Συζήτηση για το 5ο επεισόδιο

• 45 Απαντήσεις
  • 8209 Εμφανίσεις
*

Αποσυνδεδεμένος no one

• Στρατηγός
  • 485
  • 13
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για το 5ο επεισόδιο
« Απάντηση #15 στις: Μαΐου 06, 2014, 02:21:47 πμ »
Αφου λοιπον ο Μικροδαχτυλος εβαλε την Λιζα να σκοτωσει τον Αρρυν ουσιαστικα προκαλεσε την προσκληση του Σταρκ ως Χερι και μετα τον επεισε οτι ο Αρρυν ειχε ανακαλυψει τα μπασταρδα και γι αυτο πεθανε? Κι ολα αυτα που απαιτουν τρομερο σχεδιασμο και χειρισμο παντα ομως με αβεβαιο αποτελεσμα (ποσο σιγουρος ηταν δλδ οτι θα συνεβαιναν τα γεγονοτα που συνεβησαν?) Και ολα αυτα για να πετυχει τι ακριβως? Να ερθει απλα η Κατλυν (περιμενοντας τι?) να πεθανει ο Σταρκ (ηξερε οτι θα πεθαινε ο Βασιλιας και ο ψυχακιας θα εκανε αυτα που εκανε?) Ομολογω οτι μπερδευτηκα πολυ με ολα αυτα. Μου φαινονται πολυ πολυπλοκα για να τα σχεδιασε μονος ο Μικροδαχτυλος κι αναρωτιεμαι που αποσκοπουσε.

Υπάρχουν αρκετοί λόγοι ώστε ο Μικροδάχτυλος να σκότωσε τον Άρρυν και να έστειλε το γράμμα στην Κάτελυν.

-Μπορεί ο Άρρυν να τον εμπόδιζε σε πράματα που ήθελε να κάνει.
-Μπορεί να ήθελε με το να γίνει ο Νεντ Σταρκ, Χέρι το Βασιλιά, να φέρει την Κάτελυν στην πρωτεύουσα. Άλλωστε η Κάτελυν ήταν να πάει με τον άντρα της. Έμεινε πίσω μόνο για να είναι μαζί με τον Ρομπ και να τον βοηθήσει να εξελιχθεί σε καλό Άρχοντα (ο Ρομπ στα βιβλία ήταν μόλις 14 τότε).
-Μπορεί να έψαχνε τρόπο να παντρευτεί τη Λάιζα, ώστε να έχει υπό την εξουσία του το Vale. Πράγμα που το έκανε.
-Δεδομένου ότι έστειλε γράμμα στους Σταρκ που ενοχοποιεί τους Λάννιστερς, πιθανόν να ήθελε να τους βάλει να αλληλοσκοτωθούν και να αποδυναμώσουν ο ένας τον άλλον. Άλλωστε μετά από όλο αυτόν τον πόλεμο, όλοι οι μεγάλοι οίκοι έχουν σοβαρές απώλειες, ενώ ο ΜΔ ολοένα και γίνεται ισχυρότερος.

Το πιθανότερο είναι ότι δεν πρόβλεψε την κάθε λεπτομέρεια, αλλά έφερε μια ανακατωσούρα και άρχισε να επωφελείται απ' αυτήν όσο καλύτερα γινόταν.

Άλλωστε όπως είπε στο 6ο επεισόδιο της 3ης σεζόν:

Chaos isn't a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try again. The fall breaks them. And some, are given a chance to climb. They refuse, they cling to the realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 06, 2014, 02:25:14 πμ από no one »
"Who are you, child?"
"No one."

*

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • 2397
  • 100
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μαΐου 06, 2014, 08:23:07 πμ »
Θέλω να ρωτήσω και κάτι ακόμα για όποιον γνωρίζει.
Είχα την εντύπωση οτι στην αρχή κάθε επεισοδίου στους τίτλους δείχνει τα κάστρα στα οποία θα δούμε δράση κατα τη διάρκεια του επεισοδίου. Αυτή τη φορά έδειξε το dragonstone, το ντρεντφορντ καθώς και το winterfell, αλλά δεν υπήρξε δράση σε αυτά τα μέρη. Ισχύει αυτό τελικά ή οχι;

Νομίζω ότι δείχνει τα κάστρα στα οποία έχουμε δράση γενικά την περίοδο που διανύουμε. Το Γουίντερφελ, το Τείχος και το Κινγκς Λάντινγκ το δείχνει πάντα αν δεν κάνω λάθος, ενώ δείχνει καινούργιο μέρος/κάστρο/πόλη στο επεισόδιο όπου θα έχουμε για πρώτη φορά δράση εκεί.

*

Αποσυνδεδεμένος atropos

• Ευγενής
  • 641
  • 24
  • I was kickin' ass, since the dawn of time
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μαΐου 06, 2014, 09:00:11 πμ »
Τα είπατε όλα ;D

Το μόνο που έχω να προσθέσω για την Λαίσα, είναι ότι μου έκανε ΤΡΟΜΕΡΗ εντύπωση ότι η προφορά της είναι ΟΛΟΙΔΙΑ με της Κέιτλιν! Δεν ξέρω αν και στους προηγούμενους κύκλους που εμφανίστηκε μιλούσε με τον ίδιο (ακριβώς) τρόπο, αλλά μου φάνηκε εξαιρετικό το ότι κάποιος σκέφτηκε οι 2 αδερφές να μιλάνε με τον ίδιο τρόπο...

*

Αποσυνδεδεμένος First of his name

• Χωρικός
  • *
  • 3
  • 1
    • Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μαΐου 06, 2014, 11:05:34 πμ »
Αφου λοιπον ο Μικροδαχτυλος εβαλε την Λιζα να σκοτωσει τον Αρρυν ουσιαστικα προκαλεσε την προσκληση του Σταρκ ως Χερι και μετα τον επεισε οτι ο Αρρυν ειχε ανακαλυψει τα μπασταρδα και γι αυτο πεθανε? Κι ολα αυτα που απαιτουν τρομερο σχεδιασμο και χειρισμο παντα ομως με αβεβαιο αποτελεσμα (ποσο σιγουρος ηταν δλδ οτι θα συνεβαιναν τα γεγονοτα που συνεβησαν?) Και ολα αυτα για να πετυχει τι ακριβως? Να ερθει απλα η Κατλυν (περιμενοντας τι?) να πεθανει ο Σταρκ (ηξερε οτι θα πεθαινε ο Βασιλιας και ο ψυχακιας θα εκανε αυτα που εκανε?) Ομολογω οτι μπερδευτηκα πολυ με ολα αυτα. Μου φαινονται πολυ πολυπλοκα για να τα σχεδιασε μονος ο Μικροδαχτυλος κι αναρωτιεμαι που αποσκοπουσε.

Υπάρχουν αρκετοί λόγοι ώστε ο Μικροδάχτυλος να σκότωσε τον Άρρυν και να έστειλε το γράμμα στην Κάτελυν.

-Μπορεί ο Άρρυν να τον εμπόδιζε σε πράματα που ήθελε να κάνει.
-Μπορεί να ήθελε με το να γίνει ο Νεντ Σταρκ, Χέρι το Βασιλιά, να φέρει την Κάτελυν στην πρωτεύουσα. Άλλωστε η Κάτελυν ήταν να πάει με τον άντρα της. Έμεινε πίσω μόνο για να είναι μαζί με τον Ρομπ και να τον βοηθήσει να εξελιχθεί σε καλό Άρχοντα (ο Ρομπ στα βιβλία ήταν μόλις 14 τότε).
-Μπορεί να έψαχνε τρόπο να παντρευτεί τη Λάιζα, ώστε να έχει υπό την εξουσία του το Vale. Πράγμα που το έκανε.
-Δεδομένου ότι έστειλε γράμμα στους Σταρκ που ενοχοποιεί τους Λάννιστερς, πιθανόν να ήθελε να τους βάλει να αλληλοσκοτωθούν και να αποδυναμώσουν ο ένας τον άλλον. Άλλωστε μετά από όλο αυτόν τον πόλεμο, όλοι οι μεγάλοι οίκοι έχουν σοβαρές απώλειες, ενώ ο ΜΔ ολοένα και γίνεται ισχυρότερος.

Το πιθανότερο είναι ότι δεν πρόβλεψε την κάθε λεπτομέρεια, αλλά έφερε μια ανακατωσούρα και άρχισε να επωφελείται απ' αυτήν όσο καλύτερα γινόταν.

Άλλωστε όπως είπε στο 6ο επεισόδιο της 3ης σεζόν:

Chaos isn't a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try again. The fall breaks them. And some, are given a chance to climb. They refuse, they cling to the realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.

Ο φίλος μας ο noone τα είπε ακριβώς όπως ήθελα να τα πω. Ο ΜΔ δεν θα μπορούσε να προβλέψει (ειδικά με αυτό τον συγγραφέα  ;D) ούτε οτι ο Τζέιμι θα έριχνε τον Μπραν, ούτε οτι η Κάτλυν θα συλάμβανε τον Τύριον, ούτε οτι ο Ρόμπερτ θα πέθαινε κι ο Νεντ Στάρκ δε θα δεχόταν τον Τζόφρυ για νόμιμο διάδοχο, ούτε την εξέλιξη του πολέμου ούτε ένα σωρό άλλα αντίστοιχα γεγονότα. Το μόνο που ήθελε ήταν να προκαλέσει τη ρήξη και τον πόλεμο για να έχει το απαιτούμενο χάος όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο noone.

Άλλωστε ο ίδιος ο ΜΔ είχε πει στις "εργαζόμενές" του στον δεύτερο κύκλο (νομίζω ήταν δεύτερο επεισόδιο) όταν τις εκπαίδευε για το πως θα φέρονται στους πελάτες, οτι δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τους υπόλοιπους στο πεδίο τους αλλά θα έπαιζε με άλλο τρόπο. "I am going to fuck them, this is what I am good at" είχε πει χαρακτηριστικά!

*

Αποσυνδεδεμένος chrmarl

• Έμπορος
  • **
  • 76
  • 4
    • Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μαΐου 06, 2014, 02:19:18 μμ »
Πολύ ενδιαφέρουσα τροπή έχει πάρει η ιστορία μετά την αποκάλυψη του ΜΔ. Απότι φαίνεται έχουμε να δούμε πολλά ακόμα από αυτόν. Πάντως δεν νομίζω να του αρέσει να είναι σύζυγος της Λαίσα για πολύ ακόμα. Βέβαια να την ξεφορτωθεί είναι δύσκολο γιατί ξέρει πολλά για αυτόν και τις πλεκτάνες του...
Πάντως πιστεύω ότι στο βάθος του μυαλού του έχει κάποιο στόχο. Μου φαίνεται απίθανο να τα κάνει όλα αυτά απλά για να "...fuck them all" και να προκαλεί πολέμους και αναστάτωση. Όσο για τον Τύριον αυτός τον είχε ενοχοποιήσει, οπότε μπορούμε να πούμε ότι επεδίωξε την σύλληψή του από την Κειτλιν.
Hold the door!

*

Αποσυνδεδεμένος bilbo

• Έμπορος
  • **
  • 25
  • 0
    • Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μαΐου 06, 2014, 02:22:52 μμ »
...δεν υπαρχει επεισόδιο της 4ης σεζόν που να μην είναι καλό, αλλά σε σχέση με τα προηγούμενα ήταν ένα τσακ πίσω, με εξαίρεση την αποδοχή της Μάρτζερυ από την Σέρσει (!), την αποκάλυψη της Λάιζα και την μάχη στο οχυρό του Κράστερ....

*

Αποσυνδεδεμένος Nica

• Στρατηγός
  • 380
  • 5
    • Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μαΐου 06, 2014, 04:39:49 μμ »
Σιγουρα δεν εχει σκοπο να κρατησει πολυ καιρο την τρελο Λαιζα που μπορει να τον καψει  ;D σκοπος του ηταν να της παρει το βασιλειο.

Τωρα επειδη δεν προκειται για την πραγματικη ζωη που ειναι εντελως απροβλεπτη σιγουρα ο συγγραφεας εχει καποιο σκεπτικο για τα κινητρα του ΜΔ που θα μας τα αποκαλυψει στη συνεχεια γιατι το βασικο ελαττωμα του ΜΔ ειναι να κοκορευεται!  ;D

Ενα αλλο που με προβληματισε στο επεισοδιο ηταν η συμπεριφορα του Λοκ. Δεν ειναι στα βιβλια οποτε ηταν guest star αλλα σκεφθομουν οτι ο λογος που τον εστειλε ο Μπολτον στο μαυρο καστρο ειναι επειδη κυνηγαει τους δυο μικρους Σταρκ και υπεθεσε οτι θα πανε εκει. Δεν θα θελει να εξοντωσει και τον Τζον ομως? Μπορει να μην εχει δικαιωμα κληρονομικα στο Winterfell (αληθεια δεν εχει αν πεθανουν ολοι οι αλλοι?) αλλα σιγουρα δεν θα τον θελει ζωντανο να εκδικηθει. Ομως φανηκε οτι τελικα ο Λοκ ηθελε τον Μπραν.

Το περιεργο ειναι πως καταλαβε οτι ηταν ο Μπραν απο μια ματια που εριξε στην καλυβα οταν τους παρακολουθησε και γιατι οταν μπηκε μεσα να τον παρει κατευθυνθηκε απ ευθειας σε αυτον ρωτωντας αν ειναι ο Μπραν, δεν ενδιαφερθηκε καν αν ο αλλος μπορει να ηταν ο Ρικον, δεν ρωτησε για τον Ρικον μονο ηθελε να τον παρει σηκωτο να τον παει στον Μπολτον. Οποτε αναρρωτιεμαι γιατι ηταν τοσο σιγουρος ποιος ηταν και μου φαινεται λιγο παρατολμο να θελει να κουβαλησει ενα αναπηρο παιδι τοσο μακρια σε μια επικινδυνη περιοχη αντι να το σκοτωσει επι τοπου. Θα ηταν πολυ ευκολο να σκοτωσει ολους στην καλυβα και να τελειωνει χωρις να ρισκαρει.

*

Αποσυνδεδεμένος tane22

• Έμπορος
  • **
  • 24
  • 0
    • Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μαΐου 06, 2014, 05:22:02 μμ »
Μα ο Λοκ τον μαχαιρώνει στο πόδι και ο Μπραν ούτε καν αντιδράει, είναι φως φανάρι πως αυτός είναι ο Μπραν, για τον οποίο όλοι γνωρίζουν πως είναι σακάτης.

Ρίχνοντας πάντως μια ματιά στο πρώτο βιβλίο (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΠΟΪΛΕΡ, ΌΧΙ ΠΛΕΟΝ), στη συζήτηση του Νεντ Σταρκ με την Σέρσεϊ στο Ιερό Δάσος, δεν φαίνεται καθόλου να έχει παραδεχθεί η Σέρσεϊ πως οι Λάννιστερ έχουν σκοτώσει τον Τζον Άρρυν, είναι όμως τόσο φοβερό το γράψιμο που ολωνών το μυαλό εκεί πάει !

*

Αποσυνδεδεμένος Nica

• Στρατηγός
  • 380
  • 5
    • Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μαΐου 06, 2014, 07:10:29 μμ »
Ναι αλλα δεν ρωτησε για τον αδερφο του, θα μπορουσε να ηταν ο αλλος αδερφος ο φιλος του, μαζι χαθηκαν. Και πηγε καταπανω του ρωτωντας αν ειναι ο Μπραν, λες και το ηξερε.

Το αλλο που με προβληματιζει γιατι αυτη η προτιμηση του ΜΔ να καψει τον Τυριον, αφου ηταν να τους κατευθυνει στους Λανιστερ γιατι να μη δωσει τον Τζειμι που στην τελικη αυτος προσπαθησε να σκοτωσει τον Μπραν? (ερωτηση, την αποπειρα δολοφονιας του στο κρεβατι η Cersei την οργανωσε?)

Επειτα οταν εκανε χαλαστρα στον αρραβωνα της Σανσα με τον Τυρελ ουσιαστικα την αναγκασε να παντρευτει τον Τυριον κατι που θα του εκανε χαλαστρα γιατι ποιος περιμενε τον Τυριον να μη την ακουμπησει? Λογικα αν παντρευοταν τον Τυρελ θα κερδιζε χρονο μεχρι να την απαγαγει.

*

Αποσυνδεδεμένος Nica

• Στρατηγός
  • 380
  • 5
    • Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μαΐου 06, 2014, 07:13:23 μμ »
ΣΧετικα με τα μπασταρδα του Βασιλια καταληγουμε λοιπον οτι ο Αρρυν δεν ειχε υποψιαστει τιποτα? Δεν ειχαν πει καποιοι στον Σταρκ οτι κι αλλοι εκαναν ερωτηση γι αυτο το θεμα κι ερευνουσαν τα βιβλια? Κι αλλοι εκτος του ΜΔ?

*

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • 2397
  • 100
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μαΐου 06, 2014, 07:34:59 μμ »
Kαι βέβαια είχε υποψιαστεί ο Άρυν για τα μπάσταρδα του βασιλιά. Έκανε έρευνα ο ίδιος γι' αυτά. Απλώς, δεν τον σκότωσαν γι' αυτό. Τον σκότωσε ο ΜΔ μέσω της Λάισα και με το γράμμα της Λάισα έριξε τις υποψίες πάνω στους Λάννιστερ.

Νομίζω επίσης ότι δεν είχε ιδιαίτερη προτίμηση στο να "κάψει" τον Τύριον, αλλά τα γεγονότα τον βόλευαν ώστε να ρίξει το φταίξιμο σ' αυτόν. Άλλωστε, ο ΜΔ δε γνωρίζει ότι ο Τζέιμι ήταν αυτός που έριξε τον Μπραν από τον πύργο. Μόνο η Σέρσεϊ και ο Τζέιμι το ξέρουν αυτό (αν κάνω λάθος διορθώστε με γιατί με τόσα γεγονότα, μπορεί να έχω χάσει κι εγώ τη μνήμη μου  ;D ).

Spoiler for Hiden:
Την απόπειρα δολοφονίας ενάντια στον Μπραν στο κρεβάτι του την οργάνωσε ο Τζόφρυ. Η Σέρσεϊ δεν είχε καμιά σχέση μ' αυτό. Τουλάχιστον στα βιβλία. Για τη σειρά δεν είμαι σίγουρη.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 06, 2014, 07:38:57 μμ από nirne »

*

Αποσυνδεδεμένος ksoudis

• Έμπορος
  • **
  • 96
  • 2
    • Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μαΐου 06, 2014, 08:54:13 μμ »
εμενα δεν μου αρεσε που ο tywin ειπε οτι τα ορυχια του καστερλυ ποκ εχουν στερεψει απο χρυσο χανουν οι λανιστερ την αιγλη τους ετσι και δεν θυμαμαι να γινεται στα βιβλια.  επισεις δεν μου αρεσει η εμπλοκη της τραπεζας του μπρααβος τοσο στα βιβλια οσο και στην σειρα, δηλαδη τι θα γινει αν δεν δωσει ενας αρχοντας τα λεφτα που χρωσταει και δεν νικησουν οι εχθροι του που θα τους χρηματοδοτησει η τραπεζα,θα του στηλει εξωδικο?
[\"Where do whores go?]

*

Αποσυνδεδεμένος Σιέρα

• Άρχοντας
  • 1177
  • 80
  • Χορεύοντας στο Χάρρενχαλ
    • Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μαΐου 06, 2014, 09:20:45 μμ »
εμενα δεν μου αρεσε που ο tywin ειπε οτι τα ορυχια του καστερλυ ποκ εχουν στερεψει απο χρυσο χανουν οι λανιστερ την αιγλη τους ετσι και δεν θυμαμαι να γινεται στα βιβλια.  επισεις δεν μου αρεσει η εμπλοκη της τραπεζας του μπρααβος τοσο στα βιβλια οσο και στην σειρα, δηλαδη τι θα γινει αν δεν δωσει ενας αρχοντας τα λεφτα που χρωσταει και δεν νικησουν οι εχθροι του που θα τους χρηματοδοτησει η τραπεζα,θα του στηλει εξωδικο?
Συμφωνώ, άκυρο αυτό το κομμάτι. Βασικά η τράπεζα χρηματοδοτεί όσους μπορούν να πληρώσουν.
Spoiler for Hiden:
Στα βιβλία ο Μαρτιν δείχνει την παράνοια της Σερσέι, που αρνείται να πληρώσει την τράπεζα, και για σπάσιμο η τράπεζα χρηματοδοτεί τον Στάννις. Ίσως αυτή η προσθήκη να προοικονομεί αύτη την εξέλιξη στην πλοκή
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.

*

Αποσυνδεδεμένος chrmarl

• Έμπορος
  • **
  • 76
  • 4
    • Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μαΐου 06, 2014, 09:24:49 μμ »

Ενα αλλο που με προβληματισε στο επεισοδιο ηταν η συμπεριφορα του Λοκ. Δεν ειναι στα βιβλια οποτε ηταν guest star αλλα σκεφθομουν οτι ο λογος που τον εστειλε ο Μπολτον στο μαυρο καστρο ειναι επειδη κυνηγαει τους δυο μικρους Σταρκ και υπεθεσε οτι θα πανε εκει. Δεν θα θελει να εξοντωσει και τον Τζον ομως? Μπορει να μην εχει δικαιωμα κληρονομικα στο Winterfell (αληθεια δεν εχει αν πεθανουν ολοι οι αλλοι?) αλλα σιγουρα δεν θα τον θελει ζωντανο να εκδικηθει. Ομως φανηκε οτι τελικα ο Λοκ ηθελε τον Μπραν.

Το περιεργο ειναι πως καταλαβε οτι ηταν ο Μπραν απο μια ματια που εριξε στην καλυβα οταν τους παρακολουθησε και γιατι οταν μπηκε μεσα να τον παρει κατευθυνθηκε απ ευθειας σε αυτον ρωτωντας αν ειναι ο Μπραν, δεν ενδιαφερθηκε καν αν ο αλλος μπορει να ηταν ο Ρικον, δεν ρωτησε για τον Ρικον μονο ηθελε να τον παρει σηκωτο να τον παει στον Μπολτον. Οποτε αναρρωτιεμαι γιατι ηταν τοσο σιγουρος ποιος ηταν και μου φαινεται λιγο παρατολμο να θελει να κουβαλησει ενα αναπηρο παιδι τοσο μακρια σε μια επικινδυνη περιοχη αντι να το σκοτωσει επι τοπου. Θα ηταν πολυ ευκολο να σκοτωσει ολους στην καλυβα και να τελειωνει χωρις να ρισκαρει.
Πολύ σωστή παρατήρηση nica!! Πιστεύω οτι η σεναριακή αδυναμία που επισημαινεις οφειλεται στο γεγονός οτι αυτό το κομμάτι έχει προστεθεί από τους παραγωγούς της σειράς και δεν προέρχεται από τα κείμενα του βιβλίου. Για αυτό και είναι τόσο προχειροφτιαγμένο σε σχέση με το υπόλοιπο στορυ που έχει γραφτεί απτον μαρτιν και είναι εξαιρετικό. Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλες τις παρατηρήσεις που κανείς για τη συγκεκριμένη σκηνή. +1
Hold the door!

*

Αποσυνδεδεμένος Σιέρα

• Άρχοντας
  • 1177
  • 80
  • Χορεύοντας στο Χάρρενχαλ
    • Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μαΐου 06, 2014, 09:28:15 μμ »
Εγω παλι οφειλω να παραδεχτω πως οι σεναριογραφοι της σειρας εχουν να διαχειριστουν εναν τεραστιο ογκο πληροφοριων (οι αναγνωστες θα καταλαβουν), οποτε δε θα μου φανει παραξενο αν φτασουμε στους 8 η και περισσοτερους κυκλους. Το πνευμα της τηλεοπτικης σειρας νομιζω οτι ειναι διαφορετικο απο εκεινο του συγγραφεα, οπου μεσα σε 150-200 σελιδες υπαρχουν συγκλονιστικα πραγματα....Ολα καλα ομως, περιμενοντας το 6ο βιβλιο!
Να ξεπεράσουν τους 8 κύκλους, χλωμό το βλέπω. Οι παραγωγοί είχαν πει 8 το πολύ.
Συμφωνώ ότι η σειρά είναι διαφορετική.

Επίσης, η Σάνσα είναι ανιψιά του Μπέιλις?????

Στα βιβλία την συστήνει ως την μπάσταρδη κόρη του. Κατ'αυτόν τον τρόπο υποκαθιστά τον Νεντ ως πατέρα της και παίρνει της ρεβάνς από τους Σταρκ.....
Δεν καταλαβαίνω προς τι αυτή η αλλαγή :P
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.