"Ρετρό" - Το πρώτο μου μήνυμα :

• 10 Απαντήσεις
  • 850 Εμφανίσεις
*

Αποσυνδεδεμένος SANDOR CLEGANE

• Άρχοντας
  • 1491
  • 130
    • Προφίλ
"Ρετρό" - Το πρώτο μου μήνυμα :
« στις: Οκτωβρίου 17, 2015, 02:10:03 μμ »
Με αφορμή ένα παλιότερο θρεντ   μου ήρθε μια φλασιά:  πότε έγραψα το πρώτο μου μνμ  και τι  έγραψα εκεί .
Μου φάνηκε  ότι θα είναι ενδιαφέρον  και για άλλους (πολλούς από σας)  κι έτσι  δημιουργώ αυτό το τόπικ.

Το πρώτο μου μνμ   ήταν : 

Γενική Συζήτηση / Απ: Eξομολογήσεις...
« στις: 16-08-2013, 14:12:27 »

κι έγραψα  (πάρα πολλά για πρώτη φορά)  :
Spoiler for Hiden:
    Σας χαιρετώ, μπαίνοντας δειλά δειλά (η πρώτη εξομολόγηση) πρώτη φορά στη συζήτηση-παρέα σας  και ξεκινώ με ... εξομολογήσεις:
-  Δυσκολεύτηκα πολύ να βρω όνομα-avatar (πάρα πολλούς αγαπημένους και μη,  αλλά και αστείους όπως θα ήθελα "Θλιμμένος Εντ" ), αλλά οκ κι ο Σάντορ κατά τη γνώμη μου το μέσα του είναι σε αντιδιαστολή με το έξω του - κρυφά κι απ' αυτόν βέβαια.
-  Ήθελα όπως κι ο Κρίστοφερ Λη, να διαβάζω κάθε χρόνο "Lord of the ring" και Σιλμαρίλιον, αλλά μου τα χάλασε το "Game of thrones" (διαβάζοντας παράλληλα κι άλλα εννοείται)
-  Αν δεν ήταν η σειρά δε θα ξεκινούσα τα βιβλία (όπως και το ότι είναι και πολλά και ακριβά)
-  Έγινα μεγάλος "Φαν"  και παράλληλα φοβάμαι μήπως στο τέλος έχουν-έχει κανένα τέλος του "Lost"  ή σταματήσει όπως το "Twin Peaks"
-  Η ηθοποιός της Σέρσει , παρότι πανέμορφη (έπαιζε "κόκκινος Βαρώνος" α' παγκ. πολ.) , μου την έσπαγε και στη σειρά "Χρονικά της Σάρα Κόνορ (που κι αυτό σταμάτησε στο καλύτερο σημείο του β' κύκλου)
-  Δεν θέλω να πάω στην πιο άσχημη λέξη απ' το "δεν συμπαθώ" την Κάτλυν, γιατί...
-  ... όπως και για τη Λάισα
-  Και για τις δυο, επίσης, εξωτερικά θα τις περίμενα λίγο πιο ... (όπως έλεγε κι Ίσκιος στον Έραγκον)
-  Θήον: αρχικά παρότι χαζόπαιδο , τον συμπαθούσα και πίστευα κάτι παραπάνω γι' αυτόν, αλλά μετά την προδοσία, που ήταν τρομερή αλλά μπαίνοντας στην ψυχή του ίσως τον καταλάβαινα - όχι δικαιολογούσα,  θα προτιμούσα να είχε τιμωρηθεί με την παράδοση των Σταρκ  αφού είχε πρώτα συγχωρεθεί γιατί αυτός δεν σκότωσε κανέναν (άλλα δείχνουν στην tv)
-  Tζέιμι: απ' την πρώτη σκηνή βαπτίστηκε "πρίγκιπας γλυκούλης" λόγω ταινιών Σρεκ (αν έχετε κάποιοι μικρά παιδιά), αντιπαθητικός , όπως κι όλοι οι Λάνιστερ, μισητός,  αλλά στην πορεία (φταίει ο Μάρτιν γι' αυτό; αν ναι του "βγάζω το καπέλο" ) απ' τους αγαπημένους και κυρίαρχους για τη συνέχεια, όπως ελπίζω
-  Τύριον: είναι ο τύπος που η πρώτη ματιά σου τραβάει αρνητικά ή μάλλον τα αρνητικά ( γιατί δυστυχώς το μάτι μας θα πάει ή στο πολύ όμορφο ή ... ), όπως και στο ότι "πού κολλάει ένας τέτοιος τύπος" - πρωταγωνιστής κιόλας σε κόσμους με ιππότες ... , αλλά θα σε κέρδιζε αμέσως πριν κάνεις όλες αυτές τι σκέψεις...
  Ο "Τοπ" αγαπημένος μου κι έχω γελάσει υπερβολικά!
- Μπρον: στη σειρά πιο πρωταγωνιστής απ' ότι στα βιβλία, και παρότι "κάθαρμα" απ' τους αγαπημένους μου
- Να μην πάω παρακάτω σε άλλα ονόματα (αυτό είναι εξομολόγηση: σας καταλαβαίνω ... )
- Στη σειρά όπως και στα βιβλία συνειδητοποίησα ότι "ναι, πρέπει να είμαι κρυφο-Λάνιστερ"
  παρότι φανερά "Σταρκ" (Νεντ, Ρομπ, Τζον ... )
- Στον κόκκινο γάμο: τον δίαβαζα στο συζυγικό μου κρεββάτι κατά 1 ή 2 η ώρα και πετάχτηκα κι έβριζα κι επειδή κι η γυναίκα φαν αλλά της σειράς δεν είπα τίποτα και το "κατάπια"...  Αργότερα (να μια δυνατή εξομολόγηση) όταν βλέπαμε τη σκηνή εγώ δεν προειδοποίησα (ποτέ δε λέω τα παρακάτω όταν βλέπουμε κάτι ) κοιτούσα - δεν ξέρω , λες να απολάμβανα το εγώ το κάθαρμα τον πόνο των άλλων...;
- Νομίζω ότι πρέπει να σημειώσω "Spoil",  πανηγύρισα σαν να έβαλε η Ελλάδα γκολ και πήρε το χρυσό, όταν ο Τζον πήρε το κεφάλι του " ... "  Έφυγε - το ένιωσα -  από πάνω μου ένα μεγάλο βάρος.   Τώρα για το "άλλο" είχα από spoilers προειδοποιηθεί δυστυχώς, αλλά παρόλα αυτά δεν το περίμενα τη δεδομένη στιγμή παρότι για τους άλλους "Μαύρους" ο "κόμπος είχε φτάσει στο χτένι", αλλά όπως κι όλοι εσείς , αισιοδοξώ...
   Απ'τ η σειρά-πολλά έχω πάρα πολλά  όπως κι απορίες  αλλά θα συνεχίσω λίγο με το forum:
 - εξομολογούμαι ότι ποτέ δεν περίμενα τόσες θεωρίες, κι ότι είμαι κατά της συνωμοσολογίας ,     
 - το ότι κάποιοι από εσάς  (μου έκανε εντύπωση) είναι σα να βγάλατε το αντίστοιχο πανεπιστήμιο (σπουδάσατε JRR Martin)
 - το ότι έχω γελάσει πάρα πολύ με κάποια αστεία που κάνατε πχ ποιος θα μείνει τελευταίος
   και χθες τις εικόνες που είδα (ειδικά με το men in black και την πίτα Μάντερλυ!!! )
 Μια τελευταία εξομολόγηση για σήμερα είναι  , αν κι έγινα κουραστικός,  ότι όλους εσάς σας ευχαριστώ  γενικά για αυτό που κάνετε εδώ   και γενικά κι ειδικά για αυτό που κάνει ο Tywin *  , είναι πραγματικά αρχοντικός ...  (α! για τον Τάιγουιν ξέχασα  :  μπορεί να έχει αξία το Star Wars χωρίς τ Darth Weder; ) 

*  Συμπλήρωση  σήμερα  στις  17-10-15  :
-  Να με συγχωρέσει κι ο @nofear ,  που δεν τον ανέφερα,   αλλά τότε δεν ήξερα  "ποιος είναι ποιος"      και
-  @Tywin,  γιατί "Durzo" ;  (ίσως θα έπρεπε να έγραφες  στο αντίστοιχο τόπικ :  " Γεια σας, το nickname μου είναι ... , γιατί ... " ,  μήπως επειδή σε ένα τόπικ  έβαλα μια εικόνα  του Τάιγουιν  "Wanted"  ;!!  - αστειεύομαι βέβαια,  αλλά η απορία μου  είναι αληθινή: α) γιατί άφησες το "Tywin"  και β)  "Durzo" ;  ...

-  Για όσους δεν γνωρίζουν το "πώς"  (κι εγώ τυχαία το ανακάλυψα),  πηγαίνουν στο "Φόρουμ", "Προφίλ" , "Εμφάνιση μηνυμάτων"  και βλέπουν ό,τι έχουν γράψει  μέχρι τώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 17, 2015, 02:28:27 μμ από SANDOR CLEGANE »
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Αλυσάννη Ταργκάρυεν

• Στρατηγός
  • 356
  • 64
  • Good Queen Alysanne
    • Προφίλ
Απ: "Ρετρό" - Το πρώτο μου μήνυμα :
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 17, 2015, 02:31:08 μμ »
Το πρώτο μου μήνυμα ήταν στις 27 Ιουλίου 2015, ώρα 2:33, στη Γενική Συζήτηση, στο θρεντ "Ο λόγος που Αίρυς και Ραίλλα είχαν προβλήματα τεκνοποίησης" και η απάντησή μου (πρώτη απάντηση στο εν λόγω θρεντ) ήταν
Spoiler for Hiden:
Ναι, πολύ πιθανόν. Και ίσως η Ραίλλα να μην ήταν ιδιαίτερα υγιής (και η Βασίλισσα Ναίρυς είχε παρόμοια προβλήματα).
She was his most trusted counsellor and his right hand

*

• Άρχοντας
  • 1491
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 17, 2015, 02:41:30 μμ »
@Alysanne Targaryen ,
τότε νομίζω, έχω την εντύπωση,  πως είχες άλλο "νικ νέιμ"   πχ  Ελένη.  Ναι;
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Αλυσάννη Ταργκάρυεν

• Στρατηγός
  • 356
  • 64
  • Good Queen Alysanne
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 17, 2015, 02:49:27 μμ »
Ναι, αλλά δεν ήταν Ελένη, Σοφία ήταν. Είχα βάλει καταλάθως το Alyssane για κανονικό όνομα και το Σοφία για το nickname. Το άλλαξα την ίδια μέρα.
Spoiler for Hiden:
Δεν με λένε Σοφία
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 17, 2015, 02:52:23 μμ από Alysanne Targaryen »
She was his most trusted counsellor and his right hand

*

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • 2397
  • 100
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 17, 2015, 07:30:38 μμ »
Το πρώτο μου μήνυμα ήταν στις 19 Μαρτίου 2013 στις 05:01 μμ στο θέμα Σε Ποιον Οίκο Ανήκεις;.
Και ήταν το εξής:

Παράθεση
Your Result
 House Stark
Winter is coming ! Brrrr�
Γιατί, η τιμή και το καθήκον είναι πάνω από την ζωή σου

Δε με εξέπληξε καθόλου!  :D

Αν θυμάμαι καλά, ήταν ένα κουίζ όπου απαντούσες ερωτήσεις και στο τέλος σου έλεγε ποιος οίκος σου ταιριάζει. Ντρεπόμουν ακόμη να απαντήσω σε ερωτήσεις και να καταθέσω άποψη στα διάφορα θέματα (δεν είχα διαβάσει και τα βιβλία τότε και δίσταζα πολύ) οπότε μου ήταν πολύ πιο εύκολο να ποστάρω κάνοντας απλώς το κουίζ!  (wasntme)

Sandor, ωραίο θέμα!!!! Πώς σου ήρθε η ιδέα;

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 17, 2015, 07:36:09 μμ από nirne »

*

• Άρχοντας
  • 1491
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 17, 2015, 07:51:14 μμ »
@nirne ,
απ' τις "απεικονίσεις".  Θυμόμουν  ότι η συγκεκριμένη εικόνα του "Μάντερλυ" μ' άρεσε πολύ ,  είχα γελάσει πολύ  και για να σιγουρευτώ (επειδή έβαλα ετεροχρονισμένα το + )  έψαξα να βρω το πρώτο μου μνμ.  Τότε λοιπόν ούτε  " + "  δεν ήξερα να βάζω ...
Κι επίσης είχε πλάκα  να διαβάσω  τι είχα γράψει και σκεφτόμουν τότε,  όπως και το πώς  άρχισα να γίνομαι σιγά σιγά "ενεργός" στο φόρουμ.

ΥΓ: θα παίξω κι εγώ το quiz,  να μάθω πού τελικά ανήκω (είμαι μια περιπλανόμενη ψυχή  - το ξέρω είμαι ψιλο-Λάννιστερ)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 17, 2015, 07:55:41 μμ από SANDOR CLEGANE »
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Σιέρα

• Άρχοντας
  • 1177
  • 80
  • Χορεύοντας στο Χάρρενχαλ
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 17, 2015, 09:38:57 μμ »
Παράθεση
Δεν νομίζω ότι θα γλυτώσει την δίκη, αλλά μέχρι τότε δεν θα έχει σημασία. Ο χειμώνας ήρθε, δεν έχουν φαγητό και οι άλλοι έρχονται. Έχω την εντύπωση ότι όλα θα κριθουν στο τέλος από τον Jaime και την ταυτότητα του valonquar.

Ωραία ιδέα για θέμα!
Το παραπάνω είναι το πρώτο μου. Για την Σέρσει και τον Τζέιμυ μίλαγα ...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 17, 2015, 10:19:37 μμ από nirne »
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.

*

• Άρχοντας
  • 1491
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 29, 2016, 02:13:47 μμ »
ΟΚ.  Έγραψα ένα κατεβατό και πριν τελειώσει διαπίστωσα ότι ήταν σα να έγραφα γράμμα στον εαυτό μου   που στην ουσία δεν ενδιαφέρει καθόλου εσάς (και το πιο πιθανό είναι και με το παρόν) και μετά το έσβησα. 
Θα περάσω στην άλλη άκρη λοιπόν θα γίνω λακωνικός.
Αφορμές πολλές *  .  (και ξεκινώ αντίθετα απ' αυτό που έσβησα) 
Πρώτο μου μνμ 16 Αυγ 2013   μέχρι  4-12-2013    σύνολο  μηνυμάτων 31
Ξανα  στις    19-4-14   μέχρι  31-12-14     σύνολο  μηνυμάτων   56
Και τρίτο ξεκίνημα nonstop  από 16 -4-15     μέχρι σήμερα 29-4   σύνολο  μηνυμάτων  685  !!  (συνολικά 772) Πώς; ούτε 'γω το κατάλαβα!
Βλέπω ότι κι εγώ όπως κι η  Nirne  στις αρχές :   (από Nirne )
Παράθεση
Ντρεπόμουν ακόμη να απαντήσω σε ερωτήσεις και να καταθέσω άποψη στα διάφορα θέματα (δεν είχα διαβάσει και τα βιβλία τότε και δίσταζα πολύ)
Από πέρσι λοιπόν το westeros.gr  ανελλιπώς  ήταν μια  "ηλεκτρονική"- αλλά ζωντανή  παρέα μου...

* επίσης έψαχνα στα παλιά μου μνμ  στα οποία είχα φωτος-edit αλλά στα συνημμένα  για να τα τροποποιήσω ώστε να φαίνονται και στα "μη μέλη"

τροπ/ση:  στην πρόσθεση βγαίνουν 772  αλλά βλέπω (βγάζω το παρόν) 777 .
                 Όποιος τα βρει  ας τα στείλει με πρ. μνμ  (έχει και εύρετρα)

edit: Διορθώθηκε ο κώδικας - mod
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2016, 10:32:41 μμ από nirne »
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος stefanos stark

• Έμπορος
  • **
  • 49
  • 0
  • the wolves of winter will rise
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 29, 2016, 03:47:45 μμ »
Τι θέμα άνοιξες τώρα και μας πήγες χρόνια πίσω... :P . Όταν πρωτοξεκίνησε το forum, νομίζω τότε ήταν και η εποχή που ασχολιόμουν περισσότερο από ποτέ με ASOIF.
Τέσπα πρώτο μου μην.

Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow
«στις: Μάρτιος 24, 2013, 05:14:00 μμ »
Λοιπόν επειδή και εγώ υποστηρίζω την θεωρία του R+L=J, να πω και κάτι ακόμα που νομίζω ότι την ενισχύει.Όταν η Μήρα είπε στον Μπραν την ιστορία του Ιππότη του γελαστού δεντρου και αφού την τελείωσε, ο Μπραν της είπε \'οτι η ιστορία θα έπρεπε να έχει διαφορετικό τέλος και ο ιππότης θα έπρεπε να νικήσει στους αγώνες και να ονόμασει τη λύκαινα βασίλισσα της αγάπης και της ομορφίας.Η απάντηση της Μήρα: \'\'ήταν βασίλισσα, αλλά αυτή είναι πιο θλιβερή ιστορία.\'\'Αν όντως η Λύκαινα με τα δυο πόδια ήταν η Λυάνα, τότε για να γίνει βασίλισσα θα έπρεπε να έχει κάποια σχέση με τον Ραιγκαρ...Νομίζω ότι όπως πάντα χωρίς να μας το λέει ξεκάθαρα, αφήνει και άλλα υπονοούμενα για το R+L=J.

edit: διορθώθηκε ο κώδικας - mod
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2016, 09:22:14 μμ από nirne »
the man who passes the sentence should swing the sword

*

• Άρχοντας
  • 1491
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 05, 2017, 10:42:20 μμ »
Αρχικά ήταν να γράψω στο "περί ανέμων..." αλλά τελικά κατέληξα εδώ και θα καταλάβετε.
Ο λόγος  είναι ο @stelios_1 (σου γράφω τώρα γιατί είσαι παρών σε ζωντανό χρόνο  και πιστεύω να τελειώσω το μνμ πριν αποχωρήσεις). Τελευταία συχνά-πυκνά σε βλέπω στο φόρουμ  και μου κίνησες την περιέργεια. Τσέκαρα στο όνομά σου
και είδα ότι παρά τα λίγα μνμ σου,  είσαι πιο παλιός από μένα στο φόρουμ!
Παράθεση

το  " + "  το πήρες μόλις τώρα - ετεροχρονισμένα κάτι χρόνια! -  για το
πρώτο σου μνμ  που μου άρεσε :
Παράθεση

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 05, 2017, 10:44:28 μμ από SANDOR CLEGANE »
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος stelios_1

• Χωρικός
  • *
  • 5