ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (Τηλεοπτική Σειρά)

• 141 Απαντήσεις
  • 23312 Εμφανίσεις
*

Αποσυνδεδεμένος Venier

• Ιππότης
  • 225
  • 10
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (Τηλεοπτική Σειρά)
« Απάντηση #30 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2014, 11:26:53 πμ »
Η Όσα, όσο ήταν στο Γουίντερφελ, είχε πει ότι ένας εκεί πέρα, δε θυμάμαι ποιος, την αφήνει να προσεύχεται στο ιερό δάσος με αντάλλαγμα το κορμί της το φιδίσιο :P
κ ερωτώ: αν η Όσα είναι έγκυος; δλδ γεννήσει όσο είναι με τον Ρίκον; Κ πού είχε σκοπό να τον πάει, Νότια ή Βόρεια; Είχε αναφερθεί κάπου;
Εν τω μεταξύ, μια χαρά ασφαλής θα είναι ο Ρίκον νότια, θα έχει μεγαλώσει κ δε θα τον γνωρίσουν όσοι Λάννιστερ είχαν επισκεφτεί το Γουίντερφελ στην αρχή της ιστορίας. Εκτός κ αν τον υποψιαστούν από τον ανταρόλυκο.
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα

*

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • 2389
  • 100
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2014, 02:00:25 μμ »
Η Όσα πήγε τον Ρίκον στο Σκάγκος. Το Σκάγκος είναι ένα μεγάλο νησί ψηλά στο Βορρά απέναντι από το Ανατολικό Παρατηρητήριο του Τείχους, στα ανατολικά του Γουέστερος, όπου οι άρχοντές του (δε θυμάμαι τώρα το όνομά τους) είναι σύμμαχοι των Σταρκ.

*

Αποσυνδεδεμένος Venier

• Ιππότης
  • 225
  • 10
    • Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2014, 02:47:58 μμ »
Η Όσα πήγε τον Ρίκον στο Σκάγκος. Το Σκάγκος είναι ένα μεγάλο νησί ψηλά στο Βορρά απέναντι από το Ανατολικό Παρατηρητήριο του Τείχους, στα ανατολικά του Γουέστερος, όπου οι άρχοντές του (δε θυμάμαι τώρα το όνομά τους) είναι σύμμαχοι των Σταρκ.
ευχαριστώ! :)
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα

*

Αποσυνδεδεμένος odykal

• Moderator
  • Στρατηγός
  • 496
  • 68
  • Unbowed, Unbent, Unbroken
    • Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 01:02:39 πμ »
όπου οι άρχοντές του (δε θυμάμαι τώρα το όνομά τους) είναι σύμμαχοι των Σταρκ.

Βασικά, αν οι φήμες για το νησί αληθεύουν, τότε δε πρέπει να μοιάζουν και πολύ με άρχοντες  :P ;D
“ The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”

*

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • 2389
  • 100
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 01:26:09 μμ »
Δεν ξέρω αν ρωτάω στο σωστό τόπικ αλλα δεν έχω άλλη υπομονή.
Spoiler for Hiden:
Στο τελευταίο κεφάλαιο του Ντειβος στον Α' τόμο του χορού των δράκων ο Μαντερλυ του λέει να του φέρει τον άρχοντά του και θα δεχθεί τον Στάννις ως βασιλία.Και ρωτάω λοιπόν εγω.
1)Γιατί τον Ρίκον και όχι τον Μπραν?
2)Ο Μάντερλυ που στέλνει τον Ντέιβος ο οποίος σκέφτετε ότι εκεί που πάει οι άνθρωποι τρώνε ανθρώπινη σάρκα?

Επειδή το θρεντ εδώ αφορά κυρίως την τηλεοπτική σειρά, αν δε σου ήταν κόπος, θα μπορούσες να θέσεις τις ερωτήσεις σου στο θρεντ Ερωτήσεις-Απαντήσεις που αφορά τα βιβλία και είναι στο παρακάτω λινκ:

http://westeros.gr/forum/index.php?topic=10429.0

*

Αποσυνδεδεμένος greyworm

• Χωρικός
  • *
  • 19
  • 1
    • Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιανουαρίου 24, 2015, 07:52:08 μμ »
Καλησπερα παιδες.Ειμαι φαν της σειρας και δεν εχω διαβασει τα βιβλια.Αυτο που δεν καταλαβα ειναι πως ο σταννις νικησε τοσο ευκολα τους αγριους.Υποτιθεται οτι ηταν 100000 και ειχαν γιγαντες  και μαμουθ.πως τους εκανε να παραδοθουν αμεσως?Στα βιβλια υπαρχει καποια μεγαλη μαχη η γινεται το ιδιο?

*

Αποσυνδεδεμένος odykal

• Moderator
  • Στρατηγός
  • 496
  • 68
    • Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιανουαρίου 24, 2015, 11:07:32 μμ »
Καλησπερα παιδες.Ειμαι φαν της σειρας και δεν εχω διαβασει τα βιβλια.Αυτο που δεν καταλαβα ειναι πως ο σταννις νικησε τοσο ευκολα τους αγριους.Υποτιθεται οτι ηταν 100000 και ειχαν γιγαντες  και μαμουθ.πως τους εκανε να παραδοθουν αμεσως?Στα βιβλια υπαρχει καποια μεγαλη μαχη η γινεται το ιδιο?

Καλησπέρα και σένα.  ;) Η ερώτηση σου είναι πάρα πολύ λογική. Η μάχη υπάρχει στα βιβλία και νομίζω ότι ακόμα και άτομα που έχουν διαβάσει τα βιβλία θα είχαν αυτή την απορία αρχικά (όπως εγώ για παράδειγμα).

Η αλήθεια είναι ότι οι άγριοι παρότι αριθμούσαν γύρω στους 100.000 όπως λες και εσύ, δεν ήταν όλοι τους πολεμιστές. Η μεγάλη πλειοψηφία αποτελούνταν κυρίως από γυναικόπαιδα και άγριους που δεν ήταν σε θέση να πολεμήσουν. Σκέψου επίσης ότι τα όπλα και ο εξοπλισμός που είχαν δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να συγκριθούν με αυτά που είχαν οι ιππείς του Στάννις και ότι ο "στρατός" των αγρίων ήταν άτακτος, δεν ήταν ούτε οργανωμένος δηλαδή, ούτε πειθαρχημένος ιδιαίτερα (με την το βλέπουν δηλαδή κάποιους να υποχωρούν κατά τη διάρκεια μιας μάχης, είναι πολύ πιθανό να πράξουν και αυτοί το ίδιο, όπως ακριβώς και έγινε στη συγκεκριμένη περίπτωση).

Καθοριστικό ρόλο έπαιξε ακόμα και το γεγονός ότι αν και οι δυνάμεις του Στάννις ήταν πολύ μικρότερες από αυτές των αγρίων αποτελούνταν από ιππείς (η δύναμη του ιππικού είναι απλά τεράστια όταν επιτίθεται κατά μέτωπο και εφορμά στον αντίπαλο), οι οποίοι επιτέθηκαν στο στρατόπεδο του Μανς από τρεις πλευρές: από τα ανατολικά, τα βορειοανατολικά και το βόρεια (η επίθεση άρχισε πρώτα από τα ανατολικά, και μόλις ο Μανς προσπάθησε να συγκεντρώσει τους στρατιώτες του προς αυτή την πλευρά ακολούθησε η επίθεση από τα βόρεια και τα βορειοανατολικά). Και ενώ τα μαμούθ και οι γίγαντες κατάφεραν να αποκρούσουν την επίθεση στο κέντρο, οι δυνάμεις του Στάννις διέλυσαν ότι βρήκαν στο πέρασμά τους στις πλευρές σκορπώντας το χάος (το χάος αυτό και η σύγχυση που επικράτησε ήταν τέτοια ώστε τα μαμούθ πανικοβλήθηκαν και δημιούργησαν επιπλέον σύγχυση στις γραμμές των αγρίων κινούμενα προς οποιαδήποτε κατεύθυνση - εδώ δηλαδή η παρουσία τους λειτούργησε αρνητικά) στο στρατόπεδο των αγρίων οι οποίοι άρχισαν να υποχωρούν άτακτα.

Πάρα πολύ σημαντική συμβολή στη νίκη του Στάννις είχε επίσης ο πλήρης αιφνιδιασμός των αγρίων. Δεν γνώριζαν για τον ερχομό του Στάννις καθώς πίστευαν ότι ο μοναδικός αντίπαλός τους ήταν η ΝΦ στο Τείχος. Δεν περίμεναν την επίθεση. Χαρακτηριστικό είναι μάλιστα το γεγονός ότι όταν οι άγριοι αρχίζουν να καταλαβαίνουν ότι κάτι πλησιάζει (μέσω ενός warg από αετό), η πρώτη τους αντίδραση είναι ότι πρόκειται για τους Άλλους. Και όταν ο αετός καίγεται (δουλειά της Μελ) στην αρχή της μάχης (μετά την πρώτη επίθεση στα ανατολικά), οι άγριοι δεν έχουν πραγματικά ιδέα για την επίθεση που θα ακολουθήσει από τα βόρεια και τα βορειοανατολικά με αποτέλεσμα να βρεθούν εντελώς απροετοίμαστοι.

Νομίζω ότι αν συγκεντρώσεις μαζί στο μυαλό σου όλα τα παραπάνω στοιχεία, γίνεται αρκετά πιο κατανοητή η επικράτηση του Στάννις εις βάρος των αγρίων.
Ελπίζω να μη σε κούρασα και να σε βοήθησα να λύσεις την απορία σου. Αν υπάρχει ακόμη κάτι που δεν κατάλαβες ή χρειάζεται διευκρίνιση, μην διστάσεις να ξαναρωτήσεις. :)

“ The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”

*

Αποσυνδεδεμένος greyworm

• Χωρικός
  • *
  • 19
  • 1
    • Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιανουαρίου 27, 2015, 02:57:04 μμ »
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.Με καλυψες απολυτα.Στη σειρα η επιθεση του Σταννις κρατησε πολυ λιγο,οποτε ηταν δυσκολο να μας δωσουν αυτη την εικονα.

*

Αποσυνδεδεμένος odykal

• Moderator
  • Στρατηγός
  • 496
  • 68
    • Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 09:52:28 μμ »
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.Με καλυψες απολυτα.Στη σειρα η επιθεση του Σταννις κρατησε πολυ λιγο,οποτε ηταν δυσκολο να μας δωσουν αυτη την εικονα.

Τίποτα!
Ευχαρίστησή μου είναι!

*

Αποσυνδεδεμένος Venier

• Ιππότης
  • 225
  • 10
    • Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Απριλίου 23, 2015, 04:01:44 πμ »
Με αφορμή ποστ σε άλλο τόπικ έχω την εξής απορία:  Η Λάισα με τον Μπέιλις σχεδιάσαν να δολοφονήσουν τον Άρρυν με ποιο σκοπό; Δλδ οκ, αυτή γούσταρε αυτόν.
Αυτός τι όφελος θα είχε; Θα την παντρευόταν κ θα γινόταν κυρίαρχος της περιοχής; Το είχε υπολογίσει ότι όλο αυτό θα κατέληγε σε πόλεμο και θα πλούτιζε μέσω αυτού; Είχε υπολογίσει ότι ο Ρόμπερτ θα ζητούσε απ΄τον Νεντ να κατέβει ως Χέρι κ θα έμενε χωρίς κεφαλή το Γουίντερφελ κ κατ'επέκταση όλος ο Βορράς; Στον Βορρά στόχευε δλδ; Στο να δώσει (μακροπρόθεσμα) εδαφικά προνόμια στους Μπόλτον; Αυτό δεν έχω καταλάβει, τη σκοπιμότητα πίσω απ΄τη δολοφονία του Άρρυν.

Έχω και απορία νο2: ποια είναι η θεωρία σχετικά με τα ρουμπίνια απ΄την πανοπλία του Ραίγκαρ που αναφέρεται στην 1η σελίδα του τόπικ;
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2015, 04:06:06 πμ από Venier »

*

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • 2389
  • 100
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Απριλίου 23, 2015, 08:45:11 πμ »
Με αφορμή ποστ σε άλλο τόπικ έχω την εξής απορία:  Η Λάισα με τον Μπέιλις σχεδιάσαν να δολοφονήσουν τον Άρρυν με ποιο σκοπό; Δλδ οκ, αυτή γούσταρε αυτόν.
Αυτός τι όφελος θα είχε; Θα την παντρευόταν κ θα γινόταν κυρίαρχος της περιοχής; Το είχε υπολογίσει ότι όλο αυτό θα κατέληγε σε πόλεμο και θα πλούτιζε μέσω αυτού; Είχε υπολογίσει ότι ο Ρόμπερτ θα ζητούσε απ΄τον Νεντ να κατέβει ως Χέρι κ θα έμενε χωρίς κεφαλή το Γουίντερφελ κ κατ'επέκταση όλος ο Βορράς; Στον Βορρά στόχευε δλδ; Στο να δώσει (μακροπρόθεσμα) εδαφικά προνόμια στους Μπόλτον; Αυτό δεν έχω καταλάβει, τη σκοπιμότητα πίσω απ΄τη δολοφονία του Άρρυν.

Έχω και απορία νο2: ποια είναι η θεωρία σχετικά με τα ρουμπίνια απ΄την πανοπλία του Ραίγκαρ που αναφέρεται στην 1η σελίδα του τόπικ;

Ο Μπαίλις σχεδίασε και πραγματοποίησε τη δολοφονία του Άρυν, του Χεριού του Βασιλιά, κι έπειτα, έβαλε τη Λάισα να στείλει γράμμα στην αδερφή της όπου κατηγορούσε τους Λάννιστερ γι' αυτό με σκοπό να σπείρει τη διχόνοια ανάμεσα σε δύο τόσο ισχυρούς οίκους του βασιλείου που άνετα θα μπορούσε να οδηγήσει σε πόλεμο (και οδήγησε). Σκοπός τόσο της δολοφονίας όσο και της επιστολής της Λάισα ήταν να προκαλέσει αποσταθεροποίηση ώστε να χρησιμοποιήσει την κατάσταση για να ανέρθει κοινωνικά. Δεν γνωρίζω πόσα από όσα έχουν συμβεί γνώριζε ότι θα συμβούν, αλλά σίγουρα είχε σκοπό να χρησιμοποιήσει υπέρ του όποιο γεγονός κι αν συνέβαινε από τη στιγμή που έβαλε μπρος να ανατρέψει την υπάρχουσα κατάσταση. Και ίσως να μην γνώριζε τα πάντα, αλλά όποια ευκαιρία του παρουσιαζόταν, έβαζε το χεράκι του, όπως στην περίπτωση της Κατ που πήγε σ' εκείνον ρωτώντας τον αν γνωρίζει τίποτα για το στιλέτο με το οποίο έγινε η απόπειρα δολοφονίας του Μπραν κι εκείνος κατευθείαν κατηγόρησε τον Τύριον, πράγμα που οδήγησε την Κατ στη σύλληψη του νάνου, στην οριστική ρίξη ανάμεσα στους Λάννιστερ και τους Σταρκ και κατ' επέκταση στον πόλεμο.

Αυτή τη στιγμή δεν είναι γνωστά τα πάντα για τον Μικροδάχτυλο, γιατί στα βιβλία δεν έχει δικά του κεφάλαια ώστε να βλέπουμε τα γεγονότα από τη δική του οπτική και να ξέρουμε όλα τα σχέδια και τους σκοπούς του.

Τη θεωρία με τα ρουμπίνια του Ραίγκαρ δεν τη γνωρίζω ή μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή. Ίσως κάποιος άλλος φίλος εδώ να μπορεί να βοηθήσει μ' αυτό.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2015, 08:50:23 πμ από nirne »

*

Αποσυνδεδεμένος Σιέρα

• Άρχοντας
  • 1176
  • 80
  • Χορεύοντας στο Χάρρενχαλ
    • Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Απριλίου 23, 2015, 10:01:55 πμ »
@venier

Ο Ραίγκαρ έιχε στην πανοπλια του ρουμπίνια τα  οποία έπεσαν μόλις τον χτύπησε ο Ρόμπερτ.
Το μέρος εκείνο έκτοτε ονομάστηκε Ruby Ford και χρόνια μετά η Άρυα έψαχνε να τα βρει.

Η Ντάνυ στο όραμα της παρομοίασε τα ρουμπίνια με αίμα
Παράθεση
."Ρουμπίνια έπεφταν σαν σταγόνες αίματος από το στήθος του ετοιμοθάνατου πρίγκιπα"...

Όταν η Μπριέν πέρασε από το Quiet Isle ο Αδερφός της είπε ότι τα βρήκανε σχεδόν όλα

Παράθεση
Έχουμε βρει ασημένια κύπελλα και σιδερένια δοχεία, σάκους με μαλλί και τόπια μεταξιού, σκουριασμένα κράνη και γυαλιστερά σπαθιά... ναι, και ρουμπίνια.”
Αυτό φάνηκε ενδιαφέρον στον Σερ Χάιλ. “Του Ραίγκαρ τα ρουμπίνια?”
“Ίσως. Ποιος μπορεί να ξέρει; Η μάχη δόθηκε πολλές λεύγες μακριά από εδώ, αλλά το ποτάμι είναι ακούραστο και υπομονετικό. Έξι έχουν βρεθεί. Όλοι περιμένουμε για το έβδομο.

Υπάρχουν αρκετές ερμηνείες για το 7ο.
Μια είναι ότι επειδή το 7 είναι ιερός αριθμός, οι αδερφοί περιμένουν με ευλάβεια να το βρουν.
Μια άλλη είναι ότι τα ρουμπίνια συμβολίζουν το αίμα. Σύμφωνα με την προφητεία, από την γενιά της Ραίλλα και του Αίρυς θα έρθει ο Πρίγκηπας. Μέχρι στιγμής απο την γενιά τους έχουν έρθει οι

• Ραίγκαρ
  • Βισέρυς
  • Νταινέρυς
  • Ραίνυς
  • Αίγκον
  • Ραίγκο

Άρα ο 7ος που περιμένουν να έρθει είναι ο Τζον.

Μετά υπάρχουν και άλλες θεωρίες όπου θέλουν την Μελ να έχει το 7ο ρουμπίνι, ή να τα χρησιμοποιεί κάποιος για να μεταμορφωθεί ή ακόμα και ότι ο Ραίγκαρ ζει και είναι ο Αδερφός.
Προσωπικά θεωρώ ότι ο Μάρτιν απλώς έβαλε τα ρουμπίνια για να δώσει και άλλο μυστήριο στην ιστορία και να δείξει τον αντίκτυπο που είχε ο Ραίγκαρ στον απλό κόσμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 27, 2015, 03:29:54 μμ από nirne »
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.

*

Αποσυνδεδεμένος Dragonlord

• Στρατιώτης
  • 190
  • 25
    • Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Απριλίου 23, 2015, 05:08:28 μμ »
Ο Μπαίλις σχεδίασε και πραγματοποίησε τη δολοφονία του Άρυν, του Χεριού του Βασιλιά, κι έπειτα, έβαλε τη Λάισα να στείλει γράμμα στην αδερφή της όπου κατηγορούσε τους Λάννιστερ γι' αυτό με σκοπό να σπείρει τη διχόνοια ανάμεσα σε δύο τόσο ισχυρούς οίκους του βασιλείου που άνετα θα μπορούσε να οδηγήσει σε πόλεμο (και οδήγησε). Σκοπός τόσο της δολοφονίας όσο και της επιστολής της Λάισα ήταν να προκαλέσει αποσταθεροποίηση ώστε να χρησιμοποιήσει την κατάσταση για να ανέρθει κοινωνικά. Δεν γνωρίζω πόσα από όσα έχουν συμβεί γνώριζε ότι θα συμβούν, αλλά σίγουρα είχε σκοπό να χρησιμοποιήσει υπέρ του όποιο γεγονός κι αν συνέβαινε από τη στιγμή που έβαλε μπρος να ανατρέψει την υπάρχουσα κατάσταση.

Εδώ έχω απάντηση: αποκλείεται η τεράστια "μαϊμού" ο Littlefinger να μην κατάλαβε αμέσως αυτό που κατάλαβε κι ο Άρυν, έστω κι αν ο Άρυν χρειάστηκε να καταφύγει σε πρόσθετες πηγές για να επιβεβαιώσει την υποψία του. Θεωρώ μάλιστα ότι ο Littlefinger μπορεί να κάρφωσε κιόλας τον Άρυν στην Cersei ποντάροντας ότι η Cersei θα τον έβγαζε η ίδια από την μέση, ο Robert θα καλούσε τον Eddard να αναλάβει ως νέος Hand of the King: ποιόν άλλον θα καλούσε ο Robert αν όχι τον αδερφικό φίλο και κολλητό του Eddard; Ερχόμενος ο βεβαίως ο Eddard στο KL είτε μόνος του είτε ...τελείως συμπτωματικά από κάποια ανώνυμη πηγή θα μάθαινε κι αυτός το μυστικό, με αποτέλεσμα να χάσει κι αυτός το κεφάλι του. Τελικό αποτέλεσμα: η Katelyn θα έμενε χήρα...

Και ίσως να μην γνώριζε τα πάντα, αλλά όποια ευκαιρία του παρουσιαζόταν, έβαζε το χεράκι του, όπως στην περίπτωση της Κατ που πήγε σ' εκείνον ρωτώντας τον αν γνωρίζει τίποτα για το στιλέτο με το οποίο έγινε η απόπειρα δολοφονίας του Μπραν κι εκείνος κατευθείαν κατηγόρησε τον Τύριον, πράγμα που οδήγησε την Κατ στη σύλληψη του νάνου, στην οριστική ρίξη ανάμεσα στους Λάννιστερ και τους Σταρκ και κατ' επέκταση στον πόλεμο.

Εδώ όμως έχω εγώ μία ερώτηση: τελικώς το στιλέτο ανήκε όντως στον Tyrion; Αν ναι, επειδή δεν θεωρώ τον Tyrion τύπο που θα μεθόδευε την δολοφονία ενός ανάπηρου παιδιού, ιδίως για να καλύψει την αιμομιξία των αδελφών του, για κάποιον απροσδιόριστο λόγο βλέπω την Cersei από πίσω: από τη μία απαλλάσεται από τη μαρτυρία του Bran, από την άλλη απαλλάσεται από τον Tyrion.

*

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • 2389
  • 100
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Απριλίου 23, 2015, 05:14:25 μμ »
Πίσω από την απόπειρα δολοφονίας του Μπραν βρίσκεται ο Τζόφρυ ο οποίος ακούγοντας τον πατέρα του, Ρόμπερτ, να λέει πάνω σε μια κουβέντα ότι θα ήταν καλύτερα να ήταν νεκρό το παιδί παρά ανάπηρο (πιστεύω ότι το είπε επιπόλαια όπως πολλά απ' αυτά που έλεγε), έστειλε τον δολοφόνο για να ευχαριστήσει τον πατέρα του ή κάτι τέτοιο.

edit: Στη σειρά την απόπειρα την κάνει η Σέρσεϊ; Δεν το θυμάμαι καθόλου αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2015, 05:46:24 μμ από nirne »

*

Αποσυνδεδεμένος Σιέρα

• Άρχοντας
  • 1176
  • 80
  • Χορεύοντας στο Χάρρενχαλ
    • Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Απριλίου 23, 2015, 07:54:09 μμ »
@Dragonlord

Όπως εξήγησε η Nirne ο Τζόφρυ έστειλε τον δολοφόνο. Στο 3ο βιβλίο ο Τζέιμυ και ο Τύριον καταλήγουν σε αυτό το συμπέρασμα.
Όσο για το στιλέτο ήταν από Βαλυριανό ατσάλι, το οποίο είναι σπάνιο και πολύτιμο. Στα βιβλία ο Τζέιμυ αμφιβάλλει ότι η Σερσέι θα έστελνε κάποιον με ένα τόσο ξεχωριστό όπλο.

Ο ΜΔ είπε στην Κατ ότι έχασε το στιλέτο ύστερα από ένα στοίχημα που έβαλε με τον Τύριον, στην μονομαχία Τζέιμυ-Λόρας. Ο Τζέιμυ έχασε από τον Λόρας και ο ΜΔ έδωσε το στιλέτο του στον Τύριον. Όμως αυτό ήταν ψέμα. Ο Τύριον ποτέ δεν στοιχημάτιζε ενάντια στον Τζέιμυ και ο ΜΔ έχασε τοσ τοίχημα που έβαλε με τον Ρόμπερτ. Συνεπώς ο κάτοχος του στιλέτου ήταν ο Ρόμπερτ και από εκείνον το πήρε ο Τζόφρυ. Αφότου σχεδιάστηκε και απέτυχε η δολοφονία του Μπραν, η Κατ πήγε ΚΛ όπου συνάντησε τον κολλητό της τον ΜΔ, ο οποίος απλώς εκμεταλλεύτηκε προς όφελος του τα γεγονότα και διεστρέβλωσε την αλήθεια ώστε να στρέψει τους Σταρκ ενάντια στους Λάννιστερ.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.