Ηθοποιοί του GOT σε άλλες σειρές/ταινίες

• 113 Απαντήσεις
  • 12620 Εμφανίσεις
*

Αποσυνδεδεμένος Σιέρα

• Άρχοντας
  • 1176
  • 80
  • Χορεύοντας στο Χάρρενχαλ
    • Προφίλ
Ηθοποιοί του GOT σε άλλες σειρές/ταινίες
« στις: Αυγούστου 04, 2015, 01:11:48 μμ »
Έχετε πετύχει ηθοποιούς της σειράς σε άλλες ταινίες ή σειρές?

Πριν από καιρό είδα μια ταινία, όπου στον Μεσαίωνα ο ιππότης Sean Bean κυνηγούσε την νεκρομάντη Carice Van Houten.

Δεν θα μου έκανε εντύπωση εαν ήταν η ερμηνεία αυτή που έπεισε τους παραγωγούς να της δώσουν τον ρόλο της Μελισάντρα.

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 04, 2015, 01:14:44 μμ από Σιέρα »
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.

*

Αποσυνδεδεμένος SANDOR CLEGANE

• Άρχοντας
  • 1472
  • 130
    • Προφίλ
Απ: Ηθοποιοί του GOT σε άλλες σειρές/ταινίες
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 04, 2015, 01:35:07 μμ »
Ο Σερ Ντέιβος  έπαιξε στην τανία " Η οργή των Τιτάνων" (η 1η ταινία) με Σαμ Γουόρθινγκτον,
ο Ρόμπερτ Μπαράθυον  σε μια παλιότερη ιπποτική ταινία με Χιθ Λετζερ
και ... (θα θυμηθώ, θα θυμηθείτε)

ΥΓ: Για την ταινία που αναφέρεις παραπάνω, Σιέρα,  είχα δει πρώτα αυτήν και μετά τον α΄κύκλο  GoT.
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος arwyn

• Στρατηγός
  • 428
  • 40
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 04, 2015, 02:48:21 μμ »
Βεβαιως!

Καλά, τον Sean Bean τον εχω δει σε παμπολα, με ιδιαιτερα αγαπημενη σειρα το Sharpe.

Τον  Nikolaj Coster-Waldau τον πρωτογνωρισα στην ιδιαιτερη, πολη καλη ταινια εποχης "The Headsman/Shadow Of The Sword". Προσοχη, ειναι ρεαλιστικη, σκληρη ταινια.

Μετα τον ειδα και σε οποια επεισοδια της σειρας New Amsterdam μπορεσα να βρω.

Τον Donald Sumpter τον ηξερα απο πολλά, με ρολο που μου εκανε εντυπωση αυτον του κακού (κάκιστου!!!) στη βρετανικη σειρα Being Human.

Καλά, ο Alexander Siddig ειναι ο γιατρος του Star Trek Deep Space 9.

Κι άλλους σε διαφορους ρολους.

:)
Promise me, Ned...

*

• Άρχοντας
  • 1472
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 04, 2015, 03:15:06 μμ »
@arwen,
to "shadow of sword"  to έχεις δει;  μοιάζει καλό.
A hound will die for you
  but never lie to you

*

• Άρχοντας
  • 1472
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 04, 2015, 03:19:21 μμ »
Τι δε θα 'δινα  να έβλεπα τον Μάρτιν σε ταινία! και μάλιστα να έκανε κανένα νάνο σε καμιά  στιλ Χόμπιτ !!
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος arwyn

• Στρατηγός
  • 428
  • 40
    • Προφίλ
Απ: Απ: Ηθοποιοί του GOT σε άλλες σειρές/ταινίες
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 04, 2015, 03:39:37 μμ »
@arwen,
to "shadow of sword"  to έχεις δει;  μοιάζει καλό.

Παρα πολυ καλο. Με ειχε συγκλονισει. Αν μπορεσεις να το βρεις σε ψαγμενο dvd club δες το! Απλα ειναι αγρια ταινια, ευρωπαϊκη συμπαραγωγη, δεν χαριζεται, σκηνοθεσια και ατμοσφαιρα ανατριχιαστικη. Ελληνικος τίτλος "στη σκιά του δημιου".

http://www.sevenspot.gr/gr/GamesInner/fdfc570b1c24507353d61c78bfbeb87c/555-5480.html

Το ωμο, ανω των 15, μην πω 17, γερμανικο τρέιλερ εδω...

Spoiler for Hiden:

Α και... Χαρτομαντηλα στο τελος...  ;(
Promise me, Ned...

*

Αποσυνδεδεμένος Lady Stark

• Ιππότης
  • 271
  • 9
    • Προφίλ
Απ: Απ: Ηθοποιοί του GOT σε άλλες σειρές/ταινίες
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 04, 2015, 04:45:24 μμ »
Τι δε θα 'δινα  να έβλεπα τον Μάρτιν σε ταινία! και μάλιστα να έκανε κανένα νάνο σε καμιά  στιλ Χόμπιτ !!
O Martin συμμετείχε σε μια ταινία!  Στο Sharknado 3 είχε μια cameo εμφάνιση. Δε μπόρεσα να βρω βίντεο. Βρήκα μόνο μια gif εικόνα

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 04, 2015, 04:46:56 μμ από Lady Stark »

*

Αποσυνδεδεμένος Σιέρα

• Άρχοντας
  • 1176
  • 80
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 04, 2015, 07:08:58 μμ »
@SANDOR CLEGANE

Δεν το ήξερα αυτό για τον Cunningham, όμως έχει πάιξει πάλι με την Μελισάντρα, το είχε τουιτάρει και η Carice, ο τίτλος της ταινίας-Μαύρες Πεταλούδες.

Η ταινία με τον βασιλιά Μπομπ δεν ήταν το A Knight's Tale?

@arwyn
Σε ευχαριστώ για τους συνδέσμους. Φαίνονται καλές ταινίες. Τον είχα δει και στην ταινία Κυνηγοί Κεφαλών και την προτείνω σε όσους τους αρέσουν οι ταινίες δράσεις. Το Άμστερνταμ ήταν καλό? Σε ένα άρθρο που είχε βγει όταν ανακοινώθηκε ότι πήρε τον ρόλο του Τζέιμυ, απο κάτω σχολίαζαν αρνητικά την επιλογή και έλεγαν ότι έχει παίξει μόνο σε μέτριες και κακές σειρές και ταινίες...

@Lady Stark

(rofl)
Να υποθέσω ότι στο σύμπαν της ταινίας δεν έχει ολοκληρωθεί το βιβλίο........
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.

*

Αποσυνδεδεμένος arwyn

• Στρατηγός
  • 428
  • 40
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 05, 2015, 10:18:42 πμ »
Το New Amsterdam ητανε ενδιαφερον. Βεβαια σαν κονσεπτ εμοιαζε με Highlander, αλλά δεν ητανε ασχημο. Κι ο Νικ κουκλος.  :P
Promise me, Ned...

*

• Άρχοντας
  • 1472
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 05, 2015, 10:32:45 πμ »
@Σιέρα ,
ναι (το βρήκα στο you-tube), ήταν στο "A Knight Tales".
Επίσης  ο Τζήορ Μόρμοντ  έπαιξε στο Braveheart,  α, θυμήθηκα επίσης  και
ο αλλόμορφος ο Όρελ  έπαιζε στο "Πειρατές της Καραϊβικής" .
A hound will die for you
  but never lie to you

*

• Άρχοντας
  • 1472
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 06, 2015, 09:59:10 μμ »
Επίσης μια που σήμερα ξεκίνησα να ξαναδώ το "Pillars of the Earth" ,το οποίο ήθελα να το βάλω στο τόπικ  "Άλλες σειρές"  *  ,    αλλά το αναφέρω εδώ  για το λόγο ότι η ηθοποιός που κάνει τη Λαισα Τάλλυ-Αρρυν  παίζει για ένα ημίωρο στο 1ο επεισόδιο της σειράς.

* Τη σειρά ήθελα από καιρό να την προτείνω, είναι 8 επεισόδια των 57'  , εποχής Μεσαίωνα στην Αγγλία.
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Σιέρα

• Άρχοντας
  • 1176
  • 80
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 09, 2015, 12:00:26 μμ »
Το New Amsterdam δεν ήταν ότι και καλά θα έμενε αθάνατος μέχρι να ξαναερωτευτεί? Κρίμα που δεν είχε απήχηση η σειρά, αλλά δεν πειράζει, μάλλον η προβολή του έκανε καλό και πήρε τον ρόλο του Τζέιμυ.

Το Pillars of the Earth είχε προβληθεί στην κρατική νομίζω και είχα δει κάποια επεισόδια, δεν νομίζω ότι πέτυχα την Λάισα.

Και ασφαλώς, ο Μαξ φον Σίντοφ που στον 6ο κύκλο θα είναι ο Μπλάντρέηβεν, είχε παίξει σε πολλές καλές ταινίες με χαρακτηριστική την συμμετοχή του στην 7η Σφραγίδα. Αν και γενικά δεν μου αρέσει ο Μπεργκμαν, η συγκεκριμένη ταινία είναι καλή. Ένας ιππότης και ο ακόλουθος του επιστρέφουν στην Σουηδία από τις Σταυροφορίες, όπου υπάρχει επιδημία πανούκλας. Συναντάνε τον θάνατο και ο ιππότης του προτείνει να παίξουν σκάκι, ελπίζοντας ότι θα κερδίσει και δεν θα πεθάνει. Ο ιππότης είναι ο μόνος που βλέπει τον θάνατο και οι άλλοι νομίζουν ότι παίζει μόνος του. Είναι έντονα αλληγορικό έργο, όμως έχει αρκετό ενδιαφέρον και κατά την γνώμη μου αξίζει να το δει κανείς.

*

• Άρχοντας
  • 1472
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 09, 2015, 01:34:50 μμ »
@Σιέρα ,
Παράθεση
Το Pillars of the Earth είχε προβληθεί στην κρατική νομίζω και είχα δει κάποια επεισόδια, δεν νομίζω ότι πέτυχα την Λάισα.  (  Λαισα Τάλλυ-Αρρυν  παίζει για ένα ημίωρο στο 1ο επεισόδιο της σειράς,   είναι η γυναίκα του Tom Builder )

Ναι, κι εγώ στην κρατική τηλ. την πρωτοείδα (τη σειρά), μου άρεσε πάρα πολύ. Δεν έχει δράκους και μαγεία , παρά μόνο ότι πίστευαν στο Μεσαίωνα,  και ίσως σε ένα μεγαλο κομμάτι  να είναι  στην ιστορία της Αγγλίας. Με προβλημάτισε  γιατί έβαζε ως έδρα του Βασιλειά  το Winchester κι όχι Λονδίνο (κάποιοι από σας που ξέρουν Αγγλική ιστορία  μπορεί να γνωρίζουν το γιατί , εγώ όχι) . Στην ουσία είναι η ιστροία για το χτίσιμο ενός μεγάλου (ίσως του μεγαλύτερου στην Αγγλία) Καθεδρικού ναού.
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα  και παροτρύνω να τη δείτε χαλαρώνοντας λίγο από GoT.

Τροποποίηση:   άνοιξα το τόπικ  "Άλλες Σειρές"  κι ετοιμαζόμουν να το μεταφέρω εκεί , το οποίο δεν το έκανα τελικά  ,  γιατί πάτησα το "κλικ"  εδώ από βιασύνη (για να ην πω από αφηρημάδα)!
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 09, 2015, 01:38:08 μμ από SANDOR CLEGANE »
A hound will die for you
  but never lie to you

*

• Άρχοντας
  • 1472
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 12, 2015, 02:07:29 μμ »
Επίσης ο "Τζέιμι Λάνιστερ"  σε μικρό κι ολιγόλεπτο ρόλο στο Kingdom of Heaven (επίσης πάρα πολύ καλή ταινία, βασισμένη σε αληθινά γεγονότα - Σταυροφορίες, ανακατάληψη Ιερουσαλήμ από Σαλαντίν  -  α, κι η μουσική φοβερή  αξίζει και τo CD )

- Θεωρώ ότι εκτός του ρόλου του "Λέγκολας" (του "Lord of... "  κι όχι του  "Χόμπιτ" - εκεί δεν ξέρω , μου φάνηκε αποτυχία) που ήταν ραμμένος στα μέτρα του,  ήταν  ό,τι καλύτερο έχει παρουσιάσει ο Ορλάντο, όπως επίσης θεωρώ ότι του πάει ως "καστανός"  (όπως και στο Βίγκο Μόρτενσεν,  που όταν τον είδα ξανθό  δεν μπορούσα να τον συνηθίσω ... )
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 12, 2015, 02:14:23 μμ από SANDOR CLEGANE »
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος arwyn

• Στρατηγός
  • 428
  • 40
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 20, 2015, 09:03:26 πμ »
Απαραδεκτη. Απαραδεκτη!

Ξεχασα τον Iwan Rheon στην Βρετανική σειρα "Misfits" στο ρολο του Σάιμον. Εκει τον γνωρισα και θαυμασα το ταλεντο του. Ο Σάιμον ητανε ο αγαπημενος μου χαρακτηρας και οτι πιο αντιθετο του Ράμσεϊ μπορειτε να φανταστειτε. Δειτε τη σειρα, 1η, 2η και 3η σαιζον τα σπανε. Προσοχη ομως, ειναι σειρα για ανω των 15 τουλαχιστον.

Οι διαφορετικες εκφρασεις του Σάιμον στο παρακατω κλιπ ειναι... σποιλερ, που εξυπνα το κλιπ δεν αποκαλυπτει.

Πω ρε, θα πιασω επαναληψη Misfits. Σάιμον λεμε!!!  (clap)

Τρέιλερ της πρωτης σαιζον της σειρας. Δεν μπορω να περιγραψω το κλιμα της. Απλα μοναδικη. Ξεχαστε αμερικανιες, μιλαμε για (πανεξυπνο, υπεροχο, ωμο, μαυρο, θεοτρελο) βρετανικο χιουμορ με βρετανικο δραμα μαζι. Συστηνεται για ψαγμενους θεατες.

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 20, 2015, 09:35:08 πμ από arwyn »
Promise me, Ned...