[Spoilers] - Επεισόδιο 9ο - Battle of the Bastards

• 89 Απαντήσεις
  • 14369 Εμφανίσεις
*

Αποσυνδεδεμένος odykal

• Moderator
  • Στρατηγός
  • 496
  • 68
  • Unbowed, Unbent, Unbroken
    • Προφίλ
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 9ο - Battle of the Bastards
« Απάντηση #75 στις: Ιουνίου 24, 2016, 04:12:38 μμ »

Τέλος μια ερώτηση! Το Winterfell γιατί θεωρείται απόρθητο? Δεν φαίνεται να έχει κάποιο ιδιαίτερο πλεονέκτημα θέσης ούτε οχύρωσης.

Διαβασε εδω μερικα πραγματα για το καστρο

http://news247.gr/eidiseis/psixagogia/game-of-thrones-to-megalo-mystiko-toy-winterfell.4116161.html

Ενδιαφέρον το κείμενο, αλλά

Παράθεση
Η συγκεκριμένη θεωρία θέλει τον Μπραν (τον χτίστη) να δημιούργησε την πρώτη κρύπτη πολύ  βαθιά στη Γη, προκειμένου να θάψει τον Μεγάλο Άλλο και να τον φυλακίσει, βάζοντας, μάλιστα, φρουρούς τους νεκρούς Σταρ[κ], που πάντα θάβονταν με τα σπαθιά τους, προκειμένου να προστατέψουν τους ζωντανούς.

Τη συγκεκριμένη θεωρία επιβεβαίωσε η Μελισάνδρη στον Ντάβος.

που ακριβώς επιβεβαιώθηκε αυτό;
“ The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”

*

Αποσυνδεδεμένος Αντωνης

• Χωρικός
  • *
  • 11
  • 0
    • Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Ιουνίου 24, 2016, 10:08:27 μμ »
Καλησπέρα κ από εμένα. Δυστυχώς δεν θα συμμεριστω τον ενθουσιασμό σας. Δεν καταλαβαίνω γιατί σας άρεσε τόσο πολύ το επεισόδιο. Δεν λεω, ευχάριστα πέρασε η ώρα αλλά... τόσο προβλέψιμο ούτε τα tom & Jerry που βλέπει ο ανιψιός μου δεν είναι. Δεν ξέρω για όσους διαβάζουν τα βιβλία αλλά εγώ που λάτρεψα τη σειρά και δεν διάβασα ποτέ κανένα βιβλίο την λάτρεψα για τις ανατροπές της. Την λάτρεψα γιατί ήταν τελείως απρόβλεπτη. Ποτέ δεν ήξερες ποιος θα κάνει τι. Και ειδικά το 9Ο επεισόδιο κάθε σαιζόν είχε κάτι τρομερό. Συνήθως με στεναχώρουσε και με εκνεύριζε σε βαθμό να πω πχ. Σκότωσαν τον Νεντ; δεν ξανά βλέπω. Κόκκινος γάμος; τέλος το GoT. Όμως όσο και να μην το παραδεχόμαστε αυτά ήταν που έκαναν την σειρά ξεχωριστή. Το 9ο επεισόδιο αυτή την φορά ήταν απογοήτευση για μένα. Δεν έγινε τίποτα το μη αναμενόμενο σε κανένα από τα δύο μέτωπα. Ακόμη και τα σκυλιά στο τέλος αναμενόμενα. Τώρα ξέρω εσείς αποθεωνετε τα γραφικά. Αλλά ρε παιδιά ανά ήθελα εφέ θα έβλεπα ταινίες της maverick και όχι τηλεοπτική σειρά. Και ειδικά το GoT. Τεσπα ας μην γκρινιάζω άλλο. Ελπίζω τουλάχιστον στο 10 να μας δείξουν λίγο Μπραν μιας και όπως εξελίσσονται τα πράγματα είναι το μόνο ενδιαφέρον αυτή την ώρα.

Υ.γ. συγνώμη για την γκρίνια μου αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί όλες οι σειρές που λάτρεψα (lost, heroes και τώρα προς τα εκεί πάει το GoT εδώ και 2 σαιζον) να φτάνουν πάντα στο σημείο να λέω άντε να τελειώσει γτ βαρέθηκα...

*

Αποσυνδεδεμένος Nica

• Στρατηγός
  • 380
  • 5
    • Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Ιουνίου 25, 2016, 12:37:30 πμ »

Τέλος μια ερώτηση! Το Winterfell γιατί θεωρείται απόρθητο? Δεν φαίνεται να έχει κάποιο ιδιαίτερο πλεονέκτημα θέσης ούτε οχύρωσης.

Διαβασε εδω μερικα πραγματα για το καστρο

http://news247.gr/eidiseis/psixagogia/game-of-thrones-to-megalo-mystiko-toy-winterfell.4116161.html

Ενδιαφέρον το κείμενο, αλλά

Παράθεση
Η συγκεκριμένη θεωρία θέλει τον Μπραν (τον χτίστη) να δημιούργησε την πρώτη κρύπτη πολύ  βαθιά στη Γη, προκειμένου να θάψει τον Μεγάλο Άλλο και να τον φυλακίσει, βάζοντας, μάλιστα, φρουρούς τους νεκρούς Σταρ[κ], που πάντα θάβονταν με τα σπαθιά τους, προκειμένου να προστατέψουν τους ζωντανούς.

Τη συγκεκριμένη θεωρία επιβεβαίωσε η Μελισάνδρη στον Ντάβος.

που ακριβώς επιβεβαιώθηκε αυτό;

Μου φανηκε κι εμενα παραξενο, αλλα δεν εχω και την καλυτερη μνημη.

*

Αποσυνδεδεμένος Nica

• Στρατηγός
  • 380
  • 5
    • Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Ιουνίου 25, 2016, 12:38:08 πμ »

*

Αποσυνδεδεμένος gringa

• Χωρικός
  • *
  • 14
  • 2
    • Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Ιουνίου 25, 2016, 05:30:44 μμ »
Ξέχασα να αναφέρω ότι θα μου λείψει ο Iwan Rheon. Θεωρώ ότι ήταν από τους καλύτερους ηθοποιούς στο σόου. Φαντάζομαι ότι θέλει μεγάλη μαεστρία για να βγάλει κανείς τόο μεγάλη διαστροφή στο βλέμμα και στις εκφράσεις.  (clap) (clap)

*

Αποσυνδεδεμένος SANDOR CLEGANE

• Άρχοντας
  • 1484
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Ιουνίου 26, 2016, 11:59:34 πμ »
Σήμερα είδα :

http://giphy.com/gifs/mashable-game-of-thrones-kit-harington-l46Cm1mZCedBcBOJq?utm_source=iframe&utm_medium=embed&utm_campaign=tag_click 

Τι παρατηρείτε;

Spoiler for Hiden:
Κάτι ταλαντεύεται ... 
A hound will die for you
  but never lie to you

*

• Άρχοντας
  • 1484
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Ιουνίου 26, 2016, 12:11:19 μμ »
Ο Γίγαντας :

A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Aslan

• Στρατηγός
  • 301
  • 25
    • Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Ιουνίου 26, 2016, 12:16:28 μμ »

Τι παρατηρείτε;

Spoiler for Hiden:
Κάτι ταλαντεύεται ... 

Βαλυριανό άτσαλι απο τα Lidl!! xaxa

Μία απορία μιά που πιάσαμε το συγκεκριμένο θέμα. Φεύγοντας ο John δεν θα έπρεπε να αφήσει και το σπαθί στον νέο Lord Commander?
“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.

*

Αποσυνδεδεμένος Muaddib

• Στρατιώτης
  • 154
  • 23
    • Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Ιουνίου 26, 2016, 12:22:09 μμ »
Σήμερα είδα :

http://giphy.com/gifs/mashable-game-of-thrones-kit-harington-l46Cm1mZCedBcBOJq?utm_source=iframe&utm_medium=embed&utm_campaign=tag_click 

Τι παρατηρείτε;

Spoiler for Hiden:
Κάτι ταλαντεύεται ... 

Γνήσιο Βαληριανό δέρμα
οχι απομιμήσεις, δερματίνες κλπ :P
Arthur: And now it begins.
Eddard: Nowy tends :D

*

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • 2397
  • 100
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Ιουνίου 26, 2016, 12:29:22 μμ »

Μία απορία μιά που πιάσαμε το συγκεκριμένο θέμα. Φεύγοντας ο John δεν θα έπρεπε να αφήσει και το σπαθί στον νέο Lord Commander?

Όχι, γιατί ο Τζήορ Μόρμοντ το Γαμψώνυχο το έδωσε στον Τζον ως προσωπικό δώρο.

*

• Άρχοντας
  • 1484
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Ιουνίου 26, 2016, 12:42:38 μμ »
Παράθεση

Παράθεση από: Aslan στις Σήμερα στις 12:16:28

Όχι, γιατί ο Τζήορ Μόρμοντ το Γαμψώνυχο το έδωσε στον Τζον ως προσωπικό δώρο.

Ήταν κειμήλιο του Μόρμοντ  κι όχι του εκάστοτε Διοικητή της ΝΦ (ή κάνω λάθος; ).
Νομίζω ότι κάποτε πρέπει να το ξαναρώτησα,  θυμόμαστε το πώς απέκτησε το σπαθί ο Μόρμοντ;
τροπ/ση :
Spoiler for Hiden:
   Όποιος απαντήσει " Ναι "  την πάτησε  γιατί μετά θα ρωτήσω  και για Τάρλυ  κ.ο.κ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 26, 2016, 12:45:14 μμ από SANDOR CLEGANE »
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Aslan

• Στρατηγός
  • 301
  • 25
    • Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Ιουνίου 26, 2016, 01:17:51 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Κάπως (δεν ξέρω πώς) ταύτησα το σπαθί με τον εκάστοτε Διοικητή.

Sandor Clegane θα με ενδιέφερε και εμένα να μάθω πώς απέκτησαν οι δύο αυτοί οίκοι τα σπαθιά (δεν ξέρω πολλά για το στόρυ πριν τον Παράφρων Βασιλιά ακόμα ) .

Spoiler for Hiden:
The Mormonts have carried Longclaw for five hundred years. Jeor Mormont gave the blade to his son, Jorah Mormont, when Jeor joined the Night's Watch. Jorah later brought dishonor to the House by selling poachers to a slaver, however, but he had the grace to leave the sword behind before he fled Bear Island. His aunt Maege Mormont returned the sword to her brother Jeor, who put it aside at Castle Black since the sight of it reminded him of his son's shame.

Διαβάζωντας το παραπάνω για το συγκεκριμένο σπαθί μου ήρθε σαν σκέψη:

Spoiler for Hiden:
Λέτε να επιστραφεί εκεί που δώθηκε αρχικά αν θεραπευτεί απο την ασθένεια και γυρίσει πίσω??

Edit: εννοώ χρονικά φαίνεται απ'ότι διαβάζω ότι πριν 500χρόνια περίπου πέρασαν στην κατοχή τους τα εν λόγω σπαθιά!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 26, 2016, 01:33:14 μμ από Aslan »
“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.

*

Αποσυνδεδεμένος free folk

• Χωρικός
  • *
  • 4
  • 2
    • Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Ιουνίου 26, 2016, 02:08:18 μμ »
Δεν λεω, ευχάριστα πέρασε η ώρα αλλά... τόσο προβλέψιμο ούτε τα tom & Jerry που βλέπει ο ανιψιός μου δεν είναι. Δεν ξέρω για όσους διαβάζουν τα βιβλία αλλά εγώ που λάτρεψα τη σειρά και δεν διάβασα ποτέ κανένα βιβλίο την λάτρεψα για τις ανατροπές της. Την λάτρεψα γιατί ήταν τελείως απρόβλεπτη.

Τι εννοείς προβλέψιμο;; Περίμενες να κερδίσουν η Ντάνυ και ο Σνόου; Θυμάσαι άλλη φορά να κέρδισαν οι "καλοί"; Πρώτη φορά έγινε και μάλιστα δύο φορές σε ένα επεισόδιο.

*

Αποσυνδεδεμένος Sword of the morning

• Στρατιώτης
  • 115
  • 21
    • Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Ιουνίου 26, 2016, 08:03:45 μμ »
Στο παρακάτω λινκ αναφέρονται όλα τα γνωστά σπαθιά από βαλυριανό ατσάλι και ακολουθώντας το σύνδεσμο για τα κάθε ένα ξεχωριστά μαθαίνεις τις λεπτομέρειες που τα αφορούν.
http://wiki.westeros.gr/index.php/%CE%92%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CF%8C_%CE%91%CF%84%CF%83%CE%AC%CE%BB%CE%B9
Βάζω και το αντίστοιχο αγγλικό γιατί κάποιοι σύνδεσμοί δεν έχουν ακόμα μεταφραστεί
http://awoiaf.westeros.org/index.php/Valyrian_steel

@SANDOR CLEGANE Ελπίζω με αυτό το κόλπο να τη γλίτωσα! (giggle)
Fear cuts deeper than swords

*

• Άρχοντας
  • 1484
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Ιουνίου 26, 2016, 09:40:35 μμ »
@Sword of the morning ,
eyxarist;v gia thn prosp' (να τ' αφήσω;  τι εννοώ :  γράφω με τυφλό σύστημα δηλ.  πρώτα γράφω και μετά κοιτάζω  τι γράφω )
ευχαριστώ για την προσπάθεια,  αλλά το ερώτημά μου είναι για το "πώς" .
Στο αγγλικό δεν μπήκα καν  λόγω...

ΥΓ: καμιά φορά  έχουμε κάτι απορίες ...
  στο συγκεκριμένο ερώτημα  ούτε ο Μάρτιν πιστεύω να είχε έτοιμη την απάντηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 26, 2016, 09:44:35 μμ από SANDOR CLEGANE »
A hound will die for you
  but never lie to you