   

A hound will die for you
  but never lie to you