[Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter

• 149 Απαντήσεις
  • 18480 Εμφανίσεις
*

Αποσυνδεδεμένος Muaddib

• Στρατιώτης
  • 154
  • 23
    • Προφίλ
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter
« Απάντηση #15 στις: Ιουνίου 27, 2016, 04:09:11 μμ »
Μάλιστα. Ας πούμε ότι είναι πειστικό αυτό. Οπότε από την ώρα που έφυγε από το Έσσος ο Βάρυς για να πάει στο Γουέστερος, να κάνει διαπραγματεύσεις, να έρθει και η Ολέννα στο Ντορν, να γίνουν διαπραγματεύσεις με τους Ταϊρελ (την εξής μία) και να ταξιδέψει πίσω με τα πλοία των Μαρτέλ για το Γουέστερος, πόσος χρόνος πέρασε; Κάνας χρόνος; Έξι μήνες; Και το είδαμε με διαφορά δύο-τριών σκηνών, ενώ στις υπόλοιπες ιστορίες είχε περάσει μια, δυο, τρεις, δέκα μέρες; Μιλάμε για πολύ τραβηγμένα πράγματα. Πολύ πολύ τραβηγμένα πράγματα, λυπάμαι.

Το Timeline δεν ειναι το ίδιο για καθε περιοχή.
Η μάχη με στο slavers bay μπορει να εχει γινει μήνες πριν τον απόπλου της Ντανυ, ή πριν την μαχη του βορρά. Ασχετα σε ποια επεισόδιο το δείχνει. Δεν εινα ι γραμμική η σχεση του χρόνου. Το ιδιο εχει συμβεί  και με τα βιβλία Ειδικά με το Feast of crows
Arthur: And now it begins.
Eddard: Nowy tends :D

*

Αποσυνδεδεμένος Muaddib

• Στρατιώτης
  • 154
  • 23
    • Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιουνίου 27, 2016, 04:16:26 μμ »
Προτιμω να γινονται τετοια μπρος πισω στο χρονο παρα να βλέπω τον Τυριον να λεει ανεκδοτα για να μου δείξουν οτι ο χρονος περνάει χαλαρα παιζοντας με τις ταπες των βαρελιών
Arthur: And now it begins.
Eddard: Nowy tends :D

*

Αποσυνδεδεμένος aegon7

• Χωρικός
  • *
  • 1
  • 2
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιουνίου 27, 2016, 04:18:33 μμ »
Πολύ καλό επεισόδιο!!!
Επιτέλους επιβεβαιωθήκαμε όσοι λέγαμε καιρό τώρα ότι ο Snow είναι Targyrian...
Πολύ καλός και δυνατο΄ς χαρακτήρας που αρχίζει να αναγνωρίζεται και από τους υπόλοιπους με την αρχή να γίνεται από τον Βορά και την ανάδειξη τους ως King of the North και δίνοντας του το παρατσούκλι White Wolf που αναμαίνεται να πάιξει σημαντικό ρόλο στη φήμη που θα αρχίζει να δημιουργείται στο υπόλοιπο Westeros γύρω από το όνομα του.
Τώρα έχει μείνει να μάθουμε τί ψυθίρισε η Λυάνα στον Νεντ....

Επιτέλους μετά από πόσες σεζόν η Καλίσυ έφτιαξε τον στρατό της (αρκετα δυνατό ) και κατευθύνεται στο Westeros όπου έχει συνάψει σημαντικές συμμαχίες....

Ευχάριστο και μή αναμενόμενο το εμφανίστηκε η Άρυα τόσο γρήγορα στον Βορά και πήρε και την πρώτη της εκδίκηση!!!

Και τέλος η Σέρσευ πήρε τελικά αυτό που καταβάθος πάντα ήθελε μετα και τον θάνατο του τελευταίου παιδιού της όπου είναι και η ηθική αυτουργός καθώς εξαφάνισε κυριολεκτικά όποιον της είχε σταθεί εμπόδιο ( Σπουργίτης και ... Margaery )Αναμαίνεται σκληρή η περίοδος της βασιλίας της και εκδικητηική προς τους ανθρώπους του King Landings κυρίώς για τον χλεαυσμό που έδειξαν στο πρόσωπο της μετά το walk of shame.

Αναμαίνουμε δυνατή την 7η σεζόν καθώς όλα τα ''βαρβάτα'' ονόματα αρχίζουν να συγκεντρώνονται και μην ξεχναμε ότι λογικά θα κάνουν και την κίνηση τους οι White Walkers!
Στα πολύ θετικά επίσης για την νέα σεζόν το ότι δεν θα έχουμε τον Τόμμεν ... πολυ εκνευριστικό και άβουλο παιδάκι ....

*

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • 2397
  • 100
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιουνίου 27, 2016, 04:22:26 μμ »
Προτιμω να γινονται τετοια μπρος πισω στο χρονο παρα να βλέπω τον Τυριον να λεει ανεκδοτα για να μου δείξουν οτι ο χρονος περνάει χαλαρα παιζοντας με τις ταπες των βαρελιών

Θεωρείται δηλαδή ότι αυτό που μπορεί μόνο να μας προσφέρει η σειρά είναι είτε τηλεμεταφορές με στούκας είτε χαζοανέκδοτα του Τύριον για να κωλυσιεργούν; Ναι, αν ισχύει αυτό, τότε συμφωνώ κι εγώ ότι προτιμώ τον παραλογισμό των διακτινισμών.

*

Αποσυνδεδεμένος Zanvalor

• Έμπορος
  • **
  • 25
  • 2
    • Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιουνίου 27, 2016, 04:36:29 μμ »
η πρωτη φορα φετος που δε θα γκρινιαξω. Απλα ομορφο

*

Αποσυνδεδεμένος dervil13

• Έμπορος
  • **
  • 75
  • 11
    • Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιουνίου 27, 2016, 04:49:57 μμ »
Η καημένη η πόρνη έφαγε πιστόλι από τον Μέιστερ... Κρίμα...
Dracarys

*

Αποσυνδεδεμένος SANDOR CLEGANE

• Άρχοντας
  • 1483
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιουνίου 27, 2016, 04:54:26 μμ »
@dervil13
+  γιατί μου πρόσφερες χαμόγελο 
Παράθεση
  Η καημένη η πόρνη έφαγε πιστόλι από τον Μέιστερ... Κρίμα...
,
ως κοντράστ με το επεισόδιο ,  ως απόφόρτιση εννοώ.
Τα σχόλιά μου αργότερα.
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Αλυσάννη Ταργκάρυεν

• Στρατηγός
  • 356
  • 64
  • Good Queen Alysanne
    • Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιουνίου 27, 2016, 05:04:01 μμ »

Θεωρείται δηλαδή ότι αυτό που μπορεί μόνο να μας προσφέρει η σειρά είναι είτε τηλεμεταφορές με στούκας είτε χαζοανέκδοτα του Τύριον για να κωλυσιεργούν; Ναι, αν ισχύει αυτό, τότε συμφωνώ κι εγώ ότι προτιμώ τον παραλογισμό των διακτινισμών.
Είναι όμως λίγο λυπηρό η σειρά να αποκαλείται "da best tv series eva" και ωστόσο να καλούμαστε να διαλέξουμε από δύο κακα, το λιγότερο κακό, αντί το καλύτερο από δύο καλά.
She was his most trusted counsellor and his right hand

*

Αποσυνδεδεμένος Votsalaki

• Χωρικός
  • *
  • 5
  • 2
    • Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιουνίου 27, 2016, 06:56:54 μμ »
Μ' άρεσε, ήταν σαν να μπήκαν τα πράγματα στη θέση τους. Τσουπ αυτό εκεί για αυτό έγινε! Α και εκείνο! Εντάξει, υπάρχουν και διάφορα για να γκρινιάξεις όπως πάντα άλλωστε, αλλά τι να κάνουμε. Η αίσθηση που μου άφησε το τελευταίο επεισόδιο λοιπόν ήταν κάτι σαν "είθε να τελειώσει η εξεταστική γρήγορα και να συνεχίστει το διάβασμα των βιβλίων σύντομα" .

Και +1 σε αυτόν που μίλησε για γάμο Τζον και Λυάννα, χαχαχα, η μαμά θα ενέκρινε πιστεύω κι εγώ!

Καλό καλοκαίρι παιδιά!!!  (party) (party)

*

Αποσυνδεδεμένος First of his name

• Χωρικός
  • *
  • 3
  • 1
    • Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιουνίου 27, 2016, 07:25:13 μμ »
Λοιπόν απανταχού ελληνόφωνοι συνάδερφοι φαν της σειράς. Αν και έχω άπειρο καιρό να γράψω δεν μπόρεσα να κρατηθώ μετά το κλείσιμο της σεζόν. Δεν μπορούσα να μην παρατηρήσω οτι στο κορυφαίο αυτό επεισόδιο αποδείχτηκε ένα πράγμα. Ο Littlefinger ήθελε απο την αρχή να τα κάνει όλα μπάχαλο για να ανέβει στο θρόνο. Όπως μας είχε πει απο τη δεύτερη σεζόν, "Chaos is not a pit, chaos is a ladder". Επίσης νομίζω οτι είναι σημαντικό να σημειώσουμε οτι τελικά το Game of Thrones εξελίσσεται σε αντιπαράθεση γυναικών με τους άντρες σε δευτερεύοντα ρόλο. Ευνούχοι, υπηρέτες, ακρωτηριασμένοι, κλπ. Μόνοι άντρες που ακόμα στέκονται στο ύψος των περιστάσεων είναι ο Jon κι ο Littlefinger. Και μόνο ο ένας πολεμιστής στο πεδίο. Αυτό το επεισόδιο είναι η εκδίκηση των γυναικών!  (nod)

*

Αποσυνδεδεμένος Winter is here

• Έμπορος
  • **
  • 71
  • 5
  • For the pen is mightier than a storm of swords..
    • Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιουνίου 27, 2016, 08:07:00 μμ »
Επιτελους δικαιωθηκα:

WINTER IS HERE

:D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 27, 2016, 08:08:48 μμ από Winter is here »

*

Αποσυνδεδεμένος Dragonlord

• Στρατιώτης
  • 190
  • 25
    • Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιουνίου 27, 2016, 08:12:41 μμ »
Edit:  κάρχια Ντανέυρυς. Όταν το λαηκό πεδί σου πρωσφέρη το σπαθή και τιν καρδιά του εσή θέλες ένα βουτιροχλεχλέ του γουέστερος και ο 'μυ γκοντ χι γουιλ γκιβ μι δε αιρον θρουν'!!! χαχαχαχαχαχα

Όπως είσαι, στείλ' το στο Κλάρκ  (rofl)

*

Αποσυνδεδεμένος Rhaella Targaryen

• Χωρικός
  • *
  • 11
  • 3
    • Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιουνίου 27, 2016, 08:40:34 μμ »

Συγνώμη αλλά έχω μια απορία. Γιατί μιλάμε για τηλεμεταφορές; Διευκρινίζεται κάπου ότι ένα επεισόδιο είναι μια μέρα ή ότι η μια σκηνή με την αλλη είναι διαδοχικές χρονικά;; Μετά την εμφάνιση του Βάρυς δεν μας δείχνει κάτι πέρα από την επιστροφή του Τζέιμι. Γιατί λοιπόν από αυτή τη σκηνή του Βάρυς, μέχρι την τελευταία να μην έχει περάσει ο απαιτούμενος χρόνος για να φτάσουν τα πλόια στο Μηρήν; Ξέρουμε πόσο έκατσε ο Τζέιμι στους Φρέυ και πόσο του χρειάστηκε για να γυρίσει?

*

• Χωρικός
  • *
  • 11
  • 3
    • Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιουνίου 27, 2016, 08:46:55 μμ »

Έγω πάλι θα πω ότι μέχρι και τα ανέκδοτα του Τύριον παίζουν τον ρόλο τους. Δεν μπορούμε να κρίνουμε την σειρά από αυτό. Πόλλες φορές έχουν σπαταλήσει χρόνο για να μας δείξουν τον τρόπο σκεψης και λειτουργίας ενός απο τους χαρακτήρες που πρωταγωνιστούν.

*

• Χωρικός
  • *
  • 11
  • 3
    • Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιουνίου 27, 2016, 08:48:24 μμ »

Είναι όμως λίγο λυπηρό η σειρά να αποκαλείται "da best tv series eva" και ωστόσο να καλούμαστε να διαλέξουμε από δύο κακα, το λιγότερο κακό, αντί το καλύτερο από δύο καλά.

Δεν πειράζει έχει άλλα χίλια καλά για αυτό την βλέπεις