Νέο Κεφάλαιο!-Spoilers

• 22 Απαντήσεις
  • 7390 Εμφανίσεις
*

Αποσυνδεδεμένος Σιέρα

• Άρχοντας
  • 1177
  • 80
  • Χορεύοντας στο Χάρρενχαλ
    • Προφίλ
Νέο Κεφάλαιο!-Spoilers
« στις: Μαρτίου 28, 2014, 12:56:16 μμ »
Για όσους δεν το γνωρίζουν, ο Μάρτιν έδωσε στην δημοσιότητα νέο κεφάλαιο από το βιβλίο.
Ο τίτλος είναι Mercy, και αφορά την Άρυα η οποία συνεχίζει την εκπαίδευση της στο Braavos.Μπορείτε να διαβάσετε το καφάλαιο εδώ http://www.georgerrmartin.com/excerpt-from-the-winds-of-winter/
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.

*

Αποσυνδεδεμένος mc00057

• Έμπορος
  • **
  • 36
  • 0
    • Προφίλ
Απ: Νέο Κεφάλαιο!-Spoilers
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 28, 2014, 06:22:55 μμ »
Πω ρε φιλε... Παλι μας πορωσε... ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΔΙΑΟΛΕ!!!!!
\'\'The Iron Throne is mine, by right!\'\'

*

Αποσυνδεδεμένος no one

• Στρατηγός
  • 485
  • 13
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 31, 2014, 08:49:40 μμ »
Μου πήρε λίγη ώρα να καταλάβω την αναφορά στον Lommy Greenhands, αλλά πάλι καλά έχουμε και τη wiki.

“You’ll need to carry me.”
“Think so?”

Πω ρε φιλε... Παλι μας πορωσε... ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΔΙΑΟΛΕ!!!!!

Τουλάχιστον έρχεται η σειρά σε μια βδομάδα, να 'χουμε κάτι να ασχολούμαστε...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 31, 2014, 08:53:04 μμ από no one »
"Who are you, child?"
"No one."

*

Αποσυνδεδεμένος alexandra tyrell

• Στρατιώτης
  • 164
  • 0
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 06, 2014, 10:35:22 πμ »
Τρομερό το νέο κεφάλαιο, μάθαμε επιτέλους ποιός είναι ο Ιζεμπάρο... Αλλά τώρα έχω ακόμα μεγαλύτερη περιέργεια.... ΤΙ ΘΕΛΕΙ στον Ιζεμπάρο ? οέο ?

*

Αποσυνδεδεμένος Σιέρα

• Άρχοντας
  • 1177
  • 80
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 07, 2014, 02:51:28 μμ »
Τρομερό το νέο κεφάλαιο, μάθαμε επιτέλους ποιός είναι ο Ιζεμπάρο... Αλλά τώρα έχω ακόμα μεγαλύτερη περιέργεια.... ΤΙ ΘΕΛΕΙ στον Ιζεμπάρο ? οέο ?
Έλα ντε,

νομίζω ότι ήταν απλώς εκπαίδευση, και να της είπαν ότι πρέπει να σκοτώσει εκεί κάποιον και εκείνη επέλεξε τον Ραφ.

ήταν πολύ περίεργο που την έβαλαν να παίξει τον ρόλο της Σάνσα πάντως και τον βιασμό της :P

Επίσης, ο συγγραφέας του έργου, είναι συγγενής του Σύριο?
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.

*

Αποσυνδεδεμένος Fixxxer

• Στρατιώτης
  • 176
  • 5
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 06, 2015, 10:44:40 πμ »
Απόσπασμα απο το νέο βιβλίο

http://www.georgerrmartin.com/excerpt-from-the-winds-of-winter/
Νίκος

*

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • 2397
  • 100
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 06, 2015, 06:31:28 μμ »
Απόσπασμα απο το νέο βιβλίο

http://www.georgerrmartin.com/excerpt-from-the-winds-of-winter/

Το κεφάλαιο μου φάνηκε απολαυστικό. Η Σάνσα εμφανίζεται πολύ διαφορετική, καθόλου σκοτεινή, όπως πίστευαν πολλοί, νιώθει πιο ασφαλής και πιο ήρεμη, είναι περισσότερο ο εαυτός της μολονότι υποκρίνεται κάποια άλλη. Ο τρόμος μοιάζει να την έχει εγκαταλείψει. Επίσης, την βλέπουμε να λειτουργεί με "πονηριά" και να θέτει σε εφαρμογή κόλπα που της μαθαίνει ο Μικροδάκτυλος. Η σκηνή του χορού με τον Διάδοχο Χάρρυ όλα τα λεφτά. Η Σάνσα έξυπνη και ακομπλεξάριστη, κομπλάρει τον "βλάκα" που την προσβάλλει νωρίτερα και συγχρόνως τον γοητεύει.

Για να δούμε πού θα μας πάει ο Μάρτιν μ' όλα αυτά. Αυτή η αίσθηση της ξεγνοιασιάς με τρομάζει. Μπας και προοιωνίζει κάναν Αρμαγεδώνα πάλι;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 06, 2015, 06:34:02 μμ από nirne »

*

Αποσυνδεδεμένος Laiono

• Ιππότης
  • 222
  • 15
  • Ruler Of Thundera
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 12, 2015, 11:09:37 μμ »
Εκεί που λες ότι θα ξεκαθαρίσουν τα πράγματα στο μυαλό σου μέσα, ανοίγουν νέες αμφιβολίες για τις σκέψεις που έκανες και άααλλες απορίες προκύπτουν. Και με την Άρυα τα έχω αφήσει στο φλου όλα...

Αν ο Τζον Σνόου σκότωσε το αγόρι μέσα του, τότε η Σάνσα σκότωσε το κορίτσι μέσα της. Καιρός ήταν!!!
I am the God of tits and wine - Tyrion Lannister

*

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • 2397
  • 100
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 13, 2015, 10:58:54 πμ »
Νομίζω ότι στο Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου, μέχρι και το πέμπτο βιβλίο, παρακολουθούμε σχεδόν όλους τους κύριους ήρωές μας από παιδιά που είναι στην αρχή να γίνονται σιγά σιγά άντρες και γυναίκες (Τζον, Σάνσα, Ντάνυ, Άρυα, Μπραν) ή από ανώριμοι να "σοβαρεύουν" (Τζέιμι). Γενικότερα παρακολουθούμε τη διαμόρφωση της προσωπικότητάς τους μέχρι τη στιγμή που θα είναι έτοιμοι για τον τελικό σκοπό του καθενός τους. Και θεωρώ ότι στο τέλος του πέμπτου βιβλίου έχουμε φτάσει σ' αυτήν ακριβώς τη στιγμή.

*

Αποσυνδεδεμένος Laiono

• Ιππότης
  • 222
  • 15
  • Ruler Of Thundera
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 14, 2015, 01:21:01 πμ »
Εγώ έχω πάει την σκέψη μου ακόμη πιο πέρα: ο Τύριον θα "ωριμάσει" δίπλα στην Ταργκάρυεν... θα αποδειχθεί ή θα αποκαλυφθεί γιος του Αίρυς (προτιμώ όμως να μείνει στο φλου για λόγους ίντριγκας, να 'χουμε κάτι να λέμε μετά) και με τις γνώσεις του (αναφέρεται και στο άρθρο με το αφιέρωμα στους δράκους, ότι οι γνώστες ξέρουν τα μυστικά της εξημέρωσής τους) θα καταφέρει να χαλιναγωγήσει τον έναν από τους τρεις.

Εντάξει, ξέρω, τραβηγμένο σενάριο, το συζήταγα σήμερα με έναν φίλο, αλλά γενικά πιστεύω στην επιστροφή ενός δυναμικού Τύριον.
I am the God of tits and wine - Tyrion Lannister

*

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • 2397
  • 100
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 14, 2015, 08:33:44 πμ »
Δεν είναι τραβηγμένο το σενάριο κατά την άποψή μου. Υπάρχει μια αρκετά διαδεδομένη θεωρία που θέλει τον Τύριον γιο του Αίρυς και της Τζοάννα Λάννιστερ (γυναίκας του Τάιγουιν). Αυτή βασίζεται στο γεγονός ότι τόσο το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου, όσο και το World, τονίζουν ιδιαίτερα την αδυναμία που είχε ο Αίρυς στην Τζοάννα κι ότι στην τελετή του Κρεβατώματος, της είχε... βάλει χέρι. Δεδομένου λοιπόν ότι στο αφηγηματικό σύμπαν των βιβλίων θεωρείται προαπαιτούμενο να έχεις αίμα Ταργκάρυεν ή κάποιας οικογένειας δρακοκαβαλάρηδων της Βαλύρια για να καβαλήσεις δράκο και μιας δεν έχουμε κάποιο στοιχείο που να αποδεικνύει το αντίθετο, μ' αυτόν τον τρόπο γίνεται δυνατό να καβαλήσει δράκο και ο Τύριον. Πολλοί θεωρούν ότι ένα από τα τρία κεφάλια του δράκου είναι και ο Τύριον.

Τώρα όσον αφορά το ότι οι γνώστες γνώριζαν τα μυστικά του ελέγχου των δράκων, αυτό ίσχυε στο παρελθόν και είναι μια γνώση που θεωρείται χαμένη στα βιβλία. Ωστόσο, επειδή ξέρουμε ότι ο Τύριον διάβαζε ό, τι έπεφτε στα χέρια του σχετικά με τους δράκους, ελπίζουμε ότι ίσως να έχει διαβάσει και κάτι που θα βοηθήσει την Ντάνυ να ελέγξει και τους δικούς της. Προς το παρόν, είναι ένας ευσεβής πόθος, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.  ;)

*

Αποσυνδεδεμένος elefantas

• Στρατιώτης
  • 104
  • 7
  • Μειστερ Αιμον: kill the boy Jon Snow(Αντε κιλλ ιτ)
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 14, 2015, 10:02:06 πμ »
 Παιζει το ενδεχομενο να ειναι Ταργκ και η Σερσει με τον Τζειμι...;και γι'αυτο να τους βγαινει και το αιμομεικτικο

*

Αποσυνδεδεμένος atropos

• Ευγενής
  • 641
  • 24
  • I was kickin' ass, since the dawn of time
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 14, 2015, 10:07:25 πμ »
Τυριον half-Targ eh?

Απλά θα πω ότι ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ τηλεοπτικο, ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΕΒΕΡ το να δουμε 3 δράκους να πετάνε διπλα δίπλα και 3 αγαπημένους χαρακτήρες, Ντάνι Τζον και Τύριον να τους καβαλάνε... θα λυώσουν τα pixels απο της οθονες  ;D !

*

Αποσυνδεδεμένος nirne

• Administrator
  • Φύλακας
  • 2397
  • 100
  • STARGARYEN LOYALIST
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 14, 2015, 10:48:29 πμ »
Είναι ΤΟΣΟ τηλεοπτικό που μπαίνω στον πειρασμό να πιστέψω ότι ακόμη κι αν ο Μάρτιν έχει άλλο σκοπό για τον Τύριον, οι D&D θα τον ανεβάσουν στον δράκο με το... ζόρι!  :P ;D

*

Αποσυνδεδεμένος Σιέρα

• Άρχοντας
  • 1177
  • 80
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 14, 2015, 11:28:33 πμ »
Για μένα είναι σχεδόν σίγουρο ότι ο Τύριον είναι Ταργκ, γιός του Αίρυς.
Όσο για το εαν θα πετάξει, ο Μάρτιν είχε πει

Παράθεση
Ah, if only the Tyrion in the books could fly, what mischief he will... ah... could... ah, never mind.
http://grrm.livejournal.com/16495.html