Γεια σας, το nickname μου είναι ... , γιατί ...

• 81 Απαντήσεις
  • 8684 Εμφανίσεις
*

Αποσυνδεδεμένος Aerion Targaryen

• Έμπορος
  • **
  • 69
  • 1
  • Fire and Blood
    • Προφίλ
Απ: Γεια σας, το nickname μου είναι ... , γιατί ...
« Απάντηση #30 στις: Ιουλίου 20, 2014, 02:23:52 μμ »
Το δικό μου είναι από τον Aerion Targaryen,ήταν γιός του βασιλιά Maekar,γνωστός ως the Monstrous (τερατώδης) ή Brightflame.Είναι από τα πιο γνωστά παραδείγματα της τρέλας που υπάρχει στους Targaryen (καθώς τα παιδιά ήταν συνήθως προϊόντα αιμομιξία).Ήταν σκληρός και μέσα στην αλαζονία του νόμιζε ότι ήταν δράκος με ανθρώπινη μορφή.

Είχε σγουρά πλατινένια μαλιά,ήταν αδύνατος,όμορφος και είχε βιολετί μάτια.

Στάλθηκε σε εξορία όταν έχασε σε προσωπική μονομαχία με τον Dunkan the Tall καθώς ο τελευταίος είχε χτυπήσει τον πρίγκιπα όταν εκείνος με τους στρατιώτες του επιτέθηκαν σε κάτι μαριονετίστες γιατί αναπαριστούσαν τον θάνατο ενός δράκου,που κατά τον Aerion ήταν πράξη προδοσίας (για περισσότερα για την ιστορία του διαβάστε το ''The Hedge Knight'').

Μετά το τέλος της μονομαχίας ο Maekar έστειλε τον Aerion στο Lys όπου έμεινε για λίγα χρόνια και πιθανό είναι να απέκτησε και κάποια παιδιά
Spoiler for Hiden:
δείτε το θέμα για τους γονείς του Varys
.Όσο ήταν στην εξορία υπηρέτησε στους Δευτερόκοκους.Πέθανε το 232AC πίνοντας υγρό πυρ καθώς έτσι νόμιζε πως θα μεταμορφωνόταν σε δράκο (αυτή έχω και φωτογραφία στο avatar μου).Άφησε έναν γιο βρέφος ο οποίος δεν υπολογίστηκε στη σειρά διαδοχής του θρόνου.Τέλος είχε και ένα ασημόχρυσο αυγό δράκου του οποίου αγνοείται η τύχη (λέω να κάνω θέμα για τα αυγά δράκων αυτές τις μέρες)...

Τον διάλεξα γιατί ήθελα έναν σκληρό και εκκεντρικό χαρακτήρα από πιο παλιές ιστορίες καθώς αυτές συχνά πέρνουν και έναν χαρακτήρα μύθου και σου προξενούν το ενδιαφέρον ;).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 20, 2014, 02:27:21 μμ από Aerion Targaryen »
BURN THEM ALL

*

Αποσυνδεδεμένος no one

• Στρατηγός
  • 485
  • 13
    • Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2014, 09:42:54 μμ »
Πολύ ενδιαφέρον θρεντ, εντυπωσιάστηκα με τις προελεύσεις.

Το no one προκύπτει από το στόχο που έχουν οι Απρόσωποι Άνδρες να σταματήσουν να έχουν ταυτότητα πέρα της προσωρινής τους. Να γίνουν ο κανένας.

Το όλο σκεπτικό λοιπόν μου φάνηκε ιδιαίτερα ενδιαφέρον, και σε συνδυασμό ότι μ' αρέσει και η Άρυα Σταρκ προέκυψε αυτό.
"Who are you, child?"
"No one."

*

Αποσυνδεδεμένος silvester

• Έμπορος
  • **
  • 82
  • 5
    • Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2014, 02:11:54 μμ »
Γιατι?
1. Μισούμε αυτο το κίτρινο πράγμα που περνιετε για καναρινί.
2. Γιατι λατρεύουμε αυτο το πανέμορφο κ αξιαγάπητο γατι.
3. Τον εχω τατουάζ.
4. Τόσα χρονια αυτο το Νίκ εχω εκτός ελαχίστων περιπτώσεων...

*

Αποσυνδεδεμένος SANDOR CLEGANE

• Άρχοντας
  • 1458
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2014, 03:09:18 μμ »
Προς Sιlvester:  " Είμαι μαζί σου !! "
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Eggofield

• Έμπορος
  • **
  • 75
  • 1
    • Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 03:01:25 μμ »
Καλησπερα σας παρα πολυ ωραια εμπνευση SANDOR...!
Λοιπον το δικο μου nick το εφτιαξα απο τα 4 πρωτα γραματα του επιθετου μου Eggo....
το Field προεκυψε  επειδη ειμαι ο Τριτος κατα σειρα που παιρνει το Εggo σε μια προσπαθεια επαναστασης (ατιθαση εφηβεια χαχαχαχα) και διαφοροποιηση απο τους προηγουμενους προσθεσα το Field οπου εχει να κανει με τα πολλα χωραφια που εχει το χωριο μου στην περιοχη που βρισκεται  8) .......και ετσι εμεινε και το χρησιμοποιω παντου..!
There's More Than One Of Everything

*

Αποσυνδεδεμένος Dragonlord

• Στρατιώτης
  • 190
  • 25
    • Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Απριλίου 21, 2015, 06:16:34 μμ »
Χαιρετώ την εκλεκτή ομήγυρη.

Πρώτο μου ποστ και το username μου είναι Dragonlord γιατί πριν από το A Song of Fire and Ice, λατρεψα την saga του Elric, του Άρχοντα των Δράκων Αυτοκράτορα του Melnibone.

*

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • 2389
  • 100
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Απριλίου 21, 2015, 10:11:41 μμ »
Dragonlord, το όνομά σου είναι πάντως ταιριαστό ακόμη και για τη σειρά που αγαπάμε εδώ όλοι καθώς οι Ταργκάρυεν (και άλλοι Βαλυριανοί) ήταν dragonlords, δηλαδή δρακοαφέντες.  ;)

*

Αποσυνδεδεμένος Laiono

• Ιππότης
  • 222
  • 15
  • Ruler Of Thundera
    • Προφίλ
Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Γεια σας, το nickname μου είναι ... , γιατί ...
« Απάντηση #37 στις: Μαΐου 14, 2015, 01:37:23 πμ »

Το δικό μου είναι κλασικό Βενετικό επίθετο, λατρεύω Venezia κ 16ο αιώνα βεβαίως βεβαίως, μου αρέσει πολύ η ιστορία των Venier, έμποροι αλατιού που το ένα παρακλάδι τους διοίκησε τα Κύθηρα μέχρι το 1530 κ το άλλο παρακλάδι πήγε στην Κρήτη με τον εποικισμό του 1211.

Υποθέτω ότι από αυτό το επίθετο θα βγαίνει το δικό μας Βενιέρης! Και υπάρχουν πολλοί Βενιέρηδες στην Κρήτη! Εντυπωσιακό! Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!  :) :) :) :)

Αααχ... ο καλός φίλος ο συγχωρεμένος ο Γιώργος ο Βενιέρης απ' το Ρέθυμνο. Ιδιοκτήτης του γυμναστηρίου Ocen (παλιά είχε το Flex, όπου έκανα τις πρώτες μου προπονήσεις). Damn... 12 χρόνια πίσω...

Εγώ ήθελα να βάλω κάτι που να είναι σχετικό με το forum, παρ' όλο που στο Bodybuilders.gr, το μεγαλύτερο Ελληνικό forum για Bodybuilding και Fitness, στο οποίο είμαι moderator, χρησιμοποιώ το Mazda 6 (καμιά σχέση δηλαδή με την θεματολογία του).

Επίσης συνηθίζω να έχω το ίδιο nick σε άλλα fora ή σελίδες κι όταν υπάρχει βάζω το Elu Thingol, γνωστό ξωτικοάρχοντα από τα βιβλία του εξαιρετικού J. R. R. Tolkien.

Επειδή λοιπόν σε όλα τα quiz της οκας, που σου βγάζουν σε ποιόν Οίκο ανήκεις, μου έβγαινε Lannister, θα έβαζα κάτι τέτοιο. Όμως δεν ήθελα να βάλω το προφανές "Tyrion Lannister" και επέλεξα να συνδυάσω τον αγαπημένο χαρακτήρα των παιδικών μου χρόνων, τον Laiono και να εγγραφώ με αυτό το nick!!!  ::)
I am the God of tits and wine - Tyrion Lannister

*

Αποσυνδεδεμένος elefantas

• Στρατιώτης
  • 104
  • 7
  • Μειστερ Αιμον: kill the boy Jon Snow(Αντε κιλλ ιτ)
    • Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Μαΐου 14, 2015, 02:44:22 μμ »
To nickname μου ειναι ετσι γιατι απο μικρος θυμαμαι να βλεπω ελεφαντες σε ντοκιμαντερ κτλ και παντα θαυμαζα αυτο το ζωο...ετσι την πρωτη φορα πριν πολλα χρονια που χρειαστηκε να βαλω ενα ψευδονυμο αμεσως μου ηρθε αυτο στο μυαλο...θες σε παιχνιδι πχ λολ θες σε τσατ μπλοκς ,μονο αυτο υπαρχει σε διαφορες παραλαγες...

*

Αποσυνδεδεμένος Σιέρα

• Άρχοντας
  • 1176
  • 80
  • Χορεύοντας στο Χάρρενχαλ
    • Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Μαΐου 14, 2015, 03:52:45 μμ »
@elefantas

πόσο ενδιαφέρον!
και στο σύμπαν του Μάρτιν οι ελέφαντες έχουν μεγάλη σημασία, ειδικά στο Έσσος.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.

*

Αποσυνδεδεμένος elefantas

• Στρατιώτης
  • 104
  • 7
  • Μειστερ Αιμον: kill the boy Jon Snow(Αντε κιλλ ιτ)
    • Προφίλ
Απ: Απ: Γεια σας, το nickname μου είναι ... , γιατί ...
« Απάντηση #40 στις: Μαΐου 14, 2015, 04:23:50 μμ »
@elefantas

πόσο ενδιαφέρον!
και στο σύμπαν του Μάρτιν οι ελέφαντες έχουν μεγάλη σημασία, ειδικά στο Έσσος.

δεν το ηξερα αυτο...θα κοιταξω να διαβασω κατι αν υπαρχει στο wiki...

*

Αποσυνδεδεμένος Aslan

• Ιππότης
  • 290
  • 25
    • Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Μαΐου 28, 2015, 12:53:46 πμ »
Το δικό μου nickname προέρχεται απο το όνομα μου Jerry και το mn το βάζω γιατι συχνά τα Jerry είναι είδη πιασμένα. Φωτογραφία έχω τον Άσλαν απο τα χρονικά της Νάρνια σαν φόρο τιμής σε όλους όσους γενηθήκαμε στα τέλη της δεκαετίας του 80 και μεγαλώσαμε με την σειρά στην ΕΤ1. Εδώ το λιοντάρι θα πήγαινε με τους Λάνιστερ!
“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.

*

Αποσυνδεδεμένος Ελενη Κ

• Έμπορος
  • **
  • 20
  • 4
    • Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιουνίου 20, 2015, 12:25:05 πμ »
μετα από παρότρυνση του @SANDOR CLEGANE ειπα να κάνω γνωστή την βλακεία μου και στο forum..To αρχικό nickname  που είχα επιλέξει ήταν fire and ice.Οταν όμως θέλησα να περάσω τα στοιχεία μου για την εγγραφή έβαλα το nickname στο όνομα χρήστη και το όνομα μου στην ένδειξη όνομα.Επομένως,Ελένη είναι το όνομα μου και Κ το αρχικό του επιθέτου μου... (giggle)
Είναι χαζό το ξέρω..αλλά είναι true story! (cool)

*

Αποσυνδεδεμένος SANDOR CLEGANE

• Άρχοντας
  • 1458
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιουνίου 20, 2015, 01:30:05 πμ »
@Ελένη Κ  ,  ένα +  (μη  ρωτάς τι σημαίνει, ούτε κι εγώ ξέρω)  γιατί
α) ήταν διασκεδαστικό αυτό που έγραψες *  και
β) μου άρεσε που "εξομολογήθηκες" το πάθημά σου

* μου θύμισες  στο περίπου πώς ονόμάστηκε ο "Ρίτσαρντ Πάρκερ" ( μια τίγρη ), από λάθος καταχώρηση στοιχείων. Ρ.Π. ήταν ο κυνηγός που έπιασε την τίγρη  και (στην Ινδία) έγινε γραφειοκρατικό μπέρδεμα**  και ιδού: όνομα ανθρώπου στην τίγρη!
 Πάρα πολύ ωραίο βιβλίο  κι αντίστοιχα ταινία !!  ( Η ζωή του Πι )

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%97_%CE%96%CF%89%CE%AE_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%A0%CE%B9_%28%CF%84%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%B1%29

** εμ, εγώ τι νομίζεις! Τα κεφαλαία στο SANDOR CLEGANE από λάθος έμειναν, όχι ότι είμαι γίγαντας!!

ΥΓ: για το : 
Παράθεση
( Ελένη Κ,  έχω κάνει ένα τόπικ  " Γεια σας, το nickname μου είναι ... , γιατί ... "  με θέμα το πώς και γιατί έχουμε τα nick-name μας,  κι έχω απορία από πού βγαίνει το " Ελένη " ,  το  "Κ" μπορεί να το υποθέσω )

εννοείται ότι σε πείραζα, αν και μου έκανε εντύπωση  γιατί έγραψες τ' όνομά σου  κι όχι κάτι άλλο (καλά που δεν έγραψες κι επίθετο !! )

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2015, 01:34:59 πμ από SANDOR CLEGANE »
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος Laiono

• Ιππότης
  • 222
  • 15
  • Ruler Of Thundera
    • Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιουνίου 20, 2015, 12:48:20 μμ »
Αν το ζητήσεις Ελένη από τον Admin μπορεί να σου το αλλάξει!!! Κι εγώ στην αρχή έτσι λάθος είχα κάνει.
I am the God of tits and wine - Tyrion Lannister