Η γωνιά της Team!Rhaegar

• 383 Απαντήσεις
  • 16023 Εμφανίσεις
*

Αποσυνδεδεμένος arwyn

• Στρατηγός
  • 401
  • 30
    • Προφίλ
Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar
« Απάντηση #375 στις: Μαρτίου 23, 2017, 05:17:41 μμ »
Ραιγκαρίτσες και ραιγκαροπαλικάρια; Τι κάνετε, ωρε;;  (happy) (happy)

Ειναι να μη θυμηθω τη ραιγκαρίτιδά μου... άμα τη θυμηθώ... σας πρίζω.  :P

Λοιπον, για να μην πλημμυρίσω το άλλο θρεντ, ας ριξω εδω μια υποθετική ερωτηση:

Αμα γυριζε ο Ραιγκαρ στο Κοκκινο Οχυρο και γινοτανε ενα λαθος, μια κακη κουβεντα, και του την εστριβε του Αιρυς και διέταζε τη συλληψη και φυλακιση του διαδοχου.... η Βασιλικη Φρουρα θα υπακουσε; Εαν διεταζε ο Αιρυς τον Αρθουρ Ντεην πχ να εναντιωθει του Ραιγκαρ... θα το εκανε; Ή θα ειχαμε σπασιμο ορκων αλά Τζεημυ, υπερ του Ραιγκαρ;

Τι λέτε;  (think)

Υ.Γ. Η εικονα του Ραιγκαρ στην προηγουμενη αναρτηση... εχω ενστασεις, οχι. Δε μου αρεσει.  :| :P

Promise me, Ned...

*

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Super Moderator
  • Φύλακας
  • 2364
  • 99
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #376 στις: Μαρτίου 24, 2017, 02:23:36 μμ »
Είναι ένα θέμα αυτό που θέτεις, @arwyn . Θεωρητικά πάντα και σύμφωνα με αυτά που γενικά γνωρίζουμε για τη Βασιλική Φρουρά, οι φρουροί του βασιλιά θα υπάκουαν στον βασιλιά τους και θα συλλάμβαναν τον διάδοχο. Ο όρκος που έχουν δώσει τους υποχρεώνει να υπακούν στο βασιλιά τυφλά. Υπακούν βέβαια και είναι πιστοί και στην βασιλική οικογένεια, αλλά μόνο αν δεν έχουν αντίθετες διαταγές από τον βασιλιά τους.

Τώρα, συγκεκριμένα για την Βασιλική Φρουρά του Αίρυς. Ίσως δεν έχουμε αρκετά στοιχεία που να μας επιτρέπουν να βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα. Υπάρχει μία αίσθηση ότι ο Άρθουρ Ντέυν και πιθανότατα και ο Όσγουελ Γουέντ ήταν πιστοί στον Ραίγκαρ. Και πρέπει να ήταν. Ο Σερ Άρθουρ ήταν ο καλύτερος φίλος του διαδόχου. Θα υπεράσπιζε όμως τον Ραίγκαρ αν έπαιρνε διαφορετική διαταγή από το βασιλιά του; Ποιος ξέρει; Ο δε Γουέντ είναι πιθανό να είχε μεσολαβήσει εκ μέρους του Ραίγκαρ στον αδερφό του για να διοργανώσει το Τουρνουά του Χάρρενχαλ που υποτίθεται ότι θα ήταν ο τόπος όπου θα παραμεριζόταν ο Αίρυς. Όμως, ούτε το ότι μεσολάβησε ο Γουέντ είναι σίγουρο, ούτε το ότι ο Ραίγκαρ διοργάνωσε στα κρυφά το τουρνουά, ούτε καν το ότι αυτός θα εκθρόνιζε τον πατέρα του εκεί. Έχουμε φήμες που μας βάζουν σε υποψίες αλλά τίποτα χειροπιαστό ώστε να βασιστούμε για να βγάλουμε συμπεράσματα.

Κι αν θεωρήσουμε ότι πραγματικά ο Ντέυν και ο Γουέντ είχαν αλλάξει στρατόπεδο και θα υποστήριζαν τον Ραίγκαρ σε περίπτωση που ο Αίρυς διέταζε τη σύλληψη ή τον θάνατό του και ότι ο Σερ Λέουιν, θείος της Έλια, ακολουθούσε κι αυτός, μπορούμε να υποθέσουμε ότι το ίδιο θα έκανε και η υπόλοιπη Βασιλική Φρουρά; Ο Γκέρολντ Χάιταουερ, ο Λευκός Ταύρος, που είχε πει στον Τζέιμι ότι μπορεί να είχαν ορκιστεί να προστατεύουν και την Ραίλλα (μέλος της βασιλικής οικογένειας) αλλά όχι από τον βασιλιά, θα παράκουε την διαταγή του; Ή μήπως τελικά είχαμε σύγκρουση στους κόλπους της Βασιλικής Φρουράς; Οι μισοί να υποστήριζαν τον βασιλιά κι οι άλλοι μισοί τον διάδοχο;

Είμαι σίγουρη πάντως ότι μέχρι το τέλος των βιβλίων θα έχουμε μάθει αρκετά ώστε να μπορούμε να καταλάβουμε τι είχε συμβεί εκείνη την περίοδο και να κάνουμε διάφορες εικασίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 24, 2017, 02:26:09 μμ από nirne »

*

Αποσυνδεδεμένος arwyn

• Στρατηγός
  • 401
  • 30
    • Προφίλ
« Απάντηση #377 στις: Μαρτίου 24, 2017, 03:19:25 μμ »
Ενα συν @nirne γιατι μου θυμισες την σκηνη Χαιταουερ/Τζεημυ. Πραγματι, νομιζω οτι η ΒΦ θα ητανε διχασμενη οσον αφορα Αιρυς ή Ραιγκαρ.

(think) 
Promise me, Ned...

*

Αποσυνδεδεμένος arwyn

• Στρατηγός
  • 401
  • 30
    • Προφίλ
« Απάντηση #378 στις: Ιουλίου 08, 2017, 07:41:14 μμ »

Σαν τους γονείς του.... Μόνο που ευτυχως ο Τζον είχε μια Μελισάντρα να τον αναστησει τελικα....
(τα gif είναι από το tumblr, οχι δικά μου).
Promise me, Ned...

*

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Super Moderator
  • Φύλακας
  • 2364
  • 99
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #379 στις: Ιουλίου 08, 2017, 08:09:41 μμ »
@arwyn , προσκυνώ!  (bow) (bow) (bow)

*

Αποσυνδεδεμένος arwyn

• Στρατηγός
  • 401
  • 30
    • Προφίλ
« Απάντηση #380 στις: Ιουλίου 13, 2017, 07:14:53 μμ »
@nirne

Μόλις είδα μια σειρά άνιμε του Netflix ονόματι Castlevania, νέα, βαμπιρίστικη, βασισμενη σε γιαπωνέζικο βιντεοπαιχνιδι και άνω των 16, και ένας χαρακτήρας ονόματι Alucard φέρνει του Ραίγκαρ ΠΑΑΑΡΑ πολύ. Φατσικώς, με τα daddy issues του, κομπλέ σου λέω. Θα σκάσω που εμφανίστηκε μόνο στο 4ο επεισόδιο και θα πρέπει να περιμένουμε κάμποσο για τα υπόλοιπα!!

Spoiler στο κρυμμενο βιντεακι η φάση που μας εμφανίζεται πρώτη φορά ο Alucard. ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: ΣΕΙΡΑ ΜΕ ΑΙΜΑ, ΒΙΑ, ΚΛΠ ΚΛΠ, ΑΝΩ ΤΩΝ 16. Και ναι, δειχνει, με κινουμενα σχεδια βεβαια, ακομα περισσοτερες γκοριές και από το Game Of Thrones. Ω ναι...

Spoiler for Hiden:

Γενικα η συντομη σειρά ήτανε μια εκπληξη για μενα, την επιασα μόνο γιατι χαρίζουν τις φωνες τους δυο αγαπημένοι μου ηθοποιοι, Richard Armitage / Trevor και James Callis / Alucard και περασα τεσσερα ημίωρα σαν να ημουνα ενηλικο παιδι.  :o  Πολλές γκοριές όμως, Δράκουλας γαρ. Γελασα όμως και με το χιουμορ που έχει σε αρκετά σημεία. 

Α και Νίρνε... δεν είναι κακός χαρακτήρας ο Alucard. Το ακριβώς αντίθετο. Γκούγκλαρε τον.  :o

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 13, 2017, 07:21:32 μμ από arwyn »
Promise me, Ned...

*

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Super Moderator
  • Φύλακας
  • 2364
  • 99
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #381 στις: Ιουλίου 13, 2017, 07:50:00 μμ »
Ναι, καλός είναι ο Άλουκαρντ!  :o

*

Αποσυνδεδεμένος arwyn

• Στρατηγός
  • 401
  • 30
    • Προφίλ
Απ: Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar
« Απάντηση #382 στις: Ιουλίου 13, 2017, 07:59:22 μμ »
Ναι, καλός είναι ο Άλουκαρντ!  :o

Δεν κρατιεμαι, σου λεω σποιλερ.

Spoiler for Hiden:
Alucard = Πατέρας ο Dracula, μητερα θνητη ονοματι Λιζα, κανονικο ονομα Adrian Tepes, το Alucard παρατσουκλι, ειναι το Dracula γραμμενο αναποδα, φανερωνοντας τον καλό του χαρακτηρα.

(makeup)
Promise me, Ned...

*

Αποσυνδεδεμένος arwyn

• Στρατηγός
  • 401
  • 30
    • Προφίλ
« Απάντηση #383 στις: Αυγούστου 06, 2017, 10:48:15 μμ »
Σε συνεχεια της εξομολογησης μου, λεω οτι οσες φιλοτιμες προσπαθειες κι αν κανω, δεν, δεν, δεν, ο Κιτ δεν ειναι ο Τζον που θελω.

Ο καταλληλος Τζον Σνοου για μένα θα ητανε ο Μπεν Μπαρνς. Πιστεψτε με. Εκτος από από πολλους ρόλους στο σινεμά, τον εχω δει και ζωντανα στο θεατρο, μεγάλο ταλέντο. Εκανε έναν άντρα, από νέο με όνειρα σε στρατιώτη στα χαρακώματα του Α' Παγκοσμίου, και η μεταμόρφωση μεσα σε 2 ωρες ήτανε απίστευτη. Από αθώος σε βαρύς, σε σοκαρισμένος. Θυμάμαι τον Μπεν, βλεπω και τον Κιτ να μην εχει αλλάξει βλέμμα εδω και εφτα φακινγκ σαιζονς και... αναστενάζω.

Α ρε Μπεν.... Μεταξύ μας, αν είχε και λίιιιγο πιο ανοιχτόχρωμα μάτια (ειναι πολύ σκούρα καστανά), μέχρι και για Ραιγκαρ θα τον δεχόμουνα.  Και για γιο και για μπαμπά.

(angel)

Promise me, Ned...