Αντιδράσεις στο Δέκατο Επεισόδιο του 5ου Κύκλου

• 90 Απαντήσεις
  • 12838 Εμφανίσεις
*

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • 2397
  • 100
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
Απ: Αντιδράσεις στο Δέκατο Επεισόδιο του 5ου Κύκλου
« Απάντηση #15 στις: Ιουνίου 15, 2015, 06:22:43 μμ »
Στα βιβλία έχουμε 3 τουλάχιστον σημαντικούς χαρακτήρες που διεκδικούν τον θρόνο στο τέλος του πέμπτου βιβλίου: Στάννις, Νταινέρυς, Αίγκον. Κι έναν πιθανό διεκδικητή: Τζον (μαχαιρώθηκε μεν, αλλά ο Μάρτιν μίλησε πολύ αινιγματικά για την τύχη του αφήνοντας ανοιχτά ενδεχόμενα και διαβεβαίωσε ότι πρόκειται να μάθει για την καταγωγή του). Απ' όλους αυτούς η σειρά άφησε μόνο την Ντάνυ στο τέλος του πέμπτου κύκλου....... Για να μη μιλήσω για τους υπόλοιπους που παρέλειψε και περιέκοψε, μιλάω μόνο για τους κύριους διεκδικητές του θρόνου.

Δεν ξέρω καν αν έχω διάθεση να συνεχίσω να παρακολουθώ αυτήν την πετσοκομμένη εκδοχή της ιστορίας. Ίσως να είναι too soon που λένε και οι αγγλόφωνοι και σε λίγες μέρες να μου περάσει, αλλά αυτή τη στιγμή βρίσκω ελάχιστα πράγματα ενδιαφέροντα από αυτά που επέλεξε η σειρά να δείξει.

*

Αποσυνδεδεμένος Stalin Baratheon

• Έμπορος
  • **
  • 46
  • 16
    • Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιουνίου 15, 2015, 06:48:14 μμ »
Ο Τζον πέθανε αυτό είναι δεδομένο.
Απλά δεν θεωρώ ότι τυχαία βρέθηκε εκεί η Μελισαντρα. Ξέρουμε τις δυνάμεις των κόκκινων ιερέων...
Επίσης ο Τζον είχε πάρει έναν ιερό όρκο που τον υποχρέωνε να παραμένει στην Φρουρά του τείχους μέχρι τον θάνατο του. Ο Τζον δεν θα αθετούσε αυτόν τον όρκο ποτέ.
Τώρα όμως ο όρκος αυτός έχει εκπληρωθεί.  ;)

*

Αποσυνδεδεμένος kallia

• Έμπορος
  • **
  • 78
  • 11
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιουνίου 15, 2015, 06:51:55 μμ »
θα ηθελα να υπενθυμισω σε ολους πως μενουν ακομη δυο βιβλια ανεκδοτα τα οποια θα πρεπει να χωρεσουν σε εικοσι εναπομειναντες ωρες τηλεοπτικου χρονου.
οποτε  αυτη τη στιγμη θα πρεπει να τελειωσουν καποιες ιστοριες, εστω και βιαστικα, για να μπορεσει να ληξει η τηλεοπτικη ιστορια σε δυο κυκλους χωρις (πολλα) κενα.
λογικο ειναι πολυς κοσμος να ειναι ξενερωμενος,αλλα παιδια, εμεις ξενερωσαμε το 2011 οταν διαβασαμε το βιβλιο, και παρ'ολα αυτα ειδαμε τη σειρα και ασχολουμαστε ακομη μαζι της και ανυπομονουμε για τα επομενα βιβλια. Ενας χρονος υπομονη ακομη! Ελπιζω να εχει βγει το βιβλιο, να βγει και η σειρα και να τα απολαυσουμε.
and now his watch has ended

*

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • 2397
  • 100
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιουνίου 15, 2015, 06:54:57 μμ »
@Prousalis

Συμφωνώ. Κι εγώ μέχρι πριν λίγες ώρες το ίδιο έλεγα. Το πρόβλημα είναι οι δηλώσεις των παραγόντων της σειράς και του Κιτ. Λένε ξεκάθαρα ότι δεν θα ξαναεμφανιστεί ο Τζον. Ειδικά ο Κιτ Χάρινγκτον ήταν κάτι περισσότερο από σαφής. Αν θυμάστε, τα ίδια έλεγαν και για την Σκληρόκαρδη και δεν τους πίστευαν όσοι ήλπιζαν ότι θα τη δουν, και όντως δεν εμφανίστηκε. Κι ούτε πρόκειται κατά τη γνώμη μου. Τώρα για τον Τζον συμβαίνει ακριβώς το ίδιο πράγμα.  :(

*

Αποσυνδεδεμένος odykal

• Moderator
  • Στρατηγός
  • 496
  • 68
  • Unbowed, Unbent, Unbroken
    • Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιουνίου 15, 2015, 07:06:41 μμ »
Σίγουρα μία από τις πιο συγκλονιστικές σκηνές των βιβλίων και της σειράς. Παρότι όταν διάβαζα τα βιβλία γνώριζα για την επικείμενη δολοφονία, ήταν ένα δυνατό σοκ γιατί  πολύ απλά συμβαίνει τόσο ξαφνικά, χωρίς οποιαδήποτε προετοιμασία. Και φυσικά η δολοφονία αυτή είναι τόσο ξεχωριστή γιατί δεν συμβαίνει σε όποιον και όποιον, αλλά στον Τζον Σνόου, έναν άνθρωπο που ξεκινά ως μπάσταρδος γιος του Νεντ που αναζητά απεγνωσμένα την ταυτότητά του και καταλήγει σε έναν αληθινό ηγέτη που ηγείται της προσπάθειας εναντίον των Άλλων για δολοφονηθεί εν τέλει από τους ανθρώπους που τον εξέλεξαν ως Άρχοντα Διοικητή. Αξίζει πραγματικά τον κόπο να αναλογιστεί κανείς το τι πέρασε αυτός ο άνθρωπος για να φτάσει τελικά εκεί που έφτασε.

Εντάχθηκε έφηβος στην Νυχτερινή Φρουρά, πήρε μέρος στην αποστολή Πέρα από το Τείχος όπου και χάθηκε θεωρούμενος νεκρός, έζησε μαζί με τους Άγριους και μπόρεσε να τους καταλάβει (άντε να βρεις άνθρωπο νότια του Τείχους που να έχει τις ίδιες απόψεις), πρόδωσε την αγάπη του για την Ύγκριτ για χάρη της Νυχτερινής Φρουράς, έσωσε το Μαύρο Κάστρο κατά τη διάρκεια της επίθεσης των Αγρίων, κατηγορήθηκε για προδοσία από τους Θορν και Σλυντ, εκλέχτηκε Άρχοντας Διοικητής, φρόντισε τους Άγριους μετά τη μάχη του Μαύρου Κάστρου προσπαθώντας να τους δώσει τρόφιμα και να τους εγκαταστήσει σε οχυρά της Νυχτερινής Φρουράς, πολέμησε τους Άλλους, και δολοφονείται στο τέλος από τα ίδια του τα αδέρφια…

Είναι όντως τραγικό αν το σκεφτεί κανείς.

Σχετικά με τις δηλώσεις των παραγωγών που θέλουν τον Τζον νεκρό, νομίζω ότι είναι λίγο πολύ αναμενόμενες. Δηλαδή, θα αποκάλυπταν  το γεγονός ότι ο Τζον θα επιστρέψει καταστρέφοντας το cliffhanger; Είναι απολύτως λογικό να πουν ότι ο Τζον πέθανε. Το παράλογο θα ήταν να πουν ότι δεν πέθανε. Το γεγονός, όμως, ότι πέθανε δεν αποκλείει την επιστροφή του. Δεν σημαίνει ότι θα παραμείνει για πάντα νεκρός. Η θεωρία είναι γνωστή και αρκετά διαδεδομένη (έχει άλλωστε ήδη αναφερθεί στο θρεντ του 10 επεισοδίου και από τον φίλο Prousalis λίγο παραπάνω):

Έχουμε δει και άλλα άτομα που όντως πέθαναν (μόνο τον Μπέρικ Ντοντάρριον στη σειρά, στα βιβλία και έναν άλλο γνώριμο χαρακτήρα), αλλά επέστρεψαν χάρη στην μαγεία του Ρ’λορ. Και αυτή τη στιγμή τυγχάνει να βρίσκεται στο Τείχος μια συγκεκριμένη ιέρεια του Ρ’Λορ πιθανότατα ισχυρότερη από τον Θόρος (με τον οποίο έχει συναντηθεί στη σειρά) που έκανε την νεκρανάσταση στη σειρά στον Ντοντάρριον …

Spoiler for Hiden:
Άκρως ενθαρρυντικό είναι και το γεγονός ότι στο πρώτο σχέδιο του Μάρτιν για τα βιβλία ο Τζον είναι ένας από τους χαρακτήρες που προορίζονται να επιβιώσουν στο τέλος των βιβλίων.

Παράθεση
Λένε ξεκάθαρα ότι δεν θα ξαναεμφανιστεί ο Τζον. Ειδικά ο Κιτ Χάρινγκτον ήταν κάτι περισσότερο από σαφής.

Are you trained crows, to croak at me in turns?
“ The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”

*

Αποσυνδεδεμένος dervil13

• Έμπορος
  • **
  • 75
  • 11
    • Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιουνίου 15, 2015, 07:28:32 μμ »
Ο Τζον Σνοου πέθανε. Δεν γυρίζει πίσω. Το θέμα όμως είναι άλλο. Θα γυρίσει πίσω ο Τζον Ταργκαρυεν; Ή μήπως γυρίσει ο Johnie Walker;
Dracarys

*

Αποσυνδεδεμένος karmarmi

• Στρατιώτης
  • 152
  • 21
  • Porcelain. Ivory. Steel.
    • Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιουνίου 15, 2015, 07:30:18 μμ »
Να προσθέσω λοιπόν κι εγώ στη συζήτηση τις δικές μου θετικές σκέψεις.  ;)

Ας μην ξεχνάμε ότι στο όγδοο επεισόδιο, ο Sam είπε στον Olly: "Don't worry. Jon always comes back." Θέλω να πιστεύω ότι πρόκειται για έναν έξυπνο τρόπο να μας υπενθυμίσουν οι σεναριογράφοι ότι στην πραγματικότητα δεν υπάρχει λόγος να ανησυχούμε για το Jon.

Αν καταλήγω να αποδίδω τα εύσημα στους σεναριογράφους για τις ιδέες του ίδιου του Martin, ζητώ ειλικρινά συγγνώμη. Απλά δεν θέλω να πιστέψω ότι θα αποσυνέθεταν σε τόσο μεγάλο βαθμό την πλοκή, ώστε η βασική δομή κι ο κύριος προσανατολισμός της ιστορίας να είναι δυσαναγνώριστοι. Και είμαι πεπεισμένη ότι ο Jon είναι ο κύριος πρωταγωνιστής των βιβλίων. Ο χαρακτήρας του μάλιστα βασίζεται στο πρότυπο του βασιλιά Αρθούρου και του Ερρίκου Ζ'.

Spoiler for Hiden:
Η σχέση του Rhaegar με τη Lyanna έχει πολλές ομοιότητες με εκείνη του Uther Pendragon και της Ygraine. H κρυφή καταγωγή, η τοποθέτηση του σε ένα κομβικό για την εξέλιξη της πλοκής σημείο, η προφητεία του Πρίγκιπα και η αποστολή του - ο Αρθούρος έπρεπε να τραβήξει το Excalibur από την πέτρα για να αποδείξει την καταγωγή του. Συνεπώς, ίσως δούμε το Jon να καλεί κοντά του κάποιον από τους δράκους της Dany.

Πραγματικά, ο Martin χρησιμοποιεί πολλούς από τους αρθούριους μύθους, όχι μόνο το βασιλιά Αρθούρο, αλλά και άλλες ιπποτικές φιγούρες για να αποδώσει την ιστορία που καταγράφει.

Spoiler for Hiden:
Επίσης, πρόκειται για έναν τηλεοπτικό κύκλο κατά τον οποίο έχουμε λάβει τις περισσότερες ενδείξεις από την έναρξη της σειράς για τη θεμελίωση της θεωρίας R+L=J. Η σκηνή με τη Sansa και το LF στις κρύπτες στο Winterfell, η συνομιλία του Stannis με τη Selyse - έμφαση στο "that wasn't Ned Stark's way"- o maester Aemon να κάνει λόγο για τους Targaryen και να εμφανίζεται ο Jon. Δεν πιστεύω ότι αυτά τα πράγματα είναι άσκοπα και περιστασιακά.

Έπειτα, για ποιο λόγο η έκταση που δόθηκε στη μάχη στο Hardhome; Αυτή κατέστησε το Jon πραγματικό ήρωα, έτσι δεν είναι; Δεν μπορώ να αποδεχτω το γεγονός ότι χρησιμόποιησε το HBO το μεγαλύτερο τμήμα του προυπολογισμού του για τον πέμπτο κύκλο της σειράς για να αποδώσει μυθικές διαστάσεις σε ένα χαρακτήρα που ήταν προορισμένος για ευκαιριακή ανάλωση.

Και τέλος, όπως πολύ σωστά λέτε και οι υπόλοιποι, για ποιό λόγο να δούμε τη Melisandre να επιστρέφει στο Tείχος; Και η Brotherhood without Banners εισήγαγε ομαλά την ιδέα της αναγέννησησης, αν και τελικά τη Stoneheart δεν τη συμπεριέλαβαν στην τηλεοπτική πλοκή.

Διατήρω ελπίδες ότι οι επιλογές αυτές έγιναν με κάποιο συγκεκριμένο στόχο κατά νου. Ελπίζω ότι θα δικαιωθούμε στο ζήτημα αυτό.  :)
"Most have been forgotten. Most deserve to be forgotten. The heroes will always be remembered. The best. The best and the worst. And a few who were a bit of both. Like him."

*

Αποσυνδεδεμένος Dragonlord

• Στρατιώτης
  • 190
  • 25
    • Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιουνίου 15, 2015, 07:41:33 μμ »
Spoiler for Hiden:
Δεν έχω αυτήν την στιγμή την δυνατότητα να δω τα βίντεο με τις αντιδράσεις, αλλά είναι δεδομένο ότι θα γελάσω με την ψυχή μου, πριν τα πάρω άγρια στο κρανίο. Την ίδια στιγμή που σε όλον τον κόσμο πεθαίνουν πραγματικοί άνθρωποι δι' ασήμαντον αφορμήν, κάποιοι κάθονται και κλαίνε για την εξέλιξη ενός fantasy serial. Ο μπάρμπα Τζώνυς πέθανε, ο μπαρμπα Τζώνυς πάει. Οιμέ, αλί και τρισαλί, βαβαί, βαβαί, ιαταταί.

Καταλαβαίνω την απογοήτευση, άντε και την αγανάκτιση (υπό όρους όλα αυτά), αλλά όλον αυτόν τον κακό χαμό, όχι. Ο Martin είναι πραγματικά μεγάλος συγγραφέας. Ως τεχνίτης του γραπτού λόγου έχει κατορθώσει να κάνει τους αναγνώστες του και τους τηλεθεατές του να πιστέψουν ότι όλα όσα διηγείται συμβαίνουν πραγματικά - οι σύγχρονες δε μορφές επικοινωνίας έχουν δώσει την ψευδαίσθηση ότι μπορούν και να επηρεάσουν την πλοκή του έργου. Πέραν όμως από μεγάλος παραμυθάς, διακινεί και υψηλά νοήματα μέσα από τα γραπτά του. Φαίνεται όμως ότι η πλειοψηφία των αναγνωστών και των τηλεθεατών δεν έχουν πάρει χαμπάρι τί λέει ο Martin, κι όχι μόνο αυτό, αλλά του τα χώνουν γιατί δεν τους λέει αυτά που θέλουν να δουν ή να ακούσουν.

Υπάρχουν ασφαλώς αρκετοί που έχουν την παιδεία να αντιληφθούν τις παραβολές και τις αναφορές των ιστοριών του Martin, αλλά οι περισσότεροι κοιμούνται ύπνο βαθύ. Εδώ σκοτώνεται ολόκληρος Αχιλλεύς από το τόξο του Πάρι, για να μην συζητήσω για Μήδειες κ.λπ. παραμένοντας μόνο στην ελληνική μυθολογία, πλάκα κάνουμε; Θα μου πει βέβαια κάποιος και πολύ σωστά ότι έχουν σφαχτεί εκατοντάδες χιλιάδες κόσμου με τους πιο απίθανους τρόπους για τους πιο ποταπούς λόγους και δεν έχει τρέξει κάστανο αλλά υπήρξε λαϊκή κατακραυγή για την υποψία βιασμού της Cersei από τον Jaime...

Φοβερό επεισόδιο από όλες τις πλευρές:

α) Dorn. Ήθελε πολύ μυαλό να καταλάβει κάποιος ότι όταν σε φιλάει η Ellaria, μόνο για καλό δεν είναι; Το φιλί της προδοσίας αποτελεί βασικό μοτίβο του δυτικού πολιστισμού από την επικράτηση του Χριστιανισμού και μετά. Από την πρώτη στιγμή που γίνεται λόγος για το Dorn, έχει μαλλιάσει η πένα του Martin να γράφει για δηλητήρια. Δεν μου είναι πρόχειρο το topic σε αυτό το forum που γίνεται συζήτηση για το αν ο Oberin είχε προλάβει να δηλητηριάσει τον Tywin πριν τον σκοτώσει ο Tyrion. Όλοι κοίταζαν τα (εντυπωσιακά είναι η αλήθεια) στήθη της Tyene και κανείς δεν πρόσεχε την λεπτομέρεια ότι επρόκειτο για επίδειξη βαθιάς γνώσης πάνω σε δηλητήρια και αντίδοτα.

β) Mereen. Εδώ κι αν ήταν όλα στο πιάτο μας εξ αρχής. Η Daenerys νομίζει ότι οι δράκοι είναι λίγο πιο εξελιγμένες σαύρες που άμα λάχει εκτός από φωτιά, κάνουν και αεροπλανικά κόλπα. Με ποιά ακριβώς λογική ο Drogon θα υπάκουε σαν εκπαιδευμένο λυκόσκυλο όταν την ακριβώς προηγούμενη φορά που συναντήθηκαν δεν την έκανε ψητή επειδή δεν ήταν η ώρα της Daenerys να αποχαιρετίσει, δεν μπορώ να καταλάβω. Δεν συζητώ καν ότι ενώ έχει προηγηθεί η μαζική λαϊκή κατακραυγή που έφθασε στα όρια της εξέγερσης για την εκτέλεση του Mossador  και οι Sons of the Harpy έχουν σφάξει ολόκληρο sir Barristan Selmy, η Daenerys μπαίνει στην αρένα ουσιαστικά ως πρόβατο επί σφαγή, χωρίς σοβαρή προστασία. Τώρα ο Tyrion και ο Varys πρέπει να βγάλουν τα κάστανα από την φωτιά, ενώ η Daenerys χρειάζεται GPS για να βρει που στην ευχή βρίσκεται - σίγουρα όχι στον Westeros...

γ) Stannis. Ο Tyrion το λέει έξω από τα δόντια στην Daenerys, αλλά ο Stannis είναι πολύ μακρυά για να το ακούσει: δεν πας πουθενά όταν σφάζεις τους δικούς σου ανθρώπους. Ο Stannis εγκαταλελειμένος από όλους αποφασίζει να απαλλαγεί από την αφόρητη μιζέρια του με ηρωϊκό τρόπο. Θα πρέπει να είναι ευτυχής που τον απάλλαξε από αυτήν η Brienne, θα μπορούσε να τον απαλάξει ο Ramsay, αφού πρώτα τον απήλλασε από το δέρμα του.

δ) The Wall: κράτα τους φίλους σου κοντά, και τους εχθρούς σου ακόμη πιο κοντά λέει ο Sun Tzu. Ο Γιαννάκης αποφάσισε να πολλαπλασιάσει τους εχθρούς του κάνοντας αυτό που ο ίδιος πίστευε ότι ήταν σωστό - και που όντως είναι - αδιαφορώντας για αντιλήψεις ριζωμένες στα μυαλά των ανθρώπων για 8.000 χρόνια. Μόνο που αν βαράς την γροθιά στο μαχαίρι, το μαχαίρι θα βγει κερδισμένο. Λίαν αμφιβάλλω ότι θα επιστρέψει - αν η Melissandre μπορούσε όντως να αναστήσει τους νεκρούς μέσω του R'lor, ο Stannis θα είχε σε αριθμό περισσότερους στρατιώτες από όσους ζουν σε όλον τον πλανήτη. Από την άλλη πλευρά, βέβαια, Martin είναι αυτός, Κύριος οίδε τί έχει στο νου του.

ε) Cersei. Υποκλινόμενος στο μεγαλείο σκηνοθεσίας και ερμηνείας της όλης σκηνής, θα συγκρατήσω ένα μάλλον άκομψο πονηρό σχόλιο για μία συγκεκριμένη λεπτομέρεια. Δεν μπορώ να ξεκαθαρίσω αν οι εικόνες που έχω αυτήν την στιγμή στο μυαλό μου είναι αυτές που φαντάστηκα διαβάζοντας τα βιβλία ή αυτές που παρακολούθησα. Respect.

Το μεγαλείο του Martin αλλά και της σειράς είναι ότι όλα αυτά είναι απολύτως συνεπή με τους χαρακτήρες που έχει πλάσει στα βιβλία του ή/και στην σειρά, ακόμη κι αν το HBO έχει επιφέρει δραστικές αλλαγές στην πλοκή και τους ήρωες. Άντε και του χρόνου.

Η ανάρτησή αυτή ανήκει στο σχολιασμό του επεισοδίου κι όχι σ' αυτό το θρεντ, που θέμα έχει τις αντιδράσεις των τηλεθεατών για το θάνατο του Τζον. Αν θα ήθελες να την έκανες αντιγραφή εκεί, ώστε να διαγραφεί από εδώ. Ευχαριστώ. - mod

Done!

*

Αποσυνδεδεμένος Godric

• Έμπορος
  • **
  • 85
  • 5
    • Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιουνίου 15, 2015, 08:17:51 μμ »
Κι έναν πιθανό διεκδικητή: Τζον (μαχαιρώθηκε μεν, αλλά ο Μάρτιν μίλησε πολύ αινιγματικά για την τύχη του αφήνοντας ανοιχτά ενδεχόμενα και διαβεβαίωσε ότι πρόκειται να μάθει για την καταγωγή του).
Είπε ότι θα μάθει ο Τζον για την καταγωγή του ή ότι θα μάθουμε εμείς (οι αναγνώστες) για την καταγωγή του;
Γιατί αν είπε το πρώτο, τότε εφόσον δεν έμαθε ακόμα για την καταγωγή του, τότε δεν πεθαίνει (πως θα μάθει αν είναι νεκρός;)

Πιστεύω πως οι παραγωγοί της σειράς ήθελαν να κόψουν την εξέλιξη ακριβώς στο σημείο που τελείωσαν και τα βιβλία για να μην κάνουν χαλάστρα στις πωλήσεις του Μάρτιν. Λογικά του το οφείλουν μιας και εξαιτίας του υλικού του, έβγαλαν του κόσμου τα λεφτά

Επίσης θεωρώ πως δεν παίζει να σκοτωθεί ο Τζον τόσο στα βιβλία, όσο και στη σειρά. Όχι γιατί είναι ο πρωταγωνιστής κλπ κλπ, αλλά γιατί έδωσαν τόσα πολλά στοιχεία για την ιστορία του που δε γίνεται ξαφνικά να τα σβήνουν όλα έτσι. Δε νομίζω να θέλουν να σκεφτεί ο αναγνώστης/τηλεθεατής ότι τόσο καιρό τον παραπλανούσαν με στοιχεία που δε θα είχαν τελικά καμιά αξία

Ας περιμένουμε όμως να δούμε που το πάνε ...

*

Αποσυνδεδεμένος SANDOR CLEGANE

• Άρχοντας
  • 1483
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιουνίου 15, 2015, 08:52:06 μμ »
@Dragonlord , συμφωνώ σε πολλά μαζί σου :
Spoiler for Hiden:
Παράθεση
Δεν έχω αυτήν την στιγμή την δυνατότητα να δω τα βίντεο με τις αντιδράσεις, αλλά είναι δεδομένο ότι θα γελάσω με την ψυχή μου, πριν τα πάρω άγρια στο κρανίο. Την ίδια στιγμή που σε όλον τον κόσμο πεθαίνουν πραγματικοί άνθρωποι δι' ασήμαντον αφορμήν, κάποιοι κάθονται και κλαίνε για την εξέλιξη ενός fantasy serial. Ο μπάρμπα Τζώνυς πέθανε, ο μπαρμπα Τζώνυς πάει. Οιμέ, αλί και τρισαλί, βαβαί, βαβαί, ιαταταί.

Καταλαβαίνω την απογοήτευση, άντε και την αγανάκτιση (υπό όρους όλα αυτά), αλλά όλον αυτόν τον κακό χαμό, όχι. Ο Martin είναι πραγματικά μεγάλος συγγραφέας. Ως τεχνίτης του γραπτού λόγου έχει κατορθώσει να κάνει τους αναγνώστες του και τους τηλεθεατές του να πιστέψουν ότι όλα όσα διηγείται συμβαίνουν πραγματικά - οι σύγχρονες δε μορφές επικοινωνίας έχουν δώσει την ψευδαίσθηση ότι μπορούν και να επηρεάσουν την πλοκή του έργου. Πέραν όμως από μεγάλος παραμυθάς, διακινεί και υψηλά νοήματα μέσα από τα γραπτά του. Φαίνεται όμως ότι η πλειοψηφία των αναγνωστών και των τηλεθεατών δεν έχουν πάρει χαμπάρι τί λέει ο Martin, κι όχι μόνο αυτό, αλλά του τα χώνουν γιατί δεν τους λέει αυτά που θέλουν να δουν ή να ακούσουν.

Υπάρχουν ασφαλώς αρκετοί που έχουν την παιδεία να αντιληφθούν τις παραβολές και τις αναφορές των ιστοριών του Martin, αλλά οι περισσότεροι κοιμούνται ύπνο βαθύ. Εδώ σκοτώνεται ολόκληρος Αχιλλεύς από το τόξο του Πάρι, για να μην συζητήσω για Μήδειες κ.λπ. παραμένοντας μόνο στην ελληνική μυθολογία, πλάκα κάνουμε; Θα μου πει βέβαια κάποιος και πολύ σωστά ότι έχουν σφαχτεί εκατοντάδες χιλιάδες κόσμου με τους πιο απίθανους τρόπους για τους πιο ποταπούς λόγους και δεν έχει τρέξει κάστανο αλλά υπήρξε λαϊκή κατακραυγή για την υποψία βιασμού της Cersei από τον Jaime...

(το βάζω σε σπόιλερ για να μην πιάσει πολύ χώρο)

Πιστεύω αυτές τις υπερβολικές αντιδράσεις δεν πρέπει να τις έχουμε στην Ελλάδα,  μιλάω πχ για την κοπέλα που βγήκε στην κάμερα του pc της  κι είπε ότι μισεί τον Μάρτιν  και που πολλοί άλλοι αν είχαν τη δυνατότητα θα τον σκότωναν κιόλας! Οκ, ανθρώπινο είναι  να υπάρχουν βαθιοί συναισθηματισμοί , αυτό είναι και η 7η τέχνη  ή τέχνη  του να γράφεις   κι ο αναγνώστης ή θεατής  να τα "βιώνει" . Αν το πάρουμε απ' αυτήν την μεριά, "ας τους-τες  να κλάψουν"  δεν είναι κακό,  κακό είναι να γίνει κάτι έμμονη ιδέα  και να μην το ξεπεράσεις  και μείνεις στον φανταστικο κόσμο.  Πάλι θέλω να πιστεύω  ότι στην Ελλάδα  δεν φτάνουμε σε τέτοια υπερβολή.

Τώρα πέρα απ' τις αντιδράσεις , γιατί αυτό βλέπω να γράφεται τελικά ( το: "πέρα απ' τις αντιδράσεις" ),  ήθελα να πω κι εγώ κάτι σχετικό.  Καθώς λοιπόν κι εγώ το κλωθογυρνώ στο μυαλό μου, για τη "συνέχεια" του Τζον,  κι ακούγοντας θεωρίες, σενάρια κλπ  στο τέλος *  λέω  "μπας και τον πεθάνει οριστικά, ο κ.Μάρτιν; " 
Κι αυτό γιατί το σκέφτηκα έτσι (παρόλο που δεν το πιστεύω) ,  γιατί απ' ότι βλέπουμε,  και μας αρέσει τελικά,  ο Κόσμος  του Μάρτιν  μοιάζει  με τον αληθινό,  είναι πολύ ρεαλιστικός. Το κακό και καλό είναι σχετικά,  το καλό δεν κερδίζει πάντα,  πάρα μα πάρα πολλοί καλοί χάνονται ξαφνικά, ενώ είναι πχ στη φάση να κάνουν ένα σχετικό καλό για λίγους, πολλούς, για ανθρωπότητα ,  σε μια ανύποπτη στιγμή  "φεύγουν"  αδίκως.   Εδώ μπορεί να παραλληλιστεί με τον Τζον. Φτάσαμε σε ένα κρίσιμο σημείο ίσως ιστορική στιγμή (για το έργο)  και ξαφνικά (προσποιηθείτε πως δεν το ξέρατε ή ξέρετε)  έρχεται δολοφονία από ηλίθια κι αναίτια και μικρόψυχη  και (συγνώμη)  σκατέ..ιας λογικής προδοσία !
 Πονάει  αλλά γι' αυτό μας αρέσει ο Κόσμος του Μάρτιν ...

* κι επειδή η ανθρωπότητα ένωσε τα μυαλά της  κι έφτασε εκεί που έφτασε με συνεργασία κλπ
βρίσκω δίκιο σ' όλους αυτούς που λένε ότι ο Τζον Σνόου  θα ξαναεμφανιστεί σε πρωταγωνιστικό ρόλο πάλι. Το ερώτημα είναι πώς;  αλλά κι ερωτηματικό για τους παραγωγούς της σειράς  (γιατί όπως προείπα   σε άλλο τόπικ,  αν δεν τελειώσει ο Μάρτιν έστω ένα βιβλίο πριν ξεκινήσουν τα νεά γυρίσματα, το πιο πιθανό είναι να έχουμε  και κλείσιμο και τελευταία σεζόν,  αλλιώς  αν ξεφύγει - κι έτσι πως πάει - κι άλλο  , θα πρέπει να αλλάξει όνομα τίτλου ) .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 15, 2015, 08:59:56 μμ από SANDOR CLEGANE »
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος arwyn

• Στρατηγός
  • 428
  • 40
    • Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιουνίου 15, 2015, 08:58:59 μμ »
Ο Τζον Σνοου πέθανε. Δεν γυρίζει πίσω. Το θέμα όμως είναι άλλο. Θα γυρίσει πίσω ο Τζον Ταργκαρυεν; Ή μήπως γυρίσει ο Johnie Walker;

Γέλασα με το Jonnie Walker.  ;D

Σοβαρά όμως... θα γυρισει ο Τζον Ταργκαρυεν.  8)
Promise me, Ned...

*

Αποσυνδεδεμένος Neige

• Έμπορος
  • **
  • 42
  • 6
  • I am a wolf and will not be afraid ...
    • Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιουνίου 15, 2015, 09:57:41 μμ »
Παρότι ήξερα διαβάζοντας το forum για τη δολοφονική επίθεση σε βάρος του John δε σας κρύβω πως έκλαιγα με μαύρο δάκρυ εκείνη την ώρα .............. Με έχει προβληματίσει πολύ η δήλωση του πως ο ρόλος του τελείωσε κι ελπίζω πως έχετε δίκιο όσοι γράφετε πως ο Γιάννης ο Χιονιάς πέθανε αλλά θα επανέλθει ως Ταργκάριεν από τα χεράκια της κόκκινης ιέρειας ............. Μακάρι να γίνει έτσι γιατί πραγματικά δεν έχει μείνει ήρωας (πέρα από τις κόρες Σταρκ) για τον οποίο να με ενδιαφέρει να παρακολουθήσω τη σειρά, ειδικά η Νταινέρις στο στομάχι μου κάθεται, πιο ενδιαφέρουσα βρίσκω την ερωτική ιστορία της Μισάντει και του Γκριζοσκώληκα ............. ειδικά με το γεροντοέρωτα του Μόρμοντ ξερνάω ..............

*

Αποσυνδεδεμένος iris

• Στρατιώτης
  • 120
  • 6
    • Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιουνίου 15, 2015, 10:01:16 μμ »
 και επειδή θέλω να είμαστε αισιόδοξοι ;)

*

Αποσυνδεδεμένος Lady Stark

• Ιππότης
  • 271
  • 9
    • Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιουνίου 15, 2015, 10:08:37 μμ »
Παρότι ήξερα διαβάζοντας το forum για τη δολοφονική επίθεση σε βάρος του John δε σας κρύβω πως έκλαιγα με μαύρο δάκρυ εκείνη την ώρα .............. Με έχει προβληματίσει πολύ η δήλωση του πως ο ρόλος του τελείωσε κι ελπίζω πως έχετε δίκιο όσοι γράφετε πως ο Γιάννης ο Χιονιάς πέθανε αλλά θα επανέλθει ως Ταργκάριεν από τα χεράκια της κόκκινης ιέρειας ............. Μακάρι να γίνει έτσι γιατί πραγματικά δεν έχει μείνει ήρωας (πέρα από τις κόρες Σταρκ) για τον οποίο να με ενδιαφέρει να παρακολουθήσω τη σειρά, ειδικά η Νταινέρις στο στομάχι μου κάθεται, πιο ενδιαφέρουσα βρίσκω την ερωτική ιστορία της Μισάντει και του Γκριζοσκώληκα ............. ειδικά με το γεροντοέρωτα του Μόρμοντ ξερνάω ..............

Το ίδιο θα έγραφα και εγώ! Παρόλο που μόλις τελείωσε το επεισόδιο (δεν ήθελα να το δω live, γιατί δε θα καταλάβαινα και πολλά πράγματα με τα αγγλικά που ξέρω) έψαξα να βρω τη σκηνή της δολοφονίας του (ήξερα από τα βιβλία τι θα του συμβεί) και είδα μόνο ποιος του έριξε τη πρώτη μαχαιριά, όταν είδα το επεισόδιο, έβαλα τα κλάματα την στιγμή που τον μαχαίρωσαν... Βέβαια είχα αρχίσει να συγκινούμε από τη στιγμή που ο Davos κατάλαβε ότι η Συρίν δεν ζει...

*

Αποσυνδεδεμένος karmarmi

• Στρατιώτης
  • 152
  • 21
  • Porcelain. Ivory. Steel.
    • Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιουνίου 15, 2015, 10:11:42 μμ »
Για να ενισχύσουμε ακόμη περισσότερο το κλίμα αισιοδοξίας που τείνει να επικρατήσει:

Spoiler for Hiden:
Ο Kit Harington απαντά σε ερώτηση φοιτητή δηλώνοντας πως θα ήθελε να είναι warg, και οι D&D υποστηρίζουν ότι θα πρέπει να κάνει υπομονή μέχρι τον έκτο κύκλο της σειράς.

ΕΤΑ: Με συγχωρείτε αν η συγκεκριμένη συνέντευξη αποτελεί αντικείμενο συζήτησης σε κάποιο άλλο νήμα, αλλά νομίζω ότι σχετίζεται κατά κάποιο τρόπο με το θέμα του παρόντος thread.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 15, 2015, 10:17:35 μμ από karmarmi »
"Most have been forgotten. Most deserve to be forgotten. The heroes will always be remembered. The best. The best and the worst. And a few who were a bit of both. Like him."