Συζήτηση για το 5ο επεισόδιο

• 45 Απαντήσεις
  • 8207 Εμφανίσεις
*

Συνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • 2397
  • 100
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
Συζήτηση για το 5ο επεισόδιο
« στις: Μαΐου 05, 2014, 10:56:54 πμ »
Για να μη λέτε ότι είμαι... ξινή και καταφέρομαι εναντίον της σειράς εξ ορισμού, θα σας πω ότι αυτό το επεισόδιο μου άρεσε πολύ!  ;D

Κατ' αρχάς, ανακουφίστηκα αφάνταστα με τον τρόπο που χειρίστηκαν οι παραγωγοί την ιστορία με τον Μπραν και τον Τζον, ώστε να μην πάρει άλλη τροπή απ' αυτήν που θα έπρεπε και να επανέλθει στο ορίτζιναλ σενάριο μετά από αυτό το ομολογουμένως εντυπωσιακό και ίσως συγκινητικό "ιντερμέτζο". Το ότι τα αδέρφια δε συναντήθηκαν και πάλι έσωσε κατ' εμέ την παρεμβαλόμενη ιστορία και της έδωσε ιδιαίτερη αξία. Θεωρώ άλλωστε ότι μ' αυτόν τον τρόπο έμεινε στο πνεύμα του Μάρτιν και έτσι μου άρεσε πολύ.

Επίσης, μου άρεσαν όλα στο Έυρι. Η μισότρελη θεία, ο ψυχάκιας γιος της, η ατμόσφαιρα, η Σάνσα, ο Μπαίλις, και κυρίως η αποκάλυψη ότι τον Τζον Άρυν τον σκότωσαν οι Λάισα-Μικροδάκτυλος και ενοχοποίησαν στη συνέχεια τους Λάννιστερ. Λύνεται λοιπόν για τους τηλεθεατές σ' αυτό το σημείο ένα από τα μυστήρια που έδωσαν ώθηση στην όλη ιστορία του Τραγουδιού της Φωτιάς και του Πάγου/ Game of Thrones.

Δε θέλω να παραλείψω την αναφορά της Άρυα στον Σύριο Φορέλ. Δεν έχω ιδέα αν αυτό σημαίνει κάτι για την περαιτέρω εξέλιξη της ιστορίας, αλλά και μόνο που τον ανέφερε και την ξαναείδαμε να "χορεύει" το Χορό του Νερού εμένα μου είναι αρκετό.

Το μόνο που με δυσαρέστησε ήταν ότι ήταν μικρό σε διάρκεια. 53 λεπτά αν θυμάμαι καλά. Όσο πάνε τα μικραίνουν, or what;

Εσάς πώς σας φάνηκε το νέο επεισόδιο;

*

Αποσυνδεδεμένος Jon's something.

• This user is banned!
  • Φύλακας
  • 2114
  • 5
  • Frankly dearie, I don't give a flying f*ck.
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για το 5ο επεισόδιο
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 05, 2014, 03:20:12 μμ »
Δεν έχω δει ακόμα το επεισόδιο περιμένω να βγει στo Novacinema αλλά είδα βιντεάκια στο YouTube. NAI NAI ΝΑΙ!! Τέλεια η σκηνή που οι άντρες τις Night’s Watch επιτίθενται στους αποστάτες. Ποσό τέλειος ο Jon όμως ποσό? Πηρέ την εκδίκηση του και ο Ghost (F@ck yes!) Επίσης ωραία λεπτομέρεια αυτό που λέει ο Jojen στον Karl ότι την νύχτα θα είναι νεκρός και χιόνι θα τον καλύψει. 8) (ναι μόνο τις σκηνές του Jon είδα)  ;D
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.

*

Συνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • 2397
  • 100
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 05, 2014, 03:29:24 μμ »
NAI NAI ΝΑΙ!! Τέλεια η σκηνή που οι άντρες τις Night’s Watch επιτίθενται στους αποστάτες. Ποσό τέλειος ο Jon όμως ποσό?

Πιο τέλειος πεθαίνεις!!!!  ;D

*

Αποσυνδεδεμένος Jon's something.

• This user is banned!
  • Φύλακας
  • 2114
  • 5
  • Frankly dearie, I don't give a flying f*ck.
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 05, 2014, 04:13:14 μμ »
Σε αυτή την σεζόν όλο πάει και μου αρέσει περισσότερο, γενικά δεν μου άρεσε στην σειρά. Αλλά αυτή την σεζόν όλο πάει και καλυτερεύει, ακόμα και η απόδοση, από την «δίκη» του, την εκπαίδευση, την στρατολόγηση των εθελοντών έως το χθεσινό. Φαντάζομαι μονό πως θα είναι στο υπόλοιπο της σεζόν.
Πρέπει ναι ξανααναφέρω F@CK YES GHOST!  ;D
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.

*

Συνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • 2397
  • 100
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 05, 2014, 04:33:31 μμ »
Εμένα μου άρεσε πολύ ο Κιτ Χάρινγκτον γενικά στη σειρά. Στην αρχή έπαιζε λίγο τον "χαμένο στο διάστημα" όπως όντως ήταν ο Τζον Σνόου στο βιβλίο όταν πρωτοπήγε στο Τείχος, και σιγά σιγά εξελίχθηκε ως χαρακτήρας και απέκτησε εμπειρία ως άνθρωπος και ως ανιχνευτής μετά από τη Μεγάλη Αποστολή και τη "θητεία" του ως κατάσκοπος στους Άγριους. Έτσι βλέπουμε πλέον έναν άλλον Τζον Σνόου που είναι πιο σίγουρος για τον εαυτό του. Πιστεύω ότι ο ηθοποιός τον έχει αποδώσει πολύ σωστά το ρόλο, αλλά φυσικά αυτή είναι η δική μου προσωπική άποψη.

*

Αποσυνδεδεμένος Godric

• Έμπορος
  • **
  • 85
  • 5
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 05, 2014, 07:08:29 μμ »
Στα βιβλία μαθαίνουμε σε αντίστοιχη σκηνή ότι τον Άρρυν τον δηλητηρίασε η γυναίκα του;

*

Συνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • 2397
  • 100
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 05, 2014, 07:12:37 μμ »
Στα βιβλία μαθαίνουμε σε αντίστοιχη σκηνή ότι τον Άρρυν τον δηλητηρίασε η γυναίκα του;

Δε θυμάμαι ακριβώς τη σκηνή όπου το αποκαλύπτουν αυτό τα βιβλία, αλλά ναι, υπάρχει αντίστοιχη αποκάλυψη.

*

Αποσυνδεδεμένος no one

• Στρατηγός
  • 485
  • 13
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 05, 2014, 07:17:44 μμ »

Ναι. Υπάρχει μια σκηνή που το αποκαλύπτει στο τέλος του 3ου βιβλίου, στο προτελευταίο κεφάλαιο. Στη σειρά αποκάλυψαν την πληροφορία νωρίτερα, αλλά έχει μια λογική, καθώς προσπαθούν να κρατήσουν την κάθε σκηνή μικρή.

Οι σκηνής με την Λάιζα ήταν πολύ καλές. Είχα την εντύπωση ότι θα άλλαζαν την ηθοποιό που την έπαιζε, αλλά απ' όσο φαίνεται κράτησαν την παλιά...
Ιδιαίτερα καλές ήταν και οι σκηνές με Μπραν και Τζον.

Το υπόλοιπο επεισόδιο νταααξ. Λίγο μέτριο.
Γιατί δε βάλανε τον Ποντ να αποκαλεί την Μπριέν "Ser, my Lady?". Πφφ... Τέλος πάντων.

Αξιοπρεπές επεισόδιο εν πάση περιπτώσει, με καλό φινάλε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 05, 2014, 07:19:21 μμ από no one »
"Who are you, child?"
"No one."

*

Αποσυνδεδεμένος apostolos910

• Χωρικός
  • *
  • 2
  • 0
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 05, 2014, 08:06:51 μμ »
Εγω παλι οφειλω να παραδεχτω πως οι σεναριογραφοι της σειρας εχουν να διαχειριστουν εναν τεραστιο ογκο πληροφοριων (οι αναγνωστες θα καταλαβουν), οποτε δε θα μου φανει παραξενο αν φτασουμε στους 8 η και περισσοτερους κυκλους. Το πνευμα της τηλεοπτικης σειρας νομιζω οτι ειναι διαφορετικο απο εκεινο του συγγραφεα, οπου μεσα σε 150-200 σελιδες υπαρχουν συγκλονιστικα πραγματα....Ολα καλα ομως, περιμενοντας το 6ο βιβλιο!

*

Αποσυνδεδεμένος apostolos910

• Χωρικός
  • *
  • 2
  • 0
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 05, 2014, 08:43:47 μμ »
φιλοι μου επομενο συμπερασμα υστερα απο τοσο διαβασμα και τοσα επεισοδια. τιποτα δεν ειναι αυτο που ολοι αρχικα νομιζουμε. κακοι που γινονται καλοι και το αντιθετο, ανθρωποι που αρνουνται πεισματικα να πεθανουν, και φυσικα αμετρητα προσωπα που ουτε τα υπομνηματα των βιβλιων μπορουν να μας βοηθησουν σε καποιες περιπτωσεις. ειναι παρολ'αυτα εθιστικο ολο αυτο!

*

Αποσυνδεδεμένος Nica

• Στρατηγός
  • 380
  • 5
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 05, 2014, 08:58:13 μμ »
Αφου λοιπον ο Μικροδαχτυλος εβαλε την Λιζα να σκοτωσει τον Αρρυν ουσιαστικα προκαλεσε την προσκληση του Σταρκ ως Χερι και μετα τον επεισε οτι ο Αρρυν ειχε ανακαλυψει τα μπασταρδα και γι αυτο πεθανε? Κι ολα αυτα που απαιτουν τρομερο σχεδιασμο και χειρισμο παντα ομως με αβεβαιο αποτελεσμα (ποσο σιγουρος ηταν δλδ οτι θα συνεβαιναν τα γεγονοτα που συνεβησαν?) Και ολα αυτα για να πετυχει τι ακριβως? Να ερθει απλα η Κατλυν (περιμενοντας τι?) να πεθανει ο Σταρκ (ηξερε οτι θα πεθαινε ο Βασιλιας και ο ψυχακιας θα εκανε αυτα που εκανε?) Ομολογω οτι μπερδευτηκα πολυ με ολα αυτα. Μου φαινονται πολυ πολυπλοκα για να τα σχεδιασε μονος ο Μικροδαχτυλος κι αναρωτιεμαι που αποσκοπουσε.

Πολυ ωραιες οι σκηνες στο Ευρυ με τη μουρλη θεια, μου κανε εντυπωση βεβαια που δεχθηκε να ρισκαρει παιρνοντας την Σανσα σπιτι της και μαλιστα θελοντας να την παντρεψει με το γιο της.

Πολυ ωραιο και το τελος με την μαχη στου Κραστερ, φχαριστηθηκα που πεθανε ο psycho και με την πλοκη. Περιεργο που ο Λοκ πηρε ποδι τοσο γρηγορα ε? Δεν αφησαν να εξελιχθει ο χαρακτηρας ιδιαιτερα.

Καποιες αλλες ιστοριες ηταν λιγο βαρετες. Η δε ιστορια της Danny με απογοητευει γιατι ειχα μια ελπιδα οτι δεν θα ακολουθουσε το βιβλιο (fat chance!) εκει που μας εφτιαχνε τοσο καιρο τωρα θα μας ξενερωνει!

*

Αποσυνδεδεμένος christospane

• Χωρικός
  • *
  • 16
  • 1
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 05, 2014, 09:11:50 μμ »
πολυ καλο το επεισοδιο.μεγαλος τζον σταρκ,της εφεξε παλι της Σανσα

*

Αποσυνδεδεμένος chrmarl

• Έμπορος
  • **
  • 76
  • 4
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 05, 2014, 09:46:06 μμ »
Αφου λοιπον ο Μικροδαχτυλος εβαλε την Λιζα να σκοτωσει τον Αρρυν ουσιαστικα προκαλεσε την προσκληση του Σταρκ ως Χερι και μετα τον επεισε οτι ο Αρρυν ειχε ανακαλυψει τα μπασταρδα και γι αυτο πεθανε? Κι ολα αυτα που απαιτουν τρομερο σχεδιασμο και χειρισμο παντα ομως με αβεβαιο αποτελεσμα (ποσο σιγουρος ηταν δλδ οτι θα συνεβαιναν τα γεγονοτα που συνεβησαν?) Και ολα αυτα για να πετυχει τι ακριβως? Να ερθει απλα η Κατλυν (περιμενοντας τι?) να πεθανει ο Σταρκ (ηξερε οτι θα πεθαινε ο Βασιλιας και ο ψυχακιας θα εκανε αυτα που εκανε?) Ομολογω οτι μπερδευτηκα πολυ με ολα αυτα. Μου φαινονται πολυ πολυπλοκα για να τα σχεδιασε μονος ο Μικροδαχτυλος κι αναρωτιεμαι που αποσκοπουσε.

Από ότι θυμάμαι οταν ρομπερτ μπαραθηον πέθανε κατηγορήθηκε ο μαιστερ παισελ ότι δεν κατάφερε να τον σώσει. Θεώρησαν δηλαδή ότι θα μπορούσε να τον σώσει. Επίσης και ο τζοφρι δολοφονήθηκε από σχέδιο του μπειλις. Νομίζω ότι ο μικροδακτυλος πολύ απλά θέλει τον Σιδηρούν θρόνο.
 Όσο για τον λοκ, επειδή όπως έχει αναφερθεί εδώ δεν υπάρχει στο βιβλίο, ήταν αναμενόμενο να πεθάνει έτσι απότομα. Αυτό που μου μένει ως απορία είναι πως θα ειδοποιηθεί ο μπολτον για τον θάνατο του. Έχει κι άλλον ρουφιάνο στο castle black;

Η ηθοποιός που παίζει την Λάισα είναι πολύ καλή. Ευτυχώς που δεν την άλλαξαν. Καημένη σανσα.. Από τον έναν τρελό στον άλλον παει... Τώρα μου φαίνεται θα της λείπει ο τυριον.

Αα.. Και κάτι ακόμα. Το μαχαίρι με το οποίο πήγαν να σκοτώσουν τον Μπραν, ο μικροδάκτυλος δεν το είχε αναγνωρίσει και είχε πει ότι είναι του τυριον (ή οτι το είχε δώσει αυτός στον τυριον); Χμμμ.... Και μετά τον συνέλαβε η κατλυν, ώσπου τον έσωσε ο Μπρονν; Από τότε λοιπόν προσπαθεί να βγάλει απ τη μέση τον τυριον.
Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος παρακαλώ
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 05, 2014, 10:53:05 μμ από chrmarl »
Hold the door!

*

Αποσυνδεδεμένος chrmarl

• Έμπορος
  • **
  • 76
  • 4
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 05, 2014, 11:27:07 μμ »
Θέλω να ρωτήσω και κάτι ακόμα για όποιον γνωρίζει.
Είχα την εντύπωση οτι στην αρχή κάθε επεισοδίου στους τίτλους δείχνει τα κάστρα στα οποία θα δούμε δράση κατα τη διάρκεια του επεισοδίου. Αυτή τη φορά έδειξε το dragonstone, το ντρεντφορντ καθώς και το winterfell, αλλά δεν υπήρξε δράση σε αυτά τα μέρη. Ισχύει αυτό τελικά ή οχι;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 06, 2014, 12:14:07 πμ από chrmarl »
Hold the door!

*

Αποσυνδεδεμένος Nica

• Στρατηγός
  • 380
  • 5
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 06, 2014, 01:07:27 πμ »
Ειναι πολυ δυσκολο παντως ο Μικροδαχτυλος να φθασει στο θρονο, θα πρεπει να μαζεψει τοσο πολυ στρατο για να τον κατακτησει και ο ιδιος δεν εχει τοσο ευγενικη καταγωγη.

Και πραγματικα ποιο το δελεαρ να εχεις το θρονο, πιο σημαντικο ειναι να εχεις στον θρονο καποιον που ελεγχεις. Τωρα υποτιθεται οτι δεν εχει σκοπο αυτος να παντρευτει τη Σανσα αλλα να την παντρεψει με τον πιτσιρικα.