ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (Τηλεοπτική Σειρά)

• 141 Απαντήσεις
  • 23311 Εμφανίσεις
*

Αποσυνδεδεμένος odykal

• Moderator
  • Στρατηγός
  • 496
  • 68
  • Unbowed, Unbent, Unbroken
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (Τηλεοπτική Σειρά)
« Απάντηση #15 στις: Ιουλίου 13, 2014, 05:48:48 μμ »
Τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα λέει η Nirne, απλά σχετικά με το ποιος του έδωσε το κολιέ, αυτός ήταν ο Μικροδάχτυλος, ο οποίος ήταν ταυτόχρονα και ο εγκέφαλος του σχεδίου ;)
“ The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”

*

Αποσυνδεδεμένος Venier

• Ιππότης
  • 225
  • 10
    • Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιουλίου 13, 2014, 11:17:55 μμ »
Τελικά η Σάνσα θα δικαστεί σαν συνεργός στον φόνο;

Εν τω μεταξύ είναι κ μια άλλη ερώτηση που θέλω να κάνω καιρό τώρα αλλά όποτε είμαι ονλάιν δεν την θυμάμαι με τίποτα!
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα

*

Αποσυνδεδεμένος odykal

• Moderator
  • Στρατηγός
  • 496
  • 68
  • Unbowed, Unbent, Unbroken
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιουλίου 14, 2014, 08:22:33 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι για το συγκεκριμένο γεγονός υπάρχουν αρκετές διαφορές μεταξύ των βιβλίων και της σειράς.
 Στη σειρά, με τον τρόπο που έδειξαν,  η Σάνσα ''μεταμορφώνεται'' και αλλάζει τον χαρακτήρα της λέγοντας ψέματα για το τι πραγματικά συνέβη (το πόσο ρεαλιστική ή όχι είναι αυτή η αλλαγή πάει ανάλογα τη γνώμη του καθενός), με αποτέλεσμα τελικά να πείσει τους άρχοντες της Κοιλάδας του Άρρυν ότι αυτή και ο Μικροδάχτυλος είναι αθώοι, και ότι η Λάισα αυτοκτόνησε (αν θυμάμαι καλά αυτή τη δικαιολογία σκαρφίστηκε η Σάνσα, αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος). Αυτό σημαίνει, δηλαδή, ότι έπειτα από αυτό το δικαστήριο είναι και οι δύο ελεύθεροι.
 Στα βιβλία τώρα (το βάζω σε σπόιλερ γιατί μπορεί να μη θέλεις να μάθεις)
Spoiler for Hiden:
η κατάσταση εξελίσσεται αρκετά διαφορετικά. Δηλαδή, στη σκηνή της δολοφονίας της Λάισα υπήρχε και ένας τροβαδούρος (Μαρίλλιον), στον οποίο ο Μικροδάχτυλος έριξε το φταίξιμο της δολοφονίας. Στη σειρά, όμως, ο τροβαδούρος αυτός χάνει τη γλώσσα του από τον Τζόφρυ στον πρώτο κύκλο (επεισόδιο δε θυμάμαι να σου πω), με αποτέλεσμα τελικά τα γεγονότα να εξελιχθούν όπως αναφέρθηκαν και παραπάνω. Και στην περίπτωση των βιβλίων, όμως, ακολουθεί κάτι σαν δικαστήριο όπου η Σάνσα καλείται ως μάρτυρας (όπως δηλαδή και στη σειρά) και λέει πάλι ένα παραμύθι, το οποίο και οι άρχοντες της Κοιλάδας πιστεύουν, με τελικό αποτέλεσμα την φυλάκιση και τον θάνατο του τροβαδούρου . Η μεγάλη διαφορά των δύο περιπτώσεων είναι στο χαρακτήρα της Σάνσα. Η Σάνσα, δηλαδή, στη σειρά μίλησε και είπε αυτά που είπε εντελώς απροετοίμαστη (δείγμα του ότι έχει αρχίσει να ωριμάζει), ενώ στα βιβλία μιλά γνωρίζοντας εκ των προτέρων τι θα πει (την έχει προετοιμάσει ο Μικροδάχτυλος).

Ελπίζω να μη σε κούρασα πολύ και να σε βοήθησα να καταλάβεις. Αν πάλι έχεις κάποια απορία, μη διστάσεις να ξαναρωτήσεις. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 14, 2014, 09:53:04 μμ από odykal »
“ The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”

*

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • 2389
  • 100
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιουλίου 14, 2014, 08:50:01 μμ »
Τελικά η Σάνσα θα δικαστεί σαν συνεργός στον φόνο;

Aν εννοείς το φόνο της Λάισα, τότε νομίζω ότι σε κάλυψε ο Odykal με όσα είπε παραπάνω. Αν πάλι εννοείς το φόνο του Τζόφρυ, τότε υποθέτω ότι αν η Σάνσα συλληφθεί, μιας και καταζητείται στην ουσία καθώς θυμάμαι, τότε ναι, θα δικαστεί ως συνεργός, ιθύνων νους ή ό, τι άλλο σκαρφιστεί η Σέρσεϊ. Αυτός ακριβώς είναι και ο πιο σημαντικός λόγος που πολλοί αναγνώστες είχαν ένσταση για το ότι η Σάνσα στην τηλεοπτική σειρά είπε με τέτοια άνεση το όνομά της στο δικαστήριο στο Έυρι. Υποτίθεται ότι δεν πρέπει να μαθευτεί για κανένα λόγο η πραγματική της ταυτότητα.

*

Αποσυνδεδεμένος Venier

• Ιππότης
  • 225
  • 10
    • Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιουλίου 16, 2014, 03:09:10 πμ »
Ευχαριστώωω!!! Για τον φόνο του Τζόφρυ εννοούσα, ομολογώ ότι το θεματάκι με τη Λάισα το είχα ξεχάσει... όμως από αυτό προκύπτουν τα εξής ζητήματα: τι θα γίνει αν αρχίσουν να υποπτεύονται τον Μικροδάχτυλο και αν όντως μπορεί η Σάνσα να τους θεωρεί συμμάχους της.

Ουφ... άντε να φύγει η εξεταστική, να πάρω τα βιβλία να τριγυρνάω περισσότερο εδώ :P
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα

*

Αποσυνδεδεμένος SANDOR CLEGANE

• Άρχοντας
  • 1458
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιουλίου 16, 2014, 03:16:45 μμ »
Παράθεση
Ουφ... άντε να φύγει η εξεταστική, να πάρω τα βιβλία να τριγυρνάω περισσότερο εδώ :P
   ;)   μ' άρεσε !!  8)
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος loulouka

• Χωρικός
  • *
  • 2
  • 0
    • Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιουλίου 26, 2014, 02:38:44 μμ »
Γεια σας,
υπαρχει περιπτωση καποιος απο εσας να ηταν στο μετρο προς Συνταγμα οπου και κατεβηκε, απο Μοναστηρακι η προηγουμενο σταθμο, την περασμενη Τεταρτη? Χαρακτηριστικο ηταν το σακιδιο πλατης, χρωματος μαυρου και μαρκας Wegner η Victorinox η καποιας αλλης με σημα ελβετικο σταυρο, πανω στο οποιο ηταν καρφιτσωμενη μινιατουρα με ενα σπαθι (σημαντικου ηρωα της σειρας, νομιζω του βασιλια). Σε περιπτωση που βρεθει το συγκεκριμμενο ατομο στο forum, παρακαλω ας επικοινωνησει στο inbox. Ευχαριστω.

*

Αποσυνδεδεμένος Venier

• Ιππότης
  • 225
  • 10
    • Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Αυγούστου 28, 2014, 05:19:29 μμ »
Λαμβάνοντας υπόψη ότι η πορεία του Τζέιμι Λάννιστερ στη σειρά θα είναι μάλλον διαφορετική σε σχέση με τα βιβλία, υπάρχει περίπτωση να παίξει ο Μπραν κάποιο ρόλο σε αυτό; Εφόσον ο Τζέιμι ήταν που τον έριξε απ΄τον πύργο και ο Μπραν δεν το θυμάται ακόμα... ; Δλδ ο Μπραν δεν πρέπει να εκδικηθεί κατά κάποιον τρόπο; Θα μου άρεσε πάντως να δω κάτι τέτοιο. Κ τώρα που το σκέφτομαι, μάλλον ο Μπραν θα θυμηθεί όταν δει από κοντά τον Τζέιμι ή τη Σέρσει...

*

Αποσυνδεδεμένος Σιέρα

• Άρχοντας
  • 1176
  • 80
  • Χορεύοντας στο Χάρρενχαλ
    • Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Αυγούστου 28, 2014, 10:30:29 μμ »
Λαμβάνοντας υπόψη ότι η πορεία του Τζέιμι Λάννιστερ στη σειρά θα είναι μάλλον διαφορετική σε σχέση με τα βιβλία, υπάρχει περίπτωση να παίξει ο Μπραν κάποιο ρόλο σε αυτό; Εφόσον ο Τζέιμι ήταν που τον έριξε απ΄τον πύργο και ο Μπραν δεν το θυμάται ακόμα... ; Δλδ ο Μπραν δεν πρέπει να εκδικηθεί κατά κάποιον τρόπο; Θα μου άρεσε πάντως να δω κάτι τέτοιο. Κ τώρα που το σκέφτομαι, μάλλον ο Μπραν θα θυμηθεί όταν δει από κοντά τον Τζέιμι ή τη Σέρσει...
O Μπλαντρεηβεν έχει αποτρέψει τον Μπραν από το να θυμηθεί ποιος τον έσπρωξε και τι είδε οπότε για την ώρα δεν νομίζω να παίξει ρόλο.
Τώρα υπάρχει μια θεωρια για Μπραν και Τζειμυ αλλα μέχρι που έχεις διαβάσει τα βιβλία?
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.

*

Αποσυνδεδεμένος Venier

• Ιππότης
  • 225
  • 10
    • Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Αυγούστου 28, 2014, 11:05:41 μμ »

O Μπλαντρεηβεν έχει αποτρέψει τον Μπραν από το να θυμηθεί ποιος τον έσπρωξε και τι είδε οπότε για την ώρα δεν νομίζω να παίξει ρόλο.
Τώρα υπάρχει μια θεωρια για Μπραν και Τζειμυ αλλα μέχρι που έχεις διαβάσει τα βιβλία?
γιατί τον απέτρεψε;  :o
στο 1ο είμαι ακόμα αλλά τρελαίνομαι για θεωρίες, πες μου, πες μου!!!!!!!!!!!! ;D

*

Αποσυνδεδεμένος Σιέρα

• Άρχοντας
  • 1176
  • 80
    • Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Αυγούστου 28, 2014, 11:49:52 μμ »

γιατί τον απέτρεψε;  :o
στο 1ο είμαι ακόμα αλλά τρελαίνομαι για θεωρίες, πες μου, πες μου!!!!!!!!!!!! ;D

To γιατί δεν το ξέρουμε, απλώς υποθέτω ότι θέλει τον Μπραν συγκεντρωμένο σε όσα πρόκειται να του μάθει χωρις να του αποσπάσει την προσοχή ο Τζέιμυ.

Τώρα για την θεωρία,
Spoiler for Hiden:
Στο 5ο βιβλιο ο Μπραν μέσω του δέντρου βλεπει τον Θηον και τον φωναζει. Ο Θηον επισης τον νιωθει, ακουει και βλεπει και ειναι μια πολυ συγκινητικη στιγμη αν και δεν πολυκαταλαβαινει τι γινεται. Τοτε ο Θηον αποφασιζει να συνομωτησει εναντια στους Μπολτον. Κατι παρομοιο ενδεχεται να παιξει με τον Τζειμυ, δηλαδη ο Μπραν να τονδει και να επικοινωνησει μαζι του μεσω ενος δέντρου.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.

*

Αποσυνδεδεμένος Venier

• Ιππότης
  • 225
  • 10
    • Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Αυγούστου 29, 2014, 12:20:48 πμ »
τι συγκινητικό!!!! πω πω ανυπομονώ να φτάσω εκεί!

*

Αποσυνδεδεμένος Σιέρα

• Άρχοντας
  • 1176
  • 80
    • Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Αυγούστου 29, 2014, 08:42:41 πμ »
τι συγκινητικό!!!! πω πω ανυπομονώ να φτάσω εκεί!

Είναι το δεύτερο σημείο που έκλαψα στα βιβλία.
Το πρώτο ήταν το φιλί του Τζέιμυ στον Τυριον :'(

*

Αποσυνδεδεμένος Venier

• Ιππότης
  • 225
  • 10
    • Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Αυγούστου 29, 2014, 01:39:18 μμ »

δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί, πάντα παίζει ρόλο κ η όλη ατμόσφαιρα όταν γίνεται κάτι...
αλλά θέλω να σου πω, κ σταματάω το σπαμ, ότι λατρεύω το άβατάρ σου, η Σκάρλετ είναι απ΄τις αγαπημένες μου ηρωίδες!!!!!!!!

*

Αποσυνδεδεμένος Σιέρα

• Άρχοντας
  • 1176
  • 80
    • Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Αυγούστου 29, 2014, 02:43:31 μμ »

δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί, πάντα παίζει ρόλο κ η όλη ατμόσφαιρα όταν γίνεται κάτι...
αλλά θέλω να σου πω, κ σταματάω το σπαμ, ότι λατρεύω το άβατάρ σου, η Σκάρλετ είναι απ΄τις αγαπημένες μου ηρωίδες!!!!!!!!

Και εμένα!!!!!!Την λατρεύω!