Soundtrack για τον 5ο κύκλο

• 11 Απαντήσεις
  • 1959 Εμφανίσεις
*

Αποσυνδεδεμένος karmarmi

• Στρατιώτης
  • 152
  • 21
  • Porcelain. Ivory. Steel.
    • Προφίλ
Soundtrack για τον 5ο κύκλο
« στις: Ιουνίου 04, 2015, 09:52:12 μμ »
Για όσους ενδιαφέρονται, ανακοινώθηκε η λίστα με τα μουσικά κομμάτια που συνοδεύουν τα επεισόδια του πέμπτου κύκλου:

http://watchersonthewall.com/game-of-thrones-season-5-soundtrack-clips-released-and-digital-download-date-announced/

Spoiler for Hiden:
Μια από τις ενθουσιώδεις ενασχολήσεις μου στο πλαίσιο των θεωριών που συνοδεύουν την κατάληξη της τηλεοπτικής πλοκής σε κάθε κύκλο είναι και το κάτα πόσο μπορεί κανείς να αντλήσει με σχετική ασφάλεια συμπεράσματα για το τι αναμένεται να παρουσιαστεί τελικά στις οθόνες μας, με την προβολή των τελευταίων επεισοδίων, με βάση το soundtrack που κυκλοφορεί. Ακόμη θυμάμαι τη φρενίτιδα που ακολούθησε η ονομασία της ηχητικής υπόκρουσης που χρησιμοποιήθηκε για τη μάχη του Sandor με τη Brienne στον τέταρτο κύκλο, καθώς πολλοί είχαν συνάγει, και με βάση τον τίτλο του επεισοδίου "The Children", ότι επρόκειτο μάλλον για τη στιγμή που αποκαλύπτεται η Stoneheart. Αναρωτιέμαι αν το "Forgive Me" πάντως έχει κάποια σχέση με το "For the Watch" αυτού του κύκλου...
"Most have been forgotten. Most deserve to be forgotten. The heroes will always be remembered. The best. The best and the worst. And a few who were a bit of both. Like him."

*

Αποσυνδεδεμένος Lady Stark

• Ιππότης
  • 271
  • 9
    • Προφίλ
Απ: Soundtrack για τον 5ο κύκλο
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 05, 2015, 08:38:25 μμ »
Πως λεγόταν το soundrack της μάχης Sandor - Brienne;
Spoiler for Hiden:
Όντως παίζει πολύ να ισχύει αυτό που λες. Όπως το φαντάζομαι το soundrack θα ταίριαζε πολύ με τη σκηνή. Άσε που είναι λυπητερό. Όμως δεν αμφιβάλλω να το βάλουν σε άκυρη σκηνή! Στο τρειλερ του 5ου κύκλου δείχνει κάποιον άντρα να αγκαλιάζει η Μαργκαρη. Μπορεί να βγει και να ζητήσει ο Τομυ να τον συγχωρέσει που δεν έκανε τίποτα όσο την κρατούσαν! :P

*

Αποσυνδεδεμένος karmarmi

• Στρατιώτης
  • 152
  • 21
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 05, 2015, 09:24:33 μμ »
@marialulu

Παραθέτω το σύνδεσμο που ακολουθεί, και ο οποίος περιέχει πληροφορίες για τη μουσική επένδυση των σκηνών που συγκροτούν όλους τους κύκλους της σειράς μέχρι σήμερα: 

http://en.wikipedia.org/wiki/Music_of_Game_of_Thrones

Όπως φαίνεται πάντως, δεν είχαν άδικο οι φαν που ανέμεναν τη σκηνή της αποκάλυψης στον τέταρτο κύκλο, καθώς το κομμάτι που χρησιμοποιήθηκε για τη μάχη Brienne-Sandor τιτλοφορείται "Oathkeeper".

Δεν ξέρω για το "Forgive me", το χρησιμοποίησαν επίσης και για τη σκηνή που η Dany εξορίζει το Jorah...

"Most have been forgotten. Most deserve to be forgotten. The heroes will always be remembered. The best. The best and the worst. And a few who were a bit of both. Like him."

*

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • 2423
  • 100
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 05, 2015, 09:45:15 μμ »
Μήπως το Forgive Me έχει να κάνει με την

Spoiler for Hiden:
Πορεία της Εξιλέωσης της Σέρσεϊ; Στην ουσία μ' αυτήν την πράξη η Σέρσεϊ ζητάει συγχώρεση.

*

Αποσυνδεδεμένος karmarmi

• Στρατιώτης
  • 152
  • 21
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 05, 2015, 09:52:53 μμ »
Ναι, η θεωρία που υποστηρίζει την εκδοχή που σημειώνω γενικά έχει ως σημείο αναφοράς

Spoiler for Hiden:
το δεσμό που παρακολουθούμε στη διάρκεια του κύκλου να αναπτύσσεται ανάμεσα στον Olly και το Jon, αλλά κι αυτό που λες μου ακούγεται βέβαια σωστό. Χμμ. Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, θα ήταν μια καλή ευκαιρία για να θεμελιώσουν έναν παραλληλισμό αναμέσα στις δυο βασίλισσες.

*

Αποσυνδεδεμένος Lady Stark

• Ιππότης
  • 271
  • 9
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 06, 2015, 12:29:33 πμ »
Μήπως αυτό το κομμάτι "Atonement" ταιριάζει καλύτερα σε αυτό που λέτε; Το έχουμε ακούσει καθόλου σε κάποια άλλη σκηνή; Μου θυμίζει λίγο το The rains

*

Αποσυνδεδεμένος karmarmi

• Στρατιώτης
  • 152
  • 21
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 06, 2015, 01:27:52 μμ »
@marialulu

Έχεις δίκιο, το κομμάτι "Atonement" είναι καινούρια προσθήκη στο soundtrack της σειράς, βάσει όσων αναφέρει η ανωτέρω ιστοσελίδα.

Spoiler for Hiden:
Και νομίζω ότι αυτό το κομμάτι θα συνοδεύει τελικά το Walk of Shame της Cersei. Τεκμηρίωση αυτής της θέσης νομίζω ότι παρέχει το συγκεκριμένο απόσπασμα από το πέμπτο βιβλίο:

Παράθεση
I have sinned and must atone, must parade my shame before the eyes of every beggar in the city.

*

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • 2423
  • 100
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 06, 2015, 01:56:47 μμ »
Νομίζω ότι έχετε δίκιο.

*

Αποσυνδεδεμένος karmarmi

• Στρατιώτης
  • 152
  • 21
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 10, 2015, 01:12:44 πμ »
Η λίστα με τα μουσικά κομμάτια που συνθέτουν το ολοκληρωμένο soundtrack της σειράς για τον πέμπτο κύκλο δημοσιεύθηκε πολύ πρόσφατα, και είμαι πραγματικά πολύ περίεργη να διαπιστώσω αν μπορεί να αποκρυπτογραφηθεί το παρακάτω κομμάτι πριν την προβολή του τηλεοπτικού φινάλε:

Spoiler for Hiden:
Το σημείο στο οποίο αξίζει να σταθούμε έχει να κάνει κυρίως με την ηχητική υπόκρουση που σύμφωνα με το παρακάτω λήμμα της Wikipedia θεματικά συνδέεται με τις σκηνές του Stannis: http://en.wikipedia.org/wiki/Music_of_Game_of_Thrones

Πρόκειται νομίζω για το "Warrior of Light", ωστόσο από κάποιο σημείο κι έπειτα διακρίνεται και το "The Old Gods and the New", το οποίο, σύμφωνα πάντα με το ίδιο λήμμα, συνοδεύει συνήθως σκηνές της Brienne.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 10, 2015, 02:32:18 μμ από karmarmi »

*

Αποσυνδεδεμένος odykal

• Moderator
  • Στρατηγός
  • 496
  • 68
  • Unbowed, Unbent, Unbroken
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 10, 2015, 01:38:03 μμ »
Spoiler for Hiden:
Χωρίς να έχω κάποια ιδιαίτερα καλή μνήμη σχετικά με τα μουσικά κομμάτια, αλλά επειδή μόνο και μόνο έχω κατεβάσει το συγκεκριμένο κομμάτι του Στάννις (Warrior of Light) και το έχω ακούσει κάμποσες φορές, νομίζω ότι δεν είναι το Warrior of Light αυτό που ακούγεται στην αρχή (μπορεί, ωστόσο, να πρόκειται για κάποιο κομμάτι που συνοδεύει σκηνές του Στάννις).

“ The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”

*

Αποσυνδεδεμένος karmarmi

• Στρατιώτης
  • 152
  • 21
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 10, 2015, 02:28:09 μμ »
@odykal
Ευχαριστώ πολύ για το link! Επίσης, συνειδητοποίησα ότι ο σύνδεσμος στον οποίο παραπέμπω στο προηγούμενο post δεν ανταποκρίνεται σε έγκυρο ιστότοπο, οπότε κάνω και μια διόρθωση στο σημείο αυτό.

Spoiler for Hiden:
Πάντως, χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρη, νομίζω ότι το "The Wars to Come" αρχίζει με το πιο μελαγχολικό theme των Stark, και μετά εμπλουτίζεται με συνθέσεις από άλλα κομμάτια.

Κοιτάζοντας και το link που παρέθεσες, από το 1:51-2:27 η ομοιότητα που παρουσιάζει το "Warrior of Light" με τη μουσική στα 4:12-4:28 είναι νομίζω αρκετά μεγάλη.

*

Αποσυνδεδεμένος odykal

• Moderator
  • Στρατηγός
  • 496
  • 68
  • Unbowed, Unbent, Unbroken
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 10, 2015, 06:18:20 μμ »
@karmarmi

Τώρα που ξανακούω τα δύο σημεία που ανέφερες, διαπιστώνω ότι έχεις δίκιο. Μοιάζει όντως πολύ.

“ The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”