Αποστολέας Θέμα: [Σπόιλερς]- Επεισόδιο 4ο - The Sons Of The Harpy  (Αναγνώστηκε 11205 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Jon's something.

• Φύλακας
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Frankly dearie, I don't give a flying f*ck.
    • Προφίλ
Απ: [Σπόιλερς]- Επεισόδιο 4ο - The Sons Of The Harpy
« Απάντηση #105 στις: Μαΐου 04, 2015, 11:03:17 μμ »
Αν επιτρέπεται  να ρωτησω, γιατι ολοι πιστευετε οτι ο Αίγκον ειναι fake?Θα σας χαλούσε  να ειναι αληθινος και ενα απο τα three heads of the dragon?
Πόσο καιρό έχεις να ακούς?

Δεν πιστεύω ότι ο FAegon είναι ένα από τα 3 heads of the dragon. Heck εγώ δεν πιστεύω ότι  η Dany έχει κάποια σχέση με το three headed dragon.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Μαΐου 04, 2015, 11:11:35 μμ »
Αν εννοείς αυτό που τιτλοφορείται "Game of Thrones Season 5 Episode 5 Promo", το είδα.
ναι αυτό  :)
Spoiler for Hiden:
τον καημλενο τον Μπάρισταν τον πέθαναν τελικά? στην πρώτη σκηνη με την Ντάνυ ειναι καποιος εκει ξαπλωμενος-πεθαμένος..να ειναι αυτος λετε?

Ναι, αυτός είναι  :'(
Spoiler for Hiden:
Εγώ ήμουν σίγουρη γι' αυτό επειδή είχαμε δει πριν πολύ καιρό σε τρέιλερ για την πέμπτη σεζόν τον Γκριζοσκώληκα στο κρεβάτι με την Μίσσαντεϊ κι εφόσον ακόμη τέτοια σκηνή δεν είδαμε στη σειρά, υπέθεσα ότι ο Άσπιλος δεν θα πεθάνει. Επίσης, θεωρώ ότι οι D&D στοχεύουν περισσότερο στο... σοκ και δέος παρά στην ιστορία αυτή καθ' αυτή, οπότε ο θάνατος του Σερ Μπάρρισταν μπορούσε να ικανοποιήσει ακριβώς αυτό μέχρι να έρθουν τα... μεγάλα γεγονότα αργότερα. Άλλωστε, ήταν ευκαιρία να κόψουν ΚΑΙ τη δική του ιστορία, αφού δεν υπάρχουν εμπόλεμες συγκρούσεις με άλλες πόλεις. Το μόνο πρόβλημα της Ντάνυ στη σειρά είναι οι Γιοι της Άρπυιας. Άρα ο Σέλμυ τους ήταν περιττός.  :( Κάνουν και οικονομία έτσι...

Αν επιτρέπεται  να ρωτησω, γιατι ολοι πιστευετε οτι ο Αίγκον ειναι fake?Θα σας χαλούσε  να ειναι αληθινος και ενα απο τα three heads of the dragon?

Και βέβαια επιτρέπεται να ρωτήσεις!  ;)

Ωστόσο, δεν το πιστεύουμε όλοι αυτό. Εγώ δεν έχω αποφασίσει οριστικά ακόμη αν ο Αίγκον είναι αληθινά ο γιος του Ραίγκαρ ή όχι. Θα μπορούσε να είναι και Μπλάκφαϊρ που θα ήταν επίσης δράκος. Δεν σου κρύβω ότι τον είχα ως πιθανό υποψήφιο για το ένα από τα τρία κεφάλια του δράκου, μέχρι που έμαθα ότι η σειρά μάλλον δεν θα τον συμπεριλάβει κι άρχισα να έχω περισσότερες αμφιβολίες. Όσο για το αν θα μας χαλούσε ή όχι, δεν νομίζω ότι είναι ζήτημα προσωπικού γούστου, όσο ζήτημα ύπαρξης ή όχι στοιχείων μέσα στα βιβλία και ερμηνείας αυτών.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2015, 11:21:37 μμ από nirne »

Αποσυνδεδεμένος atropos

• Ευγενής
  • Φύλο: Άντρας
  • I was kickin' ass, since the dawn of time
    • Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Μαΐου 05, 2015, 10:42:55 πμ »
...Τη στιγμή που ο Aegon θα στεφθεί βασιλιάς (όντας ένας εκ των νομίμων διαδόχων) , θα βγάλω έναν αναστεναγμό ανακούφισης. Τη στιγμή που θα αποδειχθεί ότι είναι fake και όχι αληθινός Targaryen (ή πεθάνει σε καμιά άσχετη μάχη) , θα μουγκρίσω (γκρρρρ!!!) νευριασμένος.

Εμενα πάντως με ενοχλεί η ιδέα του να πεταχτει κάποιος άσχετος τώρα στη μέση της ιστορίας και να μου θέλει και θρόνους... Γιαυτό και ειμαι κατά του FAegon, BOOOOOO!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Nica

• Στρατηγός
    • Προφίλ
« Απάντηση #108 στις: Μαΐου 05, 2015, 11:31:56 μμ »
Αν εννοείς αυτό που τιτλοφορείται "Game of Thrones Season 5 Episode 5 Promo", το είδα.
ναι αυτό  :)
Spoiler for Hiden:
τον καημλενο τον Μπάρισταν τον πέθαναν τελικά? στην πρώτη σκηνη με την Ντάνυ ειναι καποιος εκει ξαπλωμενος-πεθαμένος..να ειναι αυτος λετε?

Ναι, αυτός είναι  :'(
Spoiler for Hiden:
Εγώ ήμουν σίγουρη γι' αυτό επειδή είχαμε δει πριν πολύ καιρό σε τρέιλερ για την πέμπτη σεζόν τον Γκριζοσκώληκα στο κρεβάτι με την Μίσσαντεϊ κι εφόσον ακόμη τέτοια σκηνή δεν είδαμε στη σειρά, υπέθεσα ότι ο Άσπιλος δεν θα πεθάνει. Επίσης, θεωρώ ότι οι D&D στοχεύουν περισσότερο στο... σοκ και δέος παρά στην ιστορία αυτή καθ' αυτή, οπότε ο θάνατος του Σερ Μπάρρισταν μπορούσε να ικανοποιήσει ακριβώς αυτό μέχρι να έρθουν τα... μεγάλα γεγονότα αργότερα. Άλλωστε, ήταν ευκαιρία να κόψουν ΚΑΙ τη δική του ιστορία, αφού δεν υπάρχουν εμπόλεμες συγκρούσεις με άλλες πόλεις. Το μόνο πρόβλημα της Ντάνυ στη σειρά είναι οι Γιοι της Άρπυιας. Άρα ο Σέλμυ τους ήταν περιττός.  :( Κάνουν και οικονομία έτσι...

Και βέβαια επιτρέπεται να ρωτήσεις!  ;)

Ωστόσο, δεν το πιστεύουμε όλοι αυτό. Εγώ δεν έχω αποφασίσει οριστικά ακόμη αν ο Αίγκον είναι αληθινά ο γιος του Ραίγκαρ ή όχι. Θα μπορούσε να είναι και Μπλάκφαϊρ που θα ήταν επίσης δράκος. Δεν σου κρύβω ότι τον είχα ως πιθανό υποψήφιο για το ένα από τα τρία κεφάλια του δράκου, μέχρι που έμαθα ότι η σειρά μάλλον δεν θα τον συμπεριλάβει κι άρχισα να έχω περισσότερες αμφιβολίες. Όσο για το αν θα μας χαλούσε ή όχι, δεν νομίζω ότι είναι ζήτημα προσωπικού γούστου, όσο ζήτημα ύπαρξης ή όχι στοιχείων μέσα στα βιβλία και ερμηνείας αυτών.

Πιστευω οτι πεθαινει για να μεινει μονη η Ντανυ και να αναγκαστει να εμπιστευτει αλλους (οπως ο Βαρυς και ο νανος) ίσως και για να ξαναδεχθει πισω τον Τζορα.

Αποσυνδεδεμένος robb stark of the north

• Στρατιώτης
  • Φύλο: Άντρας
  • Time for the Wolves
    • Προφίλ
« Απάντηση #109 στις: Μαΐου 08, 2015, 03:48:08 μμ »
Πόσο καιρό έχεις να ακούς?

Δεν πιστεύω ότι ο FAegon είναι ένα από τα 3 heads of the dragon. Heck εγώ δεν πιστεύω ότι  η Dany έχει κάποια σχέση με το three headed dragon.

Τι εννοεις ποσο καιρο εχω να ακουω;
Ποιοι πιστευεις οτι ειναι εσυ οι three heads of the dragon?
Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ!

Αποσυνδεδεμένος Jon's something.

• Φύλακας
  • Frankly dearie, I don't give a flying f*ck.
    • Προφίλ
« Απάντηση #110 στις: Μαΐου 08, 2015, 10:36:01 μμ »
Τι εννοεις ποσο καιρο εχω να ακουω;
Ποιοι πιστευεις οτι ειναι εσυ οι three heads of the dragon?
Ας αρχίσουμε από τα απλά. Όπως είπα εδώ http://westeros.gr/forum/index.php?topic=10459 δεν πιστεύω ότι είναι τρία ξεχωριστά άτομα αλλά ένα άτομο με τρεις υποστάσεις.

FAegon τώρα;
Καταρχήν υπάρχουν πάμπολλες ατάκες, έχω τα βιβλία μόνο στα αγγλικά όποτε θα χρησιμοποιήσω αγγλικές ατάκες,

συνέχεια

Ξεκινάμε με τις κλασικές ατάκες-προφητείες στην Dany
Παράθεση
Ένας πάνινος δράκος κυμάτιζε πάνω σε κοντάρια στη μέση ενός πλήθους που ζητωκραύγαζε
Παράθεση
Κράκεν και σκοτεινές φλόγες, λιοντάρι και γρύπας, ο γιος του ήλιου και ο δράκος του θεατρίνου.
Όχι μόνο πάνινος δράκος αλλά και δράκος του θεατρίνου.  Το πρώτο σημαίνει ότι είναι ένας που είναι ντυμένος δρακός, άρα προσποιείται κάποιον που δεν είναι και το άλλο μιλεί για έναν δράκο ο όποιος ανήκει σε έναν θεατρίνο. Ο Varys ήταν στην κυριολεξία θεατρίνος

Μετά έχουμε τον Χρυσό Λόχο
Το «ανεπίσημο» μοτο τους είναι Κάτω από τον Χρυσό, το Πικρό Ατσάλι
Όταν ο Illyrio συνομιλεί με τον Tyrion λένε
Παράθεση
'Ο Χρυσός Λόχος οδεύει προς το Βολάντις τώρα που μιλάμε, εκεί θα περιμένει την άφιξη της βασίλισσάς μας από την ανατολή.' Κάτω από τον χρυσό, το πικρό ατσάλι. 'Έχω ακούσει ότι ο Χρυσός Λόχος είχε υπογράψει συμβόλαιο με μια από τις Ελεύθερες Πόλεις.' 'Το Μυρ.' Ο Ιλλύριο χαμογέλασε αυτάρεσκα. 'Τα συμβόλαια μπορούν να σπάσουν.' 'Τα τυριά φέρνουν περισσότερο κέρδος απ' ό, τι περίμενα,'είπε ο Τύριον. 'Πώς το κατάφερες αυτό;' Ο μάγιστρος κούνησε τα χοντρά δάχτυλά του ρυθμικά. 'Κάποια συμβόλαια γράφονται με μελάνι και κάποια με αίμα. Δεν λέω τίποτα περισσότερο.

Και λίγο αργότερα λέει 
Παράθεση
Μαύρος ή κόκκινος, ένας δράκος είναι πάντα ένας δράκος. Όταν ο Μέλυς ο Τερατώδης πέθανε στο Στέπστοουνς ήταν το τέλος της αρσενικής γραμμής διαδοχής του Οίκου Μπλάκφαϊρ
Της γενιάς των ανδρών, της μεριάς των γυναικών όμως;

Η Brienne στο Πανδοχείο στο Σταυροδρόμι βλέπει:
Παράθεση
Το θέαμα του μαύρου σιδερένιου δράκου τον εξαγρίωσε, κι έτσι έριξε την πινακίδα, την έκοψε σε κομμάτια και τα πέταξε στο ποτάμι. Ένα από τα κεφάλια του δράκου ξεβράστηκε στην Ήσυχη Νήσο πολλά χρόνια αργότερα, αν και τότε πια  ήταν κόκκινο από τη σκουριά.
Ο δρακός «ξεβάφει» και από μαύρος εμφανίζεται κόκκινος.

Στο τέλος των συνομιλιών είναι η τελευταία συζήτηση του Varys με τον Kevan;
Παράθεση
" Ο Αίγκον ανατράφηκε για να κυβερνήσει […] Ο Αίγκον γνωρίζει ότι η βασιλεία είναι το καθήκον του, ότι ένας βασιλιάς πρέπει να βάζει πάνω απ’ όλα το λαό του και να ζει και να κυβερνάει για εκείνους."
Ποτέ δεν λέει ο Aegon Targaryen ο γιος του Rhaegar .

Και μετά είναι τα λογικά στοιχειά;
Πως ο Varys ήξερε ακριβώς ποτέ να αντικαταστήσει το μωρό;
Πως έτυχε και βρήκε το μωρό τόσο γρήγορα;
Πως και η Elia ήταν με το ψεύτικο μωρό και όχι με την κόρη της;
Δεν ήξερε να ξεχωρίσει τον γιο της από ένα ξένο;
Γιατί ο βαρύς ο όποιος δημιουργούσε διχόνοια και καχυποψία μεταξύ του Rhaegar και του Aerys να βοηθήσει των γιο του Rhaegar?
Γιατί άμα είναι πιστός στους Targaryen όχι μόνο παράτησε την Dany και τον Viserys αλλά επίσης βοηθούσε στην κατασκοπία και πιθανή δολοφονία τους από τους ανθρώπους του Robert?

Και στο τέλος ποια στοιχειά έχουμε ότι είναι ο Aegon του Rhaegar και της Elia και όχι ένας ξένος; Το τι πιστεύει ο JonCon; Ακόμα και ο JonCon εκφράζει με έναν τρόπο την αμφιβάλει του όταν λέει την διάφορα των χρωμάτων των ματιών του Rhaegar  και του Aegon.

Jon's Spearwife, μετέφρασα τα χωρία των βιβλίων και λίγες ακόμη λέξεις. Ελπίζω να μην αποτελεί πρόβλημα αυτό για σένα. Δεν πείραξα τίποτά άλλο. Μολονότι πρόσεχα πολύ να μην πειράξω τον κώδικα, αν έχει γίνει κάποιο λάθος, δεν έχει γίνει επί τούτου. - Nirne
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 10, 2015, 11:41:46 πμ από nirne »
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.

Αποσυνδεδεμένος elefantas

• Στρατιώτης
  • Μειστερ Αιμον: kill the boy Jon Snow(Αντε κιλλ ιτ)
    • Προφίλ
« Απάντηση #111 στις: Μαΐου 10, 2015, 09:24:06 μμ »
; 5ο επεισοδιο ειναι σημερα τα ξημερωτα;

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #112 στις: Μαΐου 10, 2015, 09:50:41 μμ »