ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (Τηλεοπτική Σειρά)

• 141 Απαντήσεις
  • 25647 Εμφανίσεις
*

Αποσυνδεδεμένος summer

• Ιππότης
  • 263
  • 32
    • Προφίλ
Απ: Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (Τηλεοπτική Σειρά)
« Απάντηση #135 στις: Αυγούστου 20, 2017, 02:41:38 μμ »
Εμένα η απορίες μου έχουν σχέση με τον NK και την μαγεία του Τείχους.
Φαίνεται ότι ο ΝΚ καθυστερεί να φτάσει στο Τείχος λογικά πρέπει να υπάρχει λόγος. Δεν μπορούσε να περάσει, χρειαζόταν ένα δράκο για να το κάνει ή κάτι άλλο? Τα wights περνούν κάτω από το Τείχος χωρίς πρόβλημα (το έχουμε δει δύο φορές), οι WW και ο ΝΚ δεν μπορούν? και γιατί? Εάν το Τείχος φτιάχθηκε με μαγεία των παιδιών του δάσους μόνο και μόνο για ένα σκοπό, να κρατήσει μακριά τους WW κατά την επιστροφή τους χιλιάδες χρόνια μετά την πρώτη τους εμφάνιση τότε ποιος ο λόγος ανησυχίας? Ας τους αφήσουν να κάνουν ότι θέλουν από την άλλη μεριά. Δεν μπορώ να καταλάβω ποιος ο λόγος ύπαρξης του Τείχους αφού στην πρώτη προσπάθεια των WW να το περάσουν φαίνεται ότι θα το κάνουν.
Επίσης ποιος είναι ο σκοπός του ΝΚ, τι θέλει να πετύχει και γιατί? Δεν μας έχουν δείξει τίποτα ως προς αυτό έως τώρα, ελπίζω σε κάτι στο επόμενο επεισόδιο.

To βάζω σε spoiler γιατί περιέχει leaks από το επόμενο επεισόδιο...οπότε μην το διαβάσετε αν δεν έχετε δει τα leaks

Spoiler for Hiden:

Πολύ χοντρικά γιατί στη σειρά δεν παρουσιάζονται και ιδιαίτερες λεπτομέρειες: το σενάριο αυτό αφήνει να φανεί....

Δεν μπορούν να το περάσουν (έχω την εντύπωση πως και στη σειρά αναφέρεται λόγω της μαγείας). Διαφορετικά θα είχε ήδη γίνει.

Από ότι φαίνεται ο Viserion θα λιώσει κομμάτι του τείχους, ουσιαστικά καταστρέφοντας το άρα δεν υπάρχει τοίχος, δεν υπάρχει μαγεία, και θα περάσει και ο στρατός του Night King. 

Μα ακριβώς δεν προσφέρεται καμία ικανοποιητική εξήγηση πέραν ενός φοβερού λάθους που οι ίδιοι οι ήρωες κάνουν στην προσπάθεια τους να αναχαιτίσουν μία πιθανή επίθεση και να προετοιμαστούν για αυτή, γίνονται άθελα τους η αιτία που ο Night King περνάει... 8-| 8-| 8-|   

τώρα γιατί ανησυχεί τόσο ο Μπραν ουσιαστικά ξεσηκώνοντας τον Τζον; προφανώς είναι το λάθος που οδηγεί στην πτώση του τείχους και χρειάζεται να γίνει για να δρομολογηθεί η πτώση του τείχους (από πλευράς σεναριακής εξέλιξης).

Δεν βλέπω παραπάνω εξηγήσεις από τα αυτονόητα...Δυστυχώς...Αλλά θα ήθελα γιατί κάνουν τους ήρωες τόσο μα τόσο...να μην πω καλύτερα!!

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 20, 2017, 02:47:55 μμ από summer »

*

Αποσυνδεδεμένος SANDOR CLEGANE

• Άρχοντας
  • 1491
  • 130
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (Τηλεοπτική Σειρά)
« Απάντηση #136 στις: Αυγούστου 22, 2017, 09:51:16 μμ »

Η αλήθεια είναι ότι δεν πρόσεξα καλά τις σκηνές  στις οποίες πολεμούσε ο Μπέρικ.
Πάντως έχω την εντύπωση ότι σκότωνε τα ζόμπι.
Η ερώτησή μου  είναι:   Το φλεγόμενο σπαθί τουείναι από βαλυριανό ατσάλι ;

ΥΓ: Το σπαθί του Στάνις ήταν fake (όπως το είπε κι ο Αίμον,  αλλά για την προφητεία ίσως)  , αλλά φλεγόμενο,  ή μήπως κι αυτό ...
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος A man has no name

• Χωρικός
  • *
  • 2
  • 0
    • Προφίλ
« Απάντηση #137 στις: Αυγούστου 23, 2017, 09:26:55 μμ »
Έχω την εντύπωση πως οι μόνοι ( τουλάχιστον που πρόσεξα εγώ ) που είχαν valyrian steel ήταν o The hound και ο Tormund

πάντως ρίξε και μία ματιά εδώ είναι ενδιαφέρον :

*

Αποσυνδεδεμένος Σιέρα

• Άρχοντας
  • 1177
  • 80
  • Χορεύοντας στο Χάρρενχαλ
    • Προφίλ
« Απάντηση #138 στις: Αυγούστου 24, 2017, 07:01:59 πμ »
@SANDOR CLEGANE

Δεν νομίζω. Στα βιβλία απλά λέει ότι χρησιμοποιεί το αίμα του για να δώσει φωτιά στο ξίφος του αλλά δεν αποκλείεται να είναι ένα απλό ξίφος.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.

*

Αποσυνδεδεμένος SANDOR CLEGANE

• Άρχοντας
  • 1491
  • 130
    • Προφίλ
« Απάντηση #139 στις: Αυγούστου 24, 2017, 10:11:48 πμ »
@A man has no name  ,   o The hound και ο Tormund  δεν είχαν valyrian steel ,
αλλά δρακόγυαλα . Ευχαριστώ για το βίντεο .

@Σιέρα , κι εγώ δεν το νομίζω , γι' αυτό μου έκανε εντύπωση ότι σκότωνε τα ζόμπι ή έτσι φαίνονταν  ή η φωτιά ολοκλήρωνε την καταστροφή τους.  Πάντως νομίζω επίσης ότι το σπαθί του δεν πρέπει να έχει επ' άπειρον την ισχύ και μαγεία τώρα που λείπει κι ο Θόρος. 
Αν μου έλεγε καποιος  ποιος απ' τους δυο θα σκοτωθεί,   Θόρος ή Μπέρικ,  θα έλεγα "Μπέρικ" , από διαίσθηση ή και προτίμιση κι επίσης σαν sp 2ο στοιχείο είναι γιατί στα βιβλία  πλέον απουσιάζει κι έχει αντικατασταθεί.
  Έχω βέβαια δηλώσει ότι είχα ξενερώσει με τον Μάρτιν  όταν ανέστησε κι έδωσε οντότητα στη Σκληρόκαρδη.
 Σ' αυτό το κομμάτι είμαι με την tv-σειρά.
A hound will die for you
  but never lie to you

*

Αποσυνδεδεμένος entro

• Έμπορος
  • **
  • 24
  • 4
    • Προφίλ
« Απάντηση #140 στις: Αυγούστου 24, 2017, 03:22:38 μμ »
Σχετικά με την ερώτηση του SANDOR CLEGANE, όταν λέτε ζόμπι εννοείτε τα wights σωστά?
Είχα την εντύπωση ότι τα wights μπορούν να σκοτωθούν και με απλά όπλα ή φωτιά. Βαλυριανό ατσάλι ή ντράγκονγκλας χρειάζεται μόνο για τους Άλλους ή WW.
Αν θυμάμαι καλά στη μάχη σto Hardhome οι Άλλοι σπάνε όλα τα σπαθιά  με τα οποία συγκρούονται εκτός από του Τζον. Εκεί νομίζω είναι η πρώτη φορά που τον παρατήρησε ο ΝΚ.
Επίσης το Βαλυριανό ατσάλι είναι εξαιρετικά σπάνιο και εξαιρετικά ακριβό. Ο Ταιγουιν Λαννιστερ προσπαθούσε πολλά χρόνια να αποκτήσει ένα για την οικογένειά του, η οποία παρότι μία από τις παλαιότερες του Westeros δεν είχε κάποιο.
Με τη λογική αυτή πάντα, ο Μπέρικ δεν θα μπορούσε να κατέχει κάποιο τέτοιο σπαθί (όπως ούτε και ο Hound ή o Turmund - σόρρυ SANDOR  (hi)), εκτός εάν είχε έρθει στα χέρια τους ως δώρο ή ως λάφυρο, όπου μάλλον θα το είχαν "σκοτώσει" προ πολλού (είναι πολλά τα λεφτά..).
When you play the game of thrones, you win or you die.

*

Αποσυνδεδεμένος Σιέρα

• Άρχοντας
  • 1177
  • 80
  • Χορεύοντας στο Χάρρενχαλ
    • Προφίλ
« Απάντηση #141 στις: Αυγούστου 25, 2017, 09:43:56 πμ »
@entro

Όντως το βαλυριανό ατσάλι είναι σπάνιο από την άλλη δεν έχουν όλοι οι μεγάλοι οίκοι- από όσο ξέρω.
Οι Τάρλυ και οι Μόρμοντ έχουν το ίδιο και οι Ντέυν αλλά οι Βελάρυον π.χ. δεν έχουν. Νομίζω ότι εαν ο Μπέρικ είχε βαλυριανό ξίφος θα το είχε αναφέρει ο Μάρτιν.

@SANDOR CLEGANE

Και εγώ είχα ξενερώσει όμως από την άλλη η παρουσία του ζόμπι είχε σημασία για την πλοκή του Τζέιμυ...
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.