Απορίες

• 13 Απαντήσεις
  • 2422 Εμφανίσεις
*

Αποσυνδεδεμένος Venier

• Ιππότης
  • 226
  • 10
    • Προφίλ
Απορίες
« στις: Αυγούστου 27, 2014, 07:50:47 μμ »
Ανοίγω τόπικ γιατί τώρα που διαβάζω το βιβλίο έχω κάμποσες κ στην πορεία μάλλον θα δημιουργηθούν κ άλλες... Δε ρωτάω στο τόπικ "ερωτήσεις-απαντήσεις" γιατί είναι στην κατηγορία για την τηλεοπτική σειρά.

Ο Νεντ χρίζεται Χέρι κ πάει στο Κινγκς Λάντινγ όπου είναι κ ο Σερ Λόρας Ταϊρέλ aka Ιππότης των Άνθεων. Εκείνος του δείχνει μια φωτό της Μάρτζερυ κ του λέει ότι, κατά τη γνώμη του, μοιάζει πολύ στη Λυάννα ενώ ο Νεντ δε βλέπει καμιά ομοιότητα. Μου έκανε τρομερή εντύπωση αυτό, ήθελε ο Λόρας να τον καλοπιάσει; Είναι κάποιο είδος προοικονομίας; Η Μάρτζερυ ξέρουμε αν ιππεύει ή αν θέλει να μάθει ξιφασκία όπως η Λυάννα; Μήπως η Μάρτζερυ θα έχει αντίστοιχο τέλος με τη Λυάννα;;; (αν φυσικά βρεθεί πρίγκιπας να προχωρήσουν στο διαταύτα, γιατί μέχρι τώρα δεν...  :P )

"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα

*

Αποσυνδεδεμένος Venier

• Ιππότης
  • 226
  • 10
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 27, 2014, 08:21:33 μμ »
Κ άλλη απορία: σχετικά με το σημείο που περιγράφεται η σκηνή που ο Ρόμπερτ σκοτώνει τον Ραίγκαρ... πέφτουν τα ρουμπίνια από την πανοπλία του. Γιατί είναι τόσο σημαντικό να βρεθούν; Το αναφέρει κ η Άρυα στη Σάνσα, στον δρόμο προς το Κινγκς Λάντινγκ, ότι μπορεί στην περιοχή κοντά στην Τρίαινα να βρει τα ρουμπίνια.
Spoiler for Hiden:
συν η σκηνή στο τελευταίο βιβλίο, απ'ό,τι έχω καταλάβει, με κάποιον με κουκούλα κ το άλογο του Σκύλου, που κρατάει ρουμπίνια; ψάχνει τα ρουμπίνια; κάτι τέτοιο αλλά δεν το επεκτείνω αυτό γιατί είναι πολύ μετά.
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα

*

Αποσυνδεδεμένος Jon's something.

• This user is banned!
  • Φύλακας
  • 2114
  • 5
  • Frankly dearie, I don't give a flying f*ck.
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 27, 2014, 08:54:03 μμ »
Ανοίγω τόπικ γιατί τώρα που διαβάζω το βιβλίο έχω κάμποσες κ στην πορεία μάλλον θα δημιουργηθούν κ άλλες... Δε ρωτάω στο τόπικ "ερωτήσεις-απαντήσεις" γιατί είναι στην κατηγορία για την τηλεοπτική σειρά.

Ο Νεντ χρίζεται Χέρι κ πάει στο Κινγκς Λάντινγ όπου είναι κ ο Σερ Λόρας Ταϊρέλ aka Ιππότης των Άνθεων. Εκείνος του δείχνει μια φωτό της Μάρτζερυ κ του λέει ότι, κατά τη γνώμη του, μοιάζει πολύ στη Λυάννα ενώ ο Νεντ δε βλέπει καμιά ομοιότητα. Μου έκανε τρομερή εντύπωση αυτό, ήθελε ο Λόρας να τον καλοπιάσει; Είναι κάποιο είδος προοικονομίας; Η Μάρτζερυ ξέρουμε αν ιππεύει ή αν θέλει να μάθει ξιφασκία όπως η Λυάννα; Μήπως η Μάρτζερυ θα έχει αντίστοιχο τέλος με τη Λυάννα;;; (αν φυσικά βρεθεί πρίγκιπας να προχωρήσουν στο διαταύτα, γιατί μέχρι τώρα δεν...  :P )
είναι γιατί οι Tyrell ήθελαν να βγάλουν την Cersei απο την μεση και παντρέψουν τον Robert με την Marg.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.

*

Αποσυνδεδεμένος Venier

• Ιππότης
  • 226
  • 10
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 27, 2014, 08:56:05 μμ »
ααα μάλιστα, μερσύ!
παρ'όλο που οι Ταϊρέλ ήταν πρόμαχοι των Λάννιστερ, σωστά;!

*

Αποσυνδεδεμένος Jon's something.

• This user is banned!
  • Φύλακας
  • 2114
  • 5
  • Frankly dearie, I don't give a flying f*ck.
    • Προφίλ
Απ: Απ: Απορίες
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 27, 2014, 09:19:29 μμ »
ααα μάλιστα, μερσύ!
Oi Tyrell δεν ηταν bannermen των Lannister ηταν Lord Paramount. Μετα τον θανατο του Renly εγιναν συμμαχοi αλλα ποτε bannermen.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.

*

Αποσυνδεδεμένος Venier

• Ιππότης
  • 226
  • 10
    • Προφίλ
Απ: Απ: Απ: Απορίες
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 27, 2014, 11:19:11 μμ »
ααα μάλιστα, μερσύ!
Oi Tyrell δεν ηταν bannermen των Lannister ηταν Lord Paramount. Μετα τον θανατο του Renly εγιναν συμμαχοi αλλα ποτε bannermen.
ααα νόμιζα ήταν, σ'ευχαριστώ για τη διευκρίνιση! τα έχω κάνει λίγο σούπα στο μυαλό μου!

*

Αποσυνδεδεμένος Αριανή

• Χωρικός
  • *
  • 9
  • 0
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 20, 2017, 09:47:49 μμ »
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν τα βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή στα ελληνικά για να τα κατεβάσω?? Τα έχω βρει μονο στα αγγλικά και μου είναι λίγο δύσκολο να τα διαβάσω.

*

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • 2397
  • 100
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 20, 2017, 10:24:46 μμ »
Οφείλουμε να ενημερώσουμε ότι σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ που αφορά τα πνευματικά δικαιώματα, απαγορεύεται ο διαμερισμός ή η αίτηση για διαμερισμό υλικού που είναι κατοχυρωμένο με δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας.
Επομένως, μπορούν να δοθούν πληροφορίες μόνο για ιστότοπους όπου πωλούνται νόμιμα τα ηλεκτρονικά βιβλία.
Ευχαριστούμε για την κατανόηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 20, 2017, 10:27:26 μμ από nirne »

*

Αποσυνδεδεμένος Αριανή

• Χωρικός
  • *
  • 9
  • 0
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 21, 2017, 08:26:20 μμ »
Δε το γνώριζα αυτό άλλα μου φαίνεται πολύ σωστό! Ευχαριστώ πάντως.

*

Αποσυνδεδεμένος Aliki

• Χωρικός
  • *
  • 6
  • 0
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 01, 2017, 10:12:21 μμ »
Καινούρια στην παρέα σας, ξεκίνησα να βλέπω τον 1ο κύκλο, αλλά τελικά το άφησα προς το παρόν για να διαβάσω πρώτα τα βιβλία. Το πρώτο το πήρα σε έντυπη μορφή, αλλά τα άλλα θα προτιμούσα σε ηλεκτρονική (πόσα να χωρέσει ακόμη αυτη η βιβλιοθήκη; ). Θέλετε να μου πειτε σελίδες που μπορώ να τα αγοράσω; Ακόμη κι αγγλικά, δε με πειράζει, απλώς να είναι ολοκληρωμένο, χωρίς περικοπές. Ευχαριστώ :)

*

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • 2397
  • 100
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 01, 2017, 11:43:00 μμ »
@Aliki , καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας!  (happy)

Προσωπικά διάβασα τα βιβλία σε έντυπη μορφή κι έτσι δεν έχω υπόψη μου συγκεκριμένες σελίδες που διαθέτουν τα βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή. Ωστόσο, θα κάνω μια μικρή έρευνα και θα σε ενημερώσω σύντομα.

*

Αποσυνδεδεμένος Aliki

• Χωρικός
  • *
  • 6
  • 0
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 25, 2017, 04:07:08 μμ »
Γεια σου nirne, ευχαριστώ για την υποδοχή, καλώς σας βρήκα!  (hi) Παρήγγειλα τελικά το πρώτο από το amazon, πριν 2 μέρες και τώρα το περιμένω. (rofl) Είχα διάφορες υποχρεώσεις και όλο το άφηνα για αύριο και κόντεψε να περάσει 1 μήνας.  :P

*

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • 2397
  • 100
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 25, 2017, 05:36:26 μμ »
@Aliki

Χαίρομαι που βρήκες αυτό που έψαχνες κι ευχαριστούμε που μας ενημέρωσες ότι υπάρχει!
Καλό διάβασμα όταν το πάρεις στα χέρια σου!

Όσο για τις υποχρεώσεις, δεν είσαι η μόνη! Γι' αυτό κι εγώ θα ζητήσω συγγνώμη που λόγω φόρτου δεν μπόρεσα να κάνω την έρευνα που σου υποσχέθηκα!

*

Αποσυνδεδεμένος Aliki

• Χωρικός
  • *
  • 6
  • 0
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 25, 2017, 10:55:06 μμ »
Να συμπληρώσω ότι το παρήγγειλα σε έντυπη μορφή τελικά (γι' αυτό και περιμένω να μου έρθει  :P ) αλλά υπήρχε και σε ηλεκτρονική μορφή (που μάλλον θα πάρω τα επόμενα). Άλλη η χάρη του έντυπου κακά τα ψέματα αλλά βολεύομαι πολύ και με τα ebooks.
Μην το συζητάς καν καλέ, και μόνο που ενδιαφέρθηκες με χαροποιεί. Ευχαριστώ πολύ, θα επιστρέψω με εντυπώσεις. :)